CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 18202|Reply: 31

Gigi bayi tumbuh jarang

Saya ibu kepada sorang anak lelaki. saya nak pendapat kawan2 di sini, kenapa gigi depan atas anak saya
tumbuhnya jarang? akankah demikian terus sampai mereka dewasa...atau ada
cara khusus untuk merapatkan gigi mereka?

Terima kasih atas pendapat kengkawan...

berapa umur anak tu??

Reply 2# gee_poziah

anak nad baru masuk 8 bulan

Reply 3# nad_nadia

i pun tak tahu la..tp nanti dia gugur dan ganti dengan gigi kekal,kan?jarang sangat ke?

samalah ngan gigi my son yang dh setahun tu..dua gigi kapak kat depan tu macam ada gap..my son suka isap jari..mungkin sbb itu, kot..i pun tatau nak buat camne nak rapatkan gap tu

Reply 5# assilem

Anak NAD x pandai hispa jari... tapi dia pantang la nampak apa benda pon... mesti nak masuk dalam mulut... adakah itu penyebabnya? gigi kapak dia besar daripada gigi bawah dia... besar la gak gap tuh... aduhai...

Follow Us
gigi jarang ni sbnrnya elok kan.. sbb mknn x lekat celah gigi. anak saya dah 6 thn giginya mula jarang. saya fikir mungkin nnt gigi kekalnya ikut mcm papanya, bergigi jarang..
wallahualam

Tuan rumah,jarang sgt ke gigi ank tu?
Apa yg saya notice kat ank2 saya bila tumbuh gigi mula2 mmg jarang..tp lama kelamaan gigi tu akan rapat dgn sendiri..sya dlu pun mcm tu la bila ank first tumbuh gg mcm jarang agak susuh hati...tp bila dah lama tgk rapat ngan sendiri...ank yg 2nd pun mcm tu gak...

sama gak ngan anak kedua ku..baru tumbuh gi atas.. gigi kapak besar dan jarang... adeh nape leh jadi cam gitu.. gigi bwh dia dah lama tumbuh kecik je...

anak sy pun bergigi jarang. xtaw ikut sapa
skrg dah dekat 3 thn
tp gigi dia xde la obvious sgt jarang
cuma bila mkn ayam, daging akan terselit kat celah2 gigi
bila basuh mulut, sy atau asben kena buang sisa yg terselit tu

anak sy pun gigi dpn jarang n besar plak tu.... yg tepi sikit tu mcm bertindan plak..ni ngikut mak dia kot gigi bertindan...tp gigi bwhnya elok pulak....

my son dulu pun mcm ni gak...
gg atas tumbuh jarang..tp bila gg dh penuh, rapat pulak jd nyer...

my niece lak, tumbuh gg jarang, dh kekal jarang smpi umur 2 thn...
nampak mcm gg atas dh patah sebatang lak jd nyer...

org tua2 kata, rambaut bb tk leh sikat, nanti gg tumbuh jarang2...
so, aku mmg tk pakai sikat..aku hanya kemasakn rambut bb pakai berus rambut jer )

Reply 8# mek_ja

owh tul ka camtu... agak besar la jugak gap gigi depan dia tuh, tapi skang baru nak tumbuh lagi 2 gigi tepi gigi dia yang jarang tuh, nanti dah betul2 abis tumbuh, nad informkan gigi dia stil jarang or rapat... hehe

Reply 12# xixin5230

anak nad gigi dia jarang x la gap dia sampai leh masukkan satu lagi gigi... konpius la gak sebab nad n hubby nad ataupun  family blah kami berdua x da pon yang pattern gigi jarang... nad pon x penah sikat rambut dia sampai la skang umur dia 9 bulan... sekejap ja skang dia dah da 7 batang dah gigi dia... 4 atas, 3 bawah... yang lawaknya, setiap kali tumbuh gigi, x pernah tumbuh genap... suma tumbuh ganjil... mula2 naik sebatang bawah, pastu 2 batang atas (yg jarang tuh), pastu 2 batang lagik belah bawah, ni naik plak 2 batang blah atas (sebelah 2 batang gigi kapak dia yg jarang tuh) = 1,3,5,7

nad ...bkn sbb keturunan ke apa..
nnati gg dh penuh, biasanyer akan rapat balik...
anak xin dulu mcm tu gak..risau gak ..dh ler gg atas tu besau kapak..
jarang pulak...hehe..bila gg semua dh penu, jd rapat balik...
anak xin tumbuh gg umur  9bulan..
sekali tumbuh, meriah...

Reply 15# xixin5230

tui ka? harap2 gitu la...huhu... tapi kalu jarang gak nad redha ja... janji anak nad sihat sentiasa...amin...

gigi my son pon jarang..gigi kapak shj..dah 4 tahun..sama je..x rapt2 gak..xpela..janji dia sihat..gigi tu da besar nnti leh pakai braces(pendakap gigi)

Reply 1# nad_nadia

baby gigi garang ni ada 2 jenis, satu mmg keturunan...satu lagi jenis jarang masa gigi susu je...tp nnt dh besar gigi nye lawa..mule2 dulu pun sy takot juge...gigi anak sy sume jarang2.. tp kami xde keturunan gigi jarang...gi jumpe doc...
klu nak tahu gigi kekal yg jarang..tgk pada gusi...jika jarak gusi diantara gigi tu ada lebihan yg ketara...so gigi kekal die akan jarang juga...
klu lagi satu tu, hanye gigi susu yg jarang tp gigi kekal akan lawa...sbb size gigi susu dan gigi kekal adalah berbeza...so gigi susu akan jarang sedikit dan bile akan tumbuh nye gigi kekal akan ada space utk gigi kekal tumbuh dgn selesa...tapak gigi susu yg jarang tu sesuai dgn pertumbuhan gigi baru....

gigi yg rapat semasa baby mmg mule2 akan lawa....tp bile dh tumbuh gigi kekal...akan berlakunye perlapisan gigi....itu yg berlakunye  gigi lapis dan tidak rata...sbb jarang diantara gigi adalah kecil...berbanding gigi kekal yg akan tumbuh sizenye lebih besar...

oklah tu..hubby aii pun gigi jarang..bila tya nape..dia kata, ok pe..ikut gigi nabi...aii kata, ye ke?..

kengkadang keturunan gak...kwn aii, anak dia gigi jarang gak, dia kata, abah & atok dia pun gigi cmtu..so..tkde apa la...

yg penting, jarang ke rapat ke, penjagaan gigi tu kena betul..kn? hr tu pi klinik, ada nurse tu tegur gigi anak aii..dia kata, cantik lg gigi dia...putih tsusun jek, tkde rongak2 pun...tk mcm gigi anak dia, dh ada karat2 hitam tu...

dan bila di tgk, kebanyakan bebudak yg gigi cpt rongak, dorang suka minum air milo..kalo suka minum milo, gigi memg cpt rosak...so, ikutla anak aii..hr2 mau teh "o" wawawa...

Reply 18# anakcik

wah dengar pendapat anakcik terus rasa happy jer.. thanks yer... btw gigi anak saya x la ketara sangat jarangnya tuh... harap2 bila tumbuh gigi kekal, jadi cantik la... insyaAllah...

12Next
Return to list New