CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 12181|Reply: 97

Nyampah nak datang opis.

aku nyampah. nyampah nak dtg opis sbb nyampah ngan bos.
nyampah gile bile bos asik ulang cakap menda sama.

ni la masalahnya bila unit/keje direct terus bwh timbalan pengarah.

alkisahnya, bos aku ni ppuan. dah lama kahwin dkt 10 thn kot, tp xde anak. b4 mmg ada la timbul isu anak ni. ms aku baru bertukar masuk unit ni, aku baru pas keguguran 2nd baby. (anak sulung ms tu dah 8thn+). dgn keadaan aku yg pjj dgn suami + umur aku yg dah 30+, doc suggest utk cuba luang lebih masa dgn suami.

smntara sihat n muda sikit ni, usahalah utk preggy. so aku pun slow talk dgn bos ni, supaya aku x diletakkan kat unit yg kene keje keluar2 daerah. sbb aku berpeluang jumpa suami aku dlm berbulan2 tu, mungkin skali je. sbb suami aku tldm, keje jaga sempadan. kang, kene time suami aku dpt cuti, aku kene keluar daerah lak, x ke x dpt jumpa?

so, aku pun dptla masuk unit yg dok opis je. tp mendapatla pedih tlinga bila bos sindir, "alaa.. apsal u nak risau sgt. u baru early 30. i dah late 30 pun rilek je preggy, branak". tahan je la kan, dah die bos. aku ada cite kt kwn aku yg penah keje bwh bos ni, psl sindiran dia tu. skali kwn aku gelakkan aku kaw2. katanya, "yelah sgt dia rilek preggy branak bagai. dia branakkan tabung uji je ko tau?". rupanya bos aku ni masih dlm rawatan ivf, tp blm ada anak lg. padanla dia sentap lebih bila timbul soal anak.

so x lama pastu, aku preggy n brsalin. ms tu bos ni naik pangkat, so tukar tmpt lain. dpt bos baru. bos baru ni, even ppuan bujang yg dah 40 an, tp dia ok pulak. dia fhm je alahan2 ibu mengandung ni. xde dia nak bising klu tgk kdg aku melepek penat ms tgh sarat ke apa. aku pun enjoy je. sarat2 pun aku gigih lg hepi main mesin, setel keje berlambak2 siap panggil suami dtg opis. tolong aku setel mana yg aku x larat buat.

kusangka panas hingga ke ptg, rupanya ribut petir di tgh ari. unit aku dipindahkan masuk ke bhgn lain. dan bos lama aku tu, amek alih balik unit aku ni. ditakdirkan aku pregnant lg thn ni. lagilah menambah pedih di hati bos agaknya. aku memule xdela amek kisah sgt. aku bkn jenis amek tau hal org. tp lately, mcm terserlah pulak kebengkekan dia pada aku.

preggy kali ni, aku mabuk teruk. so awal2 tu aku slalu jugakla m.c + emergency leave. cuti aku ni sthn 20 hari. so sbln tu layak 1.5 hari lebih kurg. ni dah bln ogos. cuti aku masih berbaki 6 hari. due aku november ni. bg aku, bleh consider la baki cuti 6 hari tu utk cover. (ikut sbulan kelayakan 1.5 hari).

aku bnyk kali mnta maaf dgn bos ni sbbkan alahan aku. dpn aku rilek je dia, xpe, it's ok. tp blkg aku, rupanya smpi jd isu dlm meeting. siap dia blame ketua unit aku x pantau cuti katanya. lps tu dia keep on remind ketua unit ngan bos kecik psl cuti aku. yg dorg asik kene smpikan kat aku utk berhati2 ngan cuti lps ni katanya.

stress la aku. bkn aku suka2 nak guna cuti. nak bangun pun  x larat. kdg aku demam2, dtg jugak opis. tp tido kt meja. lg sakit mata org tgk kan. tp dah bos aku kecoh sgt cuti aku, aku buat xtau jer la. nak sgt tgk muka aku kat opis ni.

baru2 ni aku m.c sbb demam n batuk teruk, timbul balik soal cuti. padahal aku m.c kot. boringla. x sbr nak tggu bsalin. aku smpi dah timbul fedap nak dtg opis. bangun pg je, fikir eh baru bln lapan ke?
keje aku dah bg all out. soh dtg o.t, aku dtg. keje2 setel. ada la silap 1-2 spjg 8 bln lebih dlm thn ni. tp smua dah setel. dtg je keje, smua aku siapkan. smpi aku dah xde keje nak buat ni. kebetulan thn ni, bnyk sgt pekeliling baru keluar, clash sana sini. so bnyk jugak keje2 yg wajib dibekukan. lagilah aku melopong xtau nak buat apa. lagilah menambahkan boring.

tambah lately dia xnak kompromi psl akunye routine check up. akunye appointment selalu kene kul 2pm. kbiasaanya akan half day lah, kul 1.45 camtu aku kuar dr opis, lambat sket la smpi klinik. (waktu keje aku 7.30-4.30. tp aku slalu je balik lewat klu ada keje) kalo dah check up, kdg lajak pukul 3 lebih or 4. kalo aku patah balik opis, dah kul 4 lebih. dgn kos lagi brulang. tmbh ni dah nak masuk 7 bln. routine check up dah semakin kerap. dia nak jugak timeslip. klinik x bg lama timeslip. kdg smpi kul 4pm je. dah aku serba salah. nak patah balik opis, dah x larat. tambah aku bkn bnyk duit nak cover duit mnyk ulang alik bnyk kali. opis aku lak tgh2 kl ni smedang je jem. yg buat aku terasa tu, opismate aku yg satu unit, sama jugak xde anak dah lama kawen. tp klu mintak half day, laju je bos aku ni bg. xde nak pertikai apa2 walopon alasan half day tu cuma balik kampung bcuti. selalu je mintak half day. memula aku x kisah, sbb bg aku, benda2 yg xde kene mengena dgn aku, aku x amek tau. tp bila timbul soal pilih kasih mcm ni yg buat aku kdg berbulu.

lg bertambah nyampah, bila bos aku yg kononnya jaga sgt soal cuti ni, asiklahhhh cuti memanjang. asal isnin je cuti. asal jumaat je cuti. asal cuti je berhari2. cuti emergency lg bnyk dr cuti mohon. tah mana dtg cuti bnyk2 ntah. tp bila tang aku cuti bersebab ni, dia bising. BORINGGGGG!

mohon beri mak buyung ini kaunseling utk menenangkan hati.

hemm..bertabahla nakk.....

kalau tak tahan berenti je la duk umah..
settel prob

ada sesapa yg penah pegnen di bawah seliaan boss ko tu tak?
camner layanan boss tu?

lagi satu.... ko dan colleague takde hak nak buat statement mcm ni "yelah sgt dia rilek preggy branak bagai. dia branakkan tabung uji je ko tau?"

hina benar kah tabung uji tu sampai keluar statement gitu??
buruk perangai anak buah ngompat boss pasal treatment tu

mintak transfer ke department lain  

Sila berhenti.
Office tempat utk bekerja bkn NGO @ jabatan kebajikan masyarakat

@cheeky_meal tgh berusaha

@krustykrab klu aku kaya.

@penmerah ada 3 org dah sblm ni yg kguguran bawah seliaan dia. mmg dia agak bias dgn mak2 buyung. dia paling suka kalau ko boleh stay opis smpi lewat malam mcm org xde life. tp dia sendiri jarang ada kat opis. aku dpt tau sume cite stress bebudak bwh seliaan dia pun lps bebudak tu berpindah keluar terus dari kementerian ni. bkn bebudak ni sengaja nak buat statement mcm tu. tp sbbkan dia mmg x suka org preggy sbbkan dia x pregnant2 lg smpi skrg. dia perlekeh je alahan2 ibu mengandung, soal sakit demam anak kecik sbb dia x penah rs berada dlm situasi tu. mmg yg preggy je akan jadi sasaran dia. lagi sarat, lagi bnyk hal yg timbul. selalu sgt keje2 yg kita dah submit 2-3 mggu awal, last minute baru dia semak. dia xnak kita submit paper bodoh/recycle, msti paper yg lengkap cantik. lps tu siapla, dlm 70-80% smua dia mintak ubah/buat baru. walopon keje2 tu dah disemak beberapa kali oleh ketua unit, bos kecik. mmg biasa sgt kitorg2 ni smpi duduk atas lantai bukak balik paper2 tu, print baru, binding balik. walopon ms tu dah pukul 9-10 malam, esok pgnya kul 8.30am. nak meeting.

nak transfer mmg dibekukan la sbb aku baru 2 thn dlm unit ni

@Innrukia klu dia layan staf lain sama, aku xde mslh utk follow cara dia. tp klu staf yg senasib dgn dia, yg bujang. dia bg layanan istimewa. ko nak buat apa pun, kuar awal, masuk lewat, half day, dia pejam mata je, sign je punch kad. tp jgn ko ngandung, ada je yg x kena even ko dah buat lebih dr spatutnya.  

Follow Us
Daripada pembacaan di atas,
Lebih baik mintak transfer ke department lain...
Kalau berenti akan timbul isu lain lak...
tambah aku bkn bnyk duit nak cover duit mnyk ulang alik bnyk kali

Kalau berenti nnt lg teruk keadaan rasanya...

Tapi bleh ke tukar department?!

Benti je. Uolls nye somi kan navy. Navy mampoo pe n banyak duit. Lagipon u dah anak 2 dah. Anak2 u sedang membesar. Baik u dok umah asuh anak.

teruskan keje..lepas branak nanti hold dulu nak preggy lagi..bersihkan nama dulu, fokus keje.

@Athrun.Zalaa x boleh sb aku baru bertukar masuk 2 thn camtu. bertahan je la smpi brsalin ni. wuuuu. cuma stress sket la bila nak g check up. muka menyampah bos aku tu mmg terang2 dia tnjuk bila aku bgtau sekian2 tarikh nak g check up.

@Munnalicious skrg suami dah bersara navy. susah sgt nak jumpa, sthn 2 je. asik lar berlayar ke sempadan kan. skrg keje swasta. lgpun zaman skrg ni susah klu x bekerja, apa2 jd ms dpn bkn kita tahu. aku bkn org senang, simpanan pun x seberapa

@epysha hrp2 lps ni bos aku naik pangkat. haha! selamat aku. kdg aku rs cam dlm perlumbaan pun ada. hari2 aku tunggu keje. sampai je keje even satu memo/emel pun, zup zap zup zap aku siapkan hari tu jugak. kosong dah meja aku ni. smpi aku pergi bilik fail, stor, kemas dokumen2 sblm ni. lap2 habuk. x ckup tu, aku g kemas rak2, susun cantik2. data2 aku smua lengkap tersusun. mmg kalau x preggy pun aku mcm ni. aku x suka simpan keje. cuma awal2 aritu aku mabuk teruk, tp walopon m.c n e.l, keje tetap jalan. xde yg bertangguh pun. tu pun tetap jugak bos aku ni x puas ati. dia tgk aku pun menjeling. Last edited by tak_tahu on 14-8-2014 11:15 AM

kalau da tak perform just leave it. inilah masalah pekerja bawahan. tak perna stay post management/decision maker sedaplah kutuk bos. ini juga punca mak saya tak minat ambil pekerja melayu(tak semua) jaga kedai bakery. banyak hal. cuma nak suruh orang fikir tentang dia sahaja. orang lain pun pregy. betul sangat cakap bos tu.

kamu tak perform di office tidak ada kaitan bos kamu belum perna preggy. itu cuma judgemental counter untuk justify kamu suka mc, tidur di office or what?

PE-DX03 posted on 14-8-2014 11:20 AM
kalau da tak perform just leave it. inilah masalah pekerja bawahan. tak perna stay post management/d ...

amboi. kalau x perform xkanla sepanjang dkt 10 tahun aku bekerja ni laporan nilaian tahunan aku x pernah bawah dari 95%. masuk bawah bos ni pun markah aku masih tinggi. aku bukan nak bangga diri, tp aku biasa je dipinjamkan ke unit sana sini disebabkan komitmen aku pada kerja. mslh cuma timbul bila staf bawahan dia ni pregnant.

tak_tahu posted on 14-8-2014 11:27 AM
amboi. kalau x perform xkanla sepanjang dkt 10 tahun aku bekerja ni laporan nilaian tahunan aku x  ...

kalau kpi kamu ok, kenapa nak marah-marah bos kamu. dan takda sebab juga bos kamu untuk bos kamu benci. jangan cuma tahu lihat salah bos kamu, perbaiki pr kamu dengan bos. 10years working exp pun tak tahu tackle pr dengan bos?

PE-DX03 posted on 14-8-2014 11:31 AM
kalau kpi kamu ok, kenapa nak marah-marah bos kamu. dan takda sebab juga bos kamu untuk bos kamu b ...

Terpulangler apa pandangan awak. Sy dh buat yg terbaik. Dan sy bukan yg pertama lalui pengalaman dpt bos mcm ni. Boleh kata semua staf yg pernah mengandung di bawah seliaan bos ni, smuanya hadapi mslh yg sama. Klu dah  3 org yg stress smpi kguguran, masih staf yg bermasalah ke? Dorg smua bkn staf baru, ada yg berbelas thn berkhidmat.

Jgn fikir bos sentiasa betul. Sbgi bos spatutnya lebih profesional. X campur aduk hal peribadi dgn kerja. Bukan bos bawahan. Ni dah tahap timbalan pengarah. Masih lagi perangai x matang mcm budak2?

tak_tahu posted on 14-8-2014 11:27 AM
amboi. kalau x perform xkanla sepanjang dkt 10 tahun aku bekerja ni laporan nilaian tahunan aku x  ...

kalo kpi pun bos kau boleh kasik 95% maksudnya dia justice la kat kau
cume sbb ko banyak mc, tido, alahan (sbb mengandung)

ramai ajer boss yg tak bole tolerate ngan org ngandung banyak mc
aku penah jadik pegawai dan paham ajer kalo perasaan bos yg bila mana nak carik pekerja, pekerjanya takde... mc.... keje tak jalan... telepek ajer kat meja keje. sakit mata okeh

tapi aku ok ajer kalo ada org yg bole ganti keje pompuan ngandung tu
tidoklah nak tumbuh tanduk rasanya bila nk buat sesuatu urgent... tetiba budak tu takde sbb pi check up la... telepek la....
boss pun reti stress ok

mungkin budak yg boss kasik cuti half day tanpa banyak songeh tu sbb dia jarang cuti, keje sentiasa beres cepat, bole diharap etc
kalo camni... nak cuti sekali sekala senang hati nak approve

aku kompom, tiada kaitan dgn kebarangkalian dia jeles kat perempuan ngandung (disebabkan dia tak penah beranak) sbb dia kasik markah tinggi kat kau even kau dok mc, alahan, terlepek kat meja

takde bos di dalam dunia yg suka pekerja asek mc sahaja, asek hilang, terlepek kat meja etc (ni general). tgk positive side kat boss kau. maka fahamilah boss kau tu.

next... hold dari mengandung lagi sehinggalah ko tukar department lain yg tak kesah dan 'lebih memahami'

penmerah posted on 14-8-2014 11:46 AM
cume sbb ko banyak mc, tido ...

standard pekerja nak boss memahami depa, tp depa TAKKAN sama skali nak paham boss
aku malas nk komen byk bila ada staff komplen boss sampai melibatkan hal peribadi si bos.
kang aku komen memang berbulu org dgq....

kemarin pun aku kaunseling sorg staff dgn attendance problem...
alasan dia, sbb dia bengkek kat boss dia.......
bodoh pun ada, bengkek kat boss rosakkan performance sendiri.

penmerah posted on 14-8-2014 11:46 AM
cume sbb ko banyak mc, tido ...

Actually dia bukan penilai aku. Tu sbb kpi aku tggi. Kalu dia yg mnilai silap2 40 pun x dpt agaknya.

Aku akui mmg aku alahan teruk. Tp aku cuma akan tdur  sblm 7.30 & waktu rehat. Klu aku x larat sgt baru aku m.c dan e.l. Thn ni mmg keje2 unit ni dibekukan. Jd smuanya pun buat hal sendiri. Ada yg layan movie, main game. Even pengarah pun fhm sbb mmg xde keje. Keje2 yg dtg, emel2 pertanyaan biasa, touch up data kasik ubah format sbb dah xde apa nak buat.

Mmg staf2 lain x dipanggil mengadap pun kecuali sesiapa yg pregnant. Aku klu dia layan smua sama rata, aku xde hal. Ni mcm aku ckp la, asalkan bujang/x preggy, ko nak cuti brapa lama, nak hilang, pg punch ptg bru nmpk muka. Mmg dia x pduli.

Siap meeting x masuk, apa2 event xnak terlibat. Buatlah apa sj mmg x jd hal pd bos tu. Tp jgn staf tu pregnant jer. Siaplah ade je dia nak cari salah. Perform la mcmana pun.

hmm TT skang da bersalin 2 kali ke dlm 2 thn bekerja?.. Aku rase, pasni better ko amik masa sikit untuk pregnant lagi. Bukan ape, kalo ko suri rumah x kisah la kn. Tp ko bekerja.. pastu bile bersalin amik cuti lama, tu belom ko amik MC. So kebanyakn company mmg x suke situation ni sbb mengganggu masa keje kan sbb bnyk amik cuti. Bukan ape, aku penah gi interview satu company( x ingat company ape), die tnye ade BF ke x? x kawen ke belum? alasan x nk amik staff yg da kawen sbb takut masuk2 je terus pregnant. Last edited by jaja4 on 14-8-2014 12:13 PM

My 2 cents
You tunggu jer lah time you bersalin dan just keje macam biasa...
as long as you tau you buat kerja dengan baik tak perlu risau..
Maybe you just tenangkan hati boss you bersikap sedemikian kerana masaalahnya yang sukar pregnent..

So dari you sakit hati kat dia baik you kasihan...
jangan look down orang yang sukar mengandung dan terpaksa guna keadah tabung uji...its hard and painful...dan kalau tak berhasil its so frustating..

Bersyukur pada yang you ada dan anggap masalah ni small matter dari masalah boss you yang suffer just to get babies..