CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: phongsakorn

kos hantaran perbelanjaan perkahwinan tinggi..

awinpj posted on 23-4-2013 11:55 PM
Byk gak keje perempuan.....nak kena gi ikea, fella design, Macy, Harvey norman gi sime Darby, ...

betul la tu.. kena bawa bincang.. baru sepakat..tapi kenapa perempuan je yang kena demand..
kami orang lelaki pun boleh demand apa ?? tunggu la lepas kawin.. semua lelaki / suami bila tengok isteri lipat kain
baju, suami demand. Minta isteri ironkan seminggu punya stok baju sendiri.

amacam best kan..

phongsakorn posted on 24-4-2013 12:31 AM
betul la tu.. kena bawa bincang.. baru sepakat..tapi kenapa perempuan je yang kena demand..
kami  ...

Iskk ......x mo la buat camtu...kejamnya.....x la pikir kami demand....pikirla...kami nak nak bermanja je lelaki demand x best....x macho.....

phongsakorn posted on 23-4-2013 06:23 PM
saya sebenarnya masih lagi berfikir bahawa majlis kawin ni hanya lah suatu kehendak, dari segi jem ...

majlis kawin ni hanya lah suatu kehendak, dari segi jemputan kawin,  pelamin dan
sebagainya..

kehendak atau keperluan? tk perlu nk cerita pengalaman org lain..just jd kn sempadan ms kenduri tunang adik aku...

tunang je pun kn..just panggil org blok...bukan kenduri beso pun..bakal mertua dh ingtkan, tk perlu bersusah payah buat kenduri..just tunang jek pun...tp, bg kita sbg tuan rumah, dh tetamu dtg, mestilah diraikan...lg pulak dpt org n9, mesti feveret lauk daging salai + pucuk ubi ngan ikan keli berlada kan?...

ko tahu, ms belah lelaki sampai..ada 13 bijik keta, 1 bijik van, ngan 10 bijik moto kengkawan tunang lelaki...just imagine kan, kalo masa tu, abah aku hya buat 7 dulang aje utk dorg dtg makan? ko agak2, sbg tuan rumah, rasa malu tak, bila org dtg, kita tk sediakan apa2..padahal, dh pesan awal2, tk perlu buat apa2...

yg masalahnye, ms baru sampai, terlambat hidangkan air sirap pun, dh dengar pihak lelaki berbunyi2 merungut kat belakang..tu baru air sirap...tu belum lg benda2 lain yg dirungutkan...

sama jugak mcm kawin..pompuan suka buat grand, maybe sebab rs inilah peluang pertama dan terakhir...tp, pnh tak pihak lelaki sendiri tfikir, dan akan berfikir, pandangan dan pendapat keluarga dia sendiri tentang keluarga pompuan..kalo dtg jauh2, hya ada benda simple2...tk dpt mkn pun dh merungut, belum lg kalo khemah hya psg dua, rumah pengantin kecik...nk duk mna? tkde tempat bteduh...

yg tu semua, lelaki tak hiraukan sebab, lelaki hya bg duit hantaran 5k, pandai2 pompuan lah nk settle kn camne... jgn terlalu bkira, sbb terlalu bkira la yg akan buat problem kemudian hari...sbb tu kena bincang sesama..kalo lelaki buat loan sekali pun, kita sbg isteri, tlg juga sama2 bayo..sbb dia buat tuk kita gak...so, tk yah nk bkira sgt la...

annorr_maira posted on 24-4-2013 08:34 AM
kehendak atau keperluan? tk perlu nk cerita pengalaman org lain..just jd kn sempadan ms ke ...

boleh tak saya bagi hantaran.. makan kenduri semua tak payah..sedara mara mak ayah tak perlu masuk campur.. senang cerita.. takde menyibuk kawan kawan yang suka mengumpat tu..

memang adat melayu bila majlis kawin buat sederhana je..kalau nak lebih.. buat la yang lebih..yang penting bagaimana kehidupan selepas kawin..memang mindset perempuan semua nya nak yang indah je bila nak kawin.. itu baru belanja hantaran.. kalau dalam hantaran tu pihak perempuan minta 12 dulang hantaran..dah tentu nilai lagi tinggi..

wang hantaran kahwin hanya termasuk perkara adat istiadat perkahwinan orang Melayu. Tiada nas daripada al-Quran mahupun Hadis menetapkan kewajipan memberi wang hantaran dalam majlis perkahwinan. Apa diwajibkan dalam Islam adalah mas kahwin atau mahar dan ternyata wang hantaran dan mas kahwin adalah dua perkara berbeza..

Last edited by phongsakorn on 24-4-2013 10:39 AM

awinpj posted on 24-4-2013 01:08 AM
Iskk ......x mo la buat camtu...kejamnya.....x la pikir kami demand....pikirla...kami nak nak berm ...

kami pun kaum lelaki sebenarnya tak nak demand kalau boleh.. tapi ye la..
sekarang ni perempuan lagi ramai dari lelaki.. terpaksa lah buat macam tu

takutlaa baca....

Follow Us
phongsakorn posted on 24-4-2013 10:35 AM
boleh tak saya bagi hantaran.. makan kenduri semua tak payah..sedara mara mak ayah tak perlu masuk ...

haha..aik? mcm mrh jek...beso beno tulisan nye..haha

kn aku dh ckp dr awal2..semua terpulang kat masing2..kalo ko rs, ko nk buat cmtu, buat jek lah..tkde sape nk marah pun..kalo tk perlu kenduri2 pun, up to u..kenduri ko..suka ati ko lah nk buat ape..pasal org nk mengata belakang2 tu, pedulikan.. 7 keturunan pun tk kn abis, kalo asyik nk fikir psl org lain...ye dok? kalo ko tknk bg duit hantaran sekali pun, tu tkde kena mengena ngn sesapa..sbb hantaran tu hya adat..yg penting mas kahwin @ mahar..pilihla pompuan yg paling rendah maharnye...

skang ni, ko bukak thread, ko mintak pendapat org lain kn... ko tk leh nk samakan semua pandangan2 yg pro kat ko jek..kena gak ada yg kontra2..aku dh tulis awal2..jd kn sempadan dr pengalaman2..aku tk cite psl org lain pun, just cite psl kuarga aku jek...

aku jugak dh bgthu kat ko, walaupun aku ada kelulusan tinggi, hantaran aku tkdelah tinggi mna... walaupun hubby aku ada buat loan, tp aku tolong gak dia bayo hutang sama2..dia pun, tlg bayokan jugak ptptn aku sama2..so tkde hal pun..yg penting, kena sama2 berbincang dan sama2 tk bkira...dan walaupun hantaran aku tk tinggi, tp, aku blh buat pelamin, bilik tido cantik2 utk suami aku, mkn beradab utk in laws aku...tk perlu nk grand gemilang sgt..sampai 7hr 7mlm...sbb, aku rs, biar sama2 selesa...rasa diraikan dan dihargai oleh tuan rumah dan tetamu yg datang... tu bg family aku la..siap sediakan homestay semua tuk keselesaan besan yg datang..

dan jgn anggap, apa yg kita buat tbaik tuk org lain, org lain pun akan bls kebaikan mcm tu jugak...ikut nasib2...kalo blasan kebaikan, alhamdulilah la..kalo sebaliknye, redha jek lah..tk semua org mcm kita..dn tk semua kita mcm nasib org lain..

jgn samakan apa yg dh tjadi kat kita ngn pengalaman org lain..  

annorr_maira posted on 24-4-2013 01:36 PM
haha..aik? mcm mrh jek...beso beno tulisan nye..haha

kn aku dh ckp dr awal2..semua terpulang ka ...

huhu.. ye la.. sebab memang ada masalah macam yang saudari cakap tu..
susah sebenarnya bila perempuan berpendidikan lebih tinggi dari lelaki..

sori la cik ainor maira.. benda macam ni boleh jadi emosional..

Last edited by phongsakorn on 24-4-2013 04:59 PM

tang belanja kahwin tu nak tak nak memang kene kuar belanja utk kenduri ni bro..kita hidup bermasyarakat..
usaha utk potong/kurangkan mane yg tak perlu..buat ikut kemampuan..
org tua kita bincang sama2 org tua dia..pengantin kawtim sesama pengantin...in shaa Allah ok.

tang hantaran tu...pon boleh bincang jgk..kalau dah suka sama suka..tak kan tak boleh bekerjasama..an?

ada yang orang kata 10k hantaran tu banyak bagi aku sikit jer takat 10k tak cukup klu aku nk g spa ke, buat laser treatment, facial treatment ish tk cukup tu sikit sangat.  Sepupu aku hantaran 12k tu pun 5/6 tahun yang dulu. aku ingat kalau sekarang mestilah byk lagi sebab kos hidup dah meningkat. Untuk pompuan2 di luar sana mintaklah mas kahwin byk2 sikit tu kan untuk korang nanti lepas dah kawin engkau lah bini, engkau lah bibik, nak kena beranak lagi, jaga laki, jaga mak mentu pak mentua silap2 haribulan duit belanja rumah, duit anak2 semua  pun korang kena keluar. Klu mintak hantaran/mas kawin tinggi takderla sakit hati sangat.

nonim posted on 24-4-2013 05:59 PM
ada yang orang kata 10k hantaran tu banyak bagi aku sikit jer takat 10k tak cukup klu aku nk g spa k ...

memang la sebab kalau ikutkan RM 10K tu duit tunai.. tak masuk dengan hantaran yang lain..
tapi kenapa pihak perempuan cakap sikit sangat.. ni nak kawin la..
bukan beli kereta.. beli rumah ke.. lain la..

phongsakorn posted on 24-4-2013 04:57 PM
huhu.. ye la.. sebab memang ada masalah macam yang saudari cakap tu..
susah sebenarnya bila perem ...

haha...dh tu, nk buat cmne..ko memuja puteri di kayangan,,,huhu..kenalah kuar banje sikit..kalo nk murah, cari yg kat kampung2, felda2...bajet makan tu kira dh cut cost sbb masih ada rewang2 lg..kang aku ckp lbh2, ko ckp dh jodoh...hahah

tkpelah TT wei....buatla yg tbaik tuk diri ko..kalo ko syg dia seadanya, ko turutkan jek lah..kalo ko tak sanggup, biar dia hya tinggal kenangan...bukan semua mak bapak akan "jual" anak...ko dh pnh ke berbincang ngn mak bapak dia tu?... dn tk semua org bnasib baik kn?

apapun, aku doakan yg tbaik tuk ko lah..caiyok2...moga tuhan permudahkan segala urusan mu...selalu..selamanya... in shaa allah...

annorr_maira posted on 25-4-2013 09:50 AM
haha...dh tu, nk buat cmne..ko memuja puteri di kayangan,,,huhu..kenalah kuar banje sikit..kalo nk ...

tak boleh la macam tu, saya belum habis lagi ni.. sebab perempuan lah belanja kahwin mahal punca ramai pemuda melayu berhutang.. ada yang sampai muflis..kan elok buat sederhana je.. tak menyusahkan pun.. perempuan sekarang pun bukan reti masak setakat belajar tinggi.. gaji tinggi..
Last edited by phongsakorn on 25-4-2013 11:08 AM

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

ko nie lelaki ke perempuan?
kalau lelaki, dah ada gelfren ke tak?
kalau dah ada gelfren, dah jumpa parents gelfren ko berapa hantaran gelfren ko?

aku bukan ape..
orang selagi belum hangau bercinta, selagi tu le sebok2 pasal hantaran.
cuba kalau dah deep in love, hangau bercinta, hanya MAUT aje dapat memisahkan taww.. setakat hantaran RM30RIBU tu, sepetik jari boleh dapatkan - loan bank, ahlong loan, makbapak,etc

kalau ko dah jumpa parents gelfren ko tu letak hantaran rm1ribu, ko bukak topik nie pun buang masa sebab setiap orang lain.
lain hantaranya. lain penerimaanya.

kalau ko dah jumpa parents gelfren ko tu, dan derang letak hantaran RM 20RIBU sekalipun, ko bukak topik nie dan topik nie menjadi hot menghot pun tarak guna sebab, yang buat keputusan tu bukan orang2 kat sini pun. parents gelfren ko jugak.

Hana posted on 25-4-2013 11:23 AM
ko nie lelaki ke perempuan?
kalau lelaki, dah ada gelfren ke tak?
kalau dah ada gelfren, dah jump ...

relaks la kakak.. jangan emosional..saya dah jumpa parents perempuan tu mereka minta hantaran yang tak sepatutnya..anak tunggal memang leceh kot.. kami berdua telah buat keputusan berkawin dulu baru bercinta.. lagipun saya ada 2 tahun lagi untuk complete master degree .. sekarang umur dah 30 tahun.. saya ni lelaki.. lagi pun ni kan board untuk tanya wanita.. kami orang lelaki nak tahu sedikit apa yang mak ayah sebelah perempuan tu hendak sebenarnya ? nak kedudukan dari segi akademik.. saya dah ada.. kalau harta tu takde la.. kenapa harus meminjam dari bank nak buat majlis gilang - gemilang ?

wang hantaran kahwin hanya termasuk perkara adat istiadat perkahwinan orang Melayu. Tiada nas daripada al-Quran mahupun Hadis menetapkan kewajipan memberi wang hantaran.. kalau perempuan sedar akan hal ni.. mereka boleh perbetulkan anggapan ibu bapa mereka.. betul tak ??

Last edited by phongsakorn on 25-4-2013 11:56 AM

phongsakorn posted on 25-4-2013 11:30 AM
relaks la kakak.. jangan emosional..saya dah jumpa parents perempuan tu mereka minta yang tak sepa ...

mana pulak emosional. ko tu yang salah baca.
parents perempuan tu mintak berapa? rm10k ke rm15k?

berapa amount yang sepatutnya? rm5k ke rm1k?

ko takleh pukul rata bahawasanya semua orang malang mcm ko.
ada parents ok aje.
ada parents pulak, ada anak perempuan & anak lelaki. kalau anak perempuan derang dah letak rm10k, bila anak lelaki derang pergi meminang, secara otomatiknya derang akan letak rm10K jugak utk anak orang lain.
ada parents mcm parents gelfren ko lah

tapi, kalau aku ada anak, aku suh anak aku abis belajar. keje dulu, nak kawen, baru kawen. at least guna duit sendiri utk urusan perkawenan.

Hana posted on 25-4-2013 11:42 AM
mana pulak emosional. ko tu yang salah baca.
parents perempuan tu mintak berapa? rm10k ke rm15k?
...

wang hantaran kahwin hanya termasuk perkara adat istiadat perkahwinan orang Melayu. Tiada nas daripada al-Quran mahupun Hadis menetapkan kewajipan memberi wang hantaran..jadi benda tu tak wajib, kenapa nak bagi ? kalau perempuan sedar akan hal ni.. mereka boleh perbetulkan anggapan ibu bapa mereka.. betul tak ?? kami faham perempuan dengan duit memang tak boleh dipisahkan.. Last edited by phongsakorn on 25-4-2013 12:08 PM

tetiba nak share sikit.. takpe kan from view of point lelaki
erm, pada pengalaman aku sendiri... aku kawen masa umo 28..
Grad u & kerja umo 23 lah gitu..

pada aku, bila kita dah set dalam minda kehendak, keperluan & buat belanjawan
takde masalah pun dengan 10k, 11k or berapa pun hantaran
masa aku kerja bulan januari, aku pakai motor hasil simpanan ptptn - beli masa sem5 kat u dulu
tapi sebab tuntutan kerja, eksekutif kena ada kereta - by September aku simpan dalam 1k++ sebulan
so ader 10k, aku wat downpayment beli kereta idaman ku..

masa aku umo 25 pulak, aku ader lah perancangan berkahwin.. so aku simpan lah sikit duit, dalam 12-13k untuk tujuan tersebut
tapi tak jadi, so part of the money aku letak kat tabung haji untuk daftar haji. part of it letak kat ASB sebagai saving
lepas tu apply untuk beli rumah, kebetulan lulus loan.. terus ade rumah at the end of year

masa umo aku 26, quite bz sebab excited dengan ade rumah tu
lengkapkan dengan perabot & peralatan eletrik elektronik
beli beberapa pakej pelancongan untuk next year
dan jugak buat beberapa investment
masa nie kira agak patah hati, sebab gagal bercinta last year tuu.. ada impaknya

masa umo 27 nie ader lah beberapa gf, hehe.. belajar dari kekecewaan dulu
berkawan biar ramai sikit, ada alternatif bila kecewa pun
bercuti ke luar negara.. shanghai, bali, danau toba antaranya & juga ke beberapa destinasi dalam negara
tak banyak gak simpanan kiranya.. tapi ada gak faedahnya bercuti nie, macam my first trip to danau toba
actually it happens to be after break dengan gf yg serius lah aku ada plan nak kawen dgn dia.. frust gler gak lah
but what is done, done. masa aku kat shanghai, the same one macam nak berbaik semula dengan aku
but bila perempuan yang minta break, ego laki nie kan besar juger
just remain silence jer lah..

lagipun about time, masa aku tengah sakit hati lepas balik dari Danau Toba tu aku dah berkawan dengan seseorang
balik dari Shanghai, aku decide nak tunang & tetapkan tarikh nikah 3 month after that..
kira aku 28 lah tuu sebab dah masuk tahun lain masa nikah tu (kalau ikut bulan lahir still 27 ler)

sebab ada investment instrument tu, aku ambil dividen nya sebagai hantaran.. aku takder saving banyak..
just investment sebab aku nak aliran tunai..
nanti dah pencen nak kena ada aliran tunai nie, sebab kalau saving jer duit kita stagnant at that amount & akan habis.
kalau pelaburan nie, sebab keluar dividen tetiap tahun.
total sum akan bertambah & kalau perlu kita guna jer dividen tuu..
biar pokoknya, supaya keluar dividen lagi pada tahun-tahun mendatang..

takde masalah nak bagi lebih dari dia mintak (ngam2 bajet katering jer dia mintak), tapi aku bagi lebih lagi secara sukarela - parents dia tak letak pun berapa so do my parents.. diaorang bagi kami sebagai bakal pasangan to decide on that
& aku bagi lagi 2k as duit kocek untuk dia bayar benda2 lain
sama jugak mahar, selangor tetapkan rm300.. aku nak bagi in worth of 3k ker 4k, takper jer.. ikut kemampuan masing-masing

bagi kat isteri pun kan dapat pahala.. bila aku susah, dia tolong jugak.. macam masa cermin kereta aku pecah dia tolong bayar
so mengenang dia tak kisah kuar duit dia untuk tolong aku
last week dia lak hairan aku murah hati beli kan dia macam-macam masa shopping..
hehe, mengenang minggu nie gaji & duit banyak lagi dalam akaun.. ok lah.. belanja ikut kemampuan..

so kesimpulannya, financial planning
control the spending
start an investment
put on some savings
ok lah tu kot, aku rasa nie yang initial..
Insurans kesihatan, takaful, nyawa.. some of it cover by my company..
just I add some mora amount for additional coverage of takaful
dah cover hutang, investment & saving baru aku fikir pasal zakat pendapatan..
erm actually start bayar masa umur 26 kalau tak silap
tu pun just sikit.. this year, dah stabil, dah kahwin semua nie.. baru naikkan bayaran tu banyak sikit..

Semenjak bayar zakat nie, rasanya tak pernah lah tak cukup duit.. ada aja sumber yang tak disangka-sangka
macam etiqa profit sharing - kita buat insurans, tak sangka dapat duit balik.. tetiba dapat cek kat rumah
return income tax - sebab beli rumah dapat banyak jugak rebat income tax..
memacam lagi lah.. rasa seronok hidup, lagi-lagi semenjak jadi suami orang nie
dulu masa single, duit banyak pun takde erti sangat.. kadang sedih tengok orang lain
tengok orang susah-susah pun ada keluarga.. redah hujan naik motor dengan wife.. kita dalam kereta selesa-selesa tapi pasangan pun belum ada lagi.. umur makin bertambah.. duit setakat belanja perempuan lain makan & movies - apalah ertinya... takde keberkatan pun.. kalau belanja wife nie, baru lah berkat & dapat pahala lagi

syaiful posted on 25-4-2013 12:12 PM
tetiba nak share sikit.. takpe kan from view of point lelaki
erm, pada pengalaman aku sendiri... ak ...

terima kasih.. saya faham saudara adalah dari kategori individu yang layak..
jadi tak akan ada masalah sebab persetujuan oleh kedua belah pihak..
yang kami nak bincang sekarang ni hantaran kawin tu sebenarnya tak wajib..
kalau lelaki nak bagi.. bagilah.. kalau tak nak bagi maknanya tak perlu..

Last edited by phongsakorn on 25-4-2013 12:19 PM

phongsakorn posted on 25-4-2013 11:59 AM
wang hantaran kahwin hanya termasuk perkara adat istiadat perkahwinan orang Melayu. Tiada nas dari ...

ooo ko dh jumpa la kuarga gelfren ko ni..sbb dorg letak hantaran tinggi, tu yg ko bukak thread kt sini...kalo pasal hantaran 20k pun ko dh berkira, aku tk tahu la lps kawin nnti cmne..tu belum lg handbag, makeup2 yg mahal2..baju dr butik oversea... umah, kereta, lum ada anak2 lagi..

sbb aku hya fikir, kalo pompuan mula2 pun dh demand, tk kn lps kawin dia jadi "baik hati" tk mo demand lg..tu ko pnh fikir tk? aku tk rasa, ko cinta mauttt sgt ngn gelfren ko tu...kalo ko syg dia seadanya..ko akan buat apa saja utk dia..dan nape ko tk ckp sendiri ngn parents awek ko tu, yg penting MAS KAWIN...bukan HANTARAN?

sbb tu aku ckp, ikut kemampuan, ukur baju di badan sendiri... bukan pasal nk buat wedding jek, tp secara keseluruhan nye..ko memuja puteri di kayangan, dan ko pun tahu kn apa maksudnye..anak tunggal lak tu...setiap ibubapa ada perasaan masing2, dan kebetulan anak dia sorg, dia nk buat yg tbaik tuk anak dia tu...kalo ko ckp elok2 ngn parents dia tu..aku rasa, tkde hal pun...tp, bincang elok2...kalo parents dia memg pdg kebendaan gak..so buatla keputusan yg betul..ni psl hidup mati ko..ko bukan nk kwin setahun dua..kalo boleh, biar sampai hujung nyawa kan...

adik laki aku pnh kapel ngn org rembau..mak pak cikgu beso..anak tunggal.. pompuan, cantik, anak manja..adik aku ckp, kalo 10k, go on..tp tahulah kn..adat2 org n9 ni...mcm2 nak nye.. so, tk mo 10k..apa lagi, putuslah..(tp ada sbb lain yg buat putus..hehe)... bkn sbb tk cinta, tp fikir ms depan nk memikir psl org lain..susah oooo... adik aku dh berputus hrp ngn pompuan tu...tp pompuan tu still contact2 adik aku sampai skrg..

so terpulang la pd ko TT...ko yg nk kawin..ko gak yg nk hadapi hidup ko..bkn org lain, bukan pengomen2 kat sini,,,buatla keputusan elok2...

all the best to u dear...