CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nobito

Tulisan Jawi/Arab Gundul (Mari Lestarikan)

Melayu je la kowt yang lepaskan Batuk-batuk kat tangga...cam gediks

Sebab tu non-Malay malas nak cakap dalam bahasa Melayu sebab bunyi macam merapu

Reply 15# nobito

tapi syangnya org melayu dah semakin tak mengendahkan penulisan jawi ni,mungkin ada segelintir org yg memperjuangkan penggunaan jawi tapi yg pastinya jawi makin dilupakan.

(takleh nak balas dlm jawi,software buat hal la pulak tulisan jawi nobito nampak cantik dan elok guna software apa ye..?)

Reply 22# phanz00

Jawi ni susah sikit je...terutama kalau nak menulis...kalau baca senang ja...tapi yg pelik budak2 skang ni terutama yang dah tak sekolah agama dah tak reti nak baca Jawi....lepastu kononnya memperjuangkan hak Melayu:@..padahal nak membaca la paling senang...

Bab penulisan tu mumkin susah sikit la kowt...sebab wujud kekeliruan sikit ar...tapi kalau membaca jawi selalu konperm la lama2 pandai menulis sebab dah hafal ejaan tu. Aku dulu tak minat sekolah Ereb dulu sebab Jawi la

Reply  Fieza-mira

Sebelum tu masyarakat Brown Race pakai tulisan Aksara Rencong (Kerinchi), ...
nobito Post at 4-5-2012 11:27

Saudara Nobito.Jawi adalah panggilan orang arab untuk orang melayu(Islam) bukannya peranakan Arab.Kalau ada darah peranakan arab atau bangsa lain mix dengan melayu panggilannya adalah Jawi Pekan.Sebab tu kawasan seperti Semenanjung dan Pulau Sumatera dipanggil Tanah Jawi oleh orang orang Arab.Sehingga sekarang orang Melayu yg menetap di Makkah disebut sebagai orang Jawi oleh penduduk Arab disana terutamanya golongan tua.

Reply  phanz00

Jawi ni susah sikit je...terutama kalau nak menulis...kalau baca senang ja.. ...
nobito Post at 6-5-2012 22:36

Dulu sebelum sistem KBSR pelajaran Jawi terbahagi kepada dua.Satu pembacaan Jawi bukan bercorak agama iaitu sama seperti pelajaran Bahasa Melayu tetapi menggunakan tulisan Jawi dan satu lagi pembacaan Jawi melalui pelajaran Agama Islam.Bila muncul Sistem KBSR pembacaan Jawi cuma ada dalam buku teks Agama sahaja.Ini menjadi salah satu sebab tulisan Jawi semakin pupus.
Mengapa pula kita mudah membaca tulisan Jawi? jawapannya adalah kerana kita telah didedahkan sejak awal dengan pembelajaran dan ejaan Al Quran. Bila muncul sistem IQRA' dalam pelajaran membaca Al Quran,pembacaan tulisan Jawi kembali menjadi malap.Ini kerana kaedah Iqra' yg lebih menumpu kepada sebutan bunyi tidak membantu pelajar mengeja tulisan yg dipaparkan.

mari kita semua kembali ke jawi. Setau aku yg mengpupuskan tulisan jawi ni umno kan?

Follow Us
sedih Utusan Zaman berkubur..tgk paper Cina..depa support..tp Melayu?

kasihan Utusan Zaman....

sedih Utusan Zaman berkubur..tgk paper Cina..depa support..tp Melayu?

kasihan Utusan Zaman....

...
GuaAnakMelaka Post at 10-5-2012 01:34

x paham x reti baca jawi..............nanessss

pada aku baik pakai jawi, dari pakai rumi. Baru ada identiti.

pada aku baik pakai jawi, dari pakai rumi. Baru ada identiti.
apam Post at 10-5-2012 15:45

Sebutan bahasa Melayu kalau pakai Rumi sebenarnya tak berapa betul berbanding Jawi...
Contohnya Huruf Kof dengan Kaf...sebenarnya ada beza...tapi dalam Rumi sama iaitu K...

Contoh perkataan Bengkok...hujungnya sepatutnya Kof bukan kaf...sebutan yang betul Bengkokg*.

mari kita semua kembali ke jawi. Setau aku yg mengpupuskan tulisan jawi ni umno kan?
apam Post at 7-5-2012 14:38

Haah...Ameno la yang hapuskan...tak silap start tahun 1970 Amno dah start lenyapkan...Melayu tak boleh buat apa sebab Ameno ja harapan untuk keluarkan Melayu dari kedaifan...kesian...
Amno banyak berpendidikan Barat...so mereka memang Buta Huruf la...tapi jadi harapan Melayu2 kampung..miskin pape

Kalau Melayu time tu kaya raya, pandai, bijak dan menguasai ekonomi sudah tentu tulisan Jawi tak pupus...nak diapakan sudah nasib Melayu

alhamdulillah...
Ratu n suami boleh baca jawi...
so anak2, mmg dikerah belajar jawi...
alhamdulillah...anak sulong Ratu boleh membaca dan menulis jawi dengan lancar sejak usia 6 tahun...sekarang dia dah 8 tahun...

support dari parents paling penting dalam memartabatkan kembali tulisan jawi di kalangan kanak2...
tapi malangnya, ramai ibu bapa yg tak pandai membaca tulisan jawi...

(sorry...Ratu tak reti nak guna e-Jawi tuu...ada sapa2 bley ajaq...??? huhu...)

alhamdulillah...
Ratu n suami boleh baca jawi...
so anak2, mmg dikerah belajar jawi...
alhamdulil ...
RatuJuwita Post at 15-5-2012 09:46

Anak2 buah saya pun gigih belajar jawi...tiap2 hari belajar tulisan Jawi...walaupun bapanya Jawa dan ibunya Bugis

Sebaliknya ramai anak2 Melayu yang tak pandai baca tulisan Jawi...malahan Kerajaannya serta rakyat Melayu tak mahu melestarikannya. Amat malang sekali

Walaupun Jawi ni tulisan Peranakan Arab di negeri2 Melayu....Orang Melayu tak patut memandang rendah/ meng "anak tiri" kan  tulisan Jawi

x paham x reti baca jawi..............nanessss
lonso Post at 10-5-2012 12:53

Tahu Baca Al Quran ?

Jawi tak susah senang sangat.... anggap macam abjad Rumi.... A B C....   lepas tuh tukar ker Jawi.....  Alif Ba Ta ......

bukan macam Tulisan Cina dan Jepun (Hanzi & Kanji).....  gabung tulisan atau tukar terus jadi lain makna....

SENANG TAK SUSAH.....

baru aku tau pasal burung pegar dan batok tu..ish3 lame betol tertipu..
aku baca jawi boleh tapi kalau tulis tu aku sorang je yg paham kot..

Reply 35# jjx597

Ada beberapa perbezaan atau kekeliruan contoh... Kaf (Ka) sebagai Ke...beberapa perkataan tak dieja sebagai Ke maka perlu ditambah kan alif untuk dijadikan Ka...Contoh Merdeka...Mim ro dhal ya kaf alif....Macam tu jugak Malaysia...bukan Malaysiye sebaliknya Malaysiya...Mim Lam Ya Sin Ya Alif...

Reply  jjx597

Ada beberapa perbezaan atau kekeliruan contoh... Kaf (Ka) sebagai Ke...beber ...
nobito Post at 4-6-2012 10:37

hmm tula memang keliru pon bab nak bunyikan 'ke' tu..
    kalau huruf kedua berkenaan dengan e mesti keliru..
    contoh 'perasaan' kena letak alif atau letak huruf 'pa' je..

contoh 'perasaan' kena letak alif atau letak huruf 'pa' je..
jjx597 Post at 6-6-2012 00:27

Kalau tak silap Pa dalam perkataan Perasaan tu tak ada Alif selepas huruf Pa. Kalau baca sudah tentu la bunyinya akan jadi 'Parasaan'...sebaliknya dibaca sebagai Perasaan
Lagi satu contoh perkataan Jumpa...Pa dekat hujung perkataan tu ada Alif atau tidak?

Post Last Edit by nobito at 8-6-2012 12:37
aku baca jawi boleh tapi kalau tulis tu aku sorang je yg paham kot
jjx597 Post at 3-6-2012 15:22

Sebenarnya tak salah kalau kita salah menulis Jawi yg salah ejaan sebabnya kewujudan pelbagai jenis versi Jawi ni dah wujud sejak zaman dahulu kala...n tak ada pn Jawi Standard...sebab tu la Zaaba wujudkan Jawi Standard yang kita kenal hari ini...
Pernah baca doa Haykal hat yang ada tulis Jawi... part pengurusan Jenazah....seriously aku sendiri tak faham tulisan Jawi dalam tu

Kalau tak silap Pa dalam perkataan Perasaan tu tak ada Alif selepas huruf Pa. Kalau baca su ...
nobito Post at 6-6-2012 09:04

kalau aku letak alif..
    nampak la ada dua suku kata kat situ..
    kalau xletak pon boleh jugak kan..