CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Acong_II

[Tempatan] kenapa Zakat tidak sampai kpd org miskin?

zull4rs posted on 22-7-2014 08:21 AM
Menjawap la dalam kubur nanti... Semoga Allah bukakan hati dan minda LZS untuk naikkan kadar gaji mi ...

yang set 300 tu negeri sembilan bukan selangor, mintak yang nismilan sekali ye...

zakat aku.. abg aku yg bayar.aku saspek taun neh dia bayar terus kt asnaf.sbb dia tak bagi resit

lompatikam posted on 22-7-2014 12:37 PM
pasal nilai yg digunakan adalah tahun 80an yg masih tidak dikemaskini. zaman la nih gaji bawah 1500  ...

mmg ketinggalan zaman pusat zakat ni ...  dah tahap lembam & bongok nih

Denco posted on 22-7-2014 12:48 PM
tp aku pecaya kes2 zakat ni...kita ni umpama anjing  menyalak bukit
tegur la dorang mcm mana  ...

org tgh sedap mana nyer dia nak perbaiki sistem yg sedia ada....tu yg pakai ajer keadah yg dah 30-40 tahun yg lepas....kata nyer masih relevan dgn keadaan semasa....kang dibaiki sistem yg ada....tak dpt laa nak pau....bkn nak tuduh tp benda dah nampak dpn mata...dah sah2 duit 2-3 ratus dah tak relevan....tp kenapa masih diguna pakai gak figure tu.....dlm masa yg sama dok sembang kata kutipan zakat meningkat tiap2 tahun dan amount plak bkn 2-3 ratus....bkn 2-3 ribu....bkn 2-3 ratus ribu....tp JUTAAAN ringgit....apa laa salah nyer dibahagi sama rata kat org2 miskin duit tu....kasi habis utk tahun tu sbb duit tu bkn leh digunakan oleh org berkemampuan pun...tujuan zakat pun utk bantu org susah.....tp tak tau laa kalu penjaga zakat tu ada agenda peribadi.....

keberkesanan urusan mengagihkan zakat takda kena mengena dgn agama Islam. Kerja2 mengurus patut diberi kpd mrk yg pakar dlm pengurusan. Kerja pengurusan organisasi besar mcm pusat zakat tak patut diberi kpd graduate or ustaz2 yg hanya pandai dlm bidang agama. berikan kerja mengurus kpd mrk yg ahli. Menguruskan zakat memerlukan expert dlm pengurusan dana. Katanya yg ramai dlm pejabat zakat adalah mrk yg dari lulusan agama. Ibarat memberi assignment kpd guru fizik utk membina bangunan, walhal yg sepatutnya melakukan kerja itu ialah arkitek.

Pusat zakat ni, klu nak service yg tip top & cekap mcm KWSP kenalah hire team pengurusan yg highly qualified. screen betul2. bukan tokoh agama yg perlu ada dalam pusat zakat. tapi tokoh pengurusan.

Sebenarnya kelembapan pusat zakat ni bukan salah agama, bukan juga salah staf bawahan. tapi yg salahnya adalah disbbkan kurang kemahiran pengurusan. hendakkan hasil yg bagus kenalah hire pengurus yg competent. klu hire pengurus spesis mcm pengurusan Malaysia Airline memang sampai bila2 pun pengurusan zakat takkan improve. Staf bawahan tak bersalah. So kena bagi profesional buat kerja2 pengurusan dana zakat & pantau dgn audit yg ketat supaya x berlaku ketirisan. sekadar pdpt.

Ya Allah...apa punya teruk pusat zakat di Malaysia ni???

Sbb tu semakin hari semakin ramai org miskin tak terbela....rupanye kepung duit tu gila2...

Tanggulah dosa2 kamu wahai pusat zakat...menjawab le kamu esok kat padang masyar

Follow Us
kekure posted on 22-7-2014 09:14 AM
Untuk @halimi78

kejam...

cipOt_cedOt posted on 22-7-2014 01:11 PM
zakat tok 8 golongan asnaf... surau dan masjid bukan golongan asnaf... ko tak bayar zakat tapi ko  ...

btw...zakat pendapatan/gaji tetap ni termasuk dlm 5 perkara yg wajib zakat ke

bila urusan agama di commercialize kan menjadi seperti institut kewangan. maka ini la jadinya.

kalau aku banding dgn gereja kang nanti ada yg marah.

lompatikam posted on 22-7-2014 02:39 PM
bila urusan agama di commercialize kan menjadi seperti institut kewangan. maka ini la jadinya.

k ...

biasala tu...asala ko banding dgn gereja nak murtad la tu..typical otak melayu pprt

tp kita lebh pd pendekatan kempen sibuk suruh org bayar zakat, tp bab-bab pengurusan zakat xde pun nak diperbaiki
so lebh pada nak duit dr nak agih

zull4rs posted on 22-7-2014 11:21 AM
Bai, salurkan ilmu juga ibadah.

Betul, salurkan ilmu adalah ibadah.
Tetapi jika kita post perkara yang salah boleh menimbulkan fitnah dan dosa.

Zaman Teknologi Maklumat ni, please la buat research dahulu sebelum post apa-apa terutama berkaitan agama.
Posting tuan boleh menyebabkan ramai yg buta tuli tolak berzakat melalui pusat zakat tetapi akhirnya salur zakat ke bukan asnaf seperti masjid/surau.

TT terang-terang cerita pasal pusat zakat N9, tetapi ada forummer yg kaitkan pulak dengan LZS.

gila hanjeng dia punya syarat fakir n miskin

kluangman posted on 22-7-2014 02:47 PM
Betul, salurkan ilmu adalah ibadah.
Tetapi jika kita post perkara yang salah boleh menimbulkan fi ...

Betul la penerangan lu bro, tp kena la pada gaya. Takkan minta share pun nk keji pemalas pulak. Aku pun cuma doakan sahaja, kalau berdoa itu salah terpulang. Lain la aku maki LZS.

kat surau taman perumahan diaorg mmg ada org kat situ bg zakat pendapatan terus kepada golongan asnaf dan dah lama diaorg wat camtu sbb diaorg kata klu bayar ke LZS atau PPZ ke diaorg cakap nnt yg patut dpt tu lambat nak dpt sbb banyak st benda akan ditapis

Ada sorang sultan tu asl masuk kg bagi duit kat budak2,bwk satu beg duit ....ingatkan duit dia,pembantunya beritau duit baitulmal.

saya suka bg sendiri...

zull4rs posted on 22-7-2014 03:15 PM
Betul la penerangan lu bro, tp kena la pada gaya. Takkan minta share pun nk keji pemalas pulak. Ak ...

Saya minta maaf jika terkasar bahasa.
Selamat berpuasa dan selamat menunaikan zakat fitrah dan pendapatan.
Samaada secara terus kepada asnaf atau kepada Pusat zakat yang anda yakini.

Yg penting modus operandi saya lebih baik saya bayar zakat lebih kepada LEMBAGA ZAKAT
daripada bayar duit kepada LEMBAGA HASIL.

Dah tentu dapat pahala bayar kepada lembaga zakat.

Lembaga zakat pulak jangan nak naik lemak pulak ye.
Contohi LZS yang berani panggil external auditor.
Supaya pembayar zakat yakin dengan perkhidmatan anda.

kluangman posted on 22-7-2014 03:46 PM
Saya minta maaf jika terkasar bahasa.
Selamat berpuasa dan selamat menunaikan zakat fitrah dan pe ...

No problemo bro... Nway, thanks for the info.

Patut nyer dengan kutipan yang berjuta2 tu... xwujud atau xada orang yang mesekin kat malaysia nie... camna lah dorang agih2kan...

Basic hidup sekarang (1 Orang *tinggal dalam kotak belakang bangunan)
Nasi sebungkus x setiap hari x sebulan
RM5 x 2 x 30
= RM300

Milo setin RM18 sebulan
Gula RM2
= RM20

Cis lembaga zakat, had minimum kena up lagi RM20!! laa..