CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 20623|Reply: 17

Kepercayaan Bangsa Dayak (Iban, Bidayuh, Kenyah, Melanau, Lun Bawang, Banjar ...

Thread ni di buat khas untuk membincangkan kepercayaan, amalan, petua, dan pantang larang Rumpun Bangsa Dayak...termasuklah suku Banjar di Kalimatan Selatan

Suku Iban, Kayan, Kenyah, Penan, Kelabit, Lun Bawang dan Taman di Kapus dan Sarawak..juga suku Bidayuh dan Kutai

Suku Murut, Kadazan, Dusun, Rungus, Lotud, Bisaya dll di Sabah

Juga Bangsa Dayak di kawasan pantai seperti Tidung, Paser, Melanau, Kadayan, Bisayah, Bakumpai dan Banjar Last edited by nobito on 12-10-2013 11:19 PM

Rate

1

Aku ada tanya kawan2 Bidayuh dan Iban pasal Mutiara Beranak...ada2 mana forumer pernah tengok Mutiara Beranak tak?

Mutiara Beranak ni ada jugak orang buat jadi barang perhiasan seperti batu cincin, rantai leher dan gelang...

So, aku cerita kat derang pasal member aku ni orang Malaya nak beli rantai mutiara beranak dekat Waterfront Batang Sarawak...so kawan aku yang Bidayuh ni cakap mak dia cerita makcik dia ada pakai Mutiara Beranak sebagai batu cincin, tak lama lepas makcik dia meninggal cincin tu hilang...derang kata benda tu boleh timbul musibah buruk kalau pakai contohnya si pemakai boleh mati

Kemudian, kawan Iban aku menyampuk... dia kata orang Iban pon ada pantang larang untuk pakai Mutiara Beranak...orang tu biasanya akan diganggu sebab Mutiara Beranak ni dikatakan ada penjaga/penghuni iaitu makhluk halus... Kawan Iban aku cakap kalau kita rasa ada sesuatu yang pelik bila pakai Mutiara Beranak maka barang kemas tu perlu ditinggalkn di luar rumah untuk mengelakkan musibah/kecelakaan berlaku... Menurut kawan Iban aku...Mutiara Beranak diboleh dipakai oleh golongan tertentu seperti golongan Dukun, Wira dan Bangsawan kelompok Iban..tanda keluarga  tu dari kelompok2 itu adalah Singaraja... so apakah Singaraja... dikata benda tu sebenarnya sejenis dulang untuk bagi makan hantu....so aku pon teringat la amalan lama yang sama di semenanjung kat kampung aku iaitu amalan Menjamu...

Kalau korang tanya Melayu Sarawak pon derang tak tahu pasal pantang larang ni....hehe

gambar mutiara beranak cam di bawah ni...

Last edited by nobito on 15-10-2013 07:04 PM

Daripada penceritaan kawan aku tu maka aku pun mencari apakah itu Singaraja?

Rupanya Singaraja ni merupakan sejenis Tajau...

Tajau mempunyai beberapa fungsi iaitu seperti penanda kubur, membayar upti nyawa(mohon maaf), membeli hamba, cenderamata kepada anak angkat dimajlis Gawai Betembang, untuk bayar denda, bekas menyimpan tulang mayat, untuk Bungkung tiang sandung masa Gawai Burung,untuk Pugu Bungai di majlis Serara Bungai, untuk  upahan manang/lemambang (kurung semengat), wira  yg  minium jalung masa Gawai Antu

Tajau mempunyai beberapa nama mengikut kegunaan.

Tajau untuk membayar denda dan upah
1.            menukul                             
2.            Jabir            
3.            panding               
4.            Alas
5.            rusa                                      
6.            Menaga     
7.            ningka                  
8.            Sigieu

Tajau untuk Guna-guna
1.       guchi                    
2.       Singaraja

PENEMPATAN
              Biasanya tajau ditempatkan  diruang tamu

PANTANG LARANG
             Tajau-tajau mesti ditutup dengan tudung, supaya tidak dimasuki oleh benda-benda   halus seperti antu buyu’ – evil spirit. Tajau guna-guna seperti guchi, singaraja dll hendaklah diberi piring food offering  setiap anakbulan.

sumber: http://ruaiibanblog.blogspot.com/2012/08/tajau-1.html Last edited by nobito on 12-10-2013 10:26 PM

Hurmmm....tt bole taw pantang larang keturunan banjar?xpun susur galur keturunan banjar?bkn banjar ade raja ke dahulu?

dynadyena posted on 8-11-2013 04:14 PM
Hurmmm....tt bole taw pantang larang keturunan banjar?xpun susur galur keturunan banjar?bkn banjar a ...

kat Sarawak ni kurang orang Banjar..so aku kurang maklumat pasal orang Banjar kat sini....tapi mak aku orang Banjar so dia ada gak la bagitahu sikit2 pasal pantang larang Banjar...dan bahasa Banjar pantang larang ni dipanggil Pamali, kalau dilanggar akan Katulahan (mendapat balasan)

Pantang larang yang biasa aku dengar adlh pasal cara makan...orang Banjar biasanya akan tinggalkan sedikit nasi atau lauk jika mereka ingin menambah lauk atau nasi...mereka takkan biarkan pinggan kosong kalau nak tambah lauk dan nasi...katanya akan membawa kepada terputusnya rezeki...

Macam tu jugak cawan beras dan bekas penyimpan beras (padaringan) tak boleh dibiarkan kosong...mesti tinggalkan sikit beras...takut nanti boleh membawa terputusnya rezeki...maka kalau ditinggalkan sedikit beras akan membawa kepada murah rezeki....

Tapi kalau macam belah ayah aku (Bugis) mereka suka tinggalkan sedikit air dalam gayong dalam bilik air...maksudnya gayong tu tak dibiarkan kosong...aku x pernah tanya pulak kenapa mereka suka buat begitu....
Last edited by nobito on 9-11-2013 08:47 PM

lagisatu orang Banjar pantang menguyah makanan dengan mulut terbuka kerana akan mengeluarkan bunyi....bunyi mengunyah yg kedengaran semasa makan membawa maksud orang tu suka menghambakan orang, pembuli dan sombong.

Follow Us
nobito posted on 9-11-2013 08:39 PM
kat Sarawak ni kurang orang Banjar..so aku kurang maklumat pasal orang Banjar kat sini....tapi mak ...

aku orang banjar, tp tak tahu pulak pantang larang ni semua. tp mmg aku dr kecik aku amalkan apa yg kau tulis tu. aku ingat tu petua orang2 tua jelaa

nescafe_ice posted on 11-11-2013 05:24 PM
aku orang banjar, tp tak tahu pulak pantang larang ni semua. tp mmg aku dr kecik aku amalkan apa y ...

rumpun dayak ni memang banyak pantang larangnya...macam malam tadi aku ada dengar radio WAfm...aku tak faham tapi aku ada dengar perkataan "tanah" aku fikir pasal pembahagian tanah dalam masyarakat iban....aku tanya staff iban aku pasal isi kandungan rancangan radio tu...Dia kata penyampai radio tu menceritakan pasal pantang larang menanam padi bukit (padi yg di tanam di lereng bukit bukannya yg berteres tu taw)...mengikut keprcayaan iban siapa yg langgar pantang larang menanam padi bukit tu boleh menyebab kematian (orang tu jatuh sakit kemudian mati)...

Dia kata sebab tu orang iban sekarang ni ramai yg x mo tanam padi bukit sebab terlalu banyak pantang larang tanam padi bukit berbanding tanam padi di kawasan landai/paya...

Tapi ada juga orang yg masih tanam padi bukit macam orang Ulu di Bario...kawan aku kata orang ulu Bario masih ikut pantang larang tu sume..x hairan jugak satu hari nanti amalan penanaman padi bukit ni pupus kalau pantang larang tu dibuang....
Last edited by nobito on 11-11-2013 06:02 PM

pasal tinggalkan sikit lauk or nasik tu sebelum tambah nasik, wife aku salu buat...siap marah aku kalo xpatuh...aku ckp balik, yg bagi rezeki tu Allah, bukan pinggan nasik....hehe

nobito posted on 12-10-2013 10:05 PM
Aku ada tanya kawan2 Bidayuh dan Iban pasal Mutiara Beranak...ada2 mana forumer pernah tengok Mutiar ...

saya ada memiliki satu mutiara yg hidup...dan membesar...

ibu saya iban dan tak pernah kata apa apa pun.

Tt..yg pasal tggalkan nasi dlm pinggan nasi klau nak tambah nasi tu rsanya cma adab semasa makn sja..sbb family sy pun mmg amlkan buat mcm tu tp kmi bkn org banjar cma org melayu kampung sja..dan pasl mkn jgn berbunyi tu sma jga..sbb rsanya tak sopan bla mkn smbil mulut berbunyi..klau nak ikutkan pun kat tmpat sy bnyak org banjar jga tp depa la yg mkn mulut berbunyi ni..

@yong posted on 12-11-2013 07:19 PM
Tt..yg pasal tggalkan nasi dlm pinggan nasi klau nak tambah nasi tu rsanya cma adab semasa makn sja. ...

itu banjar rakai...kada pati ruhui..

Kebnyakan kepercayaan Banjar memang dah menyerap masuk dalam kepercayaan Melayu...contoh dalam kebudayaan Banjar ikan puyu dianggap sebagai jaga rumah..sama macam kepercayaan Iban dan Bidayuh...tapi kepercayaan tu dah dibawa oleh orang Banjar ke semenanjung dan dipercayai pula oleh Melayu...

Dalam amalan Banjar apabila kita tidur...kita perlukan sesuatu yang hidup dan sentiasa berjaga untuk menjaga rumah sebagai contoh ikan puyu..penyapu yang disandarkan secara terbalik pada pintu, dan kerak nasi yang direndam...benda2 ni kategorikan sebagai berjaga dan boleh mengelakkan sihir.

nobito posted on 12-11-2013 09:16 PM
itu banjar rakai...kada pati ruhui..

Kebnyakan kepercayaan Banjar memang dah menyerap masuk dal ...

Yup..btul tu pasal yg ikan puyu dan penyapu lidi ltak dpan pintu tp family sy tak amlkan pun benda mcm tu..sy ada jg kwn2 org banjar ni..dlm kepercayaan depa..masa hari kenduri kawen..tuan rumah or pengantin tu kna buat beberapa jenis kuih tuk dihidangkan pada tok nenek..amalan ni tuk elakkan jd benda yg tak elok pada hari kenduri tu..sekarang ni rasanya amalan tu da tak diamalkan kot..wallahualam

@yong posted on 12-11-2013 09:21 PM
Yup..btul tu pasal yg ikan puyu dan penyapu lidi ltak dpan pintu tp family sy tak amlkan pun benda ...

amalan lama agaknya..memang bangsa dayak ada sembahyang untuk nenek moyang....lagi satu amalan mendodoikan bayi dengan Badundang dalam adat Badewa oleh Dayak Bakumpai dan Banjar dalam adat Baayun Anak tapi dah dimasukkan  dgn unsur Islam...

[youtube]7ROKt0UZyZc[/youtube]

Kalau dilihat dari bunyi berdengung ni sama macam petikan alat Muzik Sape pada 1st ke 3rd string oleh orang Ulu dan Kenyah untuk menyeru semangat...

[youtube]o4jpMAOtB_s[/youtube]

nobito posted on 12-11-2013 09:55 PM
amalan lama agaknya..memang bangsa dayak ada sembahyang untuk nenek moyang....lagi satu amalan men ...

Sy on9 gna hp sja..tak bleh tgk video tu..jdnya tt mmg org sarawak la ye..bnyk jga ye kepercayaan dri sna yg da msuk ke semenanjung..

dulu2 perasan datuk ade simpan mutiara beranak ni.mmg btl2 beranak.
sekarang mutiara beranak ni dah dikuburkan sekali dgn mendiang datuk...

@yong posted on 12-11-2013 10:05 PM
Sy on9 gna hp sja..tak bleh tgk video tu..jdnya tt mmg org sarawak la ye..bnyk jga ye kepercayaan  ...

bukanlah saya orang Selangor tapi kerja di Sarawak...sangat menarik sebenarnya kalau kita cuba belajar budaya dan kepercayaan orang lain

shi_jewel posted on 13-11-2013 11:04 AM
dulu2 perasan datuk ade simpan mutiara beranak ni.mmg btl2 beranak.
sekarang mutiara beranak ni dah ...

dia bangsa Dayak jugak kah?