CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: contactlens

Al Waqiah surah kaya? (TESTIMONI)

skeezotone posted on 8-11-2012 02:53 PM
apa2 pon.. baca la ayat quran dgn ikhlas, Insyaallah fadhilatnya akn dtg scara automatik. pergghhh.. ...

tengok org la bro..lain org lain pendekatan dia..ade org nak tau fadhilat nak bagi lagi semngat bramal..lagi bes kalo ade testi..sbb tu ade hadis ttg org yg berjihad ganjaran dia sekian2...kalo bersedekah ganjaran dia sekian2..tujuan dia untuk org2 camni la..bkn sume org bile beramal dapat terus ikhlas..semayang kalo nak tggu ikhlas smpai sudah la x smbhyang..iman setiap org tak sama..

contactlens posted on 8-11-2012 03:16 PM
untuk org yg x de masalah kewangan memang bace  xfikir fadhilat ni sume..ni untuk mereka2 yg terde ...

Setuju pendapat tuan, fadilat2 tu semua disebut sebagai tasyji' pemberi semangat agar kita kuat beribadah. Tapi bila bercakap soal ikhlas itu perkara yang dah naik martabat lain. Tapi martabat awam mesti beri sesuatu baru ada semangat.

Buat amal soleh dapat masuk syurga. Ini penguat semangat. Bila dah mantap tauhidnya maka akan masuk martabat tinggi lagi, syurga tak penting lagi, bukan takmau syurga tapi syurga bukan perkara utama tapi lebih utama redha Allah.

Umpama kerja.. gaji penguat semangat. No money no job la bro. Tapi bila dah sampai satu tahap... keje kerana minat, gaji dah bukan perkara utama.

Begitulah halnya fadilat rezeki, baca kerana nak rezeki, nak pagar ghaib. Semangat ini jangan dicantas tapi dibentuk. Bila sampai satu tahap bukan lagi kerana fadilat kerana nak rindu nak baca Quran, naik lagi martabat kerana nak redha Allah.

Orang kata, al-ilmu bi ta'allum - ilmu itu dapat dengan belajar, ilmu tak datang jikalau tak mari belajar. Maka kias dari itu ikhlas itu dicapai dengan jalan basic dulu. Ikhlas hadir dengan mujahadah. Bagaimana nak hadir ikhlas, redha, raja' kalau baca Quran pun belum start, solat sunat pun belum start, makna kata mujahadah lom start pun? Nak start kita dah mula cakap hal tinggi2 dengan tak ikhlas undang jinlah...?

contactlens posted on 8-11-2012 03:23 PM
tengok org la bro..lain org lain pendekatan dia..ade org nak tau fadhilat nak bagi lagi semngat br ...

owhh.. ye ker.. ok2.. tapi kita kena yakin ngn setiap ayat quran.. mesti ada ganjaran dia, try la amalkan.. kang kalo kaya btl2 ko la yg bg testis..  opss silap plak..  testi.. hehehe.

yg bab sabda Rasullullah psl ayat ni aku xpasti sahih ke tak.. tu kena tnya pakar la kot.

skeezotone posted on 8-11-2012 03:21 PM
aku rs elok pindah kat bod agama ni.. sana lg sesuai..

aku rase lagi sesuai kat sini..sebab  umah2 mulayu isle ni lagi suke mende mistik2, hantu2 sakti ni segala...kalo bod agama cume org yg nk agama je pg ke bod agama..kalo kat sini sume jenis org leh bace..tapi kalo mod nk tukar ke bod agama terpulang la..niat aku nk kongsi pada seramai org yg boleh..

aku ingat nak letak kat bod CI atau gosip je sebenarnye...

contactlens posted on 8-11-2012 03:30 PM
aku rase lagi sesuai kat sini..sebab  umah2 mulayu isle ni lagi suke mende mistik2, hantu2 sakti n ...

errmmm.. dua2 bod sesuai kot.. tgk jer la apa komen org nnti. aku layan jerrrr.. hehehe

xtau plak surah al waqiah blh jadi kaya..kene try ni

Follow Us
bagi orang arab atau yg faham bahasa arab, ye baca quran depa faham...orang melayu ni baca quran tapi tak faham2 isinya..aku le tu orangnya yg tak faham2...hehehe...nak baca tafsir quran sehelai sehari pun tak boleh2 lagi...

Kat Tanyalah ustaz itu hari...ustaz tu kata, kalau kita buat amalan dengan niat nak kaya la itu la ini la...fadilatnya kita dapat tu aje......

Kepada sedara yang quote hadis tu, sila sertakan sekali siapa perawinya, terima kasih.

Surah Al-Waqiah ni berkisar pada kejadian Kiamat dan kehidupan di akhirat....ye mmg seronok baca apa kenikmatan kita boleh dapat di Jannah...tapi kena beringat dengan kejadian Kiamat itu sendiri dan apa yang menunggu di Al-Nar. Jika Allah mengizinkan kemurahan rzeki kita sebab membaca surah ini, maka Alhamdulillah kita panjatkan...tapi adakah patut kita guna ayat2 Al-Quran sebab kita nak senang tapi melupakan amaran Allah dalam surah tu?

te_peng posted on 8-11-2012 03:28 PM
Setuju pendapat tuan, fadilat2 tu semua disebut sebagai tasyji' pemberi semangat agar kita kuat be ...
Nak start kita dah mula cakap hal tinggi2 dengan tak ikhlas undang jinlah...?
atas sebab ni la ramai org tak start2 beramal..blm pape dah di momok2 cite nagetif..

alphawolf posted on 8-11-2012 03:35 PM
Kat Tanyalah ustaz itu hari...ustaz tu kata, kalau kita buat amalan dengan niat nak kaya la itu la i ...
Kepada sedara yang quote hadis tu, sila sertakan sekali siapa perawinya, terima kasih.

Surah Al-Waqiah ni berkisar pada kejadian Kiamat dan kehidupan di akhirat....ye mmg seronok baca apa kenikmatan kita boleh dapat di Jannah...tapi kena beringat dengan kejadian Kiamat itu sendiri dan apa yang menunggu di Al-Nar. Jika Allah mengizinkan kemurahan rzeki kita sebab membaca surah ini, maka Alhamdulillah kita panjatkan...tapi adakah patut kita guna ayat2 Al-Quran sebab kita nak senang tapi melupakan amaran Allah dalam surah tu?
hadis tu x sahih dan dhoif kalo x silap..nak kena carik dulu tapi al quran ade beribu2 mukjizat..salah satunye rezki...bukan takat waqiah je boleh jadi kaya..sume surah dlm quran tu boleh..quran tu kan kalam Allah..alangkan istighfar and selawat pun leh murah rezki apatah lagi beramal dgn seluruh al quran...dan mudah2an dgn mencintai waqiah ni sebb nak kaya sebagai permulaan dalam mencintai al quran dan seluruh amalan wajib dan sunat..

alphawolf posted on 8-11-2012 03:35 PM
Kat Tanyalah ustaz itu hari...ustaz tu kata, kalau kita buat amalan dengan niat nak kaya la itu la i ...

xtau la sapa plak perawinya.. aku guggle jer.. niat nk cari yg bahasa melayu bg org len senang baca.. kesahihannya aku mmg xtau.. mintak maap yer en mod

abas8888 posted on 8-11-2012 03:35 PM
bagi orang arab atau yg faham bahasa arab, ye baca quran depa faham...orang melayu ni baca quran tap ...

x paham pun dapat pahala ape.. yang penting bacaan tu mesti betul kalo x nak kena laknat dgn quran..x masal je

skeezotone posted on 8-11-2012 03:46 PM
xtau la sapa plak perawinya.. aku guggle jer.. niat nk cari yg bahasa melayu bg org len senang bac ...

x pe..nanti aku carik kalo ade mase..insyaallah..hadis ni dhoif kalo x silap aku bace..nanti2 la aku carik balik..

contactlens posted on 8-11-2012 03:50 PM
x paham pun dapat pahala ape..   yang penting bacaan tu mesti  ...

huhuhu..baca quran untuk dapat pahala..ok le tu..kalau baca quran nak dapat kefahaman, rasanya lagi ok...

aku ni dari kecik sampai besor sepatah haram tak faham..kalau ada penganut agama lain yg tanya apa yg aku baca dan aku jawab, aku sendiri pun tak tahu..huhu..malu ooo..nasib baik takdak lagi orang agama lain tanya aku soalan tu...

nanti jap..aku faham kalau azim tu besar..a'la tu tinggi, akbar pun besar, sadaqallah tu benarlah kata2 allah..bismi tu dgn..wa tu dan...mukmin tu orang yg beriman..baqarah tu lembu..naml tu semut..nas tu manusia..gila sikit vocab...

bacaan dalam sembahyang pun tak faham habis lagi..rasa macam nak ambik cuti dan mengadap tafsir quran baca sampai lebam mata...

al qurannnn, kitab suci kalam tuhan...teringat lak kat nasyid lama tu.....

kalau orang lain cakap kat kita, kita nak faham apa yang dia cakap atau kita nak ulang byk2 kali kat diri sendiri apa yg dia cakap tadi tu???

abas8888 posted on 8-11-2012 04:12 PM
al qurannnn, kitab suci kalam tuhan...teringat lak kat nasyid lama tu.....

kalau orang lain ...

x kan la x de tafsir quran kat umah..mulakn dgn fatihah dulu...bacaan wajib dlm smayang tu..phmkan jgk zikir yg kita bace dlm smayang mase sujud n rukuk..duduk antara dua sujud tu doa..tahiyat awal/akhir tu selawat..lepas tu start dgn surah yg paaaliiiiiiiing ko suka bace..cntoh 3 qul.. jgn malu bace buku belajar solat n jgn malu belajar tajwid, muqadam iqra' sume tu same2 lah kita perbaiki amalan kita...sy pun masih mergkak2

Last edited by contactlens on 8-11-2012 04:52 PM

abas8888 posted on 8-11-2012 04:06 PM
bacaan dalam sembahyang pun tak faham habis lagi..rasa macam nak ambik cuti dan mengadap tafsir qura ...
Takbiratul-Ihram / TakbirAllah Maha Besar.

Doa IftitahAllah Maha Besar dan segala puji bagi Allah dengan banyaknya. Maha suci Allah sepanjang pagi dan petang. Aku hadapkan wajahku bagi Tuhan yang mencipta langit dan bumi, dengan suasana lurus dan berserah diri dan aku bukan dari golongan orang musyrik. Sesungguhnya solatku, ibadatku, hidupku, matiku adalah untuk Allah Tuhan sekelian alam. Tidak ada sekutu bagiNya dan kepadaku diperintahkan untuk tidak menyekutukan bagiNya dan aku dari golongan orang Islam.

Al-FatihahDengan nama Allah yang maha Pemurah lagi maha Mengasihani. Segala puji bagi Allah, Tuhan semesta alam. Yang maha pemurah lagi maha mengasihani. Yang menguasai hari pembalasan. Hanya Engkaulah yang kami sembah dan hanya kepada Engkau kami mohon pertolongan. Tunjukilah kami jalan yang lurus. Iaitu jalan orang-orang yang Engkau kurniakan nikmat kepada mereka, bukan jalan mereka yang Engkau murkai dan bukan jalan mereka yang sesat.

Bacaan ketika rukukMaha Suci TuhanKu Yang Maha Besar dan dengan segala puji-pujiannya.

Bacaan ketika bangun dari rukukAllah mendengar pujian orang yang memujinya.

Bacaan ketika iktidal Wahai Tuhan kami bagi Engkaulah segala pujian.

Bacaan ketika sujud Maha suci TuhanKu yang Maha Tinggi dan dengan segala puji-pujiannya.

Bacaan ketika duduk di antara dua sujudYa Allah, ampunilah dosaku dan rahmatilah daku, lindungilah daku, angkatlah darjatku, rezekikan daku, berilah aku petunjuk, selamatkanlah daku dan maafkanlah akan daku.

Bacaan ketika Tahiyat AwalSegala penghormatan yang berkat solat yang baik adalah untuk Allah. Sejahtera atas engkau wahai Nabi dan rahmat Allah serta keberkatannya. Sejahtera ke atas kami dan atas hamba-hamba Allah yang soleh. Aku naik saksi bahawa tiada Tuhan melainkan Allah dan aku naik saksi bahawasanya Muhammad itu adalah pesuruh Allah. Ya Tuhan kami, selawatkanlah ke atas Nabi Muhammad.

Bacaan ketika Tahiyat AkhirSegala penghormatan yang berkat solat yang baik adalah untuk Allah. Sejahtera atas engkau wahai Nabi dan rahmat Allah serta keberkatannya. Sejahtera ke atas kami dan atas hamba-hamba Allah yang soleh. Aku naik saksi bahawa tiada Tuhan melainkan Allah dan aku naik saksi bahawasanya Muhammad itu adalah pesuruh Allah. Ya Tuhan kami, selawatkanlah ke atas Nabi Muhammad dan ke atas keluarganya. Sebagaimana Engkau selawatkan ke atas Ibrahim dan atas keluarga Ibrahim. Berkatilah ke atas Muhammad dan atas keluarganya sebagaimana Engkau berkati ke atas Ibrahim dan atas keluarga Ibrahim di dalam alam ini. Sesungguhnya Engkau Maha Terpuji lagi Maha Agung.

Doa QunutYa Allah, berilah aku petunjuk sebagaimana orang-orang yang telah Engkau tunjuki. Sejahterakanlah aku sebagaimana orang-orang yang telah Engkau sejahterakan. Pimpinlah aku sebagaimana orang-orang yang telah Engkau pimpin. Berkatilah hendaknya untukku apa-pa yang telah Engkau berikan padaku. Jauhkanlah aku daripada segala kejahatan yang telah Engkau tetapkan. Sesungguhnya hanya Engkau sahajalah yang menetapkan, dan tidak sesiapapun yang berkuasa menetapkan sesuatu selain daripada Engkau. Sesungguhnya tidak terhina orang yang memperolehi pimpinanMu. Dan tidak mulia orang-orang yang Engkau musuhi. Telah memberi berkat Engkau, ya Tuhan kami dan maha tinggi Engkau. Hanya untuk Engkau sahajalah segala macam puji terhadap apa-apa yang telah Engkau tetapkan. Dan aku minta ampun dan bertaubat kepada Engkau. Dan Allah rahmatilah Muhammad, Nabi yang ummi dan sejahtera keatas keluarganya dan sahabatsahabatnya. Salam Sejahtera ke atas kamu berserta rahmat Allah.
harap membantu

contactlens posted on 8-11-2012 04:36 PM
x kan la x de tafsir quran kat umah..mulakn dgn fatihah dulu...bacaan wajib dlm smayang tu..phmkan ...

aku suka baca surah ikhlas dan kauthar..

ayat kedua surah al kauthar ...Oleh itu, kerjakanlah sembahyang kerana Tuhanmu semata-mata, dan sembelihlah korban (sebagai bersyukur).

sumber www.surah.my...