CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Luckman

Tempat Suluk---Ada Cadangan?

mnm77 posted on 25-2-2013 05:42 PM
Salam Uncle Owl...

Saya sebenarnya tidak mahu berkata lebih, sekadar berdasarkan kepada fatwa ...

Waalaikumussalama Warahmatullahi Wabarakatuh..

Alhamdullillah..

Tuan mnm77 yg dimuliakan Allah...

Yg terlebih baik...Bagi Syekh Muhammad Nazim Haqqani, biarlah anak anak murid beliau yg sememangnya bukan calang calang memberikan pencerahan.

Bagi diri saya...Alhamdullillah...saya hanya pernah bersalam & mencium tangan beliau lama dulu..itu je..namun bagi saya...saya seperti kenal dia...  

Insyaallah....kita bagi chan kat murid Syekh Nazim Haqqani bersuara.

.................

Menyentuh tentang FATWA di Malaysia....Ya...saya juga menghormatinya.

Mengakui juga...memang ada byk Tarikat yg sesat juga.

TAPI.....ada kes kes tertentu..yg dlm penilian saya yg cetek...saya merasakan pihak yg membuat Fatwa perlu lebih teliti & tidak terburu buru menfatwakan sesat.

Sebagai cth.....Tarikat Naqshabandiah kholidiah, Dong, Raub pernah di Fatwakan sesat.
(saya cuba cari Fatwa tersebut dlm web Jakim...tapi tak jumpa dah...agaknya dah lama sgt....Sedang ,,,saya pernah menyimpan satu kertas spt "fliers"..berwarna!..tentang Fatwa tersebut..yg saya ambil sendiri d Jab Agama Islam Perak (lama dulu).

Alasannya masih jelas diingatan saya...iaitu ...mereka menggunakan Kitab Sirus Salikin , yg mana Kitab Sirus Salikin diharamkan atas alasan : Terdapat perkara "membenarkan meninggalkan Solat Jumaat kerana bersuluk".

YG PELIK : kalau berdasarkan kitab Sirus Salikin...Tarikat ini difatwa sesat.....saya perhati...Hari ini Kitab Siarus Salikin digunakan dlm pengajian pengajian Agama hampir di seluruh negara pada masa ni!..

YG TAMBAH PELIK : Benarkah Murid naqshabadiah di Dong meninggalkan Solat Jumaat???......Mustahil !
Saya Alhamdullillah kenal Dr Jahid Sidik...yg ada master Usul Fiqh, Phd Ususlludin (Tasawwuf)...malahan Prof Madya di UM!...sebagai Murid & Khalifah di situ?...Takkan Dr Jahid tak tahu hukum....   

Saya risau...seringkali tuduhan tanpa asas yg kukuh....

Sedang Dr Jahid sendiri sekarang merupakan...Ahli Majlis Tariqah-Tariqah Sufiyah (Jalsah Turuq Sufiyah)di bawah Enakmen Tarekat Tasawwuf Negeri Sembilan pada Mac 2007. Yang antaralainnya bertujuan menasihati, memantau dan mengembalikan kedudukan danperjalanan Tarekat dan Tasawwuf mengikut Al-Quran dan Sunnah.

(      agaknya...sebab tu 'Fatwa sesat tu dah ghaib...        )   

Insyaallah.....Nanti saya cerita pulak "Fitnah" yg pernah dilontarkan pada Tarikat Naqshabandiah di Kuala Kangsar ni pulak....  Insyaallah   (     yes... pernah juga kena fitnah...malah "masih" ada yg fitnah ....   

burungantu posted on 26-2-2013 01:40 AM
Waalaikumussalama Warahmatullahi Wabarakatuh..

Alhamdullillah..

Alhamdulillah...

Jika ada sesuatu yang baik, teruslah berkongsi lah di sini...

Tuan Guru Hj Salleh.... saya rasa saya macam pernah jumpa dan duduk dalam majlis beliau....
Bukankah beliau menetap di Makkah? Ada yang saya dengar 6 bulan di Malaysia 6 bulan di Makkah... betul ke? Atau saya dah salah orang...??

Tapi saya ada musykil...pasal nama Ulama tarikat (bukan semua) yang disebut antaranya:
Shaykh Akhatar Raza Khan

Yang ni saya rasa ada kaitan dengan aliran Barelwi..... kalau saya salah tolong betulkan

Nak cerita panjang sangat.... yang saya khuatir bila ada campur aduk antara tariqat yang haq dan tariqat yang batil, maka orang awam susah nak bezakan. Parah juga bila ada sesetengah pihak borong semua tariqat sesat....

Last edited by mnm77 on 26-2-2013 09:38 AM

mnm77 posted on 26-2-2013 09:24 AM
Alhamdulillah...

Jika ada sesuatu yang baik, teruslah berkongsi lah di sini...

Alhamdullillah...

Tn mnm77 tentunya lebih tahu dari saya.....memang saya segan nak 'cakap banyak"..hehe...Tapi...kita share share....Saya cuba nak bagi gambaran yg tepat tentang Tasawwuf Tarikat kat Malaysia....yg sesetengah "Bijak pandai" dan Ulama anggap sesat..
(kita hormati juga mereka....   Alhamdullillah....saya memandang tinggi saudara saudar...biarpun Ulama yg memandang buruk Tasawwuf tarikat...asal sja "dijalan benar"...)

Ooo...Seronoknya Tuan mnm77 ....

Tn Hj Salleh mursyid Tarikat Syattariah....

Berkenaan Imam Akhtar Raza Khan, MUFTI INDIA....beliau Tarikata Baalawi ya?....Tapi ni tak pelik...sebab memang ramai Ulama besar yg mengamalkan banyak tarikat sekali gus...

Sebagai cth...antara Ulama melayu peberet saya iaitu...Syekh Muhammad Nafis al Banjari... (saya terlalu suka buku dia...al Durr al Nafis)...kat awal kitab Al Durr al Nafis tulis...(menceritakan Tarikat Syekh muhammad Nafis al Banjari....

" Di Negeri Banjar tempatnya jadi,
Makkah tempat diamnya,
Syafii akan mazhabnya,
Ash'ari i'tiqadnya iaitu pada Usulludin,
Junayd ikutannya iaitu pada Ilmu Tasauf,
Qadiriyyah tarekatnya,
Syatariyyah pakaiannya,
Naqshabandiyyah amalannya,
Khalwatiyyah makanannya,
Sammaniyyah minumannya"

Alhamdullillah....kat malaysia juga tak gancil bagi yg mengamalkan lebih drp 1 Tarikat...malahan ada juga Tarikat Gabungan...Misalnya TQN   ...Tarikat Qadirriyyah Wa naqshabandi....Dari namanya kita tahu gabungan 2 tarikat terkenal....antara yg saya kenal mengamalkan Tarikat TQN Ustaz Tengku Fauzy ( Singa Pura...hehhee...tertaip 'Singa Pura"...entah kenapa...selalu sebut Singapore..haha  )

Yg populer... Allahyarham Abah Anum  ( KH Ahmad Shohibulwafa Tajul Arifin  )...- Suryalaya Indon...

Alhamdullilah..

Tapi... Tarikat Naqshabandiah Khalidiah kat kuala Kangsar....Bukanlah hebat hebat mcm kat tempat  lain...

Saya nak cerita sikit.....walau cerita ni Tn Mursyid sorok....tak cerita kat ramai....tapi...dlm keadaan sekarang...saya fikir eloklah ramai yg tahu...kot le boleh jawab sedikit kemusykilan....

Pernah ada lapuran kepada Jab Agama Islam Perak yg kata tarikat naqshabandiah di Kuala kangsar ni AJARAN SESAT...

So ....Tuan Khadi sendiri terasa nak siasat sendiri....Lalu tn Khadi pun datanglah ke kuala kangsar untuk menyiasat.....Tn Khadi datang sorang sorang!...

Tn Khadi ada cara tersendiri nak jalankan siasatan....

Bila Tn Khadi survey.....beliau dapat tahu ada seorg 'Tukang Urut" yg baik yg rumahnya dlm Kg yg sama dgn Surau tempat tarikat sesat tu....Jadi , Tn khadi pun terus tuju rumah Tuakang urut...sambil menyelam minum air!...tn Khadi pun berjumpa tukang urut mintak diurut...

Rumah Tukang Urut tu kecil je...rumah buruk...tapi kemas...& tukang Urut pulak buta kedua mata....Isteri tukang Urut pun buta kedua mata...

Sambil diurut,,..Tn Khadi pun mula lah kerja sisiatannya...sebab dia nampak Tukang Urut tu mcm warak....munkin Tukang Urut tutau serba sedikit tentang Surau Tarikat berhampiran rumah tukang urut tu.

So...Sambil diurut...pelbagai soalan pun ditanya tn Khadi kpd tukang urut....& Tukang Urut pun menjawab soalan soalan tn Khadi dgn baik sekali....walaupun Tn Khadi tak perkenal dirinya Khadi...7 tak bagitau tujuan sebenar dia datang berurut....Alhamdullillah...banyak sungguh maklumat yg dia dpt hasil temubual dgn tukang urut...

Biasalah..berurut selalunya "ualang ulang kan....So....Tn Khadi...disamping syok menyiasat...Syok juga diurut...so tn Khadi tak lepaskan peluang menguang urut & mengulang sesi soal jawabnya..

Dari soalan soalan biasa.....sampai pulak ke soalan rumit rumit......YG PELIKNYA.....apa yg nak di tau ...semuanya dapat dijawab dengan baik oleh Tukang Urut!..

Pelik pulak jadinya kata Tn Khadi..  

Insyaallah...sambung cerita nanti...nak p dah...ada hal sikit..

alamak..tuan BH nih...siaran ade iklan lah pulok..emmmmm sabor nunggu..

burungantu posted on 26-2-2013 12:17 PM
Alhamdullilah..

Tapi... Tarikat Naqshabandiah Khalidiah kat kuala Kangsar....Bukanlah hebat hebat ...

Menarik......

Follow Us
Alhamdullillah...

hehhee..Tak ada apa yg menarik...kisah biasa biasa....tempat pun biasa biasa....

O.K...sambung cerita...

Sembang sembang Tuan Khadi besar dgn Tukang Urut pun bertukar drp sembang biasa kepada perbincangan yg serius & mendalam.....& Tuan Khadi pun akhirnya memperkenalkan siapa dirinya yg sebenar & kata kat Tukang Urut..

" Saya sebenarnya datang ke mari nak menyiasat tentang Tarikat naqshabandiah yg diamalkan di Surau kampung ni.....& Alhamdullillah...saya nampak semua soalan saya dapat Pak Cik jawab.....Pelik pulak saya...   "

Tukang Urut pun balas..." ooo...Tuan ni Tuan Khadi rupanya......Kalau Tuan terus terang pun tak mengapa....Alhamdullillah....Surau Tarikat yg Tuan nak siasat tu....Sayalah Mursyidnya...
Gembira dapat belajar dengan Tuan Khadi..
Bagaimana pandangan Tuan Khadi dgn Surau kami ni...ada ke kami ni bawak ajaran sesat? "
(saya faham sangat Mursid yg saya cintai ni memang amat merendah diri....saya tak tau apa dialaog sebenarnya...tapi begitu le lebih kurang)

Tuan Khadi tu pun bagitau...tentang lapuran "Ajaran sesat" & Tn Khadi pun kata..;
" Alhamdullillah.....Daripada apa yg Tuan bagitahu saya...saya tak ada sebearang ragu ragu dgn amalan Tarikat yg dibawa di sini....Alhamdullillah.."

Setahu saya...sejak kejadian tu....memang ada lagi org yg tak faham buat lapuran "Ajaran sesat" kat Surau ni...Tapi....Alhamdullillah....Tidak ada sebarang tindakan pun drp pejabat Agama dah...

Teruk Pej Agama ni...depa bukannya nak siasat lapuran orang....hih...!

burungantu posted on 26-2-2013 03:33 PM
Alhamdullillah...

hehhee..Tak ada apa yg menarik...kisah biasa biasa....tempat pun biasa biasa... ...

menarik citer pakcik owl.....
suker bace kisah2 guru mursyid tp tidak lah berlebih2 an
kole kangsar tang mane pakcik??

edoraixora posted on 26-2-2013 03:47 PM
menarik citer pakcik owl.....
suker bace kisah2 guru mursyid tp tidak lah berlebih2 an
kole kang ...

Alhamdullillah...

edoraixora pun ada baca cerita Ucle ye...hehe

Surau kat Kuala Kangsar tu nama Surau Yahyawiyah....Salasilah Tarikat di Kuala kangsar bertemu dgn banyak Salasilah tarikat Naqshabandiah Khalidiah di rantau sebelah sini dekat nama Syekh Abdul Wahab Rokan ( Tg Pura , Langkat, Sumatera)...Kisah hidup Syekh Abdul Wahab Rokan pun ada byk dlm kitab kitab & dlm web pun banyak...

Syekh Abdul Wahab Rokan

Syekh Abdul Wahab Rokan terkenal sebagai Ulama Sufi yg hebat berjuang menentang Belanda.

Syekh Abdul Wahab Rokan pulak ambil Tarikat Naqshabandiah drp Syeh Sulaiman Zuhdi di Makkah al Mukarramah....zaman dulu...kawasan Jabal Qubis makkah tu pusat tarikat Islam ...

Salam...sy ingin berkongsi sedikit pndgn dlm bab tarekat nih, & tidak mampu menjawab soalan TT ttg tempat bersuluk yg sesuai...

Berkenaan fatwa haram tarekat tertentu, sesungguhnya fatwa itu adalah disumberkan dari siasatan yg lama & keputusan utk memfatwakan sesuatu ajaran bukanlah mudah...malah, jika disebut ajaran tarekat Naqsyabandiah 'Aaliyah atau selainnya, ia pasti merujuk kpd ajaran itu yg diamalkan di sesuatu tmpt yg telah didapati menyeleweng...& ia benar2 berlaku.

Namun hakikatnya ada tarekat atas nama yg sama tetapi masih dlm landasan yg benar, maka ia menjadi suatu kekeliruan kpd masyarakat.

Namun dlm mencari tarekat, gunalah ilmu & aqal yg ALLAH kurniakan utk menilai sama ada tarekat itu masih di jalan yg haq atau telah menyimpang...kerana kita tidak dpt menilai diri sama ada masih di jalan benar atau tak kerana jwpnnya ada pd ALLAH, sbb itu kita disaran berdo'a ROBBANA LAA TUZIGH QULUUBANA...memohon tidak dipesongkan hati2 kita dari hidayah dariNYA walaupun kita telahpun diberikan hidayah.

Kalau ada unsur2 rabitah, tawarruk, malah berbai'ah scara tertentu & pelbagai lagi yg menyalahi syara', maka jauhilah...

Sy & rakan baik sy punyai pengalaman di mana Alhamdulillaah, sy sendiri tidak pernah terlibat dlm mana2 tarekat namun org yg amat rapat dgn sy (tak perlu sy sebutkan siapa mereka) terlibat dgn tarekat....malah sy berani katakan tarekat yg tidak begitu mengikuti syara' termasuk tidak bersolat Jumaat atas alasan2 tertentu.

Kalau nak dikongsi di sini, terdpt pelbagai kenyataan2 yg disampaikan kpd sy yg sy rasa sgt luar biasa, malah tetap terdetik di hati bahawa bukan begini cara bertarekat sambil suka merendah2kan syari'at kerana bagaikan kulit semata2..

Sy suka kpd perbincangan & mohon dicerahkan.

burungantu posted on 26-2-2013 11:54 AM
Alhamdullillah...

Tn mnm77 tentunya lebih tahu dari saya.....memang saya segan nak 'cakap banya ...

Salam uncle Owl..

Berkenaan Imam Akhtar Raza Khan, MUFTI INDIA....beliau Tarikata Baalawi ya?....Tapi ni tak pelik...sebab memang ramai Ulama besar yg mengamalkan banyak tarikat sekali gus...

Saya tak pasti adakah Barelwi tu tarikat Baalawi... mungkin tuan boleh jelaskan... dan saya tiada masalah dengan mana-mana tariqat yang mengamalkan beberapa tariqat sekaligus... setiap tarikat mungkin ada kaedah/jalan/cara untuk membersihkan diri/hati dengan cara tersendiri yang masih dalam lingkungan syarak.... itu saya tiada masalah

Masalah timbul bila masuk bab aqidah.... namun bertentangan dengan aqidah Ahlussunnah, tapi claim ahlussunnah...

Berkenaan Imam Akhtar Raza Khan, mungkin dia digelar Mufti India bagi pengikut Barelwi, namun jika melihat kembali kisah perkembangan Barelwi ni mereka banyak menghentam Ulama Haq di India.... antara yang dihentam dan difitnah termasuklah Maulana Ashraf Ali Thanwi (Rah) yang digelar Hakeemul Ummat

WAllahu a'lam

PitMie posted on 26-2-2013 04:11 PM
Salam...sy ingin berkongsi sedikit pndgn dlm bab tarekat nih, & tidak mampu menjawab soalan TT ttg t ...

Waallaikum salam wb

Saya sebenarnya pun sendiri tak faham pasal tarekat ni. Tempat yang saya maksudkan tu ialah tempat dimana di mana saya boleh 'menyepikan' diri dari suasana dunia nie..contohnya saya merasa tertekan dengan suasana orang dok mengata orang la, berdengki la, iri hati la..dsbnya. Saya ada terbaca juga dalam iklan2 dalam sesetengah akhbar yang menawarkan pengajian agama tapi hati saya tak berminat....

Ada juga saya jumpa tempat perkelahan di gombak (jalan ke Mimaland), saya minat juga tempat2 macam tu sebab suasana hutan yang sepi dan tenang, tapi masalahnya pulak ada karaoke....saya kalau boleh x nak tu semua...berbalik dengan tarikat pula, saya tak adalah nak sampai ke tahap tu...

Kalau ikutkan hati, memang saya akan ke tempat2 yang sunyi macam tu tapi kalau ilmu asas didalam diri pun tak teguh lagi , takut jadi lain la pulak. Itu lagi saya tak nak. Jadi untuk itu, saya perlukan seseorang dimana saya boleh belajar serba sedikit untuk menambahkan ilmu. Bukan tak boleh belajar di rumah dan tempat lain tapi gangguan yang ada disekeliling tu menyesakkan hati saya.

Berbalik pada bab Tarekat ni pula, saya memang kosong dan tak tau apa-apa pasal tarekat...Saya ni agak berbeza sedikit. Setiap perbuatan saya akan mengkit naluri serta penerimaan hati saya. Sebagai contoh, didalam penerimaan pembacaan Al Quran.Apa bila apa yang saya dengar itu bertepatan dengan hati maka saya boleh duduk dan dengarkan bacaan tu berjam-jam pun tak apa. Tapi adakalanya pula bila hati saya tidak menerima, maka jadilah mengantuk, letih dan bosan pula...

Saya sendiri tak tahu apa erti perkataan Suluk sebenarnya. Tapi itu perkataan yang terkeluar dari hati saya. Dari apa yang hati saya faham, suluk tu tempat menjauhkan diri dari suasana kesibukkan dunia. (Hanya Allah yang lebih Mengetahuinya).

Luckman posted on 26-2-2013 04:42 PM
Waallaikum salam wb

Saya sebenarnya pun sendiri tak faham pasal tarekat ni. Tempat yang saya ma ...
Saya sebenarnya pun sendiri tak faham pasal tarekat ni. Tempat yang saya maksudkan tu ialah tempat dimana di mana saya boleh 'menyepikan' diri dari suasana dunia nie..contohnya saya merasa tertekan dengan suasana orang dok mengata orang la, berdengki la, iri hati la..dsbnya. Saya ada terbaca juga dalam iklan2 dalam sesetengah akhbar yang menawarkan pengajian agama tapi hati saya tak berminat....
Pd sy, cadangan sy mudah sahaja tanpa perlu pergi jauh....malah besar manfaatnya serta ganjarannya. Di mana? Di MASJID. Iaitu dgn cara ber'iktikaf....itu antara salah satu cara yg sering diabaikan kerana merasa 'tidak sunyi' spt bersuluk di dlm gua, hutan dsb.

Sy cadangkan masjid kerana di masjid dllm ber'iktikaf, boleh bersolat jama'ah & membaca al-Qur'an, serta jika ada aktiviti ceramah dsb, maka boleh tambahkan ilmu dgn cara tu. Maybe cadangan sy tidak bertepatan dgn soalan tuan Luckman, tp sy rasa sy tak perlu jelaskan betapa besar pahala bg yg ber'iktikaf di masjid kerana dari hadith2 juga menunjukkan baginda Nabi S.A.W juga melakukan 'iktikaf, malah malaikat mendo'akan kebaikan bg yg ber'iktikaf.

Nabi sy tak penah dgr bersuluk (I stand corrected), yg sy tau Nabi ber'uzlah & berkhulwah...istilah2 tu membawa maksud berbeza tp tiada istilah suluk.

InsyaALLAH, ber'iktikaaf di masjid juga tiada akan membuatkan tuan rasa tertekan dgn fitnah dunia di luar....

PitMie posted on 26-2-2013 05:00 PM
Pd sy, cadangan sy mudah sahaja tanpa perlu pergi jauh....malah besar manfaatnya serta ganjarannya ...

Alhamdullillah

Saya setuju dengan Tuan PitMie.....elok sekali beribadah di Masjid....terbaik..   

Saya jawab di sini sebab TT sebut perkataan "Suluk"...& dah kebiasaan kata 'Suluk" kami gunakan utk aktiviti di Surau kami... (Masjid juga)...

Bab 'meninggalkan soalt Jumaat waktu suluk"(Dikaitkan dgn Kitab Sirus Salikin)...kalau Tn PitMie nak merujuk...boleh contact Tn Guru Dr Jahid Sidik    ( Dulu Prof Madya dlm pengajian Islam di U.M  & Phd dia pun dlm Usulludin)...Tuduhan tersebut saya dapati ditujukan kepada Surau Tn Guru di Dong , Raub....saya ada simpan surat penyatan sesat tu dulu...Insyaallah...saya yakin Tuan akan dapat jawaban yg Tuan kehendaki drp Dr. Jahid .

Berkenaan aktiviti sewaktu suluk di surau Kuala Kangsar...Insyaallah...saya boleh je cerita berdasarkan apa yg saya alami...itu sja..

sekadar konsi konsi cerita...

tuan Tuan pun semuanya alim alim belaka...tu yg saya seronok bersembang disini...mudah utk saya memperbaiki diri yg jahil..

mnm77 posted on 26-2-2013 04:13 PM
Salam uncle Owl..

Alhamdullillah...

Oooh Tn mnm...saya tak tahu pasal ni ...sebab tu saya letak tanda soal....saya bertanya Tuan..   

Saya memang nak kata..dan beri obius ..."petikan" yg English tu saya ambil drp sunni forum ...

Saya hanya drp geng surau kampung..   ...

Tapi...saya memandang baik Aliran Aliran tarikat yg Muktabar...

Tapi...

Dalam isu "engharaman " JAKIM....saya sukaaa je....sebab ianya memberi AMARAN supaya org ramai tidak dgn mudah menerima apa sja...tanpa kajian...

Cumanya pihak Mufti Negeri 9 ada ambil inisiatif utk lebih perhalus isu ini....

Luckman posted on 26-2-2013 04:42 PM
Waallaikum salam wb

Saya sebenarnya pun sendiri tak faham pasal tarekat ni. Tempat yang saya ma ...
Berbalik pada bab Tarekat ni pula, saya memang kosong dan tak tau apa-apa pasal tarekat...Saya ni agak berbeza sedikit. Setiap perbuatan saya akan mengkit naluri serta penerimaan hati saya. Sebagai contoh, didalam penerimaan pembacaan Al Quran.Apa bila apa yang saya dengar itu bertepatan dengan hati maka saya boleh duduk dan dengarkan bacaan tu berjam-jam pun tak apa. Tapi adakalanya pula bila hati saya tidak menerima, maka jadilah mengantuk, letih dan bosan pula...

Saya sendiri tak tahu apa erti perkataan Suluk sebenarnya. Tapi itu perkataan yang terkeluar dari hati saya. Dari apa yang hati saya faham, suluk tu tempat menjauhkan diri dari suasana kesibukkan dunia. (Hanya Allah yang lebih Mengetahuinya).
Pd pndgn sy, dlm nak mendalami tarekat, sy sarankan agar tuan perkukuhkan ilmu syari'at terlebih dahulu...sesungguhnya 'ulum syari'ah adalah sgt luas yg mencakupi pelbagai perkara, malah dlm bab hukum feqah pun masih ramai yg sangkut...malangnya bg ramai pengikut tarekat, syari'at dipandang enteng & rendah...malah mereka2 yg tidak bertarekat akan dirasakan spt golongan yg hanya mengenal Islam scara kulit luaran semata2.. Ini kebetulan sy penah bertemu dgn beberapa org yg berpemikiran begini.

Malah menurut rakan sy yg penah belajar agama di pondok, contoh di pondok tempat beliau menuntut ilmu, guru atau mursyid takkan benarkan anak muridnya bertarekat sehinggalah mereka menuntut ilmu di situ sampai 5 thn...setelah itu barulah diijazahkan tarekat kerana bimbang tarekat yg diijazahkan disalahguna & diseleweng pengikut..

Suluk mmg antara yg termasuk dlm ajaran tarekat...boleh dikatakan most tarekat adalah amalan nih. Kkdg sampai mencecah 40 hari. Ade cara suluk yg boleh menyesatkan spt syarat2 yg dikenakan termasuk takleh makan daging, takleh makan minum, diuji dgn kuasa2 ghaib (yg kemungkinan dari jin & syaitan) & ada yg menyatakan ujian dihantar oleh guru masing2 (wallaahu'alam).

Cuma berhati2 dgn tempat utk suluk...pastikan tempat yg mudah mendapati air dll utk mudah solat fardhu kerana ada suluk yg pegi jauh dlm hutan shingga tinggal solat fardhu semata2 utk memenuhi tuntutan tarekat agar bersuluk..

mnm77 posted on 26-2-2013 04:13 PM
Salam uncle Owl..

Waalaikumussallam warahmatullahi wabarakatuh...

Alhamdullillah..

Terima kasih Tuan kerana memberitahu tentang   " BARELVI " بریلوی‎,    ...yg ternyata BUKAN BA ALAWI"  طريقة آل باعلوي

Terima kasih...   

Alhamdullillah....

Robbi zidni 'ilma....aminn

mnm77 posted on 25-2-2013 03:13 PM
Salam Tuan Irbadh..

Berkaitan fatwa tu spesifik untuk:

bismillah. alhamdulillah wassholatu wassalam 'ala rosulillah, amma ba'ad;

afwan, saya tidak berniat untuk memperpanjang perbincangan berkenaan hal ini, tetapi hanya untuk menjelaskan beberapa perkara. ini kerana saya teringat perkataan seorang salaf ketika ada orang datang kepadanya untuk berdebat tentang agama. maaf, saya lupa nama beliau, moga ALLOH merahmatinya. sungguh indah sekali perkataan beliau rohimahulloh yang lebih kurang bunyi begini: 'adapun aku, maka aku tsabat (berpegang teguh) dengan agamaku (walhamduilllah). adapun engkau, pergilah kepada orang-orang yang ragu sepertimu.' wALLOHul musta'an.

sengaja saya nukilkan perkataan beliau rohimahulloh secara umum tidaklah bertujuan ditujukan khas kepada mod mnm77. kenapa saya memilih ungkapan ini? lihatlah saudara, ketika saya bawakan hujah berdasarkan dalil al-quran wa sunnah berdasarkan kefahaman para salafus sholih, uncle burung antu a.k.a owl, rilek je bawa kalam tok syeikh tok syeikh dia. ini yang saya tertanya sampai hari ni, tok syeikh dia dapat wahyu ke? sila jawab soalan saya yang ni.

ingin saya tegaskan di sini bahawa bagi saya tiada tariqat yang benar melainkan tariqat nabi yang lebih kita cintai dari diri kita sendiri iaitu muhammad shollallohu 'alaihi wa sallam. apa dia tariqat nabi muhammad shollallohu 'alaihi wa sallam? itulah dia jalan beragama beliau shollallohu 'alaihi wa sallam dan para sahabatnya rodiyallohu anhum ajmain dan jalan orang-orang yang meniti di atas jalan mereka dengan istiqomah sehinggalah hari kiamat.

mana datang tariqat-tariqat yang lain ni? kalau betul cinta nabi, bukankah patut kita mengajak manusia kepada nabi shollallohu 'alaihi wa sallam? mengamalkan sunnah beliau shollallohu 'alaihi wa sallam dalam kehidupan kita sehari-hari, bukan time maulid nabi je.

tapi hakikat ajaran tariqat-tariqat sufiyah ni mesti mengajak kepada tok syeikh depa, mengagungkan serta mengkeramatkan sampai ada tahap yang mengkultuskan tok syeikh depa contohnya naqsyabandi ni la. tak ke macam ajaran nasrani ni?! nabi shollallohu 'alaihi wa sallam bersabda (maksudnya): "barangsiapa yang menyerupai sesuatu kaum, maka dia termasuk bahagian mereka".

kalau kita lihat imam mazhab yang empat; imam malik, imam syafi'e, imam ahmad dan imam abu hanifah (moga ALLOH merahmati mereka semuanya), takde sorang pun pengamal tariqat atau membuat-buat tariqat sendiri. bahkan mereka melarang manusia bertaqlid dengan mazhab mereka tanpa dalil. kesemua mereka mengajak kepada mencintai dan mengamalkan sunnah nabi shollallohu 'alaihi wa sallam dengan dalil! lihatlah wahai orang-orang yang dianugerahkan akal! inilah sikap para imam!

bahkan imam syafi'e sendiri sudahpun mengingatkan ummat tentang kesesatan puak-puak sufi ni di zamannya dengan menggelar puak-puak sufi ni sebagai zindiq ketika dia berada di baghdad. boleh lihat kalam beliau rohimahulloh dalam kitab siyar a'lam an-nubala karya adz dzahabi.

banyak lagi penyimpangan puak-puak ni kalau nak bongkar. ketahuilah saudaraku, salah satu basis nak kenal ajaran sesat dan kelompok-kelompok yang menyimpang ni adalah dengan adanya bai'ah-bai'ah yang bid'ah lagi bathil dalam kelompok mereka. ini jelas! sekali lagi saya tanya? apa sebab nak bai'ah? tok syeikh depa dapat wahyu ka?

sebab itulah pentingnya untuk kita mempelajari tauhid. kerana hanya dengan aqidah yang benar sahaja lah kita dapat mengenal apa itu syirik dan kesesatan, kita memohon kepada ALLOH taufiq wa sadaad. ALLOH ta'ala berfirman yang bermaksud:

"ALLOH menganugerahkan al hikmah (kefahaman yang dalam tentang al-quran dan assunnah) kepada siapa yang dikehendaki-Nya. Dan barangsiapa yang dianugerahi hikmah, ia benar-benar telah dianugerahi karunia yang banyak. Dan hanya orang-orang yang berakal lah yang dapat mengambil pelajaran (dari firman ALLOH)." (al baqoroh: 269)

akhir kata, cukuplah setakat apa yang telah saya jelaskan berkenaan syubhat depa ni dalam thread 'pencerahan mengenai ayat di dalam surah al-zalzalah' yang dah tenggelam pun kat page belakang. di sana saudara boleh baca kenapa saya katakan mereka sesat. dan itu hujah saya bukan dari majlis fatwa kebangsaan, harap maklum. kalau saudara nak jadikan thread tu sticky, walhamdulillah, sekiranya nak radd balik hujah saya dengan dalil yang shohih dan sorih.

semoga sholawat dan salam sentiasa tercurah kepada suri tauladan kita nabi muhammad, ahli keluarganya, seluruh sahabatnya, dan segala puji hanyalah milik ALLOH, Robb sekelian alam.

Last edited by irbadh on 28-2-2013 09:39 PM

irbadh posted on 26-2-2013 07:06 PM
bismillah. alhamdulillah wassholatu wassalam 'ala rosulillah, amma ba'ad;

afwan, saya tidak ber ...

(Post terakhir saya di sini…insyaallah  )

Assallamualaikum Warahmatullahi Wabarakatuh
Alhamdullillah
Saya gembira dgn kesudian Ustaz Irbadh menegur saya…..Jazakallahukhair..(rasa besar hati.. )
Masyaallah…Memang umum ketahui..nama Irbadh ( Ibn Sariah AsSalami)  Ahli Suffah Rasullullah s.a.w yghebat….makanya selayaknya Ustaz Irbadh kita memakai nama mulia Abu Najih R.A tu..

Menjawab soalan Ustaz Irbadh (masyaallah….teringat asbabulNuzul at taubah 92):
TIDAK….Mursyid saya di kampong tu TIDAK ADA MENERIMA WAHYU….HarapUstaz jelas tentang ini..

Dalam ni saya hanya menyebut NAMA NAMA …Ulama yg “berkaitan”…keranasaya termasuk golongan yg jahil….Maka kalau Ustaz nak tanya lebih pencerahan,

- utk Tarikah Naqshabandiah Kholidiah..Tambahan yg ada difatwa sesat (Dong, Raub)….sewajarnyaUstaz tanyakan Tn Guru Dr Jahid Sidik, ..

- kalau Ustaz kata Naqshabandiah atau Syekh Nazim sesat…baikjuga rujuk muridnya Prof Dr Harun Din ..

-Kalau Ustaz Irbadh nak kata Tn Guru Hj Salleh sesat…bolehsja Ustaz Irbadh rujuk pada Syekh Ahmad Mamduh Mesir.
Tapi…Munkin sekali keilmuan Tuan Ustaz Ibradh dah cukuptinggi & tidak perlu lagi kpd pencerahan pencerahan….
Makanya…saya pun tak mau cakap byk lagi…..At Taubah jugadinamakan Baraah….Saya bukan Rad Ustaz…hanya ucap …Ilal liqa  

PitMie posted on 26-2-2013 04:11 PM
Salam...sy ingin berkongsi sedikit pndgn dlm bab tarekat nih, & tidak mampu menjawab soalan TT ttg t ...

Salam Tuan Pitmie,

Teruskanlah perkongsian moga bermanfaat

Kalau nak dikongsi di sini, terdpt pelbagai kenyataan2 yg disampaikan kpd sy yg sy rasa sgt luar biasa, malah tetap terdetik di hati bahawa bukan begini cara bertarekat sambil suka merendah2kan syari'at kerana bagaikan kulit semata2..

Sy suka kpd perbincangan & mohon dicerahkan.

Saya cakap dari segi pengalaman lah.... dari segi hukum masing-masing boleh rujuk fatwa atau Ulama...

Tariqat sufi tasawwuf.... banyak yang dah menyimpang.... namun masih ada yang haq, cuma yang haq ni agak tenggelam. Orang yang mencari tariqat selalu berjumpa dengan yang dah menyimpang, sebab yang menyimpang ni selalunya menonjol.

Saya pernah berjumpa ahli tariqat yang pada saya berada pada jalan yang benar, setiap HUKUM SYARIAT mereka pegang CUKUP KUAT. Mereka tak suka cerita buruk orang lain, sangat merendah diri, tetapi kesan dari percakapan mereka sungguh mengkagumkan.... maksud saya, terasa 'aura' zikrullah sekalipun ketika bercakap-cakap dengan mereka.... memang SUSAH nak jumpa orang-orang haq dalam tariqat macam ni...

Namun malangnya banyak ahli SUFI jadian dari tariqat yang palsu/terseleweng, maka nama tariqat pun jadi buruk akibat dari amalan-amalan yang terseleweng. Jika ketua dah terseleweng (saya tidak menamakan mana-mana tariqat), maka pengikut lebih-lebih lagi lah...

Maka tidak hairan timbul Ulama (terutama aliran Saudi) yang keluarkan fatwa borong semua tariqat batil belaka. Saya percaya niat mereka baik, supaya umat tidak terjerumus dalam bahaya penyelewengan tariqat... tapi memborong (semua sesat) ni saya kira agak keterlaluan

Tariqat bukannya mengubah hukum syariat, ia lebih kepada kaedah untuk membersihkan diri dan hati. Dalam Al-Quran pun disebut:
قَدْ أَفْلَحَ مَن تَزَكَّىٰ
(Al-a'la, 14)

قَدْ أَفْلَحَ مَن زَكَّاهَا
(Asy-Syams, 9)

Mana-mana Tariqat yang ada percanggahan dengan hukum syariat.... pada pandangan peribadi saya....itu antara tanda-tanda penyelewengan....

WAllahu a'lam