CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 11978|Reply: 92

Mak aku yang emosional

aku tak tahan lar dgn perangai mak aku yang emosional nie. pantang jer silap ckp sikit pasal anak kesayangan dier mesti nak melenting n keluarkan ayat2 emosional seperti 'mak kau dah mampus', 'kau nak mak kau mati ker', 'mak kau dah mati baru puas hati', 'untunglah ko mak kau dah mampus' dan sewaktu dengannya. asalnya kalau aku jentik pasal anak kesayangan dier. aku bukannya saja2 jentik tapi mmg aku tak puas hati lar kan. aku g rumah terbuka dlm kul 11 mlm dekat dgn rumah aku mak aku dah perli 'kau g smalam lauk tak basi ker, entah2 lauk dah basi'.. bila adik aku g rumah kawan rumah terbuka balik kul 1, 2 pagi dier diam jer. bila aku ungkit pasal tue mulalah dier ckp ayat2 emosional seperti di atas. samalah bila nak pakai kereta, bila time aku jer mcm2 kecoh, perli sana sini, bila adik aku diam jer.. bila aku ungkit lagie keluarlah ayat2 emosional seperti di atas jugak. mcm2 hal double standard begini yang betul2 aku tak tahan..bila marah jer keluarlah ayat yng bukan2.

n FYI, mak aku pun kena perangai mcm nie dr nenek aku. mak aku pun selalu didouble standardkan oleh mak dier sbb mak dier syng anak jantan dr pompan. mak aku pun akan bising lar dgn mak dier. n nenek aku pun akan emosional lar mcm nie nangis2 ckp 'biar mak mati jer lar'. aduhai....mak aku dier akan sebut2 seperti di atas tapi mak aku tough sikit. dier dh kena layan dgn mak dier mcm tue tp dier buat kt aku sebijik apa mak dier buat kat aku. tak boleh silap ckp sikit, mulalah nak ckp bukan2 mcm tue. duk text aku guna capital letters bagai ckp 'mak kau dah mampos'.

apa aku harus buat? feninglah..aku mmg tak tahan mak aku double standard mcm nie tp bila ckp melenting plak.. bila dier perli2 aku, aku tak boleh nak melenting...tolong!!

dah tau mak ko perangai camgitu..yg ko gi menjawab sapa suh..last last ko yg sakit ati..so bila dier perli ko..ko diam jerlaa..takyah nak ungkit ungkit..senang...

adikmu tu laki ke perempuan

prangai ko lak gi mana?

kau tahankan je. anggap ni peluang kau tuai PAHALA. kau kena berubah jangan bagi kau jadi mcm mak kau. kau kena buktikan pada diri kau dan anak2 yang kau gen2 atau cell2 nucleus yang lebih baik.

buktikan pada diri kau yang sel2 otak kau berhubung. tabah hadapi ujian. kita manusia ada AKAL untuk kawal EMOSI.

blazzard posted on 16-8-2014 11:33 AM
dah tau mak ko perangai camgitu..yg ko gi menjawab sapa suh..last last ko yg sakit ati..so bila dier ...

bila dier perli2 aku, aku sakit hati..aku g umah kawan aku, dier perli 'asal ko nak jadi anak org tue' mcm2 lar.. kalau nak ajak kawan dtg makan2 'tak naklah malas nak masak kemas2' kwn2 adik aku dtg siap masak laksa serba serbi. bila aku pinjam duit, smpai langit ketujuh ungkit bila aku nak bayar which mmg aku bayar, tp bila adik aku pinjam duit kira halal, sbb apa, sbb dier ckp adik ko mana ader duit nak bayar balik..apa perasaan aku ko rasa??

Follow Us
dubuk posted on 16-8-2014 11:34 AM
adikmu tu laki ke perempuan

lelaki, yng nenek aku sayang pun lelaki..tp yng lelaki nie lah kaki kikis duit mak, mak gigil2 cari duit nk menyenangkan jantan2 nie..yng pompan asyik mngsa kena perli jer, tp bila susah yng pompan jgak tempat mengadu, tempat meluah perasaan, mcm2 lar..

popjack posted on 16-8-2014 11:36 AM
prangai ko lak gi mana?

perangai aku suka jolok sarang tebuan

CiliPadiSedap posted on 16-8-2014 11:36 AM
kau tahankan je. anggap ni peluang kau tuai PAHALA. kau kena berubah jangan bagi kau jadi mcm  ...

tkder apa2 efek ker asyik ckp bukan2 nie..org kata kalau sebut2 nnti jd betul2..risau plak aku..sayang sngat ank2 jantan depa nie..hasil tarak asyik nyusahkan jaaa...bila sebut jer mulalah melenting, bila tak sebut hati merana.

unun posted on 16-8-2014 11:53 AM

ada potensi kamu pon bakal end up macam beliau juga. semoga tanam dalam hati kamu tak akan double stended kan anak2.

p/s: mak mak banyak yang mulia baik. tapi dalam pada itu ada gak mak yang biol sewel. hadap shj lah. anggap ujian allah taala

unun posted on 16-8-2014 03:53 AM

kalo g tu ko lari je la dari rumah
senang citer

cite ko sebijik same ngn yg berlaku dlm family aku..

aku rase bende nie penyakit keturunan gak..

sbb mcm ko, mak aku kene ngn nenek aku..

nenek aku kene ngn moyang aku..

pas tu aku ngn sepupu2 aku compare, mak aku ngn adik beradik die mmg sebijik perangai nenek aku..

yg atas2 tu aku tak pasti lah..

so aku nk tnye ko, ko menjawab tak kalo clash ngn mak ko??

bek ko diam n bawak diri jauh2 time timbul masalah..

sbb ape, aku rase kalo ko menjawab nnt potensi ko jadi mcm mak ko ade..

mst ko tak nak kan..

bek ko bnyk2 kn sabar, ingt tuhan..

ko dah besabar bepuluh tahun, tak salah kn ko sabar lg beberapa puluh tahun..

tp tu la, kite nie manusia, sikap panas n naik marah tu ade..

dan 1 lg yg paling mujarab, jgn kenang bende yg tak elok..

ingt bende2 yg baik antara ko ngn mak ko..

insyaAllah kalo ko redha, bende nie bkn masalah besar kat ko..

bersedia la tt munkin nnt anak pompuan hang plak kena
maklumla dh mcm genetik dah ni

Benda ni keturunan agaknye .... bkn tt sorang yg mngadap mak yg lagu ni Cara nak mhadapi? Ignore jerlah, walopon susah amat. Gud luck.

Ingatlah Allah s.w.t selalu, tenanglah hati tu.  Selain melaksanakan perintahNya yg wajib, TT amalkanlah juga sunnah Rasulullah s.a.w. dlm kehidupan seharian.    Bila emak TT mula 'membedil' TT dgn ayat2nya yg sarkastik dan bukan2, sabar dan beristighfarlah.  Berdoalah setiap hari agar emak TT berubah ke arah kebaikan.  Berdoalah semoga dosanya diampunkan.   Kita kaum wanita ni kena bykkan bersedekah dan bykkan beristighfar.  Semoga emak TT menjadi seorg ibu mithali dan semoga TT menjadi seorg anak (isteri dan ibu) yg lebih penyabar dan tidak menjolok mana2 sarang tebuan di masa akan dtg.  

aku rasa kan hang patut asingkan kehidupan hang dgn mak hang, hang cipta kehidupan kamu sendiri. diorg ni x de masalah tapi sengaja mencipta masalah dan masalah itu pulak nak libatkan/pindahkan org lain pulak, kita yg xde masalah tiba2 dilibatkan sekali walhal xde apa2, ini punca sbb masing x tau perkara berfedah dgn perkara x berfedah, tak tau apa nak cakap terus cakap bukan2 sbb masa yg sepanjang kehidupan harian tidak dipenuhi dgn perkara faedah dan perkara positif spt bekerja membaca buku bersenam berkebun berniaga berjalan2 sehingga kapasii kepala 100% asik bercakap perkara mengarut.

hang kalu dah kerja pi keluar dari rumah itu, persekitaran negatif dari family kamu x bagus utk jangka masa panjang, kamu boleh gila atau pening mau layan perkara remeh yg sepatutnya tak berlaku, kamu harus mendapatkan kualiti hidup yg lebih sihat aman tenteram dikelilingi golongan positif.  mak bapak ni x faham bahawa sikap mereka mengakibatkan anak2/menantu menjauhi, nnt bila sakit ka, pasangan hidup meninggal ka atau dah tua tinggal sorang2 ka,

Kawin la tt. N ikut laki hang n keluarga dia ... Senang, kalau mak tanya awat tak balin or bagi sumthing.  Ckp laki tak bagi ... Mak hang bukan ada hak lagi bila hang dah kawin ... Laki yg berhak atas hang.

benda ni dia buat balik apa yang dia kena dulu. takde nya keturunan or what. she was being raised like that. so dia buat balik apa yang telah diajar.

ada je orang yang i kenal "escape" dari situasi tu. tak ulang balik pada anak2 sendiri. maka orang2 tu telah berjaya.

orang yang tidak berjaya ni kerana dia tidak dapat "escape" dari penjara jiwa dia sendiri. dia tidak dapat rawat diri dia. dalam erti kata, mempunyai masalah jiwa. selektif baik pada keadaan/orang tertentu dan tidak baik pada keadaan/orang lain.

apa yang dia lakukan ni memberi kesan pada kedua-dua anak dia.

kesan pada diri TT

kesan positif : anda lebih berdikari, bayar balik hutang, sedar diri

kesan negatif : murung, terasa diasingkan,

kesan pada adik TT

kesan positif : terasa disayangi

kesan negatif : tidak berdikari, ambil kesempatan

Ada lebih baik TT ignore saja mak tt tu. apa dia nak cakap biar dia cakap. lagi tt balas, lagi dia balas. ini tidak baik utk emosi tt dan juga mak tt sendiri.

Cari rumah lain, duduk di rumah tu. mula mula datang lawat few days a week. kalau dia buat perangai, minta izin nak balik kata bos panggil kerja. jangan cari gaduh. pastu datang balik.

sebenarnya, both of you. your mother and you perlukan kaunseling. utk mak you pun perlu juga. tapi knowing orang tua ni, dia takkan nak punya, sebab dia rasa diri dia betul.

Kalo dpt mak gini,jangan dok satu umah.memang kna dok jaoh2.balik sekadar tanya khabar dan bg duit belanja.unless u r maki resistence.biasanya,mak2 cam gini,bila dah takde sesapa,baru dy nk muhasabah diri.
Tapi jgn tak amik tau lgsg.kang,org luar amik kesempatan.tak pasal2 je dpt surat hutang sbb org tipu mak tt