CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nobito

Pengaruh Bugis...Adakah Suatu Penjajahan ke atas Melayu?

nobito posted on 27-8-2012 12:29 PM
Sikit2 freemanson..Indonesia tu freemanson tak?

aku nak tepek gambar dari web xpandai, tp bila orang bagitau kau tak nak terima, tak nak re-check, konon bukak thread nak ajak bincang! jd kalau dari sumber indon kau je yg kau pikir betul baik tak payah bincang la bangang! soalan orang kau banyak xjawab, pas tu kluarkan soalan bangang lain!

nobito posted on 27-8-2012 12:38 PM
Kelakar bila Melayu nak cerita Bugis...

Bugis tu tak merujuk sesuatu suku ngan tepat sebenarnya ...

bugis lagi kelakar bila nak cerita pasal Melayu!

etnik sendiri kacau bilau, suku2 pun bergaduh, dah mmg asal keturunan babu! nak sibuk hal bangsa lain pulak tu! .... sedarlah, kau tu cuma suku jer... suku ni ciput jer ..

nobito posted on 27-8-2012 12:41 PM
Kenapa guna perkataan Inggeris???

Gune je la nama Melayu kalau rasa nama tu ok....tak pakai seb ...

kenapa ngaku sebagai bugis???

guna jela nama luwu kalau rasa nama tu sepatutnya....tak pakai sebab itu nama suku babu, tukang becak je ek???

nobito posted on 28-8-2012 02:15 AM
Macam la Mahathir tak pernah kondem Melayu...Bah kan buku Revolusi Mental tu dihasilkan bukan nak  ...

Mahathir kondem Melayu sebab dia sendiri ngaku & rasa dia sebahagian dari Melayu! tak kisah lah .. Melayu nak tiup semangat Melayu, bukan mcm suku2 kau tu .....  dah join jd 1Bugis pun smpi skrg tak bersatu!!!  dah la kau ni datang dari suku ciput Luwu Babu je.. kendian ngaku pulak etnik Bugis keturunan Opu ... mana layak ????? tukang becak buat cara tukang becak!!! Babu buat cara Babu! takkan kau nak sama kan level kau dgn Mahathir pulak??? mana betul ni?? level opu ke level Mahathir???

nak semua best jeee....!!!!

nobito posted on 30-8-2012 09:55 AM
Bugis memang bukan Melayu

Tapi korang dah berasimilasi dengan Budaya Borneo, Filipina dan Sulaw ...

yg pastinya SEMUA bUGIS kat Malaysia ni ada i/c tulis Bangsa Melayu... dan korang dah berasimilasi dengan budaya Melayu Malaysia!!!!Raya hari tu yg pompuan2 pakai baju apa??? kenapa tak pakai Baju Bodo je ..... malu ekk??? tak okey ek????

nobito posted on 30-8-2012 10:25 AM
Bukan ke Melayu asal dari beruk Hutan Tropika semenanjung ke? Tu pasal malu nak ngaku asal dr Indi ...

elehhh, ngaku jelah yg Bugis tu yg sbenonya asal dari beruk Sulawesi .....  kalau tidak takkan Charles Darwin buat kajian manusia asal dari beruk kat sana??? ...........kwakwakwakwak....... bukan aku cakap, dlm buku Teori Evolusi Charles Darwin yg tulis.......! kalau tak caya jugak cuba kau nengok cermin muka kau tu dalam2...hahaaa, nampak.. betol tak ada iras2 berok???huhuhuhuhu...

Follow Us
nobito posted on 30-8-2012 10:58 AM
Monyet kalau dipakai kan coli pon ko kata tu mak ko...Typical Malay asal dr Hutan

monyet tu dipakaikan coli sebab nak bezakan antara berok dgn mak kau sebenarnya..... maklumlah tengah 'evolusi' huhuhuhuhuhu

BukitKepong posted on 31-8-2012 04:24 AM
yg pastinya SEMUA bUGIS kat Malaysia ni ada i/c tulis Bangsa Melayu... dan korang dah be ...

Raya hari tu aku pakai Baju Malayalam...sebab dh hidup bersama dgn bangsa Alam Malay

Contoh baju Alam Malay

nobito posted on 31-8-2012 11:41 AM
Raya hari tu aku pakai Baju Malayalam...sebab dh hidup bersama dgn bangsa Alam Malay

Co ...

kahkahkahkahkahakkahh.........

knapa pakai baju malayalam???? ...malu nak pakai baju Melayu ke???

kalau nak pakai baju malayalam ni 13 haribulan 11 esok baru  la pakai

kenapa tak pakai Baju Bodoh tu??? malu ekk?? nampak puting ekkk???

nobito posted on 31-8-2012 11:41 AM

Co ...

sebut btolll btoll nobitooo..oooo..oooo..oooopundekkkk..goooooddd..

opu sana opu sini..last2 opundekk jugak ko dapat..hahahahahahhahah..

pelik nobito ni ajak bergaduh betumbuk mcm budak tadika je perangai. mcm budak kecik kne ejek dgn kawan die, pastu mengamok2 menyakitkan hati org tu blk. penat aku pikir.. apekah perjuangan ko sebenarnye. adakah nk semua org terima cerita malayalam ko tu? sbb kajian ko x menarik jauh lg logik. sbb melayu dr malayalam. bugis dr cina. sampai asia tenggara, dua2 kulit sama coklat. jd brown race pulak. taknak mengaku serumpun dgn melayu, tp nk kata serumpun dgn cina lg lah tak logik nye. alih2 jd bahan lawak jelah kajian ko tu.sekian. tQ~

perangai pondan bugis caprut mmg camtu...bawak perangai sida2 maharaja cina dia tu dtang sini..ishh ishh ishh..ooopundannn...

day2 posted on 2-9-2012 01:22 PM
pelik nobito ni ajak bergaduh betumbuk mcm budak tadika je perangai. mcm budak kecik kne ejek dgn ka ...

Tang mana yg salah aku cakap?

Pada pendapat gue, definisi Bangsa Melayu dah wujud lama sejak wujudnya negeri Melayu... tetapi disebabkan kedatangan Bugis dipanggil sebagai Pengaruh Bugis yg mengganggu gugat kedudukan Melayu, maka adalah kurang sesuai untuk mentakrifkan Bugis sebagai Melayu jika berdasarkan faktor sejarah

Bahkan, pada zaman tersebut masih belum wujud perkataan Ras Melayu...dan seperti yang kita tahuperkataan  Ras adalah pinjaman dr English yg merujuk kpd Race...untuk elak kekeliruan dengan Bangsa Melayu/etnik Melayu gue setuju jika menggunakan perkataan Brown Race/Ras Coklat iaitu berdasarkan ciri fizikal shj...bukan atas faktor agama atau sejarah
Last edited by nobito on 2-9-2012 03:05 PM

nobito posted on 2-9-2012 03:01 PM
Tang mana yg salah aku cakap?

Pada pendapat gue, definisi Bangsa Melayu dah wujud lama sejak wu ...

hanya layak di puihhhh sahaja...

nobito posted on 29-7-2012 02:20 PM
Dari tulisan Teo Kok Seong dalam akhbar Berita Harian

Kekuasaan Aceh diakhiri dengan penaklukan B ...

jangan lupa Sulu pun pernah berperang dengan Bugis

Pengaruh apenye klu bugis totok mcm ko pun bukak thread pkai bahase melayu?

So, sape yyg "terpengaruh" skrng? Hahaaaa

gud info...

mylmor posted on 24-8-2012 12:30 PM
salam,
aku sungguh x paham nape la ade yg bengong nk bangga dengan bugis n kondem bangsa lain
tolo ...

salam. saya pun konpius ni. saya berdarah melayu, jawa, bugis, cina dan riau. Dari dulu, issue etnik ni memang tak pernah menjadi satu issue langsung bagi saya dan keluarga saya. Saya bangga mengaku saya melayu. Suami saya berketurunan arab dan belanda tapi dia pun bangga menjadi melayu sebab keturunan dia dah berkurun2 di Tanah Melayu/Malaysia ni. Dahlah, janganlah gaduh2 pasal etnik ni.

BiniBoy posted on 1-10-2013 06:30 PM
salam. saya pun konpius ni. saya berdarah melayu, jawa, bugis, cina dan riau. Dari dulu, issue etn ...

Kalau ko baca buku sejarah banyak kekeliruan kerana Pengaruh Bugis membuatkan Pembesar Melayu Johor merasa tergugat....

Inikah yang dinamakan sesama Melayu....jelas menunjukkan Bugis adalah bukan Melayu...

Kalau ada Bugis yang mengaku Melayu seperti di Sabah...itu hanyalah untuk dapatkan status Bumiputera sahaja..sedangkan mereka baru sampai ke Sabah beberapa hari lepas