CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MetalFire

Sistem Ujrah PTPTN ade helah tersembunyi??

salam forumer.....
menarik isu yg diutarakan ni..dan kita sedia maklum..utk urusan di zaman skang,  ...
mast3rshad0w Post at 21-1-2011 10:55

Yg AN tahu la...PTPTN tak paksa pun bayar ikut kehendak PTPTN sendiri..kita boleh diskus berapa banyak yg mampu sebulan kita bayar..kalau sebulan mampu bayar rm50 hinggit...bayar lah..dan kalau yg betul2 tak mampu krn terlalu banyak komitmentnya..maka berunding la ngan PTPTN..ni pi PTPTN berunding pun tidak..tahu membebel kat luar je...aparaaa.

hutang bayr je la...personal loan bleh plak bayar...

Waris tidak perlu langsai hutang PTPTN si mati

Utusan online
KUALA LUMPUR 1 Jan. - Perbadanan Tabung Pendidikan Tinggi Nasional (PTPTN) tidak akan membuat tuntutan terhadap waris sekiranya peminjam tabung tersebut meninggal dunia sebelum pinjaman dapat dilangsaikan.
Ketua Eksekutif PTPTN, Yunos Abd. Ghani berkata, baki pinjaman tersebut akan dibayar oleh syarikat insurans kerana setiap peminjam dilindungi insurans apabila mereka mula menerima pinjaman
''Keluarga peminjam yang telah meninggal dunia diminta menghubungi PTPTN supaya kami dapat menguruskan pembayaran balik pinjaman dengan syarikat insurans berkaitan," katanya ketika dihubungi Utusan Malaysia di sini hari.
Menurutnya, peminjam PTPTN dilindungi Insurans Etiqa Takaful.
Beliau berkata demikian ketika diminta mengulas status pinjaman PTPTN sekiranya peminjam berkenaan meninggal dunia.
Yunos menambah, ahli keluarga peminjam yang meninggal dunia perlu mengemukakan beberapa dokumen berkaitan termasuk sijil kematian bagi melancarkan urusan pembayaran balik oleh syarikat insurans.

nota tapak kaki 1; takde la plak kalo mati b4 langsai hutang ptptn roh tak diangkat ke langit bagai...dah terang2 kata dicover insurans

nota tapak kaki 2;jangan la plak ada yg amek kesempatan taknak bayar disebabkan berinsurans...bayar ikut kemampuan

so yg xmau byr PTPTN tue bleh la sediakan sijil mati....

kalau pun PTPTN dikatakan amik kesempatan..tapi itu tidak pun membolehkan kita tak bayar hutang. ...
Anak_Nogori Post at 21-1-2011 11:04

aduhaiiiiii berapa kali ku nak bg tau AN....
hutang PTPTN tu aku stay gak bayar n tengah bayar pun nie

maybe korg senang ckp keja dulu kumpul duit bagai...
tapi korg paham camner jadi anak org miskin yg xmampu nak sekolah kan anak2 sgt???
camner nak cari lubang nak pastikan anak2 terus sambung belajar..
nak tolong family lari dari kehidupan yang susah...

so taim tu PTPTN yang ada depan mata...
tapi persoalan sekarang harus ke PTPTN ambik kesempatan ke atas kami yang camnie???
org yg susah n bergantung harap duit bantuan cam yg PTPTN beri..
lagi2 ler ngan sistem ujrah nie..... makin diorg ambik kesempatan...

maybe aku salah sorg yang telah diambil kesempatan oleh PTPTN
dengan ketidakmampuan aku utk sambung pelajaran taim tu...
so itu jadi pengajaran wat aku utk masa depan..
skrg nie aku ngah sambung belajar n aku pastikan aku xterjebak lagi ngan pinjaman PTPTN nie
walaupun aku dah ditawarkan utk ambik pinjaman PTPTN....
sanggup aku cut duit belanja aku utk bayar yuran tiap sem..

and aku pastikan anak2 aku gak nnt tak terjebak ngan ptptn.....

sekali lagi aku kasi tau..... aku stay bayar duit ptptn tiap bulan
xde istilah aku xbaya utang bagai

Reply 2# totokreturn

hahahaha..amek keuntungan disebalik kesempitan pelajar....

Follow Us
Yg AN tahu la...PTPTN tak paksa pun bayar ikut kehendak PTPTN sendiri..kita boleh diskus berapa  ...
Anak_Nogori Post at 21-1-2011 11:07

wehhh ko ingat senang ke nak berurusan ngan ptptn
susah gilerr suiooot dah ler lembab
bila nak bayar 50 mmg bising n tak kasi
(pengalaman kawan aku huhhuhuhu)

Reply  totokreturn

hahahaha..amek keuntungan disebalik kesempitan pelajar....
travel405 Post at 21-1-2011 11:34

yupp mmg ambik kesempatan

Assalam..

Saya agak teruja bila mendengar ptptn akan menggunakan sistem ujrah 1% sebagai pengkiraan mereka. Saya ni dulu menuntut di universiti swasta dan pinjaman yg saya buat dgn ptptn adalah lebih la dari IPTA. Saya grad tahun 2003 dan interest sudah mula dikenakan pada pinjaman saya waktu itu. Malangnya saya tiada kerja tetap dan menangkap segala peluang kerja yg ada, jadi salesgirl, cikgu tadika dan macam-macam lagi dengan gaji kurang dari 1000 sebulan. Oleh itu saya hanya mampu membayar ptptn dalam 100-200 sahaja sbln (bayaran balik asal ialah 470 sbln), kadang-kadang tak dpt bayar. Sehingga tahun 2006 baki pinjaman mencecah 70000 akibat interest (pinajaman asal 64000). Alhamdulillah, saya dapat kerja tetap pada tahun 2009 dan terus potong gaji untuk ptptn.. hingga tahun 2010 saya barjaya langsaikan interest sahaja. Baki pinjaman sekarang kembali 64000.

Bila 2011, saya pohon sistem ujrah dengan harapan dapat langsaikan cepat dengan interest rendah memandangkan baki pinjaman tinggal 64000. Bila saya dapat surat tawaran, saya terkejut sbb saya kena bayar balik ikut baki pinjaman jun 2006 (RM70000). Potongan gaji saya pula akan bertambah dari 470+ ke 640+.. Saya hairan kenapa dia guna baki pinjaman 2006. Adakah saya harus bayar lagi interest 3% tu semula dan tambah lagi dengan 1%. Itu yang amat tidak memuaskan hati saya. Jadi saya ambil keputusan untuk mengabaikan sahaja tawaran ujrah tu.. ada sesiapa bileh bagi penjelasan??

memang penipu lah ujrah tu, bayar je macam biasa

Assalam..

Saya agak teruja bila mendengar ptptn akan menggunakan sistem ujrah 1% sebagai pengkira ...
sokies Post at 23-1-2011 20:26

ya Tuhan, course apa sampai 64k tu?

, tuition fees tak sampai pon 64k.. tapi ptptn masa tu nak bagi 16k setahun x 4 thn.. Kita yg taktau apa2 ni.. amik jer laa..

, tuition fees tak sampai pon 64k.. tapi ptptn masa tu nak bagi 16k setahun x 4 thn.. Kita yg tak ...
sokies Post at 23-1-2011 21:10

wakakaka nasib ko ler, aku utang 21K jer

wakakaka nasib ko ler, aku utang 21K jer
bobby2008 Post at 23-1-2011 23:08

aku tinggal 12K je.............

aku tinggal RM13.50 dgn PTPTn .....kalau amik skim Ujrah 1% maknanya kena tambah jadi RM13.63 .......
Baik beli McD

aku 20k..motif sume nk ckp baki pinjaman
2 pn nasib degree aku dpt jpa, kalo x mau mncecah 35k gak

Reply 92# joeyss

ya betul.. bahasa yang ada tepat kot .. cuma dia tukar rate je la.. dari 3% x baki setiap bulan ke ---------------> 1st sekali charge. tapi tetap tuan yang sama ..

INCIK JOEYSS..
saya nak tanya ni, pasal rate 3% n 1% nih,
yg die tukar dr 3% ke 1% tu...
3% baki setiap bln kpd 1st sekali cas? cemana tuh???
adakah kadar die still 3% dan die cas sekali je?or
adekah kadar tu berubah dr 3% ke 1% tp die die kire sekali cas je??

tengkiu,
aku tak clear sangat laaa bab2 ujrah n riba n faedah n bunga PTPTN ni..

Reply 109# sokies
Bila 2011, saya pohon sistem ujrah dengan harapan dapat langsaikan cepat dengan interest rendah memandangkan baki pinjaman tinggal 64000. Bila saya dapat surat tawaran, saya terkejut sbb saya kena bayar balik ikut baki pinjaman jun 2006 (RM70000). Potongan gaji saya pula akan bertambah dari 470+ ke 640+.. Saya hairan kenapa dia guna baki pinjaman 2006. Adakah saya harus bayar lagi interest 3% tu semula dan tambah lagi dengan 1%. Itu yang amat tidak memuaskan hati saya. Jadi saya ambil keputusan untuk mengabaikan sahaja tawaran ujrah tu.. ada sesiapa bileh bagi penjelasan??

biar betol..camneh ker?
hazab laa camneh..
tapi aku bese tepon ptptn die ckp die akan back dated semula mana2 yg kite dah bayar sume? cemana tu?

Post Last Edit by joeyss at 24-1-2011 14:25
Reply  joeyss

INCIK JOEYSS..
saya nak tanya ni, pasal rate 3% n 1% nih,
yg die tukar ...
silica_SiO2 Post at 24/1/2011 01:12 PM

Bagi konsep ujrah yang terbaru, formula kiraannya adalah :

Upah = Jumlah pembiayaan diluluskan x kadar upah x tempoh bayaran balik

Contoh, jika sekiranya pelajar meminjam sebanyak RM21,000, maka kadar upah adalah satu peratus setahun, UNTUK TEMPOH BAYARAN SEMULA 10 TAHUN, maka jumlah upah adalah:-

Upah
= RM21,000 x 1% x 10 (tahun)

= RM 2,100

Maka jumlah keseluruhan yang akan ditanggung atau perlu dibayar balik oleh pelajar dalam tempoh 10 tahun adalah : RM21,000 + RM 2,100 = RM23,100

Jumlah ini jauh lebih kecil berbanding cara kiraan caj perkhidmatan yang akan menghasilkan jumlah RM25,116 iaitu dengan nilai RM 4,116 jumlah caj perkhidmatan ribanya.

credit to: http://www.zaharuddin.net

ok, kalau ikut sistem lama, ko akan kena interest/caj setiap bulan atas baki yang ko tak bayar.. kalau ada baki pinjaman setiap bulan, setiap kali tu la interest akan bertambah.. kita boleh tengok dalam penyata yang mana interest tu dia orang panggil caj perkhidmatan kot

kalau mengikut sistem Ujrah ni, caj 1% akan dikenakan sekali je atas jumlah asal pinjaman korang (tu untuk yang baru sain agreement dan terus dapat caj 1%, tapi kalau yang baru nak convert, dia kena tengok baki hutang terbaru yang PTPTN akan kira semula). so dalam sistem ni interest takkan naik dah lepas tu.. sekali caj je.. dan plak ko takkan mis bayar sebab dah kena potong gaji

sistem ni memberi keuntungan pada kita sebab, caj yang dikenakan adalah rendah dan sekali caj je. cuma yang tak bestnya:-

• ko kena potong gaji
  • monthly ko kena bayar fix, sebab dah potong gaji (kalau sengkek parak la)
  • mak ayah jadi penjamin
p/s: aku bukan pegawai PTPTN yek, aku macam korang jugak, dok pinjam2 dengan PTPTN ni..

Reply 119# joeyss
tengkiu incik joys yg bkn pegwai ptptn.
ok per..pada aku no hal laaa..
tapi.kalo die ikot baki yg thn 2008 mmg hazab laa.
sbb contoh camne  laa:
2008: baki aku : $26k
2011: baki aku:  $15k

takkan laa calculation 1% die based on 2008..yg aku gigih bayo 2 tahun tu amende?
sesapa leh tolong kompem kan bab ni??

aku dah setat potong gaji sedari aku dpt keje lg daa...taun 2007 onwards. aku kire2 aku dah bayo 10k++ dah.
taun 2005 tuu..aku da keje tp aku takde access intenet n aku duk huluu banat mana laa..

dan aku rasa laa..kalo die kire 1% tuu atas baki terakhir or ats jumlah tertentu dah kire ok la tuu..
at least aku tau n kompem bape ribu aku bayo inteerest. drpd aku bayo  n bayo tp interest nye naik dan naik jgk.

skrg ni pon aku bayo potong gaji..300/month..utk 2 loan ptptn sbb aku pinjam due kali.menyesal beb..
itu pon ssh.sbb die cume tolak akaun 1 je. akaun 2 menggunung jgk interest nye. melainkan bayo ikot FPX plk.
masalah nye...aku dah potong gaji 300..takkan aku nak bayo FPX lagi...aku pon nak jgk ade rumah sendiri, anak2 etc yg juge guna uwang.