CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 32564|Reply: 24

Kekerapan berak bagi bayi susu badan memang kurang ke??

Sy xtau la sme ade dah ade post mengenai perkara ni atau belom... Sy baru sje jd umie pd bln jan tahun ni... Puteri sulong sy mmg full bf smpai air masak pn xbg sbb doktor kata dlm susu ibu dah lengkap... Anak sy xde ape2 mslh setakat ni spt kembung perut ke, sembelit ke, dia belom penah demam ke batuk ke selsema ke... Cume dia jenis yg susah nak lena tp sy bkn nk citer psl ni... hehehehe anak sy jarang sgt berak yg slalu kentut bau dgn bunyinya jgn ckp la mmg power beb... plg lama seminggu baru dia berak... kadang klo x berak jgk sy minum ubat periuk walaupun dah habis pantang... esoknya mesti anak sy berak... walaupun anak sy jarang berak tp tahi dia normal... tukang urut ckp sy kena bg anak minum air masak tiap2 hari supaya dia berak klo x nti dah besar akan ade mslh pd usus... sedangkan ape yg sy baca mengenai kekerapan berak bagi bayi yg nyusu bdn mmg biasanya 3-4 hari baru berak kadang ade yg seminggu baru berak... sy confius...  ~minta pendapat kaum ibu2 di sini ye~

Jgn bagi minum air masak lagi, sbb sumber air sekarang x mcm dulu. Byk klorin. Ada kes smpi pecah usus bayi sbb selalu sgt minum air masak. Susu ibu adalah yg terbaik utk bayi. Kalau nak bagi air masak jugak, tunggu 6 bulan ke atas.

Mmg normal bayi berak seminggu sekali kalo full breastfeed. Sbb badan bayi akan absorb semua nutrien daripada susu ibu smpi x ada apa untuk dibuangkan.

Tapi ada je bayi yg berak hari2 walaupun fully BF. Lain bayi, lain sifatnya.....

Agree 100% dengan ahazman24

jgn risau...ye...ok jer kalau bf...

ahazman24 posted on 3-5-2013 04:03 PM
Jgn bagi minum air masak lagi, sbb sumber air sekarang x mcm dulu. Byk klorin. Ada kes smpi pecah us ...

suami sy mmg xbg sy bg air masak kt anak... tp bile tukang urut aka org lama dah ckp cmtu, cuak jgk jd nye... bdn anak sy jgn ckp la mmg semangat, 3bln 6.1kg... ni 4bln xtau la naik byk mne... hehehehehe

same la kite tt.. umur baby, saiz , berat, dan permasalahannye pun same... anak chubby 3month ++ fully breastfeed pun seminggu skali baru membuang... memula dulu mmg risau siap g klinik tanye doktor.. tp diorg kate mmg normal utk baby fully bf..

Follow Us
pegi bawak baby jumpe doc lar...jgn tunggu2 lagi...iss risaunye

klu mnm susu FM x berak seminggu mmg kene risau. tp klu fully bf x pyh risau
mmg selalu mcm tu. sy pun bersalin bln jan.ank dh 4bln. start seminggu yg lepas ank sy dh kerap berak. sehari adala dlm 2kali.
kdg tiap2 hari berak..kdg selang sehari. setiap baby tu x sama.

setakat ni maksima saya tunggu anak saya tak popo 3 hari jew..nak share yang anak saya pernah mengalami usus tersumbat atau dalam bahasa orang putehnya intestinal obstruction..Tanda awal yang berlaku kepada anak saya ialah tidak popo untuk 4 hari, diikuti najis terlalu keras, dan akhir sekali dia muntah non stop sampai kuar muntah hijau dan lembik badan

saya bawa anak ke dsh, berjumpa dengan dato dr azizi dan dia dah suspek ada ketulan keras di perut, refer ke pakar bedah kanak2 dr razak..

xtray dan scan kawasan abdomen, sah ada benda asing kawasan usus. Doc tak pasti jadi doc sarankan tunggu dan lihat keaddan bayi. Admitted dan drip.

doc monitor anak saya lagi dalam 4 jam, masih muntah. Buat prosedur kedua dengan masukkan ubat melalui bon***. Macam peluru untuk ledakan warna putih ke dalam usus supaya masa xtray kawasan itu lebih jelas kelihatan.

jeng-jeng-jeng.. sah usus anak saya tersumbat..usus tersumabt itu maksudnya hujung antara usus kecil dan besar tercantum, macam usus besar dah makan usus kecil. Apa yg perlu doktor buat tarik semula usus besar supaya kedudukan kembali normal.

Punca:
1)Jangkitan kuman
2)Makanan pepejal terlalu awal (on which aku start masa umur dia lagi seminggu nak 6 bulan) .. doktor kata kena tunggu betul2 6 bulan, ada sebab kenapa perlu tunggu 6 bulan .. supaya usus bayi bersedia
3)Banyak sangat introduce makanan kepada bayi pada minggu-minggu pertama dia makan
4)Bayi demam terlalu lama

Saya harap mommies semua sedar yang penting nya cepat bertindak kalau kita rasa baby kita something...harap2 sesi berkongsi cerita saya ni dapat membantu k

babt kalo fully breastfeed mmmg camtu.. i dulu anak tak berak sminggu.. gabra giler.. bwk g jumpa paed.. dia kata.. its normal for breastfeeding baby.. coz sumer zat diserap sepnuhnye takde yg tinggal.. beza dgn FM.. tp anak aku dulu, kalo dia lmbt berak.. da 5-6 ari.. pastu aku pon borak2 laa dgn laki aku or mak ku pasal bdk ni da lama tak mmbuang sumer.. dan2 tu gak dia berak.. ahaha... cam da dpt seru camtu..

millennium girl posted on 7-5-2013 01:27 PM
babt kalo fully breastfeed mmmg camtu.. i dulu anak tak berak sminggu.. gabra giler.. bwk g jumpa pa ...

anak i aritu pun same. seminggu xberak fully bf. sbb da seminggu aku ngn husband pun decide la balik p klinik, elok je daftar tgu turn, die terberak.. punye la banyk smpi bocor2 pampers.. trs cancel jumpe doctor.. hahahahaha..

mamarayyan2010 posted on 7-5-2013 12:50 PM
setakat ni maksima saya tunggu anak saya tak popo 3 hari jew..nak share yang anak saya pernah mengal ...

thanks coz share info yg bagus ni... tkot jgk klo ade ape2... ni kenkdg anak sy 2-3 hari berak skali kdg seminggu skali... beratnya mmg naik stiap kali checkup kt klinik... alhamdulillah

mamarayyan2010 posted on 7-5-2013 12:50 PM
setakat ni maksima saya tunggu anak saya tak popo 3 hari jew..nak share yang anak saya pernah mengal ...

thanks atas p'kongsian info...

UmieEcha posted on 9-5-2013 02:51 PM
thanks atas p'kongsian info...

No problm umie..tu lah..sy mmg monitor sokmo anak pnya jadual popo.
Kna minta nursery pon alert bnda mcm ni..ada org nmpk ringan tp sy mesti amik taw..sbb xsgup tgk anak sakit..heee

mamarayyan2010 posted on 10-5-2013 08:25 AM
No problm umie..tu lah..sy mmg monitor sokmo anak pnya jadual popo.
Kna minta nursery pon alert b ...

hehehe tau xpe... walaupun nmpk remeh tp penting 2... smlm anak sy berak sifat cm biasa tp ade campur dgn tahi separa keras... warna cm tahi biasa... cuak pulak... huhuhu sblom ank sy berak dia meragam teruk siang mlm ssh tdo n asyik nangis je dgn mata t'pejam... knape ek agaknya???

UmieEcha posted on 10-5-2013 11:06 AM
hehehe tau xpe... walaupun nmpk remeh tp penting 2... smlm anak sy berak sifat cm biasa tp ade cam ...

Meragam tu tanda nk e-ek lah tu...dh e-ek lega kn dia..hehehe

mamarayyan2010 posted on 10-5-2013 11:31 AM
Meragam tu tanda nk e-ek lah tu...dh e-ek lega kn dia..hehehe

anak sy xpenah meragam smpai cmtu skali... 2 yg pelik... hehehe

Bawa naek kete pusing2 pekan...heee...kalau xsedap hati..bw lew jmpa paed kekdahnye..xyah lah jmpa gp..bkn apa..kadang2 gp ni muka kompiden jew prescribe ubat segala..biler cek kat paed.. ada yg xsesuai n kadang2 overdose taw

mamarayyan2010 posted on 10-5-2013 12:04 PM
Bawa naek kete pusing2 pekan...heee...kalau xsedap hati..bw lew jmpa paed kekdahnye..xyah lah jmpa g ...

maaf ye tp ape 2 paed & gp???

Pakar kanak-kanak sama ada yg attach dekat mana2 hospital ataupun ada private klinik..kalau pergi klinik biasa takut2 yg merawat tu doktor locum ataupun yg junior sgt..

12Next
Return to list New