CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: sekngucing

[2012] BUNOHAN [LAKONAN FAIZAL HUSSEIN , AIDIL ZAHIRIL ADZIM]

filem bunohan ini lah yang katanya faizal hussein dikejar reporter kokesen antarabangsa itu tukan?

saya suka tema filem segini yang memaparkan kehidupan realiti masyarakat luar bandar dan diketengahkan budaya serta bahasa daerah mereka....poster dia mengigtkan saya ada filem ong bak....saya fikir masyarakat antarabangsa suka akan filem yang semacam tema aksi muay thai segitu seperti contoh ong bak dan mereka suka pada cerita yang memaparkan budaya sesebuah negara itu dengan dialek2 daerah negara yang unik....

dan beginilah dikatakan karya...tidak bergantung pada nilai2 komersial metropolitan semacam mengharapkan muka pelakon cantik/hensem untuk menarik penonton ke panggung...berpakaian moden...melayu berkerak hidung pesek bercakap inggeris bercampur melayu....memaparkan rumah moden ....cliche udah paparan cerita segini....

Saya setuju dengan semua pandangan kamu. Kenapa iya dalam cerita itu watak bakar rasanya p ...
Changa Post at 10-3-2012 12:54

yg aku pasan,,  watak2 baik dan teraniaya semua nampak dirty,sweaty, uncomfortable....... yg jahat semua nampak kemas bersih dan wangi...

tapi yg paling kejam adelah org yg fizikally bersih dan wangi..... heheh

yg aku pasan,,  watak2 baik dan teraniaya semua nampak dirty,sweaty, uncomfortable....... yg jah ...
True-X Post at 10-3-2012 13:19

Skrip filem ini juga bagus. Semasa bakar suruh racun kolam ternakan ikan pun cara suruhan pun berkias sebegitu.

yg aku pasan,,  watak2 baik dan teraniaya semua nampak dirty,sweaty, uncomfortable....... yg jah ...
True-X Post at 10-3-2012 01:19 PM

saya pernah nonton beberapa filem iran yang meletup di pasaran antarabangsa dan mendapat anugerah...kebanyakannya memaparkan kehidupan masyarakat yang miskin....comot...kotor....tidak terbela....

Post Last Edit by Changa at 10-3-2012 13:30

Setelah saya tontoni filem ini baharu saya sedar bahasa Kelantan agak sukar untuk master, karena sebutan nya juga ada nahu, sabdu, makhraj dan dengung nya tersendiri yg tak boleh di baca dengan tulisan rumi biasa.

Dan ada pernyataan yang khas untuk situasi tertentu sahaja.

Contoh nya ayat pergi alek sie (siam) hanya di gunakan jikalau kamu pergi ke siam sahaja. Tidak applicable jikalau kamu ke singapore , indon etc.

Some words Kelantan ada sabdu. Oleh itu amat biasa orang yang baharu belajar bahasa Kelantan akan end up bunyi cakap Kelantan versi selatan Thai.

Dan ada pernyataan yang khas untuk situasi tertentu sahaja.

Contoh nya ayat pergi alek sie (siam) hanya di gunakan jikalau kamu pergi ke siam sahaja. Tidak applicable jikalau kamu ke singapore , indon etc.
Changa Post at 10-3-2012 01:28 PM

pergi alek = lebih merujuk kepada jarak/lokasi yang bersebelahan/berdekatan

sama seperti bahasa trg...."nok gi hantar menantu alek darrak nung" ...merujuk kepada kawasan setempat namun lokasinya dibahagian hulu....

BTW, bahasa trg jua ada dengung...sabdu...etc...andai lidah tidak pandai mengalunkan dialek mereka...bunyinya seperti siam jua...cuma dialek trg tonasinya agak keras dan agresif berbanding kelantan yang bunyinya terkadang mendayu2 dan berlagu..

Follow Us
baru tgk tadi..... amat puas hati....
betapa kejamnya dunia bunuhan.....

ade byk scene yg amat cantik... contohnya scene bakar dgn berckp dgn ayahnya.....berckp dihadang dinding bilik... ade shoot dr luar rumah.. si ayah trus bermain 'wayang'

masa adil berdpn dgn ayah pun sama hanya dibalik tirai langsir....  byk menda tak dpt tangkap.... tp aku seronok tgk pilem ni wpun tak seronok tgk penonton tak smp 20 org.....

watak bakar jelas sindiran utk org politik.... yg guna wang ringgit utk dpt sokongan..... asal kena bg duit skit rakyat terhutang budi...

entah knp aku rasa sodih plak ngan ending...

watak bakar.... amat kejam dlm diam

mmg puas hati tgk filem nie....

saya tak rasa cerita nie slow sbb setiap scene tu mmg ada intipati... dan sentiasa akan menanti apa yg akan jadi pada scene seterusnya....

tp aku seronok tgk pilem ni wpun tak seronok tgk penonton tak smp 20 org.....
dino Post at 10-3-2012 15:20

td pun dlm 20 org gak dlm hall tu....

mmg puas hati tgk filem nie....

saya tak rasa cerita nie slow sbb setiap scene tu mmg ada intipat ...
defeduck Post at 10-3-2012 18:23

mmg puas sgt.... aku dpt rasa berada dlm dunia bunohan gitu.... mcm scene tomoi... dp rasa mamai kena tumbuk
kpd yg blum tgk spoiler alert:

perlawanan akhir adil ngan rakan baiknya sendiri yg terdesak.... umpama menang jd arang... kalah jd abu....

aku dah nengok movie ni semalam

memmula rase doubt... sbb aku terpakse pilih antara John Carter a ...
True-X Post at 10-3-2012 11:59

bab having seks tuh kan.... aku teringat scene awal yg sbut ayah adil umpama 'buaya'.... mungkinkah....

bab having seks tuh kan.... aku teringat scene awal yg sbut ayah adil umpama 'buaya'.... mungkinka ...
dino Post at 10-3-2012 19:08

time tuh adil xde kt umah lagi.... huhuuhuh... soo sape yg having sex?... ke scene tuh kt umah org lain and dat sound just to sprice up things....?

neeway... sikitnyer 20 org... semalam aku nengok kt mid valley... leh aku kater 70-80% panggung penuh..

Tasaba mahu tengok melalui astro first

Tadi saya ada baca dikit di sinemamalaya...Katanya memang sengaja diterapkan jalan cerita dan watak semacam misteri dan mistik itu... kampung bunohan itu punyai lagendanya tersendiri dimana ianya mempengaruhi sikap penduduk untuk cenderung menjadi saiko akibat dari roh2 mistik yang mereka percayai....filem mereka dibuat penggambaran banyak di setiu?terengganu katanya

Saya akui saya tengok filem ini kali kedua. Penontonan kali kedua lebih aman mungkin karena banyak perkara yang saya sudah fahami sebelum ini. Kiranya penontonan ulangan ini untuk perkemaskan pemahaman sebegitu sambil sambil hendak appresiasi scenery dalam cerita itu juga.

Bagi saya watak jolok itu juga amat bagus di lakonkan oleh pelakon itu, whatever his name is.

td pun dlm 20 org gak dlm hall tu....
defeduck Post at 10-3-2012 18:27

Masa saya tonton di klcc kurang segitu juga penonton nya. Namun hari ini tengok di alamanda lebih lah jumlah nya, mungkin separuh panggung jua.

Namun filem animasi seefood laku, tgk screen, selling fast sebegitu.

Tasaba mahu tengok melalui astro first

Tadi saya ada baca dikit di sinemamalaya...Katan ...
C.K Post at 10-3-2012 19:39

Rasanya di tok Bali pun ada shoot, karena semasa penggambaran cerita ini, zahiril ada tweet tgh shoot cerita ini di tok Bali.

time tuh adil xde kt umah lagi.... huhuuhuh... soo sape yg having sex?... ke scene tuh kt umah o ...
True-X Post at 10-3-2012 19:24

bapak adil? tak perasan plak rumah org lain atau tak.... cite ni mmg kena pokus 100% klau tak bleh lost skit... hiks
ending tu buat aku sedih... tgk kuasa wang menguasai dunia bunohan.... n mmg di alam realiti skali pun...

aku ingat filem ni shoot di Bunohan tumpat, kawasan tu sebelah ja dgn patung buddha duduk
-aku ingat ni filem aksi, rupanya bukan
-lagi satu kenapa filem2 berdialek kelantan semuanya genre berat-berat? mcm jogho, wayang, anak kelantan, sekarang bunohan