CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: phongsakorn

kos hantaran perbelanjaan perkahwinan tinggi..

Kawen kt siam je murah..blk malaysia bayar denda rm4000..da officially kawen..Kaw

nilai perkahwinan sederhana tu camner? kalu grand tu camner plak? skang paling cikai catering pun rM8.50 satu kepala...sib baek keluarga me masih ada  rewang kalo kenduri ...1st tukang masak akan tanya baper org jemputan...kalu seribu dia akan masak makan utk 2 ribu org makan itu tak masuk utk "berkat" lagik..duit hantaran mmg terus pegi kepada belanja kenduri (khemah,perkakasan)+ keperluan pengantin (pelamin,bilik tido) so pepandai la kira ......sama gak kalu ada adik badik lelaki, takkan ble pompuan kawen kita nak 10k tapi bila adik badik laki kita nak kawen nak murah2....pepandai la letak kalu anak kita 10K anak orang plak mesti kita bagi 10K jugek khennnnn

huhuhuhu takat ni me anak dara sorang je.......tak tau la abah dia nak letak braper sok sok

phongsakorn posted on 22-4-2013 10:43 PM
saya setuju dengan menjad..

tapi bila fikir balik.. bakal mertua akan sangka kita ni orang yang ...

sumer tue persepsi awal jer... biasa lar org kita... dorang suker bersaing ngan jiran2 saper paling gah...
so kena buktikan ler kita mampu nak sara anak orang... jadi bior ler masa yang buktikan sumer tue kan... nti dorang celik mata jugak... kalau xsedor jugak mau 7 keturunan xabih lagik dok ngata... yang tue kena bertabah sajer ler... saiko wei orang kita zaman nie

xkoser aik nak kuar ribu raban semata2 wat mejelis gilang gemilang... sederhana sajer paling bagus

aku yg pompuan pun ikut pening tgk kos kawin skang neh...
tiap kali kawan2 nk kawin... tiap kali tuh jugak aku ikut pening...
coz depa wat kira kira dgn aku...
ada yg mmg pandai rancang n bajet... tp hasil.. mantop!!!
tp nk jumpa yg gini.. payah....  

Kawan aku ada buat bisnes weeding, dia cakap ada bakal pengantin budget ciput tapi nak buat grand dengan fresh flower bagai, ada yang budget banyak tapi simple2 je, tu sebab sekarang ni dia buat butik untuk bakal pengantin yang budget tapi nampak grand.

shielammb posted on 23-4-2013 10:35 AM
Kawan aku ada buat bisnes weeding, dia cakap ada bakal pengantin budget ciput tapi nak buat grand de ...

wah.. bagus la kalau ada servis yang macam ni.. tapi masalah kawan saya sekarang ni lain..
samada majlis kawin yang grand ke atau yang budget.. dia tak yakin pada perkahwinan
tu akan kekal lama..sebab peristiwa lama.. jadi sekarang dah jumpa kawan baru.. kawan tu
yang ajak dia kawin.. u fikir macamana ??

yang tajuk mula2 kos belanja kawin tinggi ni masalah i sendiri.. Last edited by phongsakorn on 23-4-2013 12:12 PM

Follow Us
cekenit posted on 23-4-2013 01:19 AM
Kawen kt siam je murah..blk malaysia bayar denda rm4000..da officially kawen..Kaw

itu kampung saya.. memang la murah.. duit pun murah

klu jd celebriti confirm ada org sponsor bila nk kawen..
x pyh pening2, hikhik..

sy nk kawen ujung tahun ni..persiapan..hmm..pening memikirkan
kos...

sindora1412 posted on 23-4-2013 12:35 PM
klu jd celebriti confirm ada org sponsor bila nk kawen..
x pyh pening2, hikhik..

pihak perempuan mana ada kerja banyak.. kami orang lelaki yang kena fikir..
lepas kawin nak duduk rumah sendiri, nak beli perabot.. nak beli kereta besar untuk family..

phongsakorn posted on 23-4-2013 12:40 PM
lepas kawin nak duduk ...

aku dh ada umah dan kelengkapan semua, mmg bakal suami
cuci kaki aje, x pyh beli apa2..

kos utk persediaan kenduri / majlis tu pihak lelaki
yg tanggung tp aku mungkin kena top up mana
yg x cukup..sygnyer nk kuarkan duit

hehe.. mintak maaf la jangan marah ya..
kalau rumah perempuan biasanya tuan punya rumah akan menjadi
queen of the house.. queen control.. semua barang u yang punya..

prob with our muslim community is tidak tahu beza hantaran & mas kahwin..
juz like TT said..
mas kahwin milik pengantin perempuan, hantaran as sumbangan kpd parents..
x de hantaran pon x pe, juz balasan membesarkn anak dia..
dh penat parents tuh didik, bg pendidikan, keje bagus2, xkn nk amik anak org cam tuh aje??
yg penting, financial after kawin.. b4 kawin, mmg la indah nmpk perkahwinan tuh..
it's difficult to satisfy everybody, so go moderate..

phongsakorn posted on 22-4-2013 11:59 AM
betul.. saya setuju.. ukur baju dibadan sendiri.. tapi kami ni lelaki.. mesti lah nak buat yang terb ...

kalau u takut kawan pengantin perempuan, saudara mara pengantin pompuan, jiran2  akan mengata di kemudian hari, so, u buatla yg tbaik tuk dia...bukan selalu pun dpt kawin nk buat grand2 kn? ,,tu kalo takut org mengata la..

ukurla baju di badan sendiri..just imagine kan, kalo satu kepala rm10 x 500 tetamu..(paling koman la..), dh rm5000...then, pelamin, andam semua, dlm 2k..tu belum lg bunga telur, gift2 jajan semua bagai...tu belum lagi nk beli katil pengantin ngn kelambu semua...kdg2, lelaki ni blh ckp jek..cuba bygkan kalo bg rm5000 sbg hantaran..mna nk beli semua brg2 tu..tk kn 1st nite nk tido atas tilam toto? sanggup ke?

tp, bg aku, kena sama2 bawak berbincang..hantaran aku sikit jek dulu, walaupun aku ada kelulusan..mas kawin aku pun RM60 jek..ada lagi dlm frame aku simpan...tp, pandai2la nk bahagi2 kan..kalo nk hrpkn semata2 duit hantaran tu, memg tk cukup... ...tp, tulah, kena ikut kemampuan...org lain buat pelamin, kita pun ada gak, tp bajet 1000 jek..katil harga 1000...so, sama2 ikut kemampuan...

dan lagi satu, walaupun hantaran aku tk byk, tp, semua kelengkapan rumah, hubby aku dh sediakan..rumah (walaupun hya kuarters), tv, mesin basuh, katil, semua dh ada...org kata, just cuci kaki jek masuk umah, tp aku blh mandi terus hahaha...

dan alhamdulilah..kalo sama2 ingat susah senang, sama2 kumpul harta tanpa berkira wang, tenaga, usaha..inshaa allah..tuhan akan sentiasa permudahkan...ada org kata, duit somi, duit kita gak, duit isteri, duit isteri...tp aku kumpul sesama..duit tu kegunaan sesama..lain org lain caranye kn..so biarla..sdiri yg nk hidup sesama..dlm kehidupan ni, tk perlu nk bkira sgt...

semua rezeki anak2..skang dh ada umah sdiri..dh renovate...sbb nye ape? sama2 bincang ms nk kwin dulu...kita bukan nk nikah utk 2,3 thn jek..so, kena fikir jangka pjg gak..

so, terpulangla pd masing2..sdiri nk hidup bersama, sendiri yg kena tentukan ms depan..bkn org lain pun nk tanggung kos semua tu kn?...

annorr_maira posted on 23-4-2013 05:14 PM
kalau u takut kawan pengantin perempuan, saudara mara pengantin pompuan, jiran2  akan mengata di k ...

saya sebenarnya masih lagi berfikir bahawa majlis kawin ni hanya lah suatu kehendak, dari segi jemputan kawin,  pelamin dan
sebagainya.. lagipun yang nak majlis ni betul2 grand adalah pihak perempuan.. sebab kami yang ikut kehendak bakal isteri.. ikut juga dari keputusan keluarga .. jadi.. untuk mengelakkan hal macam ni, kami pihak lelaki perlu lah mengenal dahulu bakal mertua..
mereka ni golongan dari jenis yang penting kan kedudukan.. harta.. atau sebagainya..

perempuan sekarang pun belum kahwin lagi dah pandai tinggi suara..

majlis kawen impian aku kalo bule simple2 je..xnk bersanding...ckup nikah n mkn2 je..(slalu gurau ngan fmly nk buat jamuan megi je)..n nk jemput org2 yg btol2 ade impact dlm idup aku..kalo bule la kan...aku x minat gak nk pre-wedding cm trend skang ni..hantaran lak mmg dah bincang awal dgn tunang...n pujuk2 la mak aku...last2 dpt la hantaran aku plg murah dlm kalangan fmly aku..padahal aku la yg plg berjaya/plg pandai/anak pmpuan last...hehehe...pd aku ok kot memandangkan kg aku masih amalkn rewang..jd aku akan cuba buat majlis ngan bajet yg sket tu...yg penting aku idup selesa pas kawen..tp adakah aku ni seorg yg berkira n kedekut kalo aku nk buat gitu ye...hmmmm...

kos kawen adik laki aku 4k je...die pun buat simple..nikah kt pejabat kadi..sebulan pastu baru buat kenduri

senahitam posted on 23-4-2013 09:53 PM
majlis kawen impian aku kalo bule simple2 je..xnk bersanding...ckup nikah n mkn2 je..(slalu gurau ng ...

saya setuju.. mindset macam ni la yang perlu ada oleh semua kalau boleh bakal mertua..
lagipun orang johor memang jelas tradisi nya..

aku org kedah...mmg mula2 mak aku agak xleh trime aku nk hantaran murah je...tp pas bincang2..gtau sbb musabab...mak aku akhirnya  mengalah je la...kalo nk ikut trend tu mmg sakit la jwbnye...lgpun aku n tunang x lyn facebook..so kitorg xperlu bersusah pyh upload gambar menayang kemeriahan/kemewahan majlis kt warga2 alam maya...hehehe

senahitam posted on 23-4-2013 10:19 PM
aku org kedah...mmg mula2 mak aku agak xleh trime aku nk hantaran murah je...tp pas bincang2..gtau s ...

biasanya orang johor dengan negeri sembilan je yang buat rewang kahwin ni.. orang kedah pun dah ada buat..
kepada member yang lain.. rewang tu maksud dia kerja gotong royong sedara mara..
kalau kat KL ni ambik catering je.. lepas tu masak tak sedap.. mahal..

org kedah panggil berderau...sama la maksudnya ngan rewang...cume perkataan rewang tu lg ramai org phm...org kg gotong royong masak utk kenduri kawen..mak aku lak jenis yg ringan tulang..so time anak2 die kawen alhamdulillah rmai gak yg dtg tolong..

phongsakorn posted on 23-4-2013 12:40 PM
lepas kawin nak duduk ...

Byk gak keje perempuan.....nak kena gi ikea, fella design, Macy, Harvey norman gi sime Darby, pkns tgk umah contoh...hehehe. Actually x susah mana.....nowadays perempuan pun byk yg membantu, mcm me, I do help him too. Sbb i x quite like dok umah dia....so I offer him to stay at my place. So dia x perlu susah payah pk nak sewa ke beli umah lain. Mcm kereta lak since I want him to buy better car, I sacrifice cat balik je my car n sold off his car so that we can buy the car that we wanted. So burden is shared. X la susah sgt lelaki kan? Yg penting kerjasama, byk berbincang.....kalo pasal duit hantaran...mmg x Bantu la. Saja nak mtk lebih sikit pasal I want to see his effort. Mmg nak dia susah payah. Sume nak senang, sume nak Bantu melampau la plak. Tp dia ok, sbb me pun terangkan why I ask dat much. To me Yg penting bawak berbincang.