CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 3173|Reply: 15

bagi pendapat kalau boleh....

Parents aku da meninggal...arwah ayah ada sebuah rumah dekat kg...rumah tu arwah nenek yg bagi pada ayah
Sekarang rumah tu sepupu saya duduk...dorg duduk dr taun 2010 sampai skrg tak bayar sewa pon , dorg mula duduk situ pon tak bgtau pape pada ayah...dpt tau dr org lain..sepupu sy ni lelaki dah kahwin dan ada anak ...dia anak kepada pakcik saya,abg ayah saya...alasan dorg duduk situ sebab xda duit nk sewa umh...arwah ayah jenis kesian kt org...sbb tu tak pernah tuntut sewa..skrg bila ayah dah takda , aku tak tau nk buat apa..sebab aku pon menyewa...harta tu je yg ayah tinggal  utk kami 3 beradik...raya tahun lepas pernah tanya dekat pakcik bapak sepupu tu...dia kata kesiankan la sepupu tu sbb bini dia mintak cerai...geram jugak..asyik suruh kesiankan,kami ni tak kesian pulak...so apa yg patut aku buat untuk suruh dorg kuar dari rumah tu

ko dapatkan geran tanah dan dokumen rumah.....ko tunjuk kat dia..mintak dia kuar cara baik...sbb ko ada hak dalam undang2 untuk saman dia sebagai penceroboh... ini cara yg paling terbaik... kalau tk de menatang geran tu dan dokumen rumah.....susah sikit la... apa2 hal..kalau tu nama arwah ayah kau...ko tukar dulu ke nama ko .... karang tk pasal2 ada yg putih mata....

jualkan aje rumah tu, hasil korang bahagilah 3 beradik.

Geran mmg ada kt aku...ok aku try...benda yg melibatkan sedara mara ni payah..law org luar senang suruh kuar

Kalau sepupu aku tu nak duduk situ jugak...aku jual je kat dia

Jual la kat sepupu kamu. At least tak la orang luar yg duduk atas tanah pusaka tu. just make sure geran tu betul da tukar nama atuk kamu kepada ayah kamu atau nama kamu sendiri. Tak boleh jual harta nama org lain. Ade yg masuk court kang

Follow Us
Kiranya ni tenancy for as long as wishes la ni kan.......
Ade any agreement in writing tak? Or by conduct je?
Sbb tempoh duduk tanah tu pun dh 3 thn......
Sewa cuma max 3 thn.... then renew lg & lagi......
Klu more than 3 thn dh jdk lease......
Tp lease pulak, kena register kt land office...... isi form 15A & bayar fees.....
Klu x register, kira void la.......
Klu x bayaf sewa, xde la tenacy/lease bagai pun........

Kalu cousin TT bayar sewa sekalipun,
Ikutkan law, term "as long as the tenant wishes to occupy" ni void..
Tp ada jugak judgment made so long the tenant paid the rent, dia blh tinggal kt situ selama 30thn ....
Kalau dh duduk free..... mlm ni pun blh halau cousin TT keluar jugak......

Tp atas ni ikutkan sgt law ..... NLC act....
Kes TT ni, kita ikut family law sendiri la.......
Nk buat court case pun, hal transfer tu semua dh settle ke?
TT & adik beradik kena jdk registered owner tanah tu....
Baru gere....

Aku suggest TT buat proper way iaitu dgn bg cousin TT sikit pampasan .....
At least bayarkan deposit sewa rumah baru........

Last edited by bidabidabida on 18-5-2013 11:10 AM

Yg pertama rumah dan tanah tu pun bukan arwah bapa kau beli, ehsan dari datuk kau mungkin berdasarkan kasih sayang seorg bapa kpd anak. Ada tak lagi tanah dan rumah yg datuk kau beri pada abang arwah bapak kau? Kalau abang kepada bapa kau dapat juga bahagiaan dia aku nasihatkan kau minta sewa dari dia org berdua. Dah kahwin nak sewa rumahpun tak berduit? Aku ni dok kampung, rumah kg bukan mahalpun kalau nak sewa, RM100/sebulanpun wujud lagi. Kalau kau rasa sepupu kau hanya mengambil kesempatan apa kata kau bagitahu yg kau dah nak jual rumah tu, believe me...bila nak jual dia ada pulak sources untuk beli

Kalau kau pun miskin dan terdesak ... elok ko bincang dengan sepupu dan bapa sedara tentang anak bini ko yg tk cukup makan dan berbaju compang camping ... mungkin mereka akan kesian dan bayar duit sewa atau bagi ko duduk situ pulak ...

Kalau ko masih mampu menyara keluarga ... ko bincang baik-baik dengan sepupu dan bapa sedara ko bahawa harta pusaka ada hak-haknya sesama adik beradik ko ... ada yg tk redha dgn keadaan skrg ... bincang untuk sepupu ko bayar sewa setakat yg dia mampu dulu ... kalo dia merokok suh benti la ... boleh jugak bayar sewa ... kalo dia betul2 belum mampu ... bagi tempoh setahun untuk dia tingkatkan pendapatan agar mampu byr sewa ... lepas tu bincang semula ...

Kalau ko memang dah senang ... ko bagi jer la dia duduk ... jumpa dia selalu dan mintak dia sedekah bacaan Yasin seminggu sekali kepada arwah ibu bapa dan atuk ko sebagai bayaran sewa ... yang ini lebih afdal ... tapi kalo bapak ko dh banyak pahala dan gerenti masuk syurga tak payah la buat ...

korang adik beadik sekarang hidup susah ke?

U tak suka kazen u eh...

Klu bab harta pusaka, adik bradik sndri pn bole gado.

klu hang susah (terdesak) bincang elok2 dgn sepupu....klu senang (boleh hidup tanpa rumah tu)..biar je la...harta boleh di cari...

yg pertama rumah dan tanah atas nama sapa?
atas nama arwah atok atau atas nama arwah ayah
klu msh kat arwah datok u kena amik surat kuasa dulu
kena deal dgn adik beradik arwah ayah utk diserahkan hak diaorg pd ayah kamu
then pd kamu'
klu atas nama arwah ayah then terus amik kuasa utk turun milik pd uols adik beradik

camner nak deal dgn kazen tu
slow talk kata kat dia xkan selamanya nak dok situ
suh jer dia bayar tp klu dia xnak byr uols jual aje
xde guna nak simpan klu uols pun sakit hati

kesianlah kat sepupu u tu...
biarla dia terus tinggal kat situ...
jangan tambahkan masalah dia..
insyallah tuhan akan balas perbuatan baik awak tu..

shizukachan posted on 18-5-2013 08:21 AM
Geran mmg ada kt aku...ok aku try...benda yg melibatkan sedara mara ni payah..law org luar senang su ...

cakap ngko nak jual.Bagilah masa untuk dia pindah ,dan kalau boleh tolong dia carikan rumah lain .