CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 14952|Reply: 58

nostalgia main mercun & bunga api bln ramadan tahun 1980an 1990an

saya percaya ramai forumner kt sini ada nostalgia main mercun & bunga api bulan ramadan di tahun 1980an dan awal 1990an. waktu tu kerajaan masih belum ban mercun dgn bunga api..seingat saya bila 10 ramadan saja ramai org jual mercun bunga api kt tepi jln2 shoping market..mercun2 time tu yg femous thander clap cap bintang tiga yang kuat meletup..tpi kilang kt sungai buloh mercun tu dah terbakar thn 1991..mercun lain yng kami guna masa 'perang' lps buka posa ialah mercun roket (moon traverlers), magic bullet, papan...gamat bunyi mercun menanti solat terawikh..yg bestnya tak ada sorang pun antara kama cedera atau putus jari...masa tu mercun bahaya mcm mercun bola tx ada lagi...bila kerajaan ban mercun di tahun 1991 dan bunga api 1996 suasana dh tx meriah mcm dulu2 ...mcm mana kenangan anda ?

Rate

1

sabut kelapa dan sabut gosok periuk pon boleh jadi bunga api..tp kena ikat dengan tali rapia smbil pusing2..hehe

Rate

1

clara_nur posted on 29-7-2012 03:44 PM
sabut kelapa dan sabut gosok periuk pon boleh jadi bunga api..tp kena ikat dengan tali rapia smbil p ...

pernah wat masa budak2 dulu haha.tercabut dri tali tu berselerak lari haha mmg kenangan tu tp tkde la cedera bagai.tu belum main mercun tarik haha dulu suka ikat kat rim basikal .selipar jepun bgi orang terkejut nk lak masa kalut keluar dri masjid haha.best nyakat org masa tu.
mercun lalat kalau main mau lari coz mercun tu cm tau je nak attack mna
mmg sonok bila kenang balik.

Rate

1

dulu ade mercun lalat, mercun katak dengan mercun gasing syiok woo. zaman dulu walaupon main mercun tapi masing2 utamakan keselamatan tak mcm budak2 sekarang masing2 nak tunjuk hero main cara bahaya sebab tu ramai yg cedera

Rate

1

kat kampung aku dulu main meriam besi..
besar peha diameter dia, berat sampai kena angkat 2 orang..
mana tah pakcik aku dapat.. aku pun join sekali..
dulu best lawan antara kampung bunyi meriam sapa paling power..

dalam komik Gila2 dulu ada cerita macam mana nak buat meriam buluh yang selamat..
siap kena rendam air sungai..

Rate

1

dulu mercun cina merah tu di cabut ikatan dia tu sbb nak jimat bakar semua sekali rugi la bukan kaya pun...harga ikut saiz...satu bahya mercun merah ni kalau bakar sumbu dia cepat betul habis...bila lekat ada masa 1-2 saat je utk buang kalau tak kebas la jari jawapnya...tapi ada caranya nak bagi lambat meletup bunga api warna merah panjang tu di kerat dlm seinci kmdn di ikat kat sumbu mercun merah tadi jadi selamat la nak main...ni zaman aku sekolah rendah laa..masuk sekolah menengah layan meriam buluh pulak main dekat tebing sg perak lawan dgn kg sebelah waktu mlm bila buluh dah susah nak cari layan meriam tanah pulak...ni lagi hebat dentum bunyi dia tapi agak bahaya

Rate

1

Follow Us
aku main mercun bawang je.. pop2 meletop biler hempas kat simen...

masa kecik selalu dok suruh ayah beli mercun gasing n mercun ayam haha mmg sonok waktu tu siap bunga api smpai nk muntah kalau main .masuk darjah5 dah pandai main mercun lada pastu main mercun katak n mancis.masuk darjah6 pandai main meriam tin milo haha mmg best kira masa tu juniar geng meriam hahah.

mula remaja umur 13 dah mula berani main meriam buluh siap main perang dgn kampung sebelah huhu mmg seronok time tu buluh tu ikat dgn tali guni supaya tak mudah pecah.kalau pecah pun tak selerak buluh tu cuma org je berselerak lari hahah.

tp kenangan masa tahun tu mmg seronok.tp sekarang nk beli mercun pun susah harga lak aduhh mahal lak tu yela susah dapat.dulu senang dapat harga pun murah.
apa pun mercun paling fav mercun telur naga hahahah

dulu tak banyak kes orang putus jari sebab bunga api dan mercun yang tak merbahaya sangat dijual secara halal..
sekarang ni ramai orang putus jari sebab nak buat mercun buatan sendiri..yela nak buat bunga api, mercun das, mercun gasing, thunder claps semuanya tak reti..

yang reti buat mercun paip, meriam buluh, mercun plug..
itu yang putus jari tu

asal posa jer, mesti ingat pengalaman main mercun ngan adik aku.. rumah kat sni tinggi2 mcm kat sabah. kat bahagian belakang dapur, kita panggil 'pantaran' . kat sana la port paling best.. kalau air surut, boleh nampak ibu ayam ngan anak2 cari cacing.. masa si ibu ayam bising potpetpotpet kat anak2nya, kami kat atas rumah bagi umpan lagi.. tabur nasi/roti atau apa2 je yg buat family ayam tu tertarik.. bila dah masuk umpan, kami humban mercun kebawah, kalau nasib baik, mercun meletup kat atas kepala ayam jer.. tp kalau nasib malang sang ayam, kadang mercun tu landing kat tanah dulu, bila ayam nak patuk, baru kebabommm.... lepas tu kami gelak tak ingat dunia dah..

kalau air pasang lak... mercun di bungkus ngan roti paun. skill ni guna mercun mancis..hikhik.. kalau ada jer ikan2 berenang, kami umpan ngan roti tu.. kalau ikan tamak haloba, mercun meletup kat mulut..lepas tu ikan terapung mati.. ada yg nasib x baik, perut terburai... mmg kami gelak sakan la masa tu.. but now, kalau di ingat2 lagi..haiyooooo betapa kejam nya dunia ku dulu..

eh lupa, kalau umpan kat ayam tu, kami guna  mercun cina kecil2 tu,

Mercun roket aku modify jadi RPG / MANPADS..heheh. Caranya guna balance papan beluti extend rumah bapak aku. Atas papan tu letak paip.. Kat hujung belakang buat stopper. Kena ada ruang la nak load mercun. Nak main, letak mercun kat belakang, lidi dia rest kat stopper tu. Aim macam orang guna RPG/ MANPADS. Adik aku/aku (gilir2) nyalakan sumbu dan walla! Berangan jadi Mujahidin Afghan tembak Soviet!

perh semua adekenangan yg tak leh lupakan.kalau la mercun ni tk di haramkan n mahal ,mau aku main lg cm masa budak2 dulu

paling berani main bunga api ngan mercun gasing jek...mercun tarik pon main berani2 takot jek. bunga api dulu bapak aku beli banyak macam2 jenis...yang warna merah tu yang ade kuor asap kaler2 tu yang bunga api cap kucing tu. bunga api kucing tu kadang2 tepercik jugak kat tangan. abih best pon bunga api merah tu aku patah patahkan cucuh api dia macam pusing2 skit.

kalo mercun papan tu bapak aku ngan bapak sedara aku rajin main. dorang masukkan dalam tin beso yang kosong tu bunyi dia boleh buat nenek aku melatah satu rumah...skang ni takleh betol aku dengar bunyi mercun....aku cepat terkejut...nak2 sekarang ni aku ade baby...bila anak sedara aku main jek aku jerit suh main jauh2..kang menangis anak aku tengah tido...

Dulu mercun yg popular mercun mancis...pergi sekolah tak letak dlm kotak mercun tapi letak dlm kotak mancis betul padahal mercun dlm tu...dulu rasanya mercun mancis yg paling kuat tapi skang dh ada mercun bola apa sume....

nih bukan pasal main mercun...tapi jadi tokan mercun...giler tul...beli stok mercun kek petaling street...dlm kedai mainan jer...kena masuk stor dier...tu diaaa...segala bapak ngn mak mercun ader...tp ader sekali tuh cikgu ngn pengawas buat spotcheck mercun kek skolah...pucat lesi aku...tp sempat ler sorok dulu...memang lumayan hasil jual mercun kek skolah dulu...tp aku tkder ler suka sgt main mercun nih...

zaman aku dulu ada satu mercun nama dia bom naga..besar dia ada la macam mercun cina yang besar tu..kira lebih kurang besar ibu jari kaki la...

dia punya bunyik memang bergema la kuatnya..

satu lagi mercun yang aku main dulu air bomb..meletup 2 kali..meletup kat bawah time launching, pastu kat atas lagi sekali bommmmm..

setakat thunderclap tu biasa la dulu2 main tembak2 ngan umah jiran..hehe

mercun ular..mercun paling ntahhapehape..

ni pun nostalgik gak:

[img][/img]

kilang mercun terbakar menyebabkan ummah melayu kekurangan stok untuk membakar mercun..sbg alternatif mereka mencipta meriam buluh dengan menggunakan kabat. sehinggalah keluar mercun bola yg diseludup dari siam.ummah melayu tidak kisah jika nyawa melayang, jari putus, mata buta jika tercedera terkena letupan mercun, yang penting bagi mereka mesti sambut raya secara terkenang kenang zaman dahulu.
Last edited by devenir on 31-7-2012 03:26 PM \n\n

wah................ terkenang daku zaman main mercun kat kg dlu2 hehe.....
ingt lg time main mercun plug, buatan sendiri haha.... pakai belerang bunga api xpon kikis kepala mancis, sumbat dlm plug tuh bnyk2.... ngah syok2 sumbat skali meletu[ kat tangan... berpinau mata, tangan kebas nasib baik x hancur haha.......

mercun ketupat korang ada main? aku dgn sepupu2 aku main smpi polis dtg mronda dpn umah berlarik ktorang x cukup tanah