CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: manjaredd

Bunga Tanjung

Cerita dari mak aku masa anak dara dulu...

Bunga tanjung ni akan start keluarkan bau wangi menjelang dinihari dalam pukul 3pagi ke atas dengan keadaan bulan yang remang2. Mungkin faktor suhu dan terbitnya embun yg buatkan baunya kuat agaknya. Zaman tu takde kedai mamak, TV atau radio untuk dilayan. Jadi, apa yang dijadikan hobi adalah mengumpul bunga-bunga wangi. Bunga ros, bunga melur dan bunga kemboja memang senang nak dapat. Yang susah bunga tanjung ni. Kalau dah belah subuh, bau wanginya tak kuat lagi.

Jadi, mak aku bersama kawan2 dia dalam 4 orang, bermalam kat rumah datuk aku. Semua pura2 tidur dan start keluar senyap2 bila terdengar bunyik ayam berkokok. Jangan ingat ayam berkokok waktu nak pagi aje ye. Zaman tu mak aku cakap setiap 1 jam ayam akan berkokok. Katanya laa...

Bila dirasakan semua dah tidur, diorang pun keluar senyap2 dan pergi ke sebuah padang ragut yang jaraknya dalam 500 meter dari rumah. Kat situ ada sebatang pokok tanjung dan memang selalu mengeluarkan bunga. Dari jauh dah terbau wanginya, so masing2 pun terlebih excited dan berebut2 mengutip bunga tanjung tersebut. Niat di hati adalah untuk sisip ke rambut besok pagi. Yelah..anak dara. Tentulah la nak berhias kan??

Sedang asyik leka mengutip bunga tanjung, mak aku perasan muncul sorang lagi yang dok kutip bunga tak jauh dari diorang. Wajahnya tak nampak sebab tertutup dengan kain kat kepala. Makin lama makin dekat. Bila dah rasa pelik semacam aje, mak aku buat2 berdehem. Tiba2 yang sorang tu berhenti kutip dan dok bercangkung aje tak bergerak. Wajahnya masih lagi tunduk.

Kawan2 mak aku cakap tinggalkan aje bunga yang dah kutip tu. Jangan ambil sekuntum pun. Jadi, semua pun ikut tinggalkan bunga tu kat tanah. Perlahan2 semua berundur. Lepas bunga tu ditinggalkan, mak aku perasan, yang minah sorang lagi yang tadi dok mencangkung kaku, mulai bergerak. Tangannya kembali gigih mengutip bunga yang dah ditinggalkan tadi.

Bila sampai rumah, kawan2 yang lain pun marah2 sebab tak dapat ambik sekuntum pun bunga. Tengah dok bisik2 tu, nenek aku tersedar dan dia start bebel sebab anak dara keluar malam2 buta. Nenek macam dapat tangkap dengan aktiviti mak aku sebab ada bau bunga tanjung yang masih melekat lagi.Bila dapat tau, nenek aku lagi bising. Dia kata nasib baik minah yang sorang lagi tu tak ikut balik sebab minah yg dok join kutip bunga tu adalah kak pon.

Bila dengar perkataan kak pon, semua kecut perut. Kebetulan time tu memang ada cerita kak pon berkeliaran. Kubur yang dikatakan milik arwah tu, berlubang meskipun dah banyak kali orang kampung tutup. Last sekali datuk aku cakap, pak imam kumpulkan Quran lama kat masjid dan digali semua kubur tu. Pastu ditanam sekali Quran tu. Lepas tu takde kes lagi kak pon berkeliaran malam2. Sejak kejadian tu sampai la sekarang, mak aku cukup pantang kalau ada orang sisip bunga tanjung kat rambut ataupun ditanam kat rumah ataupun dijadikan perhiasan. Kisah ni berlaku sekitar tahun 1960an.

salam semua...
tetiba saya teringat pasal citer bunga ni...
kampung saya...umah mak abah...kira dalam kaw kampung la, jenis umah sebuah2...tapi jalan tar n ada lampu jalan sume...
ada skali tu sekitar taun 97...turun bas, slalu arwah abah tgu...tp sbb tgh maghrib, abah lom blk msjid...
so jalan la kaki sesorang, xjauh la...bas benti depan umah jiran, tp jiran tu xdok citu sangat...kena jln kaki 100 meter lagi...turun2 bas aje bau bunga ni lah....tp sbb xjauh sangat kan...so xadalah fikir apa2..
smpai umah je, xlama tu abah pon balik,abah bukak tingkap sume...mcm nak suh org masuk baca marhaban tu...bkk tgkap bukak pintu...sebab abah nak cari mana datang bau tu
tapi kampung kitorg tu memang kaw gunung n abah pon penah kena sekali masa nak cari kayu nak raya...tetiba xboleh nak jalan...padahal masa tu satu kayu pon belom tebang...ada p.cik yg datang ubat kan abah kata...memang ramai bunian area citu...sebab nak ke umah saya tu kena lalu tepi anak sungai...
n masa tu anak sungai tu tengah di lebarkan....
tapi masa tu macam xde lah fikir mistik2 ni...sebab dah duduk citu, so macam xdelah heran sangat...buat biasa2 je...
dekat seminggu jugak lah bau tu menerawang kat idung ni....tapi yang pelik siang2 xde pulak....puas abah gi cari kat umah jiran2 kot2 ada tanam pokok bunga ni...tapi realiti nya memang xde...n sminggu tu jugaklah umah saya terang benderang time malam....tapi conclusion kitorang, sebab sungai tu dilebarkan....gaknya kat area2 tepi tu banyak kaw umah bunian ni gaknya....pastu umah dia plak tanam pokok ni...entahlah...

Pokok bunga tanjung ni besar.. msa kecik2 suka kutip bunga2 tanjung yang berguguruan bagi nenek buat hiasan sanggul kat kepala.. wangi klasik bau dia.. klu femes pun citer ada hantu bertenggek kat pokok bunga tanjung ni.. mlm2 mmg skeri la lalu sebab dh la wangi dia..  ngn merimbun besar camtu..

Yg rossa ingat kisah bunga tanjung ni...

Masa tu arwah emak baru je meninggal dunia dalam 2 minggu mcm tu. Kakak rossa yg study kat US pun balik ke kampung, walau tak sempat menatap jenazah aruah mak. Satu malam tu kitorang tinggal tiga beradik je kat rumah - malam Jumaat. Tiba-tiba kitorang terbau aroma bunga tanjung yang sangat kuat. Sangat kuat, hokey. Semerbak baunya dari hujung dapur sampai ke anjung depan. Padahal kat sebelah rumah kitorang tu ada pokok manggis dan rambutan je pun.

Kitorang pandang memandang dan tersenyap. Tapi tak siapa berani bersuara. Seorang pun tak berani tegur. Sebab rasa memang pelik. Bau tu hilang sendirinya menjelang subuh. Apakah...??

bersepah kut pokok tanjung ni kat malaysia..
kecik2 dulu suka kutip buat kalung...
mmg wangi..

takziah buat mamaezah.. harap tabah.. dia menanti awak suami isteri kat jannah...

Follow Us
rasanya ada saya citer sblm nih kat thread lain - tapi xper lah sbb berkait terus dgn bunga nih sy citer balik la.
mak saya mmg suka amik bunga bunga wangi nih - ms sy kecik mmg ada pokok melur kat depan umah. so tiap pagi kutip bunga nih pas tu lempar atas katil dia kasik wangi.  sampai la skrg nih dia pantang jumpa bunga wangi mesti dia amik.
ada satu hari tu.. dia laki bini lepak je kat umah xde mende nak buat bosan.  so mengenangkan umah dekat jer dgn ampangan batu tu, mak ajak ayah gi lepak amik angin kat situ sambil baca sokkabar etc.  bila nak balik tu dia terpandang lah banyak pokok bunga tanjung nih, so apa lagi mak aku pun gigih la amik bunga dia yg tgh banyak tuh bwk balik umah.
malam tu dia tidur adalah mimpi buruk tp dia xbrapa ingat lah apa citer nya.. cuma bila dia mandi, dia terasa pedih sangat kat belakang badan dan kat pangkal lengan dia. tgk kat cermin rupanya kena cakar - dalam gak lah...
lepas kena tu mmg dia dah jarang la gi kutip bunga kat tetepi jalan gitu..

Bunga tanjung ni bila malam time embun mula jatuh lagi wangi baunya...masa kat hostel dulu ada resident staff yg tanam dlm pasu , bilik i tgkt 3 pon bole smpi baunya yg kadangkala diselangi dgn bau pandan yg kuat...agak seram masa tu