CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 12179|Reply: 61

Kisah Kucing Rasullulah SAW

Anda kasih tak akan kucing? Kucing sebenarnya dijadikan Allah SWT untuk bermanja-manja dengan manusia.  Kucing merupakan binatang kesayangan Nabi Muhammad SAW.  Tahukah anda apakah nama kucing Rasullullah?

Telah diceritakan dalam suatu kisah, Nabi Muhammad SAW memiliki seekor kucing yang diberi nama Mueeza.

Suatu ketika, dikala Nabi Muhammad SAW hendak mengambil jubahnya, di temuinya Mueeza sedang terlelap tidur dengan santai diatas jubahnya. Kerana tidak mahu mengganggu haiwan kesayangannya itu, Nabi Muhammad SAW pun memotong belahan lengan yang ditiduri Mueeza dari jubahnya

Ketika Nabi kembali ke rumah, Muezza terbangun dan tunduk sujud kepada tuannya. Sebagai balasan, Rasululllah SAW  menyatakan kasih sayangnya dengan mengusap lembut ke badan kucing  baginda itu sebanyak 3 kali.

Dalam peristiwa lain, setiap kali Nabi menerima tetamu di rumahnya,  Nabi selalu menggendong  Mueeza dan diriba di atas pahanya.

Salah satu sifat Mueeza yang  disukai Nabi ialah ia selalu mengiau ketika mendengar azan, dan seolah-olah suaranya terdengar seperti mengikuti lantunan suara azan.

Kepada para sahabat, Baginda selalu berpesan supaya menyayangi kucing peliharaan, seperti menyayangi keluarga sendiri.

Siksaan Neraka Bagi Orang Yang Menyiksa Kucing

Hukuman bagi mereka yang menyakiti haiwan manja ini sangatlah berat, dalam sebuah hadis sahih Al Bukhari, dikisahkan tentang seorang wanita yang tidak pernah memberi makan kucingnya, dan tidak pula melepaskan kucingnya untuk mencari makan sendiri.

Nabi Muhammad SAW pun menjelaskan bahawa hukuman bagi wanita ini adalah siksaan neraka.

Tidak hanya Rasulullah, isteri Baginda juga yakni Aisyah binti Abu Bakar Ash Siddiq pun amat menyukai kucing dan merasa amat kehilangan dikala kucingnya meninggalkannya.

Seorang sahabat yang juga ahli hadis, Abdurrahman bin Sakhr Al Azdi diberi jolokan Abu Hurairah (bapa kucing jantan), kerana kegemarannya dalam merawat dan memelihara banyak kucing jantan di rumahnya.

Sekalipun kita tidak gemarkan kucing, apa salahnya andai kita memberi makan kucing-kucing terbiar dengan niat untuk mendapat pahala.  Jom sayangi kucing!

Rate

1

ak mencari2 info di tenet..cam mana ka?..rupa bentok kuching yg dikatakan kuching nabi neh...begini la hasil nya.

Hetero Chromia : Baka Belaan Nabi
Kuching hetero chromia dari baka Turkish Angora adalah dianggap sebagai warisan negara. Kerajaan Turki sejak 1817 secara aktif membiakkan kuching Angora hetero chromia di Zoo Ankara bagi memastikan ianya tidak pupus. Kuching hetero chromia yang matanya bewarna hijau dan emas adalah yang paling beharga. Ini adalah kerana menurut kepercayaan tradisi Turki , milik Nabi  bernama Muezza adalah seekor Turkish Angora yang mempunya mata sebegini.

Kuching tersebut yang mempunyai mata dengan 2 warna berbeza selalunya boleh dijumpai pada baka kucing Turkish Van, Turkish Angora, Sphynx, Persian, Oriental Shorthair dan Japanese Bobtail. Ianya juga berlaku pada kuching bewarna putih dari baka di atas. Sungguhpun begitu kucing hetero chromia bewarna lain juga wujud tetapi ia jarang berlaku.

bluezink posted on 20-6-2013 12:33 PM
ak mencari2 info di tenet..cam mana ka?..rupa bentok kuching yg dikatakan kuching nabi neh...begini  ...

ssh la nk jumpa.. hmm apa kata pg tmpt adop kucing di kepong rasa nya.. ada bnyk kucing mana tw ada bkenan.. kt uptown danau kota pun ada free adopt..saya pun kutip ke kucing... da dekat 4 tahun bela..

Baru aku tau Rasulullah ada kuceng

bluezink posted on 20-6-2013 12:33 PM
ak mencari2 info di tenet..cam mana ka?..rupa bentok kuching yg dikatakan kuching nabi neh...begini  ...

Wah. Istimewa gak baka Hetero Chromia nih

suka kucing

Follow Us
sayanggggggg kucing tauuuuuuuuuuuuuuuu

dikatakn...Perempuan Tak Suka Kuching, Bukan Perempuan Penyayang?mesti takut meowwww ni. meh nak kiter bagi hadiah meowww kat dia...tak kesah la macam mana pun, tapi aku lebih suker macam ni..

apahal uduh sgt kucing kt atas skali tu.

umah ak ad lebih 10 ekor kucing...
paling best bile main2 ngan yg bby..comel.ilang penat keje.

Aku suke kucing..main2 ngan kucing, bagi makan..tp aku x penah bela dlm erti kata kucing tu tggl skali dlm umah. coz parents aku x suke kucing. tp parents aku x penah menghalang kalau aku bg mkn kucing kat luar umah.

suka kat mahluk bulu2 nih

bluezink posted on 21-6-2013 11:00 AM
dikatakn...Perempuan Tak Suka Kuching, Bukan Perempuan Penyayang?mesti takut meowwww ni. meh nak ...

hensemnya dia niiiiiiiiiiiiiiii...dok kenyit kenyit mata pulak, malu la mamaaaa

mueeza

apa maksud ye?

mule2 dlu xsuke kucing ni tp one day ada 2 ekor ikot hubby blk umah.yg tggl smp skrg cm sekor yg kaler
putih,mate kelabu..syg sgt sbb ia bijak.phm gaknye kalo kite borak2 ngan ia

Aku takut kucing   tp bukanla fobia..takut kena cakaq jahh..kalau mai dekat soh hubby halau  

baru2 ni dpt emel pasai mak kucing nama che embun..tragis kisahnya..

semoga berbahagia di syurga ya che embun

Masa aku nak berpisah ngan kucing aku..aku menangis tak hengat.. rasa nak buat entry khas dlm blog aku nnti..heeee

Kat rumah, Merry memang standby makanan kucing sebab klu mana yang singgah merry bagi makan..

Adik beradik merry memang suka sngat dengan kucing.. sekarang ada pelihara Seekor kucing betina (Datang) dan ada anak dua ekor Jantan.. semalam bawak masuk bilik sebab jerebu kuat.. kesian badan dah bau asap...

aku kalau nampak kucing kat luar otomatik aku akan tegur kucing tu. kalau dekat aku akan sentuh sikit. kalau nampak gambar kucing pulak otomatik aku akan tersenyum. aku suka bela kucing tapi tempat aku tinggal x praktikal utk aku membela. kesian nnt kucing tu.

binatang kesayangan aku adalah kucing.....aku cukup kesian dengan kucing, kalau makan kat luar dan ada kucing berkeliaran, aku tengok apa yg aku makan, kalau ada ayam atau daging mesti kasi kat kucing. Kalau nampak kucing kurus dan kelaparan, aku sanggup gi beli makanan samada ikan atau ayam dan bagi kat kucing tu. Kalau jumpa anak kucing  tengah menangis2 cari maknya, aku bawak balik dan bagi makan serta hantar kat vet. Kalau jumpa yg sakit pun aku bawak balik gak....

kakak aku selalu marah kat aku sbb duit perabih kat kucing semuanya.... orang buang kucing kat rumah aku pun aku bela bagi makan...kadang2 ada orang buang kat madrasah, aku pungut bawak balik.....ni lah kelebihan yg Allah bagi kat aku, mempunyai sifat sayang dan kesian sangat  kat kucing. Tak boleh dengar suara anak kucing  mengiau, mesti aku kesian habis. Rumah aku sendiri ada lebih dari 10 ekor kucing.