CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234
Return to list New
Author: baby_pingu

Plan Kewangan 2014

Update as of May 2014. Hopefully not too late.

Commitments (rumah, kereta, astro, unifi, phone bills, zakat) - 25% of salary
Simpanan (ASB & Tabung Haji setakat ini) - 30% of salary

Baki monthly ada dalam 45% - tol, duit minyak, duit makan breakfast & lunch, other miscellaneous items. Tapi terasa macam banyak so tengah mencari peluang utk diversify my savings. Any good recommendations? Aku tak de insurans sebab medical coverage from company dgn company husband tanggung. Tapi patut tak aku amik? Life insurance?

Credit card - tak de hutang alhamdulillah. Pay as soon as I use it.

Melabur...
Setiap pelabur akan menitik beratkan faktor keuntungan dan juga risiko...
Ramai antara kita yang sdia maklum...tetapi masih ramai juga yang belum perasan, 1 cara kita boleh melabur dengan keuntungan yang PASTI...keuntungan yang telah dijanjikan...bagaimana? Dengan konsep saling JAMIN MENJAMIN...bagaimana untuk kita menguruskan RISIKO...

Kepada yang berminat nak tau boleh kita bincangkan...

Best jer tgk plan kewangan org yg masih kerja ada gaji tetap. Mcm aku yg dah x keje ni nak plan camna yer

- plan kewangan 2014 tak jadi sbb increment djgka bln January lps x nmpk bayang..bau2 pon xde..*sedih*

cholestrol posted on 14-5-2014 08:20 AM
Best jer tgk plan kewangan org yg masih kerja ada gaji tetap. Mcm aku yg dah x keje ni nak plan camn ...

bg org yg dah tak keje, sy sarankan stop shopping..

plan sama jer macam tahun lepas... tahun nie banyak sgt belanja... pernghhhh pedih jiwa kuar banyak duit nie...

bulanan:

potongan ASB - 200
tabung haji - 200
ASB Loan - 310
insuran - 150
kutu - 100

top-up KPF 3000 - dah berjaya buat bulan januari lepas... nak topup lagi 1000 bulan julai nie... harap xder bende len yang kacau

Follow Us
dpt naik gaji sbb dpt tnggungjwb bru....so boleh menyimpn lebih
xda hutang buat msa ni...... err, ada sesiapa amek PRS x?(private retirement scheme)...... bleh bg pencerahan sket

Bulan 10 ni insyaAllah sampai due. Tambah sorang lagi bb dalam family. Nak kena start buat planning kaw2 punya..seb baik bulan 4 taun depan habis bayaran ansuran RM 400. Kena fikir pasal pampers. Susu kalau boleh nk BF je. Tawakkal dan usaha..sambil2 bisnes online yang dah lama suam2 kuku tu nak upkan balik...

Alhamdulillah...tahun nie kewangan saya sagt better compare to many years before...saving per month is 4 figures..by end of this year, total saving 5 figures....insyaallah next year nak menjejakkan kaki ke tanah suci..

macam2 dugaan saya alami ..macam2 rancangan saya sudah di laksanakan..and saya baru sedar skang, tanpa business, tanpa pelaburan, saya masih boleh capai  financial freedom dgn kerja makan gaji shj..tiada lagi call prospects ajak melabur..tiada lagi bersengkang mata pandang chart, tiada lagi perlu berjumpa customers ajak berniaga...

saya membuat pelaburan dgn cara menghadiri professional courses utk meningkatkan kemahiran kerja, tumpukan perhatian dlm bidang pekerjaan dan bayk berdoa supaya tuhan murahkan rezeki...skrg..saya tak perlu mencari kerja sebaliknya kerja yg mencari saya...gross income yg saya earned is boleh di katakan equivalent to those yg full time business...and saya masih berkira2 samada saya should accept offer from middle east atau pun tidak..migrate is good but family is most important.

kata kunci nya ialah diri anda sendiri..be a master of your skill ..tak kisah kerja apa, tak kisah anda buat apa, keep learning and focus.. passionate..kejayaan akan tiba.

Thanks to Tuan Tanah kerana meneruskan legasi saya...till then.

Last edited by amirul_nazri on 5-9-2014 09:00 PM

plan tahun nie sepatutnyer simpan 40k for the house renovation. Tapi aku cancel house reno dan nak guna duit tu for travelling to Europe with family dan beli big ticket item which cost around 15k. Skrg duit nak beli barang tu dah ada....tinggal nak save untuk belanja travel jer...also dah mintak kawan ajar main share....nak start ngan 10k jer dulu....taktau bole dpt beli tak ngan duit sebyk tu...

target savings this year dah settled last April....Alhamdulillah....

amirul_nazri posted on 5-9-2014 08:54 PM
Alhamdulillah...tahun nie kewangan saya sagt better compare to many years before...saving per month  ...

saya pun sekapal dgn encik...

satu setengah tahun (oct'13 hingga sekarang) baru merasa nikmat bekerja sb baru ada saving yg konsisten. dulu2 sblm ni lupa dan alpa.

terfikir jugak nk tambah income, tp belum pandai berniaga dan melabur. alternatif, melabur beli buku2 kewangan irfan khairi, azizi ali, hjh rohani.

betul ckp encik, buat masa skrg tumpukan perhatian dgn kerja yg ada. kerja sungguh2, tingkatkan ilmu dan value diri kita disamping berdoa pd allah moga dimurahkan rezeki dan dimudahkan byr hutang2 yg ada. matlamat nk debt free secepat mungkin. disamping tu, ubah lifestyle i.e. kurangkan perbelanjaan yg tak patut. scrutinize setiap gerak geri kewangan kita utk kesan ketirisan. mula2 mmg susah dan rasa leceh, tp bila dh biasakan diri dgn 'belanja yg perlu' sahaja; kita akan disiplin.

bukan tak boleh cari pendapatan sampingan dgn melabur tp seeloknya kita sbg pelabur pun belajarlah juga ilmu2 itu. jgn matlamat menyebabkan kita rakus. bila dh rakus dgn ilmu yg kurang, chances utk rugi sgtlah tinggi.

aku dh xingt apa plan aku last year...tp yg aku punyer plan kewgan thn ni...

parents = rm200...every year sama jah..thn dpn harap dpt tmbh lg utk dorg...
anak 1 = rm50 dalam TH
anak 2 = rm50 dalam TH
anak 2 insurans =rm200
insurans aku = rm325
saving = rm100 TH
tanah = rm1500

kereta, rumah dgn insurans anak 1 laki bayo...

thn dpn hope dpt tmbh utk parents dan beli emas lg...hmmm...kredit kad tggl rm2.5k pun harap dpt habis byr smpi hujg thn ni..simpanan ada rm20k jah...for emergency...adoi ni pun kne tmbh...harap najib leh naikkan elaun rumah gitu...

Waa dah lama tak masuk board ni...

Plan kewangan aku sentiasa berubah-ubah tapi masih kekal dlm objektif asal. Ok lah tu

budget for big ticket item increase...dia nak yg lain plak.....ikutkan jerlah...new budget for it is 20k...duit dah ada....

Start Oct nak start savings for travel end of this year.....target 20k....harap tercapai...flight tickets dah settled, hotel pun ada yg dah byr.....duit tu tuk enjoy kan  diri kat sana.....

card_reader posted on 2-1-2014 10:27 PM
plan kewangan 2014...target 10k utk saving je la

tahun lepas x achieve target, dapat 6k je.. ...

masyuklah uols..boleh tawen

ctsueraya posted on 1-10-2014 03:25 PM
masyuklah uols..boleh tawen

Uols lagi masyukkk....org ptd, duit banyak, hehehe

card_reader posted on 3-10-2014 08:33 AM
Uols lagi masyukkk....org ptd, duit banyak, hehehe

jadi PTD takde maknanye nk kaya..cukup makan blehlah
tapi iols belum lulus lagik
setahun kadet okeh tgh bertabah
nak kaya buat bisnes confirm masyuk kalau kene gayanyer
apa yang penting keberkatan

ampun momod terborak plak

haritu belek2 buku bank aku....eh tahun nie byk gak aku simpan....lepas tolak duit travel 20k, beli moto 7 ribu, dpt savings 50k...alhamdulillah...padahal awal tahun haritu aku ingat nak saved 25k cukup lah....

Bonus company 2.85x

Dividen ASB 8% ( tolak bonus 0.5%)

Saving 2014...hampir 30% dari total 12 bulan

siap2..nak melencung lagi tahun depan..

xde sape2 nk bukak pelan kewangan 2015?