CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Acong_II

[Tempatan] kenapa Zakat tidak sampai kpd org miskin?

Denco posted on 22-7-2014 11:29 AM
aku pun sama...dulu every month potong gaji
bila dah tau zakat selangor serupa haram jadah terus  ...

tau tak pa....kdg2 imam ni dia bg jer sapa2 yg perlukan pertolongan....itu imam yg baik laa....yg kaki songlap aku tak jumpa lagi la....dengar2 cite tu ada....tp biasa laa tu imam pun manusia biasa......tp yg pelik nyer itu haaa pusat zakat.....tiap2 tahun declare kutipan zakat berjuta2....tp masih ramai jer org2 miskin yg tak dibantu....ok laa kalu dibantu pun itu dia proses complex gilerrrrr........itu ini dia mintak....tp bila pak2 menteri....mintak laju jer kasi....kalu kasi pastu announce kat public tak pa laa jugak atleast kita tau yg pak menteri berhutang dgn pusat zakat

pakcik aku n anak-anak dia kalau nak beri zakat harta dia sendiri pergi cari orang miskin kat seluruh daerah n negeri yang dia tinggal. dia cari sendiri dia sendiri yang beri duit zakat harta tu kat orang miskin. mungkin dia n anak-anak dia kurang percaya dengan pusat zakat.

bagi shin.. setiap kali kuarkan zakat tu kan kita dah berniat kerana Allah.. kelegaan tu dah terjawab dengan kita patuh suruhan Allah.. kalo pk benda benda yak di luar pengetahuan mcm apa dorang wat ngan duit tu.. kenapa x bagi.. kenapa begitu.. kenapa begini hanya membebankan kepala otak je.. lg la cite pasal tukar kereta.. bonus 6 bln.. kalo x betul hanya menambah dosa fitnah je..

tugas kita dah selesai.. tugas mereka yak memegang amanah biarlah mereka menyelesaikannya.. kalo benar pon mereka tak amanah.. menjawab la dengan Allah "esok"

Owh, patut la lepas bapak aku meninggal family aku xlayak dapat bantuan. Sebab walaupon ade 4 anak yg masih blajar, mak aku berjaya mengumpul RM400 sebulan hasil upah menjadi pengasuh.

Skrg baru aku faham

budakshinchan posted on 22-7-2014 11:40 AM
bagi shin.. setiap kali kuarkan zakat tu kan kita dah berniat kerana Allah.. kelegaan tu dah terjawa ...

tapi pada aku laa..
kdg2 kita x bole guna konsep tunggu dan lihat je
jadi mereka2 yg kaki ngap ni makin naik tocang dan makin tamak

yg kesian dan makin teraniaya adalah org yg susah dan memerlukan bantuan
kita  mungkin x rasa susah mcm yg dorang rasa sbb kita rasa kita dah jalankan tanggungjawab kita
ape nk jadi lepas tu kita x nak ambik tau

yg aku pelik msia ni xde ke konsep yg bole selaras satu negara kriteria yg mcm mcm bole dpt kan bantuan

Kebabomb posted on 22-7-2014 11:26 AM
Pendapatan RM150 sebulan bukan lagi fakir miskin tapi dah jatuh kategori sangat daif....Barang-Baran ...

dah daif nak mampus..baru nak tolong???

kadang2 wa rasa kalo nak bayar zakat, baik bg terus kat org2 miskin...anak yatim, org2 susah...org sakit teruk...

Follow Us
Sebab konsep fakir dan miskin menurut Islam macam tu la...kiranya kena jatuh dlm standard kais pagi makan pagi...kais petang makan petang...let say kalau dia punya sedikit uang utk beli baju baru utk raya atau buat baiki bumbung rumah yg bocor, tu dah kira terkeluar dr golongan miskin....indahnya ajaran islam.

lembaga zakat ni, takkan guna untuk promosi semua tu duit zakat,
mesti ada duit peruntukan yang disalurkan setiap tahun oleh kejaan negeri untuk run lembaga zakat,
macamana jabatan lain

ni la masalahnye ... bila had kewangan tidak dinaikkan mengikut keadaan semasa.
aku rasa jumlah had tu mungkin 30 tahun dulu punye rate.
Pihak zakat langsung xde inisiatif ke utk kaji had kewangan tersebut.
tapi kalau bab gaji masing2, pandai plak disuruhnye kaji setiap tahun.

pasal nilai yg digunakan adalah tahun 80an yg masih tidak dikemaskini. zaman la nih gaji bawah 1500 mmg kire miskin. tapi kalau laki bini kerja dgn gaji minimum 900 seorang. total jadi Rm1800, maka dah jatuh kategori kaya.

Denco posted on 22-7-2014 12:29 PM
tapi pada aku laa..
kdg2 kita x bole guna konsep tunggu dan lihat je
jadi mereka2 yg kaki ngap n ...

kalo kita ada bukti sahih depan mata.. contoh ada jiran atau ahli keluarga sendiri yak patot dpt zakat mmg patot la kita maklumkanlah.. ni kalo xde.. shin tak rasa kita ada masa nk redah satu tempat ke satu tempat utk cari.. tu tugas mereka yak berwajib la kan..

cuma kalo kita x tau hujung pangkal.. org cite macam ni.. macam tu.. org tu x dpt.. org ni x dpt.. xde bukti.. kita pon ekot sama nk hentam.. haaa tu x elok ek

budakshinchan posted on 22-7-2014 12:42 PM
kalo kita ada bukti sahih depan mata.. contoh ada jiran atau ahli keluarga sendiri yak patot dpt z ...

bkn nk hentam...tp mereka perlu la perbaiki kelemahan dorang klu dh slalu sgt kuar kat berita org susah
x malu ke dorang umum kutip duit jota2.. tp org merempat banyak kuar tv n surat khabar?
so x salah klu kita pembayar zakat mempersoalkan kredibiliti mereka sbg pemegang amanah

tp aku pecaya kes2 zakat ni...kita ni umpama anjing  menyalak bukit
tegur la dorang mcm mana pun...x de satu pihak pn yg akan tampil utk perbaiki kelemahan dorang
kang abes je isu ni...senyap je la mcm tu

Aku letih bila nk berckp psl pusat zakat ni..rasa nk wat kecoh je bila yg jaga kaunter kekwat..n birokrasi sgt..mcm duit dorang pulak.dulu aku rajin gak bwk org yg x berkemampuan ni..skrg dh x de psngkat harus la lg depa x lyn hu hu.

Denco posted on 22-7-2014 11:29 AM
aku pun sama...dulu every month potong gaji
bila dah tau zakat selangor serupa haram jadah terus  ...

zakat tok 8 golongan asnaf... surau dan masjid bukan golongan asnaf... ko tak bayar zakat tapi ko kasi derma...

derma dan zakat beza... derma tu sunat... zakat tu wajib...

ko iyer pun tanak kasi zakat kat pusat zakat usaha cari asnaf dan serahkan zakat... main tarok jer lam tabong surau itu bukan keluarkan zakat...

konsep zakat ngan derma pun ko tatau camner ko nak tau pusat zakat buat keja betoi ke tak...

jangan menfitnah...

aku carik lam baitulmal negeri sembilan takde pun borang tu... borang tu beoti ke borang permohonan zakat atau borang permohonan bantuan secara one-off saja...

Denco posted on 22-7-2014 12:47 PM
bkn nk hentam...tp mereka perlu la perbaiki kelemahan dorang klu dh slalu sgt kuar kat berita org  ...

nyampah gak kadang baca berita tu

ari sabtu lepas suami ada terima panggilan survey utk pzs.  apa lagi - peluang la utk suarakan apa patut.
laksanakan pengagihan dgn jujur dan telus
xpayah sibuk bina wisma zakat yg gah
xpayah nak print post segala kalendar, booklet, angpow etc etc
kena turun cari org susah, bukan dok tunggu kat opis jer
abihkan pungutan zakat pd tahun yg sama gak - wat per simpan sedangkan org memerlukan ramai
boleh gak diperpanjangkan kepada para pelajar yang kekurangan dana untuk belajar - xtertakluk hanya untuk peringkat universiti - mungkin gak ke pusat-pusat tahfiz yang berdaftar.  xperlu la nak berhutang dgn ptptn yang cekik darah tuh.
pantau dan update rekod sesapa yang dapat - pastikan info dan status masih relevan.  penah tgk makcik sorang nih gie bsn amik duit baitulmal - gelang penuh kat tangan.
dan banyakkk lagi la yg laki aku gitau kat mamat tuh - harap sampai la dan tindakan sepatutnya untuk memperbaiki pengagihan.

better cari sendiri lah! Aku serah je pd kawan aku tolong cari kan dekat area dia di Perak/ Kedah! Aku tak pasti lah kenapa kita masih setia nak bayar zakat fitrah kpd badan2 yg dipertanggungjawabkan! Kawan aku tahun ni dilantik jadi amil utk ofis kami kumpul duit zakat fitrah. Tapi tidaklah bermakna aku kena bayar kan! Aku hormat je lah kerja dia tu. Dia ada cerita masa mereka gi kursus hari tu di PD byk kes amil pun songlap duit zakat yelah dah kutip duit berkepuk2 mcm tu iman mana tak cair! walaupun kau solat 5 waktu tapi kalau sekejapan diduga Allah boleh shj berlaku kan! Ada kes amil ambil utk bayar kos anak2 masuk Universiti sbb masa tu perlu wang segera 5 ribu! Secara kasarnya mmg perbuatan itu salah tapi cubalah bayangkan keperitan ayah itu ketika itu utk adakan duit segera anak nak masuk U. Dia guna dulu kemudian baru di bayar balik. Kesimpulannya bukan mudah nak jujur dan amanah bila pegang duit zakat ini

err... bukan saja 300 tu... kena ada lima orang dalam rumah tu... lima orang 300... 60hingget sorang sebulan... ko nak makan hapa? sari dua hingget...

pas tu heboh, takde orang miskin lam negeri... memang la takde orang meskin dah ko set 300... cer ko set 900...