CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nurulazzah05

Punca lelaki kahwin lambat a.k.a stress

Reply 93# zulka

hehe.. pandai cik zul sedapkan hati.. tapi yelah.. umo 80 tahun pun.. bukan masaalah macho, yg penting poket berisi ada je org nak.. hehe.

btol tu bro...tp tu la..aku ni bukan mengaji tinggi..biasa2 ja aku ni..aku bnyak blajaq dr penga ...
john_pablo Post at 18-7-2011 16:53

bukannya aku ni menggalakkan semua org mempunyai ('buat anak' tu mcm tak sesuai kerana bukan kita yg menjadikan manusia) ramai anak, tapi kesal dengan statement org2 yg masih bujang sudah merancang utk ada 1 atau 2 anak sajer... ketahuilah, ramai pasangan yg sudah berkahwin menghadapi masalah utk mendapatkan walau seorang anak, so kalau kita dikurniakan ramai anak, sewajarnya kita bersyukur, bukan mengeluh tanda kekesalan atas rezeki yang dikurniakan. wallahualam.

Rate

1

bukannya aku ni menggalakkan semua org mempunyai ('buat anak' tu mcm tak sesuai kerana buk ...
zul_yie Post at 19-7-2011 11:45

btol tu pndpt bro....

msg2 kita punya idea n pendapat..kalo bro pnya pndpt mcm tu..btol jgk..lain org lain pndptnya..

ada pro n contra..tp apa yg bro ckp tu btoi la..ikot kesesuaian...

aku berusia 27.. dr umur 24 aku nak kawen tp jodoh asyik xlama.. dh 3 kali kapel akhirnya xjd last2  ...
pinguin Post at 16-7-2011 23:54

ping...personal opinion iols..tak pyh nk ubah2 perangai uols..just be urself..apa uols ade tuh bukan mende buruk..it's a good thing..kalau wanita tu takleh terima sifat uols yang baik ni..then let it be..there'll be someone yang akan terima uols kerana uols seorang yang soft spoken...uols tak mention and no need to be too humble..tp orang2 yang soft spoken ni pon ada "naughty side" jugak..which dia takkan tunjuk senang2 sbb mostly yang soft spoken ni pemalu..dia akan tunjuk to someone yang berhak utk tengok..kenapa nk giveup mende baik yang uols bleh simpan utk orang yang baik...trust me...isteri anda akan lg rasa berbangga ada suami yang sangat behave dengan orang lain..tp naughty dengan dia dekat rumah..isteri ye..bukan awek..takyah nk tunjuk kat awek yang belum tentu bleh jadik isteri yang baik

Rate

1

jadi kesimpulannya disini, duit adalah punca utama? atau mentaliti individu sendiri?
sepulnuar Post at 18-7-2011 22:42

vote for mentality!!!

Reply 64# Syik_Gojet

bgus rncgn ko tu.aku kalo boleh mmg xnk buat sanding2,rasa mmbazir gila.lps sanding aku pikir sbnrnya duit tu buat simpan lg bagus,g honeymoon ke.ni habis mcmtu je.tp buat pun nak puaskan hati org.dah blalu xpelah.yg penting kalo buat kecik ke majlis,org nak mgata ke,bio aje..yg penting duit kita xmmbazir,xtanggung hutang tu je.kalo kita susah lps kawin xdanya org nak tlg.

Follow Us
Reply 81# john_pablo

aku sokong sgt,pandangan aku pun bgitu.aku xkisah org nak anak ramai,mmg anak tu rezeki..tp bukan shj rezeki..tp AMANAH.kita akan dpertanggungjawabkan kelak.tgk lah ada org anak sampai lebih dr 3,dah tahu xmampu nak juga anak.mak pak mmg senang lahirkan.tp tahu tak akan dpertanggungjawabkan bila anak tu xtdidik,tak diberi keperluan yg spatutnya seorg anak dpt.mcm pelajarn sume.mmg masa lahirkan tu suka,tp bila anak xmenjadi,anak nakal,ttekan uruskan anak2 lain..mulalah kuar pkataan menyesal lahirkan blablabla...sbgai ibu bapa bg aku sifat tanggungjawab tu patutnya dr sebelum anak lahir,dah ada perancangan,dah ada pkiraan tntg bil2,mcmne nak cari duit lebih kalo nak anak banyak.jgn asik2 ckp xpe lah nanti adalah rezeki dia dtg.ni pandangan aku je.

Rate

1

Reply  john_pablo

aku sokong sgt,pandangan aku pun bgitu.aku xkisah org nak anak ramai,mmg anak  ...
fire_place Post at 19-7-2011 18:00

hahahah tu la yg aku nk smpai kan...sbb aku perhati bnyak mak bpak..so aku tau..kalo x mmpu jgn anak rmai2..jgn harap rezeki ja tnpa ada usaha..
lain la mmg dh kaya raya..nk anak 100 org pon xpa sbb kaya mmpu bg mcm2..
bukan sng zaman la nk ada anak rmai.kalo zaman hang tuah dlu xpa la..suma kerja kg,keja kt laut,hasil hutan bnyak..
zaman skg ni masok hutan pon mana ada bnda nk uat makan..

kita nak nak gembirakan dan buat hati mak bapak bangga dengan kita ( nak menunjuk kita ni kaya.. sebab tu boleh buat grand2) mak apa lagi pastinya bangga wehhh.... lepas 2 tahun kahwin hutang buat loan kahwin x settle2 lagi sampai 10 tahun... dalam masa yang sama dah ada anak dah 2 orang. Ni banyak berlaku pada member laki aku yang nak kahwin grend buat personal loan.. so bincang2 dengan mak bapak.. mak hanya saport duit tapi...... karang bayar balik seperti dijanjikan.. paling busuk pun RM25 ribu aku agak2 paling murah... pastu nak beli perabut.. barang elektrik dan sewa rumah tak fikir2 lagi..huhuhuhu.. memang menangis la nak bayar. patutlah jadi artis ni untung.. asyik dapat sponser jer... macam CT tu... maria karim ker... untung la ada syarikat sponser kalau tak... huhuhu tembus kocek

Rate

1

mgkin sbb eknmi x kukuh g kot...bnyak komitmen lain...

ping...personal opinion iols..tak pyh nk ubah2 perangai uols..just be urself..apa uols ade tuh ...
siputsedut Post at 19-7-2011 16:05

wah terima kasih sb bg pendapat.. mmg susah nak ubah perangi pemalu nih.. hope ada la awek2 yg leh terima.. keke

Reply  john_pablo

aku sokong sgt,pandangan aku pun bgitu.aku xkisah org nak anak ramai,mmg anak  ...
fire_place Post at 19-7-2011 18:00

setujuk!! iols suka statement anak itu AMANAH...bg iols..anak bukan rezeki...setiap anak mmg ada rezeki dia sendiri..alah..semua orang pon ada rezeki masing..jadik jgn fikir anak itu punca rezeki ibu bapa..itu rezeki dia sendiri..kita hanya mampu tumpang gembira di atas rezeki yang dia terima...kalau lepas dpt anak tetibe naik pangkat..bg iols..itu rezeki kamu! anak dpt 5A dpt upsr..itu rezeki dia! tp satu perkara yang pasti..anak itu AMANAH..Allah amanahkan kita sebagai hamba yang dah lama hidup atas muka bumi ini utk didik hamba Allah yang baru lahir dan enggak ngerti apa2 psl dunia ni..oleh itu, kalau Allah kurniakan kita sorang baby...cuba ukur dengan kemampuan kita utk besarkan baby tu dari segi fizikal, emosi dan spiritual...kang yang dikejar tak dapat..dikendong berciciran

Rate

1

wah terima kasih sb bg pendapat.. mmg susah nak ubah perangi pemalu nih.. hope ada la awek2 yg l ...
pinguin Post at 20-7-2011 23:57

go go

Reply 112# siputsedut

aku setuju sgt dgn komen kau tu siput. aku yg sorang anak ni pun, berfikir2 nak tambah sorang lagi, padahal MIL kt kampung dah bising suruh tambah sorang lagi, semata-mata sebab anak perempuan dia (SIL aku) mengandung anak lelaki (masa mula2 mengandung dlu, bila scan, doc tgk mcm girl, tapi hari tu scan, mmg clear sgt nampak kelelakiannya). MIL aku ada 13 orang cucu tapi 1 je perempuan.... akibatnya kami suami isteri yang tanggung stress, asyik ditanya bila nak tambah anak. kami nak bagi semuanya yg kami x dapat masa zaman kanak2 dulu pada anak. bila kami dah rasa complete semuanya anak ada, baru tambah sorang lagi.

AMANAH memang betul. cuba fikirkan kos membesarkan anak pada zaman sekarang ni. FM utk sebulan pun dah RM800, belum campur nappy lagi, nursery lagi, baju2 nak ganti baju2 yg dah x muat, mainan dia lagi...

Rate

1

Reply  siputsedut

aku setuju sgt dgn komen kau tu siput. aku yg sorang anak ni pun, berfik ...
MommyRayyan Post at 21-7-2011 12:31

iskk siannye..jgn ler rasa terbeban camtuh..yang tanggung nye uols dengan somi..bukan sedara mara..orang ckp senang la...kan?

ada baca kat FD dulu..tak boleh merancang keluarga jika niatnya ialah kerana takut jatuh miskin..tp kalau yang mmg dah tak berapa ada duit utk besarkan seorang baby? iols tengok ramai yang tergesa2 pulun dok tambah baby..kalau yang mampu dari segi kewangan tuh, takpelah..tp tengok pulak..diri sendiri mampu ke dari segi emosi..ini dengar baby nangis pon dok marah2 baby mcm budak tuh takde perasaan...mentally n emotionally pon tak ready..tp tiap2 tahun pun cuba jugak utk tambah anak..camaner tuh..

arituh ada baca benang kat FD la..yang hang buah bukak..jgn jadi ibu bapa yang selfish..somehow iols mmg bersetuju dengan hang buah..bukannya tak kasik beranak terus..tp ukur kemampuan badan..kalau mampu utk besarkan seorang je..apa salahnya fokus dekat seorang tuh..didik betul2 biar jadi ummat berguna..tak perlu nk paksa2 tiap2 tahun beranak tp mak ayah tak sempat pon nk betul2 spend quality time dengan setiap anak2 tuh...

Banyak bajet lelaki kne sediakan.. selalunya kenduri sebelah perempuan je peruntukan kne lebih, kenduri sebelah lelaki kurang skit..

Ada 1 kampung tu aku penah pegi kenduri sebelah lelaki , just makan sup . sampingannya dgn bubur kacang..janji jalan...

Reply 115# siputsedut

time kasihlah sbb memahami. aku & suami bukan tak nak tambah anak. tapi belum masa yg sesuai. biar Rayyan dapat semuanya. aku jugak akan pastikan semua yg Rayyan dapat, adik2 dia akan dapat sama, takde lebih, takde kurang. ADIL gituuu....

Iye, rezeki anak memang ada. Aku percaya sungguh dgn itu. Masa aku pregnant, aku dgn suami duduk jauh2. Dia di penang, aku di KL. semuanya kerana nak mencari rezeki. lepas bersalin je, dia terus dapat transfer ke KL, aku pulak, terus dapat transfer dari Putrajaya ke KL. so, lebih byk masa utk keluarga drp atas jalan raya. tu semua aku anggap rezeki dari Tuhan untuk kami sekeluarga.

ooo, 1 more important thing... ada mak bapak yg kurang AMANAH, bila org serah duit raya utk anak, mak bapaknya yang akan guna. kata mereka, itu utk keperluan anak jugak. tapi pada aku, duit tu memang anak yg punya, aku simpan berkepuk2 dlm bank dia, bila dia nak beli apa2 nanti, pandai2lah dia beritahu kami. TAK MUNGKIN kami akan gunakan duit anak kami utk kepentingan diri sendiri.

kata orang, yg terbaik saja utk anak. ye aku setuju. sbb tu aku bayar almost rm800 utk susu anak aku. ramai org x setuju, kononnya aku letakkan itu sebagai beban utk tak nak beranak lagi. aku kurang setuju. aku cuma nak yg paling baik utk anak aku. the best among the best, biarpun byk duit terpaksa dikorbankan. duit boleh dicari, kami suami isteri memang bekerja, tapi kesejahteraan kesihatan anak adalah perkara yg kami tak akan letak/tolak ke tepi, biarpun org ramai yg tak setuju. (aku tak de duit, diorg xde pun bg duit tolong kitorg... so shadap u )

Reply 116# WanKL

wan, aku kawin dlu, semua belanja kenduri belah aku, mmg 100% aku keluarkan duit sendiri. suami just bg duit hantaran. duit hantaran tu aku buat bayar catering rm8000 then byr pelamin+bju pengantin, tambah sikit duit aku sbb masa tu pakej pelamin tu pun dh rm2700-rm2800. deposit sewa rumah pun 100% duit aku tau, sebanyak rm2500 jugakla...

so tak semua lelaki akan tanggung belanja yg byk mcm tu... tong tong la kan..

Reply 115# siputsedut

tp kdg kala mmg btol ada yg nk jd ibu bapa sbb selfish,aku ni muda lg anak baru sorg..jiran2 kat mana2 sume asik ckp..alah sementara muda,beranak lah lg ramai2..nanti dah tua senang,ada org hantar duit sume xpyh susah2.aku senyum je..nak je aku ckp senangnya gitu,lahirkan anak ramai2 dgn harapan dah tua xsunyi,pastu anak bg duit,mana keikhlasan tu???
tp tu lah realitinya..ramai skrg kawin org ada anak nak ada anak,tp xpikul tanggungjawab sbagai ibu bapa.senanglah gitu.ipar aku sdiri,ada anak,letak umah sdara..smggu sekali baru mik anak,anak pun xbape kenal.anak sakit masing2 xnak beralah cuti.kalo mmg xmampu miskin aku xkisah.ni kerjaya bagus.masa xda anak sibuk nak ada anak,dah ada anak amanah dibiarkan.ada plak yg anak setahun satu,pastu merungut leceh jaga anak,bosan dok umah.sanggup mgajar petang g keje awal2,jln2 dulu..coz penat nak uruskan anak.pastu bila cuti merungut bosan jaga anak,xsabo nak naik keje,smpai kdg2 cuti pun hantar anak umah pgasuh.aku xtahu mcmne perasaan anak tu kalo dgr rungutan mak pak mcmni..msti kecil hati.ni lah jd bila org ada anak,nak ada anak..tp tanggungjawab,amanah sume xtahu.

Reply 117# MommyRayyan

setuju,kepentingan anak tu keutamaan..biar kita lahirkan anak yg kurang kuantitinya,tp berkualiti.jgn berkuantiti tp xberkualiti.nak didik anak zaman skrg bukan mcm dulu..aku tgk tv,org ni ckp pikiran budak  10 tahun skrg xmcm pikiran budak 10 tahun dulu.pengaruh dgn kecangihan skrg ni mencepatkan proses pengetahuan budak2 skrg.pgaruh sosial pun mlambak.jadi sbgai mak bapak kena pikir dr sebelum anak lahir lg,mampu tak kita nak kekang anak kita dr gejala bukan2,pgaruh kwn dll.jgn lah bila anak dah ramai,pening kepala,pastu harap cikgu kat sekolah,pastu bila anak xjadi ape,marah,maki hamun..last sekali timbul kekesalan.