CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 17827|Reply: 54

Permaisuri Jhansi (Jhansi Ki Rani)...Camana Sejarahnya?

Ambo rasa ramai antara kita yg minat tgok kisah bersiri setiap ptg,pukol 6.05 psl Permaisuri Jhansi....yg tajuk 'Jhansi Ki Rani' tu lah...zb sendiri sanggup curi2  tgok drama ni kt ofis & kt mana saja.....tak sabar nak tunggu kesudahannya....

Setau zb, Jhansi Ki Rani ni kisah benarkan? Psl permaisuri Jhansi yg bijak & terlalu gigih berusaha demi menyelamatkan negeri Jhansi dr dirampas British kan?
Jadi apa kesudahan hidup permaisuri Jhansi ni?
Boleh tolong share info anda tak?

Rate

1

Wilayah Jhansi ni wujud lagikah skang ni?
Dan keturunan raja Jhansi ni camna nasib derang?
Adakah jd cam nasib turunan raja2 indonesia yg dah berterabur & ramai yg miskin & papa?

hahahahaa, aku pon layan gak gambar ni kalau dok kat umah... ni permaisuri ala2 kesatria lagotu kan

topik banyak menarik, amma

Wilayah Jhansi ni wujud lagikah skang ni?

Rasanya Jhansi ki Rani no worang Maharatha...
Negeri ni dalam wilayah Uttar Pradesh...
Rasa wujud lagi sampai sekarang...
Wat aku rasa mcm nak tumpang Jemaah Tabligh jah bila depa nak p India nak pi tengok tempat ni

kul 6.06 tapi kat channel mana???

Rasanya Jhansi ki Rani no worang Maharatha...
Negeri ni dalam wilayah Uttar Pradesh...
Rasa w ...
genot Post at 24-3-2011 15:36

ohh jd skang ni Jhansi dok dlm wilayah uttar pradesh lah? bukan kah jhansi tu sendiri merupakan sebuah wilayah yg besar? apsal jd kena masok dlm wilayah uttar?

Follow Us
Reply 5# moon2002

chanel 108- tv zee....

Lagi satu yg zb suka kalo citer hindi tu psl kisah hidup masyarakat kt kampung...psl penindasan terhadap org kampung oleh 'Thakur' dsb nya....

ehh Thakur tu maksud dia 'tuan tanah' kan...apsal thakur ni jd berkuasa sgt sampai ikan di air & burung di udara pun jd hak dia...?maknanya penduduk tak leh nk tangkap ikan @ burung sewenangnya sbb tu dikira kepunyaan thakur gak...

Thakur ni berkait ngan turunan raja jugak kah?

aku suka tengok wayang tamil gak
uttar pradesh tu kumpulan negara2/negeri2 sebelah utara benua india.
uttar - utara
pradesh - negara

jansi tu mcm negara kota jah...

tuan tanah - zaminder

Kalu biasa ikut jemaah Tabligh. Puak2 ni kan selalu pengikut dia banyak orang India (orang Melayu pon ada) n dia buat latihan pun kat India. depa selalu ada istilah2 bahasa Urdu-Hindi macam aku penah dengar depa panggil kat tukang conduct mesyuarat depa tu Zaminder. Makna zaminder tu tuan tanah la kalu bahasa Urdu biasa.

Thakur tu nama umumnya gelaran kepada zaminder. Depa ni kalu ikt sistem Eropah kalu hang ingat sejarah PMR la kan, dia setara dengan lords yang jadi vassal kat raja. Kalu ikut sistem kasta, puak2 ni masuk bawah kasta kesatria jenis askar kelas tinggi yang ada kaitan dengan kerabat2 raja gak.

Ada jugak kasta Berahmin pakai gelaran ni pasal raja bg kurnia ke depa tanah2. Biasa kat negeri2 macam Marashtra, wilayah Bengal, Bihar, Gujerat, Pakistan, Kashmir pakai gelaran ni. Selalunya yang gelaran Thakur ni biasanya orang2 kaya atau tuan tanah lar, kasta antara kasta Berahmin atau Kesatria.

Kat dewa Vishnu (kulit biru) pon gelaran dia Thakur gak, pernah dengar Rabindranath Tagore (Thakur)?

Reply 1# zahirbatin

ZB tgk movie ni dr  1st episod ke?? bleh x bg sinopsis movie ni dr mula2.. hahaha main tgk je cite ni..

Post Last Edit by HangPC2 at 25-3-2011 19:44

layan  Drama '' The Sword Of Tipu Sultan ''

http://www.youtube.com/watch?v=6qDOyU1_hxY

http://www.youtube.com/watch?v=XE8Zbfoyv2k

Cite ni mak aku tiap2 hari layan...sbb mak aku ckp based on true story...aku ada gak la risik2 encik google pasal Rani Lakshmi Bai...aku x tau la skrg ni episod kt tv tu da sampai mana...tp kalo ikut sejarah yg aku baca2...nnt anak dia mati...pas anak dia mati...Maharaja ngn permaisuri Jhansi ni amek anak angkat...tp Maharaja time tu da mmg rase teramat sedey...masalah kemurungan...bawak pada kematian Maharaja...

Bile Maharaja da mati...British nak claim wilayah Jhansi sbb diorg x iktiraf anak angkat tu sebagai pewaris takhta...ada catatan yg mengatakan permaisuri ni siap wat rayuan sampai mahkamah kat London tapi ditolak gak...rentetan dari penolakkan tu...Permaisuri Jhansi ni nekad tak nak serahkan wilayah Jhansi pada British gak...tercetus la perang...tapi bukan setakat dengan British aje...Kerajaan2 India lain sekitar situ pun ada gak yg cuba ambil kesempatan nak luaskan jajahan masing2...

Permaisuri Jhansi mati terkorban dalam salah satu pertempuran time perang tu...tapi semangat juang beliau sentiasa jadi inspirasi rakyat India dalam perjuangan kemerdekaan...

so,apa kesudahan citer ni?happy ending @ never ending...:re:

tgu lagi.....banyak episod lagi.....

Drama Tipu Sultan lagi best.....

Mek pun suke nengok drma ni...cuma citernye meleret2...x tau bila nk tamat...tp kalo sgguh 'sad ending' fullamak frust la nanti! mek hrp Rani hidup bahagia ngan maharaja & anak dia....

hehe..aku layan citer ni masa dlm pantang dolo..mak aku mmg tgk citer hindustan kat zee tu start kul 5 sampai kul 730..pastu bleh plak merepeat kul 1030 pagi ..haish..mula2 tu aku tak sanggup..abis 44 hari ngadap jela..sampai aku tgk citer bitia apentah yg Lali tu..dari lali tu miskin sampai le die pregnant sampai le dah kaya..hadoiii..yg jhansi tu aku sempat tgk masa ade 2 jhansi tu ..masa british rongak tu dibunuh pun aku tgk..tgk tenggelam timbull..satu lagi aku tgk citer yg choti bahu tu..hangin jer adik die yg mengong tu....tapi jhansi ni dah tak tgk bile abis pantang..tgk pelakon die dh tukar..kalau tak yg budak tu..

Up,
+ 1 Credit