CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: transporter

UMRAH & HAJI VOL. 14, PENGALAMAN KE TANAH SUCI MADINAH DAN MAKKAH (HARAMAIN)

CS Holidays dh keluar promo utk umrah Nov-Dec 2016...

aryn_mz replied at 8-4-2016 10:13 AM
CS Holidays dh keluar promo utk umrah Nov-Dec 2016...

survey dulu dr segi pricing dan lokasi hotel.
kami di Mekah je yg agak jauh....di Madinah semua hotel keliling masjid Nabawi je.
mutawif kami pun alhamdulillah....3x umrah...3x jugak dia ikut serta dan bimbing jemaah dia.
alhamdulillah....

dee556 replied at 8-4-2016 11:37 AM
survey dulu dr segi pricing dan lokasi hotel.
kami di Mekah je yg agak jauh....di Madinah semua h ...

Sis dee556, pegi dgn Andalusia yek? ok tk dr segi pengurusan andalusia?

aryn_mz replied at 8-4-2016 02:57 PM
Sis dee556, pegi dgn Andalusia yek? ok tk dr segi pengurusan andalusia?

secara keseluruhannya berpuashati walau pada mulanya suami merungut sikit2.
dia merungut sebab masa di airport....jemaah tidak diberitahu utk berkumpul di tingkat atas selepas penyerahan beg utk kargo.
main pandai2 sendiri je.
selepas itu bila tiba di airport Jeddah, tak ada petugas yang tunjuk hala ke mana nak pergi lepas ambil beg.

tapi bila dah naik bas....check in hotel dan mula bergerak keesokan harinya....hingga balik....suami kata ok.
next time pegi pun boleh guna agensi sama.
mutawif bagus....makanan dihotel pun ok dengan 3x makan sehari di Madinah dan 4x makan di Mekah.
ada jemaah kata, dia makan di hotel je....makanan sedap (sesuai selera)....tak bazirkan duit utk makan di luar.

jarak hotel kena ambik kira pakej mana yang kita ambik.
kami 1st time jadi tak reti....ikut je yang agen cadang.
jarak hotel di Madinah dekat je....berdepan hotel Movenpick iaitu Mawaddah al waha (boleh google utk lihat jarak).
sementara di Mekah (Heraa Palace) walau jarak agak boleh tahan sekitar 800m............tapi masih dekat berbanding hotel kami masa haji.
tak perlu naik bukit turun bukit.

hotel lain yang andalusia pakai di Mekah....Haneen al firdaus...yg ni lebih dekat ke masjid.

dee556 replied at 8-4-2016 03:22 PM
secara keseluruhannya berpuashati walau pada mulanya suami merungut sikit2.
dia merungut sebab ma ...

tq for review sis...tu ler tgh tgk2 gak lagi travel agency yg ada...

dlisa replied at 21-1-2014 07:05 AM
bila rindu pada Kaabah, saya sering ikuti live streaming kat sini http://makkahlive.net/makkahlive.a ...

Samalah dgn saya, bila rindu kat Mekah tgk live streaming kat website tu.dah sebulan balik umra, masih tak move on lagi

Follow Us
Edited by farhana008 at 23-4-2016 06:55 PM

Saya pergi bulan march yang lalu.Terlebih dahulu saya nak share dokumen yang diperlukan memandangkan saya pergi dengan abang saya no 2 dan kakak ipar. Abang no 2 sebagai mahram semasa di Saudi. ayah saya sudah meninggal dunia, antara dokumen yang diperlukan untuk wanita bawah umur 45 tahun:

1)Letter of Consent (surat kebenaran-LOC)
Yang ni mahram yang tak pergi kena isi dan disahkan oleh Pesuruhjaya Sumpah beragama Islam.Saya minta tolong abang no.1
2)Surat beranak mahram yang pergi ke Saudi bersama kitaa
3)Surat beranak mahram yang menandatangani LOC
4)Surat beranak diri sendiri
5)IC mahram yang tandatangan LOC
6)Sijil Kematian ayah kandung.
**pastikan  semua dokumen no 2,3,4,5dan 6 ditandatangani oleh pegawai di JABATAN PENDAFTARAN
**mahram mesti 18 tahun ke atas

Ada dugaan sebelum pergi menunaikan umrah apabila visa saya sangkut kurang 2 minggu sebelum berangkat. Visa jemaah lain semua dah diluluskan. Wisma Putra call travel agency dan bitau dokumen saya tak lengkap iaitu no 3,5 dan 6. Saya dah cuak dan nak nanges kalau tak dapat pergi. Masa pergi 2011, guna mahram tumpang sebelum kuatkuasa undang2 baru. Agak mencabar nak menyediakan beberapa dokumen sebab abang no 1 duduk tempat lain dan surat beranak dia hilang!. Alhamdulillah, dalam masa singkat dokumen yang tidak lengkap dapat disediakan.

Edited by farhana008 at 14-4-2016 09:12 PM

Tahun 2011 pergi dengan Andalusia dan masa bulan march lalu dgn TH Travel. Pergi kali  ni enjoy sebab leader rakan sekolah menengah abang no 2, macam kawan2 je dan tak kekok. Hihi. Boleh katakan kenal dengan semua jemaah. Perjalanan menaiki penerbangan MAS ke Jeddah 9 jam. Dari Jeddah ke Madinah dengan bus 6 jam. Dah lama tak naik MAS, baru perasan blanket pun dah bertukar. Macam nipis jah. Huhu. Apapaun MAS hospitality is the best. Oleh kerana saya pengumpul blanket beberapa airlines, saya minta nak simpan blanket pun depa tak kasi. Kalau orang lain, main rembat jah FA mas pun kata blanket yang sekarang dah tak macam dulu, blanket lama lebih tebal sikit dan boleh padamkan api.

Penerbangan tiba di Terminal Haji. Alhamdulillah, urusan selesai dalam 2.5 jam. Masa pi ceramah, penceramah dah pesan kalau fasih berbahasa Arab, jangan cuba nak bercakap dengan imigresen sebab depa akan bersembang lama dan akan menyebakan lambat. Penceramah ada kata, andaikata tiba serentak dengan jemaah dari India, lagi bertambah lambat dan boleh sampai 5 jam! Sebab imigresen Saudi akan sengaja melambat2kqn urusan. Berbual kat telefon, pergi kat kaunter sebelah kwn sekerja dan menyembang. So far, imigresen sana menyenangi jemaah Malaysia. Masa nak cop pasport, staf imigeresen tak tanya mahram saya walau abang saya beratur di belakang saya. Dah amik beg , kami solat jamak takhir isyak&maghrib di surau luar terminal haji. Kedatangan kami disambut oleh mutawwif  dari Palembang yang dah 20 tahun tinggal di Makkah.

Perjalanan ke Madinah pada pukul 9 malam dan tiba pada 2 pagi lebih. Bila nampak Masjid Nabawi dari jauh dan makin mendekat rasa "meremang" dan tak semena2  saya mengalirkan air mata sebab rasa terharu dapat kembali ke Madinah. Di Madinah, kami stay di Anwar Al Madinah Movenpick, dekat dengan pintu 15 dan tempat solat wanita. Antara Madinah dan Makkah, saya lebih suka Madinah. Tenang, bersistematik dan tak sibuk.

**to be continued.inshaAllah

InsyaAllah saya akan berlepas menunaikan umrah 20/April ini. Mohon kawan-kawan doakan keselamatan dan kesihatan sepanjang perjalanan.

larkin replied at 15-4-2016 03:34 PM
InsyaAllah saya akan berlepas menunaikan umrah 20/April ini. Mohon kawan-kawan doakan keselamatan da ...

alhamdulillah........semoga sihat dan bersabar dengan dugaan disana.
hayatilah maksud "Welcome the guest of Ar Rahman".
di airport lagi kita dah disambut dengan slogan tersebut.

Salam korang,
Nak tanya boleh ke saya (pompuan) gi umrah dengan mak saya je? Or still kena ada mahram?

Mohon penjelasan. Thank you.

dee556 replied at 5-4-2016 09:59 AM
half....nak jelas sikit isu simkad sana.
kita masih boleh guna whatsapp disana dgn wifi hotel tan ...

tq dee..

alhamdulillah saya pun baru balik umrah 15/4 yg lalu..wifi kt hotel mawaddah hanya di lobby je dan x brape kuat.so agak sukar sy nk contact family asben. sudahnya sy beli pakej intenet je utk mudahkn nk mesej mereka klu nk jumpa kt mana2. pakej intenet saja xde call 85 riyal 1gb.

kt mekah sy duduk di haneen..alhamdulillah hotel ni dekat dan mudah bg saya dan keluarga nk ke masjid.wifi di lobby jugak tp ok dr mawaddah. cuma biliknya agak sempit sikit. lain2 ok.program andalusia bagus & mutawif nye pun sgt bagus betul2 menjaga kebajikan jemaah. especially ustaz mohamad yusoff, nk bagi kredit kt ustaz ni,.

lain2 dari mula kami sampai hinggalah kami balik mutawif dan pegawai ada bersama kami so rasa selamat dan berbaloi juga amik dgn andalusia.

bru stat keje arini tp hati ni masih tertinggal lagi di kota mekah

milanhawkin replied at 18-4-2016 10:22 AM
Salam korang,
Nak tanya boleh ke saya (pompuan) gi umrah dengan mak saya je? Or still kena ada mah ...

bawah umur 45 kena ada mahram samada suami,ayah atau adik beradik lelaki

half replied at 18-4-2016 01:45 PM
tq dee..

alhamdulillah saya pun baru balik umrah 15/4 yg lalu..wifi kt hotel mawaddah hanya di  ...

alhamdulillah.............
hati masih tertinggal...........
saya pun.
hotel di Madinah kita sama.....di Mekah kami tinggal di Heraa........... jauh sikit dari Haneen...
tapi alhamdulillah, kawasan di belakang tower ni semuanya flat land.
bilik hotel kami pun tak berapa nak luas.
tapi sebab satu keluarga, tak kisah sangatlah.

syasya99 replied at 30-3-2016 08:19 PM
nak tanya..ada tak sesiapa yang buat rayuan haji  2016 dah dpt surat dr th?

Suami saya buat rayuan, dah dapat surat jawapan, Alhamdulillah...
cuba call tabung haji customer servis 03-62071919

half replied at 18-4-2016 01:47 PM
bawah umur 45 kena ada mahram samada suami,ayah atau adik beradik lelaki

thanks half utk jawapan.

much appreciated.

KenangaPutih replied at 18-4-2016 04:10 PM
cuba call tabung haji custom ...

Tahniah...........alhamdulillah.
memang dah rezeki dapat jemputan dari Allah swt tahun ini.
kalau tak silap, tarikh tutup untuk hantar surat rayuan belum lama close.

ada tak pernah pergi dengan batuta travel?

KenangaPutih replied at 18-4-2016 04:10 PM
cuba call tabung haji custom ...

alhamdulillah..selamat menjadi Dhuyufurrahman.. doa2kan kitorang sama ye

kat sana mmg xde dobi yg murah ek? sabar je la sehelai pakain dia ambik 5 riyal... last2 kitorang basuh sendiri je tp leceh la sbb xde tempat menyidai n lambat kering. kalu la ada service dobi layan diri tu harus laku.
pastu org mekah ni sory cakap kasar n sombong skit compare to madinah org.