CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 70787|Reply: 279

[MERGED] Keris Tamingsari

Menurut lagenda/sejarah, keris yang digunakan oleh Hang Tuah ialah keris tamingsari. Tahukah anda di mana keris itu berada sekarang. (saya tahu jawapannya).

[ Last edited by  amazed at 31-1-2009 12:46 AM ] Last edited by winamp05 on 9-7-2013 12:37 AM

KERIS TAMING SARI…kemana hilangnya, tah lah mungkin dia sedang mencari pahlawan melayu yang baru tapi tak kunjung tiba…

Kalau mengikut sejarah orang terakhir memiliki keris ini adalah Hang Tuah dan merupakan keris rasmni kerajaan Melaka yang dipegang oleh Laksamana. Ke ajaiban keris ini seperti yang diceritakan boleh berlegar-legar dan mencari mangsanya sendiri . Keris in digambarkan amat indah kerana hulunya disaluti emas dan diperbuat daripada 20 jenis besi dan sebahagiannya daripada serpihan besi ganggang pintu Ka'abah.

Semasa kegagalan Hang Tuah meminang Puteri gunung ledang beliau memulangkan keris tersebut kepada Sultan Mahmud dan kemudiannya membawa keris ini bersama baginda ke Kampar.
Ada yang mengisahkan keris ini hilang begitu sahaja tapi ada juga yang mengatakan keris ini dibawah jagaan kesultanan perak Sekarang…maybe others can give more correct info.. kalau you tahu where?:stp:

[quote]Originally posted by Tengku Anis at 2003-8-19 04:08 PM:
KERIS TAMING SARI卥emana hilangnya, tah lah mungkin dia sedang mencari pahlawan melayu yang baru tapi tak kunjung tiba

The Kops This user has been deleted
eh bukan ka hang tuah dah buang keris taming sari di hulu sungai melaka?
tapi riwayat kata diberi dgn guru nya
entah la tapi dlm 5 thn ni ramai yg ngaku punyai keris taming sari. tapi yg pelik semua nampak cam buruk je.bukan ke keris taming sari asal dari besi kuning dicampur dgn batu angkasa..
sapa tahu tolong betulkan

hmmm

salam..
bila bercakap soak keris ni..menagpa tamimg sari ni begitu popular ..saya juga terfikir adakah kerana Hang Tuah tu ade kaitan dgnnya dan segala peristiwa ptg yg berlaku semasa keris itu berada di tangan Hang Tuah?
kalau Bendahara tun PEark yg memiliki keris tersebut, apakah ia mempunyai reputasi seperti ini?
what does it symbolise as?

salam..
Taming Sari bukan kah lambang kepahlawaan melayu.Simbol ketuaan melayu zaman silam.Kalo bendahara yg empunya kerias taming sari, maybe keris Taming sari tak begitu terkenal, atau just maybe Bendahara Perak akn beri kan pada pahlawan sesuai masaitu iaitu Hang Tuah. Sebab bendahara Perak lbh dikenali sebagai bendahara yg bijak., bukannya pahlawan berani .
Taming Sari ni juga seumpama senjata yg terbaik dari segala keris yg ada.Lbh baik dari keris pusaka Sultan Melaka dari gunung segundang(sori kalo tersalah).
Kena pulak si empunya nya Hang Tuah. Phlawan yg pandai bersilat dan ttat setia pada Sultan.
Kalo jatuh ketangan org yg dianggap ego seperti Hang Jebat atau pemilik asal nya, Taming Sari, maka buruk la jadi nya.

Keris am nya juga dikenali sebagai maruah seorg pahlawan. Sampai sekarang keris masih menjadi simbol budaya, keberanian dan kehormataan Malaysia khasnya org melayu. Kalo korang lambang polis, tentera mesti ada simbol keris yg bererti berani,

Follow Us

Hah!

Originally posted by The Kops at 21-8-2003 10:12:
eh bukan ka hang tuah dah buang keris taming sari di hulu sungai melaka?
tapi riwayat kata diberi dgn guru nya
entah la tapi dlm 5 thn ni ramai yg ngaku punyai keris taming sari. tapi yg pelik s ...

Ko punya fakta aku ada dengar...

[AURA]  [EFEK]  [NOTA]
Tapi tak tahu ler...

Huuhuu! Haku amat minat pasal ini kelis wor!

P/S - Kasi nak balik topik best!

uikss..unik nih. keris taming sari. tapi tak banyak ye maklumat mengenai keris nie.

lepas kejatuhan Empayar Melaka aku blur sikit pasal sejarah ni.. Kesultanan Melaka pindah ke Perak ke atau ke Johor Lama?..

keris taming sari yg kesultanan perak pegang skang ni taming sari yg 'sebenar' ke? aku rasa bukan le. tak nampak hebat pun. dengar kata taming sari ni hebat sangat, sampai bole terbang-terbang.

aku dengar citernye hang tuah dah campak keris ni. syarat yg dia bagi, kalo ada orang yg jumpe taming sari ni, maknanya hang tuah masih hidup.

ntah le, hang tuah tu sendiri masih kabur kewujudannya, nak bercerita pasal keris dia pulak, laaaaagi laaa....

Hmmm...

Aku pun rasa bukan...

[AURA]  [EFEK]  [NOTA]
Masih percaya yang keris Tamingsari turut ghaib sama macam Hang Tuah...

aku ada citer sikit..tapi tak tentu kesahihannya...

mengikut cerita orang-orang melaka, melaka takde air kalau tak silap aku tahun 90/91.. aku dah lupa.. kemarau yg teruk sangat berlaku.. aku pun kenalah juga sebab aku org melaka... sian aku kena tunggu lori air dtg hantar air... pastu air tu buat mandi, basuh baju dan cuci rumah je.. utk minum..kenalah tunggu kol 12 keatas ..air paip ada..tersangatlah halusnya...mungkin 1jam pun tak penuh sebaldi..

sowi..aku dah terbabas citer...kata orang..sebenarnya keris tamingsari sebelum hang tuah hilang, keris itu telah ditusuk ke dlm sungai... then.. masa zaman kemarau tu, mengikut cerita. ketua menteri masa tu...telah cabut keris tu dari dalam sungai.. sebab tu melaka terpaksa menerima daulat keris tu.... kemarau..

sori kalau aku silap citer

Originally posted by junE-juLY at 2003-10-9 12:29 PM:
aku ada citer sikit..tapi tak tentu kesahihannya...

mengikut cerita orang-orang melaka, melaka takde air kalau tak silap aku tahun 90/91.. aku dah lupa.. kemarau yg teruk sangat berlaku.. aku pu ...

takkan hang tuah hidup lagi? (kalo merujuk citer aku di atas)

tapi kalo tak silap aku, dlm trailer filem puteri gunung ledang, ada ditunjuk babak hang tuah buang keris taming sari tu.

mengikut cerita juga, keris tu dijumpai setelah ditilik oleh bomoh...entahla..aku pun tak pasti tapi ya aku tahu semasa hang tuah tusukkan keris tu dalam sungai, dia terus ghaib.. mungkinkah hang tuah ada skrag ni dan bersembunyi?? dan mungkin juga hang tuah bukan org melayu? aku tanya je.... aku tak pasti

kaloikut sejarah hang tuah, taming sari di buang ke dasar sungai hulu melaka atau bentan.. er lupa.
Kalo siapa yg jumpa keris tu, maka akan kembali hang tuah..ertinya cuma keturunan hang tuah je yg mampu jumpa keris tu.
Kata mitos, selain mereka yg keturunan darah raja dan bekas pahlawan terbilang melaka, org biasa akan ditimpa bencana yg teruk jika memiliki keris tersebut.
Keris Taming kan ke buat seseorg itu kebal dari senjata yg ada... kalo sekarang kena tembak guna peluru pepandu scud masih kebal ke tak?heheh

Originally posted by The Kops at 10-10-2003 11:32:
kaloikut sejarah hang tuah, taming sari di buang ke dasar sungai hulu melaka atau bentan.. er lupa.
Kalo siapa yg jumpa keris tu, maka akan kembali hang tuah..ertinya cuma keturunan hang tuah je y ...

itulah sebabnya melaka dilanda kemarau... sebab keris tu dijumpai oleh rakyat biasa.. adalah betul mitos tu?

ARIESHA This user has been deleted
Originally posted by The Kops at 10-10-2003 11:32 AM:
Kalo siapa yg jumpa keris tu, maka akan kembali hang tuah..ertinya cuma keturunan hang tuah je y ...

Keturunan Hang Tuah? Hang Tuah ada keturunan ke? bagaimana ngan keturunan sahabat2 Hang Tuah... masih ada ke?

rasanya tak kot.. lagi pun mitos ada cakap, kalo la bangsa melayu makin hilang dimuka bumi, keris taming sari akan muncul utk mengangkat kembali bangsa org melayu. Ramai org ckp ada jumpa keris taming sari, rasanya satu pun tak betul
Keris taming sari ni ala ala pedang excalibur kepunyaan raja arthur tu la
cuma org tertentu je mampu memegang nya pastu kedua-duanya dibuang kedalam kawasan berair(excalibur di serah pada semangat air di kolam)

ntah la.. mungkin betul keris Taming Sari tu di Istana Perak.

Keris tetap keris.. tak ada kuasa atau aura sendiri.. mungkin keris tu dulu ada power sebab pemakainya yang ada power iaitu Hang Tuah.. bila sampai di tangan org biasa.. keris tu pun jadi mcm keris biasa aje..

atau pun dulu keris tu selalu dipuja2 (asap dgn kemeyan le .. hapa la.. ) tu yang ada makhluk lain yg mendamping keris tu.. skrg takde sapa yg puja2 keris tu.. takde le power dia lagi..

masalahnya org Melayu mmg tak pernah catat sejarah diorg dlm bentuk lukisan. mungkin sebab pengaruh Islam yg melarang melukis gambar2 benda2 hidup... tapi keris tak idup.. kenapa ek?..