CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MetalFire

Sistem Ujrah PTPTN ade helah tersembunyi??

Reply 219# jepp

aku rs mcm nie la....ms kita sign perjanjian...bermakna kita dh setuju dgn syarat dan peraturan yg telah ditetapkan oleh ptptn..kan?\
setiap tahun...akan/pasti ada perubahan dalam sistem dlm management ptptn which is akan melibatkan peminjam baru...kalau kata sistem baru tu interest rate rendah dr yg terdahulu...itu naseb depa...maybe pd masa peminjam baru tu ada keuntungan yg ptptn rs boleh dikongsi bersama...

dan apabila wujudnya sistem ujrah nie, kita tetap diberi pilihan..d mana...pilih atau x...kalau pengiraannya merugikan kita..maka kita boleh pilih utk x stuju...

yg aku nampak..sistem ujrah nie hanya bagus utk peminjam baru...bagi peminjam lama(mcm aku)...teruskan je la bayar sebagaimana yg telah termaktub utk kita...kalau dpt bonus byk..byq banyak...dpt bonus sikit..byq sikit....x dpt bonus kalau...byaq la setakat mana tmampu@jumlah yg telah d tetapkan dlm jadual pembayaran..kalau rs nk bok keluaq epf pun...pls do so(if u want)...

x perlu komplen2 la kan...sebab kita sndiri dah pilih utk menerima syarat dan peraturan dulu...

perlu diingatkan...takde ape dlm dunia nie yg berpihak kepada pembeli/peminjam

Reply  jepp

aku rs mcm nie la....ms kita sign perjanjian...bermakna kita dh setuju dgn syarat  ...
mimi77 Post at 5-9-2011 18:55

baiklah. saya xkomplen. just bertanya.
tak jugak kata xnak bayar.

just generally cakap: bagi yang nak bertanya..biarlah mereka bertanya.

selamat hari raya

Reply 222# jepp

selamat hr raya maaf jika ada keterlanjuran bahasa

Reply  jepp

selamat hr raya maaf jika ada keterlanjuran bahasa
mimi77 Post at 5-9-2011 19:03

gtu ah.. baideway, kakak ni penang kat mana..?
tetiba nak berkenalan

Reply 224# jepp

penang kt bm

Reply 219# jepp

aku setuju ngan ko jepp
apa semata2 kita ni penghutang maka xlayak ke nak persoalkan tentang hutang yg kita byr tu?
aku memang setuju yg hutang ni memang wajib diselesaikan sbb tu aku tiap2 bulan byr
kalo ada duit lebeh aku byr lebeh dgn harapan boleh settle cpt
tp dlm surat tawaran tu memang ada fakta yg boleh dipertikaikan sbb mengelirukan
cthnya cam aku dia suruh byr dlm tempoh 180 bulan dr thn 2008 dgn berpandukan baki 2008 sedangkan aku setia membayar sehingga ogos 2011, knapa x sambung je dr yg last kita byr??
pastu secara lisan katanya akan dibuat penyelarasan tp dlm agreement tu xde pon tulis camtu
bila dah sign agreement boleh lagi ke kita mempertikaikan apa yg telah diberitahu secara lisan tu?

Follow Us
aku pon tak paham la kiraan nih..
so nak amik ke tak nih..

akunye ptptn diploma ...
awoks Post at 5-9-2011 17:38

sian ke awoksss......jangan lah amek ptptn kalo boleh..amek lah pinjaman lain

aku nengok sistem ujrah nih balance aku jadi sikit...beza dalam 4ratus lebih.....

aku maintain 3% kot

ada lebih bayar lebih

cepat habes

sian ke awoksss......jangan lah amek ptptn kalo boleh..amek lah pinjaman lain
pressor Post at 5-9-2011 19:54

ngehehe..
nak wat cane ni jek yg adooo..nanti la aku wat reseach jap ujrah nih..

kalo ade anak nanti kene saving dari awal biar anak kite tak payah amik ptptn..huh

sorry aku tak penah pinjam ptptn..

nak tanye
kos pentadbiran tu interest rate ke??

Reply 25# sarah_ary2

samala dgn kes disini, lepas habis belajar,Sun isi borang completion letter, dlm masa tu jgk ptptn hire lawyer saman pastu bagi blacklist. Dah tu byk lagi fees yg tertunggak Sun kena bayar dgn universiti. tats y pikir 2 kali nak tukar sistem ujrah. Malas nak bagi informasi2 tu semua. silap haribulan jadi mimpi ngeri. anyway, tak kisahlah dorang blacklist takde pun plan nak gi mana2.. dlm skejap masa lagi hutang ptptn tu akan langsailah.

Aku lebih jijik la tengok perangai peminjam2 yg dah graduate dan sudah bekerja tapi sentiasa cari al ...
tokeycarwash Post at 19-1-2011 09:00

bernassss.....
stuju 200pcent....

saya pinjam 28k. sebelum ni kos pentadbiran rm65.
tapi sekarang rm63.53
erm, dia berkurang sket de ...
jepp Post at 5-9-2011 18:09

buat pinjaman tahun bila? kalau kos pentadbiran makin kurang tu, sbb interest (kos pentadbiran) dikira atas baki berkurangan. ini bermakna lagi byk bayar, lagi kurang baki, lagi kurang la kos pentadbiran tu.

kalau dalam sistem ujrah 1%, kos pentadbiran dah fix.  dari tahun 2008 hingga xxxx (tahun akhir yang dicatatkan dalam dokumen perjanjian) tu, mmg byk tu sajalah kos pentadbiran dia.

mcm saya accept je ujrah 1% ni. sbb, bila dah kira-kira, jimat lebih kurang 800-1,000. dah dapat dah pun surat dari lhdn untuk majikan buat potongan gaji. ok sket kot buat potongan gaji. takdelah lagi nak bayar charge 50sen pada cimbclicks. pelarasan pun ptptn dah buat. penyata pinjaman di e-fes dah tak digunapakai untuk ujrah 1%. kalau tgk nilai dah RM0.00. dioang suh refer pada penyata baru. website ujrah/gateway tu.

pelarasan ni, contoh simple, dulu dgn kos pentadbiran 3%, bulan-bulan lebih kurang RM45. dgn ujrah 1%, kos bulanan pentadbiran RM15. pelarasan yg dibuat, 45-15=30. 30 ni akan ditolak la dari prinsipal loan kita.

ofismate saya ramai je yg ada tunggakan. dapat je tawaran ujrah 1% nie. saya pun ada gak tunggakan. tapi, bila dah buat pelarasan, tunggakan tu tiada. feedback ptptn mmg agak lambat sket. mungkin nak handle beribu peminjam agaknya. saya apply jan 2011. dpt surat perjanjian feb2011. settle suma dalam masa seminggu. pass balik ke ptptn. bulan jun2011 dapat surat dari lhdn untuk buat potongan gaji. saya call ptptn mmg katanya proses pelarasan selepas peminjam hantar balik dokumen perjanjian baru lebih kurang setahun lamanya.. huhuhuh

pada pendapat saya, antara nak terima atau tak 1% ni, kalau yg jenis bayar banyak, contoh jumlah tahun utk bayar balik 10tahun, tapi nak settle 5tahun saja, baik amik kaedah bayaran balik yang lama (interest dikira dari baki berkurangan). kalau interest fix, bayar kurang ke banyak ke, nilai bayaran balik tetap sama.

buat pinjaman tahun bila? kalau kos pentadbiran makin kurang tu, sbb interest (kos pentadbiran) di ...
kombat Post at 6-9-2011 17:51

so x apalah ek jika kos pentadbiran makin kurang?
harap2 xada hidden agenda lah..

saya direject oleh ujrah, katanya ada tunggakan.
saya study tahun 2002-2006.
pastu amik master, xkerja, so xbayar lagi.
saya start bayar sket2 hujung tahun 2008, masa start kerja.
tapi start 2010 dah fix rm300 ke rm 500 sebulan..
setahun dalam rm5600 saya bayar..

xapalah, dah ujrah reject, saya bayar bulan2 cam biasalah.

saya punya kes plak, kalau ikut baki pada 2008 baki pinjaman adalah sbyk 23,937.39.  Kos Pentadbiran 3590.61.  PTPTN suruh bayar dlm tempoh 15 tahun.  Masalahnya, baki setakat Ogos 2011 adalah 11,048.48. Saya rasa saya boleh lunaskan pinjaman tersebut dalam tempoh 2 tahun akan dtg.  
Kalau difikirkan balik, buat apa perlu saya terima tawaran ujrah tersebut sbb Kos Pentadbiran yang dikenakan adalah fix selama 15 tahun.

Ikut pendapat uols perlu ker saya terima tawaran ujrah tersebut?  Agak2 kalau saya nak minta PTPTN pendekkan tempoh bayaran balik dia bagi tak?  (Sbb ini akan merugikan pihak PTPTN sbb Kos Pentadbiran dah kurang jika dipendekkan tempoh bayaran balik).  Pening aih pikir pasal ni...

slm... sye nak bertanya... rsenye leh ke nk amek ujrah nih tapi taknak potong gaji...
sbb selama ni byr ikot kemampuan... kalau ade bulan2 tuh byk komitmen bayar ckit jek...
tp alhamdulillah baki makin ckit... just rsenye takleh komit utk byr amaun tetap bulan2...
tp kalau leh nak ler turun jd 1%...
ade sesape leh bantu?

Reply 1# MetalFire

nyah!! member aku mintak tanyer kat ko!!`

die tanyer..ko dah buat menatang ala ujrah neh ker blom?? ahahah..

soklan die tuk kau noks!

sbb die kata drpd nilai pinjamannyer..die pinjam 20K ...pastu kos tuk ujrah selama 20 bln = rm320 ...tuh jeh pon..

nilai keseluruhan 20 320 hengget sajork hokeh! ..nih kesahnyer nilai semasa..

nyah reply cepat noks..mak kat sini typis jeh!

slm... sye nak bertanya... rsenye leh ke nk amek ujrah nih tapi taknak potong gaji...
sbb selama ni ...
nana97 Post at 13-9-2011 15:34

napa x tepon jer PTPTN...aku rasa x boleh...sbb PTPTN saja turunkan ujrah tu spy diorg leh kutip balik pinjaman tu tiap2 bulan dgn adanya potongan gaji

aku dah kira..klu aku wat sistem ujrah ni aku untung dlm 1000+++..wpun sblm june 2008 masih dikira ujrah 3-4%....