CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: punkerzoe

Gunung Senyum di Temerloh Pahang

Reply 12# berrygurl

“Antara legenda paling terkenal di Gunung Senyum ialah mengenai kisah Tok Long iaitu seorang lelaki berhati mulia, Tok Long yang dikatakan pernah mengahwini gadis bunian di kawasan gunung ini.

“Akibat melanggar janji, Tok Long gagal menemui kembali isterinya di alam bunian menyebabkannya mengambil keputusan bertafakur di situ sehingga meninggal dunia.

tak pasti pula tentang itu... kite tunggu kalau2 ade yang lebih arif tentang "perlanggaran janji" Tok Long...

rasanya dalam tahun lepas atau dua tahun lepas ada story pasal gunung senyum nih kat t.... siaran apa, tajuk apa, tak ingat plak... katanya tok long tu kawin ngan bunian tapi dengan syarat tok long tak boleh balik ke dunia manusia dah... bila dah lama dok alam bunian, dia rasa rindu nak balik ke kampung dia... dia bg tau isteri dia yang dia nak balik ke kampung... isteri dia bg tau la kalau dia keluar dr alam bunian, dia dah tak boleh kembali semula sebab itulah perjanjian yang dia buat dahulu.... kahirnya tok long pun kembali ke kampungnya tapi semenjak dari itu, dia dh terputus hubungan dengan isteri bunian dia tu...  tu la kisah "pelanggaran janji" tu... semenjak dari itu, tok long mengambil keputusan untuk bertafakur di gua tu sehingga meninggal dunia....

cewaaahhhh... cerita macam tau je... itu pun tengok tibi... harapkan pengalaman, tak ade... nama je dok dekat2 ngan area situ... dekat tak dekat jugak la... dalam setengah jam hingga sejam gak la dari umh mak kat kampung... hehehehe.....

Masa kecik2 pegi kt gua dlm gunung ni... kalo xsilap nama gua taman..bersih je, mcm ada org sapu tiap2 hari... daun kering xde kat atas tanah.... tu dlm 20 tahun lepas.. skrg dh ada daun kering atas tanah...

masuk gua angin best.. rasa sejuk je...

ada satu gua terang bulan.. masa masuk, rasa gelap sgt, kena guna lampu suluh... bila dah sampai kat hujung, ada satu lubang & cahaya matahari yg masuk seolah2 spt cahaya bulan ... masa nk keluar, rasa terang, xperlu guna lampu suluh dah..

yg makan tok long tu, pernah sekali tergelincir, sib baik sempat berpaut..kalo x, arwah dah... yg last sy pergi, dgr bunyi gendang silat.. mmg cepat2 turun & balik..

ade satu antara yang menarik di sini... "lubang ular".. ade yang penah dengar atau lihat sendiri ? saye tak pasti di gua yang mana tapi ceritanya lubang ular ni antara gua ke gua satu lagi... sesiapa yang yakin untuk lalu di situ akan lepas ke seberang... wallahualam bissawab

selain kubur tok long tu ada jumpa kubur manusia purba.....

ade satu antara yang menarik di sini... "lubang ular".. ade yang penah dengar atau lihat sendiri ? s ...
punkerzoe Post at 25-6-2012 12:07

Nk share gak..

Makcik aku ms zmn dia skolah menengah dulu dia join kursus BTN & kena g Gunung Senyum ni la.
Dia cite kat aku, diaorg semua kena lalu kat satu lubang kecik... first time tgk mcm x muat je badan nk masuk situ sbb kecik sgt (ilusi optik kot). Then jurupandu dia bgtau kalo org tu anak x sah taraf (anak luar nikah) x akan lepas lalu ikut lubang tu. X tau la betul ke x. So far semua bebudak yg ikut masa tu semua lepas lalu ikut lubang tu.

Follow Us
Reply 22# cicikwani

terime kaseh cikwani atas pencerahan itu...
cikwani dok kampung mane ?

Reply 23# flowerjun

menarik pengalaman flowerjun...
mase saye ke sane dulu hari pun dah petang...
dalam pukul 4 camtu...
so ktorang pun naik la tangge dan sampai kat atas tu ade 2 pilihan nak ke kanan atau kiri...
kitorang pun amek route kanan... pusing2 kat dalam tu pastu patah balik kat tangge tu.. ingat nak
explore yang belah kiri tu tapi hari da dekat nak maghrib so kitorang pun pakat balik...

Reply 20# punkerzoe

sy g masa raya haji tahun lpas..msa tu dia tutup tp msh boleh msuk tgk2..tp mmg xde ap2 pun sana..just jambatan gantung y da nk runtuh..syg sgt sbb tmpt tu nmpk x trjaga lngsung..lpas tu baca signboard kt situ..katanya klu nk naik gunung tu kna wt prmohonan dkat pej hutan temerloh rasanya..lpas tu kna naik dlm lbh 10org kot..tp xtau la klu dia ad pintu lain y bnarkn pengunjung naik..sbb dia ad 2 pintu masuk rasanya..

awk masuk pintu mana??sy masuk pintu y dkat dgn kuala krau..x ingt lak nama tmpt tu..tp sblm jengka..jengka ad jln masuk gk rasanya..tp xpasti la sbb main redah je cari aritu..ushar2 je..klu menarik nk ajak fmly g situ tp tmpt tu xde ap y special pun.

Reply 29# ayucoco

eh ade 2 pintu nak masuk situ ye.. tak tau pulak..
saye masuk dulu ikut jambatan yang merentas tasik tak silap..
pastu kene panjat tangga sampai kat satu check point tu leh decide nak
ke kiri atau kanan...

Reply 30# punkerzoe

klu camtu tmpt y sama la rasanya..jambatan tu jambatan gantung kn??tp sy g dulu jmbatan tu mcm nk runtuh da..teruk sgt..mmg ad tangga kt situ..tp sy x naik pun sbb x brani..tmpt tu sunyi sgt..lg pun pkai baju kurung je msa tu..balik beraya dr kampung masa tu..

signboard pun ad tulis jgn naik tanpa kebenaran..mak sy bnyk cerita psl gunung senyum ni..mak sedara lak slalu panjat masa dia muda2 dlu..mmg ad bbrp tmpt y mysterious la kt sini..gua2 y unik2 pun bnyk..tu y sy nk sgt naik..tp xleh naik lak..xtau la skrng ni cmne..nnti nk tnya mak psl g.senyum ni sbb dia ad mcm2 cerita..sy je y x ingt ap y dia penah cerita dulu..

Reply 31# ayucoco

a'ah.. tak silap nye jambatan tu gantung la tapi tak tinggi pun dari tasik tu..
haa.. camtu cube la korek2 cite2 sejarah dengan mak awak tu..
kalo orang tempatan mesti tau pasal sejarah Tok Long tu..

Reply 32# punkerzoe

nnti klu jmpa dia mmg sy nk korek..mak sy org kuala krau..dkat dgn g.senyum tu..n dr kecik lg bila lalu g.senyum dia akn tnjuk n cerita mcm2..tp sy ni plak lemah daya ingatan..huhu..

Reply 33# ayucoco

macam tu cik ayucoco kene la sediakan pen dengan buku nota...
bile mak awak cite je terus salin dalam buku tu.. hehee
jangan marah ye gurau sajer...

haha..
nnti sy try ye..senang sket nk ingt..
klu x, arini ingt esok lupa..

best tempat ni... aku kalau balik kg... mesti nak gi lepak sini... tapi sayang... persekitaran tak dijaga... kepada mereka yg mengunjungi tempat ni... jgn le buang sampah merata-rata... dan tolong le jangan conteng mende kat dinding gua... dah sakit mata nengoknye...

Reply 27# punkerzoe

dok kat area sebelum simpang kg. awah tu.... bukan dok kg tapi dok kat taman perumahan tak jauh dr simpang kg. awah tu.... dulu masa kecik selalu g jengka umh sedara, selalu la npk gunung senyum nih sbb dekat tapi ak penah  sampai ke sana.... masa sekolah dulu pun, senior kitaorg masa diaorg form 5 je dpt g berkhemah kat gunung senyum tu... sampai batch kitaorg, cikgu tak bawak kemana-mana pun... sedey....

alamak, dekat je ngan tempat koi...
koi selalu g situ masa abglong koi jadi ranjer kat situ...

semenjak dah cun melecun ni dah x masuk, takut calar badan... puiii!!!!!

hahaha, moh le sampe nak g, g le wat gader2 kat gunung senyum 2, kompem puas hati...

Reply 37# cicikwani

oh.. camtu ke cikwani... kasihan..
kebiasaannye memang kadang2 tempat menarik yang dekat dengan kite takde pun nak pegi...
yang jauh2 sampai pulak kan... hehee
macam saye la name orang pahang tapi satu pahang tu tak abes explore lagi...
taman negara tu pun tak penah jejak lagi.. ade rezki nanti sampai la situ kan cikwani...

dekat ye kak una... leh jadik meeting point la nanti gunung senyum.. hehehe
xtro kampung kat mane ? macam dekat je leh slalu lepak kat situ...
memang dah terjage ke tempat nye tu xtro ? sayang la kalo dibiar je... khazanah tu...