CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: bibir

Bugis di Semenanjung

Reply 119# nobito

nape xpegi peringkat atasan untuk memperjuangkan perkataan brown race tuu..tgok orang bley terima ke x..kalo bley baguslaa..perjuangan untuk menamakan bangsa brown race berjaya..kalo syok sendri dlam forum xgune gak..

Reply  gedOng88

Aku tak tanya pun apa perasaan kau...jangan la tunjuk muka meroyan tak sud ...
nobito Post at 22-6-2012 19:33

aku pun xsuruh ko komen ape perasaan aku..marah keww..ehhh..sukati laa nak wat muke meroyan tu..xusik ko pun kann...kehkeh

Reply  nobito

nape xpegi peringkat atasan untuk memperjuangkan perkataan brown race tuu..t ...
gedOng88 Post at 22-6-2012 19:38

Aku tak kisah perkataan Brown Race tu sebab aku tak kisah Cina atau India jadik Perdana Menteri atau Menteri Besar kat Malaysia ni...

Nobito, ko ni macam anjing menyalak bukit..
hahahaha meh la try jauh mana hebatnya silat ko tu..meh la

aku tunggu ni ha..aku kat jb ni..cepat2 jangan lambat!!

Reply 124# billionman78

nobito = woof wofffff

kalau pendatang2 asal negara india dipanggil bangsa india, pendatang asal china dipanggil cina, maka sudah sepatutnya pendatang asal indonesia dipanggil sebagai bangsa indonesia, sebab org indonesia tidak mengaku melayu sebagai bangsa, melainkan hanya sebagai etnik.

Follow Us
Mengaku Melayu hanya sebagai etnik seperti juga etnik Jawa, Minang dan Bugis bukan bermaksud korang boleh klaim yang bukan2 dari etnik2 lain....Belajar miliki Malu, maruah dan berbudaya

Tp aku org minang, aku tetap ngaku aku melayu jgk... bole? xde pulak aku tepikir nk kondem2 org melayu ke hape, sbb aku pon rse aku melayu jugak. n ak tetap caye minang tu pon melayu jugak. kalau ko pedih sgt xnk terima sbg rumpun sbg melayu nak buek cemano yo tak? kok kau marah bona pon kek molayu tak yah la nk monyalak2 bondo yg samo tiap hari. nampak mcm tade point lain je. den org minang. den suku biduando, koturunan dirajo. oyang den ponah jd undang. mmg dulu dtg dr " well known know as sumatera". tp org minang/n9 tak ponah bocakar (begaduh) ngn org molayu lain sbb eh dr dulu kito molayu. sojak sblm kesultanan melayu melaka lg.

Reply 127# day2

nobitotok = wooff woffff..

Tp aku org minang, aku tetap ngaku aku melayu jgk... bole? xde pulak aku tepikir nk kondem2 or ...
day2 Post at 24-6-2012 23:26

enough said bro, aku memang setuju 100% dengan statement ko ni..
melayu, bugis, jawa, minang, boyan, etc semua satu rumpun = melayu

hanya sorang mamat bugis selangor yang caprut ni je yang tak mengaku dia melayu...suruh dia balik indon sana la..

Yg aku tau masa berbual dgn sorang Orang Besar Jajahan, hanya orang Bugis yang boleh dilantik sbg OBJ.

Zaman dulu2 orang Melayu suka kutuk Batak...kuli Batak...kuli Batak...

Sekarang ni Batak dikatakan Melayu

Tak sabar nak tengok Melayu menari tarian Batak (Tor Tor)

Yg aku tau masa berbual dgn sorang Orang Besar Jajahan, hanya orang Bugis yang boleh dilantik sbg OB ...
sranua Post at 26-6-2012 23:38

Mmg konperm Bugis la ek...tapi Jawatan tu tak diwariskan.
yg prnh saya dengar jawatan MB pun sepatutnya Bugis...tu pasal Toyol tu jatuh terpuruk bersama2 penyapunya

kesiannye.. mane tahu org melayu yg sebut kuli batak? tah2 bugis ke yg sebut. lg satu yg menari tu org2 mandailing tu sndr. ape ke mengong statement ko nk kaitkan dgn semua melayu. dah kalau die nk ngaku melayu pon sukati die la. yg ko bekudis sgt kenapa? warna kulit pon sama, budaya lebih kurang, tmpt asal pon kat benua yg sama. sbb tu org ckp serumpun. ko yg xpaham2 lg. kalau org putih nk ngaku serumpun ngn cina tu yelah xboleh. Meh aku tny soalan lg kat ko. org taiwan ngn cina hong kong serumpun tak? dgn cina tanah besar? dgn korea? dorg lg bnyk etnik, bahasa pon byk, budaya lain2. tp physical dorg (identiti gen) sama.

Zaman dulu2 orang Melayu suka kutuk Batak...kuli Batak...kuli Batak...

Sekarang ni Batak dikataka ...
nobito Post at 1-7-2012 11:35

Reply 133# day2

Alamak, Melayu perasan hebat macam tamadun Cina....
Melayu setaraf ke nak bandingkan ngan tamadun purba tu sume hurmmmm

Nanti nak tengok Melayu kahwin bertemakan Batak Mandailing lak...bosan tengok Melayu kahwin dgn tema western...sekali sekala try la tema Mandailing

Tak habis2 lagi dengan BUGIS-NAZI kau tuh?

Lantak pilah ke laut UMNO Melayu ke hapa ke, sah2 kau keturunan Indon. Lari mencicit ke Tanah Melayu sebab kalah perang di Sulawesi sono.

Orang Melayu elok je terima pendatang pelarian perang Indon cam moyang Indon kau. Punya baik sampai ada kita angkat sebahagian Raja2 Melayu berdarah Bugis sebab berjasa kepada masyarakat Melayu.

Tapi tidak pula golongan Bugis ni terjerit2 ketuanan Bugis bagai, malahan Raja2 Melayu berdarah Bugis pilih Melayu di hati mereka.

Yang aku nampak, Bugis caprut terhegeh2 kena masuk Melayu.

Kalau Bugis SUPER POWER, nape kena jajah jadi INDONESIA. Pendatang pelarian Bugis yang HILANG POWER mencicit ke Tanah Melayu jadi warga MALAYSIA.

BUGISASIA nye mana?

Post Last Edit by nobito at 4-7-2012 02:41
Raja2 Melayu berdarah Bugis sebab berjasa kepada masyarakat Melayu.
robotech Post at 2-7-2012 17:31

Bagus la kalau tahu jasa Bugis pada Melayu
Tapi mana ada Raja Bugis kat Malaysia...yang ada semua Raja2 Melayu....makanya Raja2 tu adalah Melayu dan bukan Bugis
BugisAsia???

Bunyi cam konsep MalayAsia je...apa yg best ngan nama Asia tu

Reply  day2

Alamak, Melayu perasan hebat macam tamadun Cina....
Melayu setaraf ke nak band ...
nobito Post at 1-7-2012 20:33

Ko ni org ckp lain, ko jwb lain. dah xde point lah tu. budak upsr pon tahu yg ape aku tulis tu sikit pon xde cerita pasal perasan hebat cm cina. tp since ko dah bukak cerita, of course hebat lah. tulah ko xnak kaji sejarah. tahu sejarah bugis je. bugis pon ak xtau pe bende. knp aku kata hebat??? ko xtahu ke pasal srivijaya? prasasti ngn batu bersurat, even candi burubudor tuh guna tulisan/bahasa ape ye? bahasa bugis ke?

Ntahla day2...aku pon xtau dia ni spesies kaum bugis apa...aku rasa dia sorg je bugis yg xngaku dari bangsa melayu...aku ni pon bugis gak...bapak aku bugis,mak aku lak jawa...jawa+bugis...tapi aku pon tau aku dr bangsa melayu...kesian otak dia pon dah digelapkan dengan dongeng penjajah...sian...sian...

Bagus la kalau tahu jasa Bugis pada Melayunobito Post at 4-7-2012 02:38

Jangan pulak kau buat2 lupa jasa orang Melayu pada kaum pendatang INDON Bugis macam kau pulak. Udah la merempat kat negeri orang sebab kat negeri sendiri ditendang keluar .... orang Melayu elok je terima tok nenek pendatang INDON Bugis kau diberi tanah bermastautin.

Tapi mana ada Raja Bugis kat Malaysia...yang ada semua Raja2 Melayu....makanya Raja2 tu adalah Melayu dan bukan Bugis
BugisAsia???

Sebab Raja2 Melayu berketurunan Bugis terasimilasi Melayu. Termasuk orang Bugis di Tanah Melayu kini dah jadi Malaysia. Bugis Sabah lain sebab ikut perlembagaan negeri derang, Bugis itu bukan Melayu, tetapi etnik Bugis dengan identiti sendiri.

Kau, termasuk Bugis pendatang asal Indon di Tanah Melayu sama Jawa asal Indon semua pukal kena asimilasi jadi Melayu kat Semenanjung.

Bunyi cam konsep MalayAsia je...apa yg best ngan nama Asia

Itu lu sendiri belajar sejarah laaaa ....

Reply 136# nobito

bugis merempat kene tendang keluar dari tanah sendiri..ko ckap bugis power..kahkahkah..

susah nak ckap ngan si beb*l..layan konar je power..
    brown race??? ko simpan je dlam coli (itupun kalo dipakai)..kahkahkah..

its MALAY POWER..not boguss power..