CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 8191|Reply: 31

Kiblat : Eksperimen

Assallamualaikum warahmatullahi Wabarakatuh..

Alhamdullillah..

Sehari dua ni saya tertarik dengan satu perkara...yg selama ini saya ambil ringan iaitu...

K I B L A T

Bila kita solat....Jumhur ulama kata...WAJIB MENGHADAP KE KIBLAT..

KIBLAT MERUJUK KEPADA ARAH KAABAH DI MAKKAH.

1. saya lupa sumbernya...tapi..setahu saya...Tolaransi 45 darjah utk kiblat.....makanya...selalu...kita tak strck utk dapat tepat arahnya...misalnya ...masa kecil..dikampung...selalunya org org Tua solat kearah kanan sedikit drp arah matahari terbenam..
TAPI.....kaedah "matahari terbenam" ni sangat banyak "ralat"nya...tambahan...matahari terbenam akan berubah ikut masa... (ya lah...ada masanya matahari di Sartan, di khatulistiwa, di Jardi...mana arah yg tepat?  )      

2. Sejak berkenalan dgn "kompas"...memang saya suka cek kiblat.....dulunya saya ada kompas yg murah yg siap ada tanda kiblat & buku panduan....

Kemudian....saya guna kompas yg pro punya...7 dapatkan kedudukan kiblat drp web jakim..

3. Ada satu cara yg juga menyakinkan utk cek arah kiblat....TAPI...KENA INGAT TARIKH NI!...iaitu

28 Mei 5.16 petang (waktu Malaysia)

&

16 julai 5.28 petang (waktu Malaysia)

Kenapa dgn 2 tarikh ni???....Pada 2 tarikh & masa ni....Matahari akan berada tepat di atas Kaabah!...

Jadi....andaikan....daripada kaabah tu kita pasang satu tiang yg cukup tinggi......hingga kita dpt lihat dgn mata drp rumah kita di Malaysia...so...tentulah kita tahu dgn tepat arah kiblat!
So...itulah yg berlaku..pada 2 tarikh tu setiap tahun!...matahari ibarat puncak tiang....

Jadi...pada 2 tarikh tersebut....kita cari tempat lapang...bawak satu batang kayu...Bilamana tepat jamnya...kita lihat bayang....
Arah yg berlawan bayang tulah arah kiblat!

4. TAPI...YG SAYA NAK HILITE adalah...kaedah Google Earth!

Munkin ada byk lagi cara.....tapi...saya nak ajak Tuan Tuan eksperimen arah kiblat dgn "Google Earth"..

Lokasi Kaabah adalah : 21 deg 25 '  24" N   -  39 Deg 49' 24"......atau...mudah je...kita bukak Google Eart...type..Makkah....terus dia fly ke situ....gelek mouse close up...terus nampak Kaabah!

Kemudian....dah nampak kaabah....klik RULER kat atas tu....jadi titik petak kecil merah kat atap kaabah....gelek mouse bagi jauh balik...tarik pelan pelan ruller tu...balik ke rumah kita d Malaysia.Close up rumah kita......& Alhamdullilah...dah nampak garis arah kiblat!

Nak rasa lebih real,,,dah close up rumah kita....betulkan kedudukan duduk kita tu dgn gambar dlm komputer...Insyaallah...kita dpt garisan yg betul utk arah kiblat!

SAMBUNG EKSPERIMEN...

Tarik ruler tu kekanan lagi....tinggalkan rumah kita...sambil kita gelek mause bagi jauh balik...(sampai nampak bulat bumi...tarik pelan pelan ruler tu kenana lagi.....sampaaiiii....tak boleh tarik ke kanan lagi!...Bila kita tarik kekanan...garis panjang tu akan lari keatas..kiri kanan....mainkan mouse tu sampai seolah jumpa satu titik......Macam tengah lautan...jauh drp benua......ITULAH ANTIPODE KAABAH!...( bahagian bumi...diseblik kaabah...iaitu TEMPAT YG PALING JAUH DARIPADA KAABAH!  )

Close up......kita akan nampak pulau pulau cincin yg indah!...(French polynesia!... )...

Wah...sapa boleh tolong upload gambo gambo...nya..

Tempat yg paling jauuuh  drp kaabah...

& ada tak masjid d situ?

( KALAU DI SITU>>>KITA BOLEH MENGHADAP KEMANA SAJA UTK SOLAT!....) !

Last edited by burungantu on 19-11-2012 07:06 PM

yep, betul tu...
aku pun pernah terpikir jugak..
jika di kaabah kesemua makhluk tuhan tunduk membulat ke suatu pusat..
maka di suatu tempat yg lain,
kita bebas sujud kemana2 arah tanpa perlu bimbang apa2 pun...
persoalannya dimanakah tempat tu...
tak sangka awk menggunakn tools yg paling mudah iaitu google earth utk carik koordinat yg paling tepat..
apasal aku tak terpikir selama nihh ek...

ada lagi yg persoalan yg aku sendiri pun still tercari2...
misteri masjid al aqsa sebagai kiblat yg asal..

aku x pernah gi sana tapi teringin sgt2 nak pi situ...
dari picture2 yg aku pernah google, apabila bersembahyang didlmnya, kesemua sujud ke satu arah..
adakah arah itu ialah kaabah?
adakah interior dalamannya skrg sama dgn sejak asal masjid itu dicipta? maksud aku adakah al aqsa suatu ketika dahulu juga "membulat" dan disujud dari setiap arah sehinggalah ke hari ini yg mana interior dalamannya adalah terarah kepada satu arah sahaja?
sape leh tolong answerkan?.... tq tq..
Last edited by system_failure on 19-11-2012 10:15 PM

Bila aku pindah rumah aku pun guna jugak kaedah google earth ni. tapi kuno sikit la.....pasal aku cari masjid terdekat, tepek masking tape arah kiblat masjid kat skrin lepas tu scroll balik location rumah aku...jadi dapat tentukan arah kiblat.....

alphawolf posted on 20-11-2012 07:36 AM
Bila aku pindah rumah aku pun guna jugak kaedah google earth ni. tapi kuno sikit la.....pasal aku ca ...

sesiapa yg ada android device, boleh guna aplikasi kiblat,
cari kat google play

Follow Us
nice..aku tgh wat experiment nie..

boleh buat link thread ni kat bod muslimin nih....

Erm............

asher posted on 20-11-2012 10:31 AM
nice..aku tgh wat experiment nie..

Assallamualaikum asher

macamana hasil eksperimen...       

kasi lah cerita...

antipode kiblat ni....kat laut berhampiran atol Tematagi...(pulau cincin)...

Tak jauh dari Pulau BORA BORA......memang saya simpan impian nak bawak keluarga melancung ke situ.

Cantik sangat tempatnya.....

(saya belum blh letak image....atau belum reti...hehehee....)
kalau sesiapa rajin....attach le gambo gambo bora bora ke, Tematagi dll kawasan berhampiran....

Kan sini....berpusat kat antipode kaabah....kita mengadap solat berkeliling macam kat Makkah....tapi...kalau kat makkah...semua menghadap ke satu titik tumpu....kat sini...menghadap ke luar!

Tapi...kalau kita ambil kira "tolaransi"....munkin sekitar radius 200 KM drp sini ...masih boleh solat dgn menghadap kemana mana saja!

makanya kat Pulau Cincin Tematagi, Turea, Vana vana...dll yg berhampiran....boleh saja menhadap ke mana saja untuk solat!

Adakah itu hikmah Allah jadikan tempat tu...bentuk cincin?....

Wallahu a'lam  ...

Last edited by burungantu on 20-11-2012 06:21 PM

antara kaedah menentu waktu solat adalah spt berikut
Asar
Waktu asar telah masuk apabila bayang-bayang tadi lebih panjang dariobjeknya. Caranya, ambil objek tersebut dan letakkan di atas tanah.Lepas itu baringkan ia di atas tanah dari ukur hujungnya. Kalau bayang2lebih panjang dari objek, maka telah masuk waktu asar.

Maghrib
Apabila telah terbenam matahari, hilang cahaya merah dan nampak garisan di ufuk barat.
tapi, sejak mantan PM kita mempercepatkan kiraan jam malaysia (pada 1 jan 1982)
... kaedah tersebut dah takbleh digunapakai.
kini bleh dikatakan setiap waktu solat kita 'ter'awal sengah jam.

jgn risau samada solat kita sah atau tidak
itu bergantung kepada keyakinan dan keikhlasan kita beribadat.
.....kot?

Jam bukan penentu waktu solat.
Sebenarnya,waktu solat ditentukan oleh kedudukan matahari.
Cth; apabila matahari tegak di atas kepala..mengikut teorinya sepatutnya waktu itu adalah 12 thari.
Tetapi kalau kita tgk,bila matahari tepat diatas kepala (kedudukan zenith), jam tangan kita tak menunjukkan 12 thari.ia mungkin lebih atau kurang dan berubah setiap hari.
Kalau nak solat ikut jam,pastikan jam tu kita dah set ikut waktu sirim.boleh semak di google. Taip malaysia standard time.
Nanti keluar website dia www.mst.?? ,sy lupa full addressnya.

Lagi sempoi tentukan arahkiblat dengan melihat arah piring cakera astro.
Kaedah ini telah disahkan betul oleh jakim.

Paling brutal sekali pabila nak solat isyak kat dlm hutan.. Pastu tak nampak bintang bulan sbb awan tebal..
So kena la meraba batang pokok atau batu besar utk mencari part mana yg ditumbuhi lumut..
So kat situ kiter leh tau sang mentari pagi terbit dari arah bertentangan a.k.a timur..

satu lagi kaedah yang boleh dikongsi bersama semua...
bila time nak dekat maghrib....korang tengok langit...tengok pada kumpulan kumpulan awan yg sedang bergerak...
awan awan itu bergerak ke arah kiblat...
tak caya?
cuba try test tengok...bukan kebetulan semua tu...sesungguhnya bertasbih segala makhluk di atas muka bumi memuji Allah
subahanllah....

system_failure posted on 20-11-2012 09:13 PM
Paling brutal sekali pabila nak solat isyak kat dlm hutan.. Pastu tak nampak bintang bulan sbb awan  ...

maknanya bhgn batu yg mengadap matahari terbit,ada lumut,gitu?

Nak tentukanarah dlm hutan,boleh lihat batang pokok.
Bghn akar yg besar akan mengadap matahari naik iaitu timur.

skiz0 posted on 20-11-2012 09:13 PM
satu lagi kaedah yang boleh dikongsi bersama semua...
bila time nak dekat maghrib....korang tengok  ...

boleh juga berpandukan kepada cahaya merah diufuk barat.
itu tanda besar masuknya waktu magrib.
cahaya ni tak bagus utk manusia,kerana ia mendatangkan penyakit dan kuasa jahat.
sbb tu mak-mak kita dulumarah kalau kita masih berada diluar rumah masa magrib.

ini adalh hasil kajian spektrum warna dan kaitannya dgn kedudukan matahari.

system_failure posted on 19-11-2012 10:13 PM
misteri masjid al aqsa sebagai kiblat yg ...

nak kata al-aqsa ada perubahan kt struktur dlaman, pernah la jugak, al aqsa prnah 1 ketika jd kandang kuda, kt tiang2 masjid tu, ada lagi cangkuk tuk tambat kuda2, sampai la salahudin al ayubi selamatkan al aqsa...

aku masih ternanti2, siapa salahudin al ayubi yg 'ke-2' utk selamatkan palestin....

system_failure posted on 19-11-2012 10:13 PM
misteri masjid al aqsa sebagai kiblat yg ...

Assallamualaikum Tuan SF

Alhamdullillah....pandangan Tuan menarik juga...

Tapi...secara pandangan peribadi je....saya tak fikir Masjidil Aqsa pada waktu sebelum zaman Syaidina Umar R.A mempunyai masjid yg dijadikan titik tumpuan kiblat...miskipun pada waktu sebelum itu..iaitu sebelum Allah s.w,t memberikan pertukaran arah kiblat sebagaimana yg di doakan Rasullullah s.a.w.

Tapak asas "masjid" munkin telah dipilih oleh nabi Adam A.S....kemudian nabi Sulaiman A.S....tapi selepas ribuan tahun..."Masjid" yg pertama (merujuk pada zaman selepas Rasullullah s.a.w ) dibina oleh Syaidina Khalid Ibn Walid ...bawah Jenderal Abu Ubaidah Ibn Jarrah & Khalifah pada waktu itu Syaidina Umar R.A...

Maksud saya...Masjid yg ada tu dibina hanya setelah kiblat sudah bertukar ke Makkah Al Mukarramah...   

(jadinya...tidak berlaku titik tumpuan sebagaiman Kaabah)

MUNKIN ELOK KITA BUKA BENANG BARU...Utk Tajuk " Bilad al Syam" ....yg sebagaimana kita tahu...Rasullullah s.a.w pernah dibawa berniaga ke Syam...

Pada zaman dulu....Bilad Al Syam ...merangkum kawasan yg besar...(omputih panggil ..Great Syria ) merangkum...Syria sekarang, Jordan, Palestin,Damascus dll....& TERMASUKLAH AL AQSA di bawah Syam atau Great Syria...

Zaman sebelum Syaidina Umar R.A...kawasan ni tapak Temple...bawah kerajaan ROM?...(masa Rasullullah s.a.w Isyrak Mikraj...tempat ni bawah ROM ke?...nanti cek balik)

Tentu ramai yg ingat kisah Rasullullah s.a.w dibawa Abu Talib ke Syam ....( kawasan yg sekarang jadi Jordan) lalu bertemua pendita Kristian Bahira yg bagitau Abu Talib....budak kecil ini (Rasullullah s.a.w) akan jadi Rasul!

Saya suka main google Earth lagi....cuba "copy" coodinate ini...    [size=12.800000190734863px] 32.066025° 37.147728°   
pastekan kat search "Location"  kat google earth..[size=12.800000190734863px]32.066025° 37.147728°
Cuba lihat...kemana kita dibawa....            

( kita akan jumpa sebatang pokok!....sebatang pokok tunggal di tengah padang pasir!...itulah pokok tempat Rasullullah s.a.w berteduh bersama Pendita Bahira!  )

POKOK ITU ADALAH SATU SATUNYA "SAHABAT" RASULLULLAH S.A.W YG MASIH HIDUP!

[size=12.800000190734863px]32.066025° 37.147728°       p/s : tulisan "size" tu ujud sendiri le...hehee....saya nak copy paste   32.060025 deg tu je...   Last edited by burungantu on 20-11-2012 11:57 PM

12Next
Return to list New