CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 6327|Reply: 52

[Tempatan] Isteri ini kata rumah beliau sentiasa bersepah,kena bagitau kalau nak datang beraya...Kalau bersepah sekalipun, buat-buat aje tak nampak. Dah balik,jangan pula nak mencanang ke sana sini

Post time 11-4-2024 08:12 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Edited by YgBenar at 11-4-2024 08:20 PM

Sejujurnya rumah saya bukan lah rumah yang boleh dikunjungi secara mengejut dan tiba-tiba. Maksudnya,tanpa beritahu apa-apa tiba-tiba sampai depan rumah. Anak-anak saya sedang membesar dan mereka dalam fasa suka 'mengemas' rumah.

Saya bukanlah malas nak kemas rumah,tapi kadang-kadang tu rasa fed up.Kemas sekejap,5 minit kemudian bersepah semula. Baru sapu dan mop, 10 minit kemudian dah ada semula bread crumb,biscuit crumb dan segala jenis crumb lagi. Kemas kat depan, kat belakang pula berterabur. Jadi, saya kemas rumah ala kadar je la hari-hari. Menyapu pun setakat mana yang larat sahaja. Alhamdulillah suami saya bukan sejenis yang suka merungut dan mengarah-arah.

Jadi,semalam bila mak saudara suami bagitahu nak datang ke rumah hari ni. Sepantas kilat saya bangun kemas rumah????. Yela, kalau tak kemas takut pulak depa sakit jantung tengok???? Dari belakang sampai ke depan bersepah. Kat mana-mana pun ada mainan anak. Saya ambil gambar untuk tatapan mata saya, dan mengingatkan diri bahawa rumah saya pernah kemas pada satu ketika. Walaupun hanya untuk satu hari.

Sedikit peringatan untuk kita semua,termasuk diri saya sendiri. Kalau nak bertandang ke rumah sesiapa pun, pastikan beritahu tuan rumah terlebih dahulu. Kasihan mereka kalau datang secara mengejut. Untuk menjaga aib tuan rumah pun ya juga.Yelah, kita sebagai manusia biasa mesti terdetik di hati walaupun sedikit kalau rumah mereka bersepah.

Bila bertandang ke rumah orang, butakan mata, diamkan suara. Kalau bersepah sekalipun, buat-buat aje tak nampak. Dah balik,jangan pula nak mencanang ke sana sini.

Bila dah kemas rumah macam ni, rasa nak hantar suami dan anak-anak balik kampung. Kahkahkah.

Sekian.

kredit : diari isteri untuk suami tercinta

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Rate

1

aku x pernah bertandang tanpa notice..unless aku mmg purposely nak jumpa kat luar pagar je...

Aku tak pernah kisah pon rumah org bersepah ke ke kemas ala kadar. Aku lebih prefer sepah sikit2 cuz aku jenis makan selalu terabur sikit nnt tuan rumah igt anak dia la tu makan terabur wakakakakaka

bersepah takper, kita pun faham kalu rumah ada budak2...tapi jangan kotor siap package lantai berpasir mcm kat pantai dan bilik air berlumut, sudah....

Rumah dpn letak sofa maja kerusi mknn jah, lain2 humban sampah, selagi ada brg2 penyebab menyepah selagi itu bersepah sampai bila2

bersepah dan kotor dua benda berbeza bagi aku

Follow Us
pantang aku sepah2 ni rasa nak mengamuk je

tp klu pergi rmh org sepah2 aku mengata dlm hati je la

Utk elak tetamu tgk bende bersepah2 dlm rumah, ko set kan la satu area kat luar rumah, ada kerusi sofa rotan (tahan cuaca) kat balkoni anjung umah ke...layan je tetamu kt situ.
And make sure sediakan toilet kt luar rumah so that tetamu takde can lgsg nk masuk dlm umah
Ni sesuai utk org yg ada tanah sendiri dan bina umah sendiri..sbb bleh design konsep mcm ni
Kalo duk kondo, landed strata ke, korang ajak je diorg lepak kt common area..setel

Aku xsuka bertandang ke umah org
Kalau kengkawan ajak jumpa kat cafe je

Msa anak i dalam fasa mengemas rumah, iols set kan satu area/bilik untuk dia 'kemas'.  Jarang sampai living room tapi adalah yg sesat satu dua. Anak i jenis main tonggamg semua dlm bakul ke lantai. Sakit woo kalau terpijak yg kecik2 tu.  Lepas main i suruh dia kemas balik masuk bakul i order2 je dia tapibdia ingat mcm main game la sbb i akan ckp ok see if you can clear the floor in 2 mins ha gitu.

Tapi i juga bukan jenis bertandang tak bgtau in advance. Kesian tuan rumah tengah berjimak ke bagai nanti potong stim pula org dtg.

Edited by B40tastePosh at 12-4-2024 09:23 AM

Aku selalu Mop lantai Sehari sekali sebelum tidur, paling kurang dapat satu area satu malam pun dah okey.

Biasakan berus tandas/bilik air setiap kali mandi. Lebih-lebih lagi kalau area tu digunakan kerap, lagi kerap kena berus, kalau dalam bilik air letak washing machine lagi kerap kena berus, so aku berus setiap kali sebelum mandi.

Aku suka Mop Lantai guna brand Dettol, Serai Wangi Afy Haniff atau Ajax Lavender....kalau bilik air aku mix dgn clorox+pine floor cleaner..kalau xde gak guna je detergent...untuk lantai rumah kalau dah habis pencuci lantai guna je dishwash..paling best guna Magic Kleenwiper.

Amalkan lepas angkat baju di jemuran terus lipat.

Buang debu atas almari, kabinet, meja sebelum korang mop lantai.

Dan gunakan essential oil diffuser untuk ruangan....biasa aku beli EO kat Luxe by Simply Famous kat Sg. Besar.

Aku pulak  kalo orang datang beraya bagi salam terus masuk mmg aku geram.tak sempat orang nk  pakai tudung dh masuk ramai2...adab dtg ke rumah org bkn macam tu .tunggu kt luar dulu sampai tuan rumah jemput masuk baru boleh masuk.ini semua ada ustaz jelas kan.adab dulu baru ilmu..

Korang pernah merasa orang beria ajak dtg rumah (korang sefamily) makan dinner. Datang2 rumah bersepah, lantai pakej berabuk siap. Camne tu..mau tak kena kutuk lepas tu??

Edited by lightheaded67 at 12-4-2024 11:20 AM

tak payah lah lorat sgt. hidop ni kalau 100 peratus, berape peratus je perkara yg boleh kita kawal kalau melibatkan org lain, ce kabo?? tetamu dtg rumah pun dh mmg smua paham mcm2 jenis. disebab kan itu, rumah bio simple aje, tk payah bnyk barang/perabot. kita pun senang hidup, ni tidak, pagi ptg siang malam duk riso pendapat pendapatan org. kemana lah hidop
(tp mmg hidop lebih mudah kalao smua tahu adab,hok simple2 pun takpe, masalah smua pikir rete & pencapaian saje, walaupun rete dan pencapaian tu dpt dgn cara tah pape, atau pun bnyk rete & pncapaian mcm2 tapi adab nan hado)

aku ada sorang adik ipar pompuan ni..masa muda2 kemain potpet kalau umah sepah time raya..aritu g visit BIL sakit..singgah umah dia..kalau x singgah mesti merajuk.
baru anak 2 ..dah mcm tongkang pecah,. kain x lipat ...bau kucing...nak makan kucing dtg panjat...atas meja...masa otw balek berdekah aku ketawa...sebenarnya aku menahan dari rumah dia lagi...dulu kemain garang...

.
.

Rumah tu jangan ada banyak barang... letak barang perlu aje

Budak2 nak main kena ada designated area.... so depa sepah setempat aje...  nti depa makin membesar.. ajar diorang kemas lepas main

Ooo i bawah mmg tak berusik sangat. Family area kt atas. Anak pun main kat designated area. Lps dia tido , mmg malam2 i kemas. Tak larat nak tengok serabut2. Kain2 jela semenjak anak ada ni agak slow sikit nak lipat. Baju seluar hatta anak punya semua mmg gantung je

Edited by B40tastePosh at 12-4-2024 02:20 PM

Bukan pasal anak, tapi tak didik anak, tak berusaha untuk bersihkan rumah.

Bersihkan rumah tak susah...yang penting ada plastik sampah, ada sabun (sabun mandi pun okey je kalau tahap dah tak beli pencuci lantai).

Ambillah kain lama2 tu buat lap lap..kalau tahap axde kain lama cam tipu sangat...takkan spende laki ko tak koyak koyak....

Lap lap je kalau ada tumpah tumpah, ajar anak tetang kebersihan...rajin2 bersihkan sampah, menyapu, mengelap, lama² anak anak akan belajar bila tengok kita buat kerja tu semua.

Kalau miskin sangat takde designated area sumbat je anak kau dalam kadang macam lembu tu.

Edited by B40tastePosh at 12-4-2024 02:28 PM

Perabot banyak tal masalah, kalau banyak deco pun tak masalah

Kecuali macam panting gambar, Bunga plastik dan tembaga memang susah nak kemas
.
Kalau hiasan macam Kristal, Batu dan Ceramic (pasu,pinggan mangkuk) kau ambil semua tu letak dalam container besar rendam dalam air suam atau guna dishwash..pastu bilas...susun balik.

Rak buku dan kain boleh letak ubat gegat atau kiub serai wangil Afy Hanif tu

Pilih deco deco yang mudah dibersihkan seperti ceramic macam pasu dan pinggan mangkuk tapi pilih yang ada sentimental value, atau valuable, orang datang boleh sembang....jangan letak deco yang kita tak boleh explain dan seolah -olah kita orang asing dlm rumah tu.