CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MetalFire

Sistem Ujrah PTPTN ade helah tersembunyi??

Kalau berhutang tu bayar lah.....

Tak baik lah Isle ke hulu Isle kehilir, tudung laboh sampai k ...
Maideen. Post at 20-1-2011 14:15

Bagi ai senang jah.. kalo dah tahu fees sampai 80k semata2 utk belajar di universiti tak berkualiti tp mahal, bila keluar nanti plak gaji seciput sbb ijazah tak recognize, fikir lah masak2..

aku pun dapat surat kata aku layak dapat ujrah ni tp aku tak amik...

Post Last Edit by capiloton at 20-1-2011 14:50

ceh.. PTPTN pun dah macam Bank Islam..
guna terminologi Islam untuk nampak ianya suci, lagi halalan toyyiba..

besau gak riba PTPTN ni, lebih suku dari total loan..
tapi tak bole lawan RIBA Bank "Islam"..

PTPTipu...
kalaulah aku ada pilihan lain masa amik dulu...

sebab ai xdapat pengurangan tu....
azmira81 Post at 20-1-2011 01:45 PM

dia kasi surat ckp xdapat ek?
kalo tak dpt apa2 surat maksudnya apa?
aku baru isi borang online bulan lepas tp xdgr berita pon

nie ler yg berlaku skrg, kita golongan berpendapatan rendah terpaksa ler meminjam, so ingat lepas habis belajar boleh ler senang skit, tapi idaknya, pinaman ptptn nie yg menjerut kita lak, ditambah dengan harga barangan makin hari makin naik. gaji sama mcm sebelum tahun 2000 gak. emm kerajaan kata negara kita makin maju, tapi rialitinya? Apa pun rakyat didahulukan untuk menerima apa2 impak yg kerajaan buat.

Follow Us
yup, kite yg meminjam nak tak nak..wajib byr..tak kire la ujrah ke,interest 3%..

lesson learned..nt anak aku dpt masuk kolej ke,universiti ke..aku hrp tak yah la anak aku buat loan ptptn segala.. sb nt die keje, duk byr hutang je..

setau aku la, kalau masuk univerisiti awam..yuran pengajian takde la mahal sgt..baik la kite sbg mak pak byr, n bagi duit poket sendiri..

selama dulu aku apply ptptn tu.. bukan byk pon dpt duit tu..buat byr yuran n duit sara diri dlm rm250 je sbln.. hmmmm ..bile pk elok la kumpul duit tuk anak2 kite supaya tak terjerat dgn pinjaman pendidikan mcm ni..

ceh.. PTPTN pun dah macam Bank Islam..
guna terminologi Islam untuk nampak ianya suci, lagi halalan ...
capiloton Post at 20-1-2011 14:46

Memang bagi orang yang dilatih untuk melihat "substance rather than the form" (yakni zat dan bukan bentuk) akan mengatakan bahawa syariat ini tak betul. Mereka akan berkata,"Hanya kerana "taik" di panggil "bunga rose", tak kan ia menjadi bunga rose.

Tetapi memang ulamak mengatakan syariat begitu.... Jika "riba" di panggil "keuntungan", ianya bukan lagi riba dan halal hukumnya.

Dan ramai yang yakin itu lah hukum Allah.......prrrrrrrrpffffftght

Wallahualam.

kalo orang yang tiap2 bulan bayar lebih pun nak kena potong gaji gak ke nanti?

yang untungnya orang yang baru implement sistem ujrah ni.. terus dapat 1%.. kalau yang lama-lama tu nampak memang bayar terover banyak la.. cuma sistem ujrah ni save banyak sebab (tolong perbetulkan ek kalau aku salah)..

sistem lama (3%):-
jumlah baki pinjaman x 3% (setiap tahun) selagi ada baki la.. so interest berlambak-lambak selagi ko tak abis bayar..

sistem ujrah (1%)
jumlah pinjaman x 1% (sekali charge je).. + potong gaji. so memang korang akan selesai bayar dalam waktu yang ditetapkan sekiranya korang kena potong gaji

soalan:
kalau ko kena buang keja, kata la 3 bulan tak ada keja, lepas tu baru dapat balik keja.. macam mana tu ek?

yang untungnya orang yang baru implement sistem ujrah ni.. terus dapat 1%.. kalau yang lama-lama tu  ...
joeyss Post at 21-1-2011 09:59

Kiranya sistem ujrah ni mcm Transfer Balance la ye..... Bunyi mcm ala2 Arab jer

Kiranya sistem ujrah ni mcm Transfer Balance la ye..... Bunyi mcm ala2 Arab jer
penyo. Post at 21/1/2011 10:06 AM

ya betul.. bahasa yang ada tepat kot .. cuma dia tukar rate je la.. dari 3% x baki setiap bulan ke ---------------> 1st sekali charge. tapi tetap tuan yang sama ..

dan lagi 1, apa yang aku paham, geng-geng lama yang nak tukar ke sistem ni, kena settlekan semua baki tertunggak hingga 2008, baru bleh ambil sistem ujrah ni.. kalau tak, tak layak la nak apply

8-        Dengan anggapan peminjam belum lagi membayar sebarang jumlah sehingga tarikh tersebut, jumlah yang dinilai dalam perjanjian ini sebenarnya bernilai RM 27600.MetalFire Post at 19-1-2011 01:36

5 taun x prnh byr, mmg masalah

katakan lps 5 taun tu kekal dgn 3%, bayaran 10 tahun, bayaran balik lebih tinggi dpd RM30498

hatta klu dia bayar dpd awal skalipon, x prnh ponteng, then x ambik ujrah, teruskan dgn 3%, secara anggaran (sbb 3% tu berdasarkan baki pinjaman), lebih tinggi bayaran baliknya

tak boleh buat 30 tahun kah?

asyik nak pertikaikan sistem, utang tetap tak terbayar... prrfthhhh.....  lepas tu sebut plak sebaga ...
tokapi Post at 20-1-2011 13:46

nak beli Iphone la bang..... hidup susah pun, mana best pakai henpon murah.

buat 30thn... tak sempat bayo dah kiok nanti.. tapi tak pe, kan dah langgan insurans PTPTN.. so waris takkan terbeban kalau berlaku kematian

asyik nak pertikaikan sistem, utang tetap tak terbayar... prrfthhhh.....  lepas tu sebut plak sebaga ...

malas aku nak taip jawapan yg sama... aku tepek jew yg aku penah jawab sebelum nie...
ko ingat semua isap rokok???? ada astro???? keta n umah pun byk yg xdde tau...........

korg senang ler ckp..... taim nak duit xpikir itu ini... korg tak nmpkke yg banyak pinjam ptptn nie semua org yang tak berkemampuan... anakorg miskin, mak bapak keja kg... duit xde nak sekolahkan anaklelebih.... apa sumber yg leh diorg cari n dapat nak sekolahkan anak2..apa lubang nak cari kasi anak belajar ke menara gading????? apa???????yg dok bising itu ini... tau ler korg nie ada mak bapak yg leh kasiduit belajar xpayah pinjam ptptn...

tapi aku n org2 lain yg pinjam ptptn mmg tak bekemampuan nak sambungbelajar klu xde pinjaman ptptn.... apa syarat yg ptptn kenakan kamiterima jew asalkan dapat sambung belajar... dapat kejar impian n xnaksusahkan mak ayah....

tapi harus ke ptptn ambik kesempatan atas kami yg tak berkemampuannie???? yg tandatangan pjanjian kebanyakkannya semua bebudak kg yg taktau pe2.. asalkan duit belajar masuk...

hutang mmg ler kena bayar.. n tiap2 bulan pun bayar pas keja.. tp haruske ptptn ambik kesempatan lg pada peminjam ptptn dgn system ujrahnie???? kebanyakkan org nak tukar semua yg de masalah kewangan... ingatsystem ini akan meringankan beban peminjam... tapi makin menekan....kami tau halal haram.... hutang tetap hutang...
tapi persoalannya... harus ke ptptn ambik kesempatan??????///

salam forumer.....
menarik isu yg diutarakan ni..dan kita sedia maklum..utk urusan di zaman skang, walaupun dlm konteks org melayu sesama Islam itu sendiri, dari segi kebenaran dan keadilan, sudah semakin luntur....

di sini bukan kita nak kira sikit atau banyak wang keluar atau masuk, percent tak percent ke fahrenheit ke....
di sini kita org Islam....kena dahulukan kebenaran dan keadilan...
dr segi duit yg kita dok pakai keluar masuk, utk sorang diri atau ada tanggungan, benda makan minum kena la jaga, byk atau sikit, halal atau haram..sebab bendatu jadi darah daging..dan benda kita nak bela anak bini...
jadi...apabila benda apa pun berkaitan ngan riba ke apa ke...bagi aku..aku cari alternatif len...
kalau dr segi pinjaman, kenala bayar balek, bagi aku bayar balek walaupun sikit...sola bila na abes...malas nak panjang pikir...selagi mampu bayar sajalah...
jadi apa yg penting, tetap kena tgk rezki kita dari mana dtg...dan apa yg kita buat...
sebab hari hari kita bole muhasabah diri, benda naik turun kiri dan kanan
ekian wasslaam...

nak macam mana tokapi...mungkin mukmin mukminat ni pk..dgn memberikan alasan dangkal macam tu disana nanti Allah swt akan ampunkan dosa2nya krn tidak membayar hutang didunianya.

malas aku nak taip jawapan yg sama... aku tepek jew yg aku penah jawab sebelum nie...
ko inga ...
hyun Post at 21-1-2011 10:46

kalau pun PTPTN dikatakan amik kesempatan..tapi itu tidak pun membolehkan kita tak bayar hutang..hutang tetap hutang..ko dah terima bayar jelah hutang tu..

Kalau tak mahu berhutang dan tak mahu bayar hutang dan merasakan PTPTN dikatakan amik kesempatan...jangan la pinjam..pi kerja dulu...kumpul duit..lepas tu amik la out kampus ke..hati pun senang malah puas lagi dapat berdiri diatas kaki sendiri tanpa bantuan orang lain...baru kita tabik orang macam ni...tambah2 kalau dia melayu plak..memang boleh angkat topi la kalau dia betul2 berjaya.