CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MetalFire

Sistem Ujrah PTPTN ade helah tersembunyi??

selalunya yang dok merungut hijrah ke,ujrah ke yang jenis liat bayar utang.dan2 kalo loan ptptn sbot pasal riba,hukum isle ke sana ke mari.padahal dok utang barang lettrik,keta,motor kat kedai tu riba gak,tapi itu laeeeeeeeeeeeeeeeeeennnnnnnnnnnnn!..masa nak pinjam tak baca perjanjian ke?kalo tak setuju jangan sign.

selalunya yang dok merungut hijrah ke,ujrah ke yang jenis liat bayar utang.dan2 kalo loan ptptn sbot ...
TuntungReturn Post at 19-1-2011 11:21

Spesis manusia begini akan masuk syurga......

Aku lebih jijik la tengok perangai peminjam2 yg dah graduate dan sudah bekerja tapi sentiasa cari al ...
tokeycarwash Post at 19-1-2011 09:00

Sebenarnya suma ini salah UMNO...ko tengok PAS ka PKR ka,..kan mereka ada skim bagi pree utk melanjutkan pelajaran sampai ke universiti ni...bila sebut pree bermaksud tak payah bayar balik macam PTPTN tu.

Dan ko kena ingat...bila kita pilih kerajaan jangan kata pelajaran kena kasi pree, spender yg kita pakai hari2 tu pun kerajaan kena kasi pree..sebab bila kita pilih kerajaan, kerajaan wajib kasi pree pada rakyatnya....ko apa tawww..ko kapitalis..penting wang 24jam..

Sebenarnya suma ini salah UMNO...ko tengok PAS ka PKR ka,..kan mereka ada skim bagi pree utk mel ...
Anak_Nogori Post at 19-1-2011 11:35

nampak tak mana yg lebih mulia mana yg tak? nampak??? nampak???

hutang wajib dibayar beb...
ingat jasa ptptn masa kita kesusahan nk further study dulu..
kalau sem ...
suree_aa Post at 19-1-2011 09:44

sebab tu hidup mereka takkan pernah senang dan tenang....baik didunia sampai keakhirat soh..nak2 bila adik2 kita yg tak dapat pinjam PTPTN disebabkan hamlau2 ni suma la...bila kena ungkit setiap masa..ingat hati boleh tenang ke?..

selalunya yang dok merungut hijrah ke,ujrah ke yang jenis liat bayar utang.dan2 kalo loan ptptn sbot ...
TuntungReturn Post at 19-1-2011 11:21

ko tanya dia orang..kad kredit tu tak sistem riba ka?..kalau riba..tanya lagi..berapa banyak ko pakai kad kredit ni?..

nampak tak?..

Follow Us
ko tanya dia orang..kad kredit tu tak sistem riba ka?..kalau riba..tanya lagi..berapa banyak ko  ...
Anak_Nogori Post at 19-1-2011 11:44

hukum isle depa lain skit,loan ptptn haram sebab kenakan riba,loan keta ka,motor ka,rumah ka,bank ka itu halal!

nampak tak mana yg lebih mulia mana yg tak? nampak??? nampak???
tokeycarwash Post at 19-1-2011 11:37

see...pandai la ko..

aku mula2 apply nk amik ujrah ni. tp aku malas nak isi form yg dia hantar sbb:
- kene print sndiri 2 copy.
- kene ttgn ibubapa,
- pengesahan majikan
- pengesahan doc
- mati setem rm20.
- pastu bayar monthly 2x lg tinggi bbanding pjanjian awal
=====================
benda2 cmni melecehkan.. ingat kan semua dah e-form ke. paperless ke..
hampeh!

so better aku teruskan aktiviti pembayaran aku skrg ikut pjanjian asal.

Sebenarnya suma ini salah UMNO...ko tengok PAS ka PKR ka,..kan mereka ada skim bagi pree utk mel ...
Anak_Nogori Post at 19-1-2011 11:35

kat london ari tu pelajar merusuh sebab yuran universiti naik.aku igtkan london negara maju suma free,kene bayar gak yuran rupanya.yang heran lagik orang malaysia yang negara membangun,suma nak freeee!!!..senang ka kerajaan nak bagik rm40,000 setiap sorang free cam tu.air selangor free pun huru hara mb nak cari duit nak top up!

dah pinjam bayo je la...
aku dulu, dpt keje truss soh hr potong ikut installment ptptn soh bayo rm164.80 sebulan...
skrg dah settle pun...
yg penting & kena sentiasa ingat - dah berhutang kena la bayar balik ikut perjanjian yg kita sendiri juga sign & setuju ngan terma dah syaratnye dulu....
jgn bagi bagi bnyk alasan...
cuba kalo loan keta, reti pulok nak membayornye, tu lagi tggi interesnye..
mungkin tau kalau x bayo, keta kena tarik...
ptptn lak, akan didelaykan selagi boleyy.... :re:

Mmg patut pon, bila da pandai pinjam, pandai la bayar. Tp ptptn ni bukannya ssh sangat nak amalkan cara islam. Kekalkan je kos pentadbiran setiap orang brape hinggit. Xperlu bergantung jumlah pinjaman. Cthnya sebulan kos pentadbiran sebulan rm30 ke. hatta org tu pinjam rm1000 atau pon RM10 000.

Satu lagi aku nak pesan, tak terangkat roh org yg da meninggal ke langit melainkan org yg tiada hutangnya.

Reply 51# d34n

bagus ko ni. da settle.. mcm aku ada lg separuh belum habis. huhu.

tp sbrnya ada betulnya info 1st page tu sbb.
ujrah ni die start kira berdasarkan baki pinjaman as at Jun 2008 - bukan balance semasa!!!

senang saja aku jadik kerajaan,mana-mana invidu gagal bayar hutang,senarai hitamkan saja name anak diorang dari meminjam mana2 agensi kerajaan.mara ke,ptptn ke,jpa ke,baru rasa skit...

jenis cakap mcm org tak sedar diri,lagi2 yg cakap along halal tu ish2 tak patut padahal dah mentekerdarah duit ptpn yg dorang pinjam tu...

kat london ari tu pelajar merusuh sebab yuran universiti naik.aku igtkan london negara maj ...
TuntungReturn Post at 19-1-2011 11:50

tu pun sebenarnya salah british gak la tu...kan kita suka salah menyalahkan...semasa mereka jajah Malaysia dulu mereka tak ajar habis ilmu berfikir cara orang british macam tu..mereka ajar orang2 tanah melayu...ko tuan tanah ni..mana boleh kerja keras..ko duduk rumah makan tido makan tido....ko patut dapat pree..tak payah bayar...sebab ko tu tuan..ko undi makna ko tuan lah.

sebab tulah...walaupun PTPTN tu dia tahu namanya hutang...hutang wajib bayar kata agama...tapi dia anggap tu pree..kena kasi pree lah...orang british tu apa taw...nampak tak?..

dah pinjam bayar la... dok bagi alasan apa lagi. ptptn tu dah cuba sedaya upaya buat sistem shariah-compliant tapi ramai yang tak sedar diri dok meminjam kat ptptn dulu asyik nak mengelak tuduh macam2 kat ptptn.

dulu masa nak pinjam sanggup sain apa segala, lepas dah grad nak bayaq pon banyak bising... belajaq pandai2 suh dapat biasiswa takmo, asyik nak salahkan orang jer... :@

memang kat dunia ni ramai org yg liat nak bayar hutang....tak kira la hutang dgn bank atau hutang dgn bukan bank (aku ler tu).  Bila nak mintak balik, dah jadi gaduh2 pulak, padahal dulu masa nak pinjam bukan main lagi bermadah2.  Aku memanh tak de pun pinjaman PTPTN ni....so tak kisah la....anak2 aku pun kalau boleh tak nak ambik PTPTN....dari umur anak 1 bulan lagi aku dah start saving.

Tapi yang aku tak tahan tu aku ni baik hati sgt jadi guarantor org beli keta dgn loan bank rakyat, org tu pulak bersenang lenang tak nak byr, aku ni yang terkial2 dok bayar....macam ni nak kategori aku berhutang atau org yg berhutang, so kalau aku mati aku ni masih sangkut jugak ker.....

Thread ni dibukak bkn untuk menguruk peminjam yang tak nak bayar hutang tapi nak tahu untung/rugi kalu kita setuju utk sign skim Ujrah tu..kalu rugi amik je perjanjian lama.Hutang tetap kena dilangsaikan.Nama pon org Islam.Bukan bodoh sgt pon tak tahu.So x perlu lah lah kata nak mengelak nak bayar lah etc.

korg senang ler ckp..... taim nak duit xpikir itu ini... korg tak nmpk ke yg banyak pinjam ptptn nie semua org yang tak berkemampuan... anak org miskin, mak bapak keja kg... duit xde nak sekolahkan anak lelebih.... apa sumber yg leh diorg cari n dapat nak sekolahkan anak2.. apa lubang nak cari kasi anak belajar ke menara gading????? apa??????? yg dok bising itu ini... tau ler korg nie ada mak bapak yg leh kasi duit belajar xpayah pinjam ptptn...

tapi aku n org2 lain yg pinjam ptptn mmg tak bekemampuan nak sambung belajar klu xde pinjaman ptptn.... apa syarat yg ptptn kenakan kami terima jew asalkan dapat sambung belajar... dapat kejar impian n xnak susahkan mak ayah....

tapi harus ke ptptn ambik kesempatan atas kami yg tak berkemampuan nie???? yg tandatangan pjanjian kebanyakkannya semua bebudak kg yg tak tau pe2.. asalkan duit belajar masuk...

hutang mmg ler kena bayar.. n tiap2 bulan pun bayar pas keja.. tp harus ke ptptn ambik kesempatan lg pada peminjam ptptn dgn system ujrah nie???? kebanyakkan org nak tukar semua yg de masalah kewangan... ingat system ini akan meringankan beban peminjam... tapi makin menekan.... kami tau halal haram.... hutang tetap hutang...
tapi persoalannya... harus ke ptptn ambik kesempatan??????///