CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4046|Reply: 23

nak tuntut gantirugi....

Nak tanya....
saya ade bli 2nd house...probnye ble nk masuk rumah tu banyak rosak...
3 toilet mcm nak runtuh....pintu toilet dah koyak...lantai 2 bilik dah rosak....
kipas xleh on...n ade le lagi....satu lg rumah tu semak (sbb tenant stud lelaki) saya plak kena sewa lori besar untuk clearkan brg....so rasa mcm tertipu pulak...
ble cakap kt owner die kata bukan urusan die...so sape2 tahu leh x sy amik tindakan macam tuntut gantirugi
ke ape ke lam kes mcm ni...

camne nak tuntut gantirugi...

Nak tanya....
saya ade bli 2nd house...probnye ble nk masuk rumah tu banyak rosak...
3 toilet mcm nak runtuh....pintu toilet dah koyak...lantai 2 bilik dah rosak....
kipas xleh on...n ade le lagi....satu lg rumah tu semak (sbb tenant stud lelaki) saya plak kena sewa lori besar untuk clearkan brg....so rasa mcm tertipu pulak...
ble cakap kt owner die kata bukan urusan die...so sape2 tahu leh x sy amik tindakan macam tuntut gantirugi
ke ape ke lam kes mcm ni...

pastu kwn sy ckp ade lam snp syarat owner mesti serahkan rumah tu in good condition....maknenye kite leh saman gantirugi lah ye....berbaloi tak...?

Boleh saya tahu adakah ini melalui Ejen atau terus kepada pemunya? Dan berapa kos yang telah saudara keluarkan? Last edited by kuppit on 23-1-2013 04:09 PM

Sy blom repair lg sbb nk extend kitchen ngan bahagian dpn dlu...sy bli melalui agent....ms sy p tgk umh x nampak sgt kerosakan sbb ade tenant....

l0llyp0p posted on 23-1-2013 04:21 PM
Sy blom repair lg sbb nk extend kitchen ngan bahagian dpn dlu...sy bli melalui agent....ms sy p tg ...

maknanya kesemua urusan dilakukan oleh ejen lah kan? saya rasa lebih baik awak berbincang dahulu dengan pihak ejen penjual tu sebelum tindakan selanjutnya awak ambik.

Saya baru sahaja selesai menghubungi rakan-rakan di Tribunal Tuntutan Perumahan mengenai kes awak ni. Kes ni takleh masuk ke TTPR kerana ianya melibatkan direct owner dan ejen.

Saya nasihatkan supaya awak berbincang dahulu dengan ejen tersebut tentang kerosakan yang dialami sebelum membuat aduan ke Kementerian Perdagangan Dalam Negeri, Koperasi dan Kepenggunaan di cawangan yang terdekat.

Follow Us
Maksudnye kn confront dgn ejen la....apa lg peluang atau cr utk sy dpt tuntut gantirugi

ada pilihan lain.

1. Jika nak yang tak payah nak berjumpa dengan ejen, boleh buat aduan kepada KPDNKK. Caranya terus datang ke pejabat terdekat atau melalui online http://e-aduan.kpdnkk.gov.my kalau yang ini, masalah ini akan disiasat dan akan diselesaikan, sekiranya tidak,

2. Terus masuk ke TTPM (Tribunal Tuntutan Pengguna) tapi kos takleh lebih RM25K ye... ini mmg kena confront dengan ejen dan owner di dalam pendengaran (perbicaraan kes) nanti...

kuppit posted on 23-1-2013 04:55 PM
ada pilihan lain.

1. Jika nak yang tak payah nak berjumpa dengan ejen, boleh buat aduan kepada ...

Agak2 kes sy leh menang x, pastu apa yg akan diteliti, takut nanti sy kn saman blk

l0llyp0p posted on 23-1-2013 05:00 PM
Agak2 kes sy leh menang x, pastu apa yg akan diteliti, takut nanti sy kn saman blk

Saya tak boleh kata yang kes awak akan menang sebab saya tak tahu fakta kes, gambar dan keadaan serta perjanjian awak.. tapi bolehlah cuba untuk buat aduan terlebih dahulu.. mereka tak akan saman balik lah sebab kalau di Tribunal Tuntutan Pengguna, tak pakai lawyer pun, awak dengan ejen n owner tu je yang bertekak disaksikan oleh Presiden (Hakim)...

kuppit posted on 23-1-2013 05:04 PM
Saya tak boleh kata yang kes awak akan menang sebab saya tak tahu fakta kes, gambar dan keadaan se ...

sowy ye tanye agak detail sket...
klu amik option no 2...amik masa ke nak setelkan kes...apa plus minus utk kedua2 option...n yg mane agak2nye lebih baik...

l0llyp0p posted on 23-1-2013 05:09 PM
klu amik option no 2...amik masa ke nak setelkan kes...apa plus ...

Cuba baca balik agreement SnP.tgk ada x clause yg menyatakan h agree terima condition rumah as it is etc. If takde then maybe u can fight. Tapi kalau ada clause tu agak susah la

l0llyp0p posted on 23-1-2013 05:09 PM
klu amik option no 2...amik masa ke nak setelkan kes...apa plus ...

takpe.. saya suka bila awak bertanya k..

ok.. Option No 2 is Tribunal Tuntutan Pengguna kan.
Apabila awak dah dan isi Borang 1 TTPM tu, awak daftarkan (bayaran RM5 je) di TTPM, kes akan didengar dalam masa 60 hari dari tarikh pendaftaran tu. Maknanya, ianya akan diselesaikan dalam tempoh 60 bergantung kepada jumlah kes di sesuatu kawasan. Dalam tempoh tersebut, sebelum pendengaran bermula, awak kena hantar salinan borang 1 tadi kepada ejen dan direct owner mengikut mana-mana yang awak bubuh kat dalam borang tu di bahagian Penentang.

Pada pendapat sayalah kan, awak ambik dulu option 1. Biar Bahagian Penguatkuasa KPDNKK yang siasat benda ni dulu. Jadi, apa-apa keputusan yang mereka buat akan dimaklumkan dalam masa 21 hari dari tarikh aduan.

Rate

1

kalau urusan jual beli dah settle, dan ko dah sah owner rumah tu, dah sign snp, loan dah disbursed, ku yang tuan rumah lama pun akan kata 'itu bukan urusan saya'. sebab rumah tu dah jadi milik ko. mungkin silap ko gak, tak periksa rumah tu sebelum sign apa apa perjanjian jual beli.

kuppit posted on 23-1-2013 05:15 PM
takpe.. saya suka bila awak bertanya k..

ok.. Option No 2 is Tribunal Tuntutan Pengguna kan.

ok tqvm...sy akan ikut nasihat awk...
lagi satu nk tanye...pasal lawyer...
lawyer yg handle kes beli rumah ni x efficient n banyak x doc sy kena kuiri...
dan certain doc saya yg kena pegi uruskan sendiri...
so 1 tahun be setel proses...ble sy komplen die salahkan service gomen...
boleh x saya tuntut gantirugi sbb sy terpaksa extend tempoh bayaran balik saya...
bukan tamak saja nak tanya

l0llyp0p posted on 23-1-2013 05:27 PM
ok tqvm...sy akan ikut nasihat awk...
lagi satu nk tanye...pasal lawyer...
lawyer yg handle kes  ...

kalau bab lawyer saya tak arif sangat... itu kena orang lain yang tanya... hehehehe sowwie

Biasalah , tengok rumah yang sama tetapi  di alamat yang lain ..
Sila lihat perjanjian ( selalunya rumah 2nd hand ni perjanjian S n P dia ada sikit berlainan ). .

Jika di beli dari lelongan awam maka ada tertera " As is basis " dan ini tak boleh buat apa apa ....

didiemanan posted on 23-1-2013 05:12 PM
Cuba baca balik agreement SnP.tgk ada x clause yg menyatakan h agree terima condition rumah as it  ...

Dh bc snp, ada clause mengatakan pembeli sdh memeriksa rumah n bersetuju utk membeli, probnye sy xleh wat full inspection sbb ade tenant n ms sign snp ni 1 yr sblm sy dpt rum
ah, leh x nk fight

didiemanan posted on 23-1-2013 05:12 PM
Cuba baca balik agreement SnP.tgk ada x clause yg menyatakan h agree terima condition rumah as it  ...

Dh bc snp, ada clause mengatakan pembeli sdh memeriksa rumah n bersetuju utk membeli, probnye sy xleh wat full inspection sbb ade tenant n ms sign snp ni 1 yr sblm sy dpt rum
ah, leh x nk fight

kes macam ni pun ada. ni dah kes niaya. sue je

12Next
Return to list New