CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] Cina MCA: Matrikulasi lahirkan ramai pelajar 4.0 berbanding STPM

spiderman80 posted on 28-8-2014 07:49 PM
Liang Liang awek Tanah Besar saya cumalah satu-satunya harta saya. Kekeke....

Kak mod tk nk liang2....kak mod bk banglo bertiang2 besar

JandaAnggun posted on 29-8-2014 07:04 AM
Kak mod tk nk liang2....kak mod bk banglo bertiang2 besar

Eh...kak mod bukan materialistik hokey....

JandaAnggun posted on 29-8-2014 05:57 AM
Cik anarina terimalah hakikat yg stpm dikhaskan untuk golongan kurang cerdik seperti anda manakala ...

Dik j..tak payahlah layan cikki ketegaq ni..buat karan uoul...dah sah2 dia ni mengalami inferiority complex kerana kurang cemerlang dlm pelajaran..kita abaikan jer beliyau itu..

JandaAnggun posted on 29-8-2014 06:50 AM
Eh...kan level amademik seumpama kau cuma layak jadi kerani kilang kicap jer...awat yg petik2 ni.. ...

Haha..kerani kilang kicap ek....cap cap cap lepas berkicap kita berkipas ala2 kak jijah giteww

JandaAnggun posted on 29-8-2014 06:57 AM
Yer ramai bumiputera amik stpm aliran sastera spt @anarina sebab mereka ni tk cemerlang dlm spm ma ...

Setuju 200% dgn post kau dik j...si @anarina yg in denial mode...lantak ker dia lah dik

tinker_bell posted on 28-8-2014 08:31 PM
uoll top student??awat english teruk sgt??top student dkt sekolah hulu banat ke??

bukan aku ler....

member aku....

aku x pandai.... aku punya result so so jek

Follow Us
JandaAnggun posted on 29-8-2014 06:53 AM
Kerja apa yg kau mampoo apply? Kerani kilang kicap mcm @anarina

mcm2kerja bleh buatlaaaswasta ke kerajaan ke
naik slow laa
mcm aku, dah lebih 10 tahun kerjaaa

aku ambik stpm, sebab kerelaan aku
bukan sebab aku tak pandai ke apa
di uni, aku siap ajar budak2 matriks, diploma, semua tu english lagi laaa

JandaAnggun posted on 29-8-2014 06:57 AM
Yer ramai bumiputera amik stpm aliran sastera spt @anarina sebab mereka ni tk cemerlang dlm spm ma ...

Bukan juga faktor tak cemerlang nok. Tak tepat tu.

Tapi sebab masa form 4 meka pilih ambik aliran sastera banding sains.

Tau la di bumi Malaysia ini aliran Sastera dianaktirikan.

Ko 1A, 2B, 5C, 1D pun boleh masuk matriks kalau ko aliran Sains, tak kira la semua subjek Sains ko tu takat C.

Banding pelajar yang dapat 8A 1B aliran Sastera - mahu pergi maktab pun susah.

Modngengade posted on 29-8-2014 05:45 AM
Mungkin adik kau ada gangguan mental setelah masuk u...btw ramai jer melayu dpt first class honour ...

Pandai saja la ko buat teori menganjing sana.

Coursemates adik aku tak kira Cina ka Melayu ka result lebih kurang saja kata dia.

si dijek x masuk komen sbb x tau apa tu matriks dan stpm...
walhal biasanya ada 'cina', dia mesti masuk...

chazey posted on 30-8-2014 07:18 AM
Bukan juga faktor tak cemerlang nok. Tak tepat tu.

Tapi sebab masa form 4 meka pilih ambik alir ...

xtau la ko umo bp. bg aku bdk sains lg dianak tirikan. kalo ko 3a je wlaupun sbjek sains ko lain smua c tp satu lg sbjek sains  mcm bio ke kimia ke dpt D mmg x dpt la msok matrix. x la byk sbjek tough. bdk sastera sbjek add math je yg amek sains dpt  C da ley msok mtrix. pstu psal lemasokan mkrab die tgok bp byk A x tgok pon ko dak sains ke sastera, baek msok sastera sng nk score ley msok mktab or mtrix. even upu sistem komputer pon tgok bp byk ko A. sistem upu tu bkn manusia yg tgok2, sah2 die da automatik bp byk A utk msok U

mau jadi lawyer, sila ambil sastera
mau jadi doktor, sila ambil sains
mau jadi ayah atau ibu, anytime lps akil baligh

caprut posted on 30-8-2014 08:14 AM
xtau la ko umo bp. bg aku bdk sains lg dianak tirikan. kalo ko 3a je wlaupun sbjek sains ko lain s ...

X semua sekolah offer Add Maths utk budak Sastera. X semua Kolej Matrikulasi ambil budak Sastera berelektifkan Add Maths masuk kolej mereka.

Ketahuilah, zaman aku dulu bila masa seluruh negara tak sampai 20 orang pun boleh dapat straight As SPM, walau Fizik, Kimia, Bio dapat C dan Add Math dapat D pun ada saja yang lepas pergi Matriks. Tentunya hanya Bumis saja dapat kelebihan ini. Dan aku tahu sekarang pun ia masih diamalkan.

Dah berapa ramai pelajar aku dari aliran Sastera dapat lebih dari 6A dan tiada D lansung masa SPM namun ended up terpaksa juga pergi masuk tingkatan 6 sebab tiada tempat di Maktab/IPTA. Aku paling kasihan yang dapat 8A 1B - hanya sebab mereka tak minat Sains, ambil aliran Sastera masa Form 4, walau SPM meletup tapi tak boleh ke mana2 walau KOKUM aktif sampai peringkat antarabangsa. Bijak geliga camna pun akhirnya ambil kursus nursing di MAHSA saja yang bebudak score 4C 4D 1E pun boleh dapat.

Aku bagi contoh sorang ex student aku - masa Form 4 masuk Sains, walau PMR 5A 1B 2C dan SPM hado sekadar kredit semua subjek cukup makan, masuk Matriks dapat 4.0 (tapi kursus Sains Komputer la). Terus dapat U. Iya rezeki dia. Tapi agak terkilan bila yang masa sekolah lagi pandai dari dia PMR 7A 2B, SPM 8A 1B, ambik diploma nursing di kolej swasta jah. Sebab apa? Dari course Sastera.

Contoh ini aku ambil dari persekitaran aku. Persekitaran ko mungkin lain.

chazey posted on 30-8-2014 08:47 AM
X semua sekolah offer Add Maths utk budak Sastera. X semua Kolej Matrikulasi ambil budak Sastera b ...

bg aku laa. ni sbbt trlalu byk sgt pilihan lpas spm dan byk perbezaan msa spm. byk plihan lpas spm mksod ake yg wat f6 ade wat matriks. ade yg dip. mne kala prbezaan msa spm ade bdk ni die amek sbjek sains tulen, amek sains account. ade amek sains tulen tp drop bio. ade yg amek account lpas tu amek add math. itu bru skit aku list kan. jdi bile spm graf pencapaian seseorg student tu x sama. x sperti pmr di mana smua org amek sbjek yg sma jd sng nk compare. pham kan setakat ni? tu aku hrap kpm buat la sistem yg bgos skit.

caprut posted on 30-8-2014 08:14 AM
xtau la ko umo bp. bg aku bdk sains lg dianak tirikan. kalo ko 3a je wlaupun sbjek sains ko lain s ...

Lagi satu, UPU tengok banyak A untuk masuk U tu dah tak boleh pakai.

Sekarang ini, satu negara senang2 boleh dapat lebih 10k pelajar straight As dalam SPM. Saingan tentunya sangat tinggi. Dan aku nampak privilege untuk sambung belajar pi Matriks/Maktab (untuk program pelajar cemerlang SPM) dan IPTA (UiTM - meka jah yang offer tempat untuk lepasan SPM sekarang ni) lebih cerah bersinar2 terhadap budak Sains. Budak Sastera biasanya akan ambil STPM walau berlambak A dalam slip kemudian jika ada rezeki barulah dapat sambung pi U lepas 2 tahun.

chazey posted on 30-8-2014 08:59 AM

Sekarang ini, satu negara  ...

sbb tu aku rsa baek buat mcm sistem dlu. ade dip uitm je ngn stpm. sbb bgi aku la. ade bdk sains msa spm da x mnat sains jdi boleh wat f6 amek perdagangan pastu result ok boleh wat dgree dlm business ke or even nk jdi lawyer pon boleh kan. pastu bdk yg amek sastera kalo nk pursuit dgree dlm sastera even result ko cmerlang cmne pon kna amek stpm gak. kan adil gitu. sbb spm bdk sastera ngn sains kan beza tahap kesukaran.bdk sains kalo nk result cmerlang awal2 lg da nk kena pulun.bdak sastera lewat skit pon xpe. jdi utk neutralkan balik bdk2 ni amek dgree dorg kna amek stpm.  kalo budak yg nk relax skit ley wat dip kt uitm. tpi skrg ni da trlalu by pilihan itu yg susah nk tgok mne kualiti .dlu org ckp bdk poli result teruk je tp la ni brlmbak je dak poli 5A ke atas. x kisah la sastera ke sains ke.

caprut posted on 30-8-2014 09:08 AM
sbb tu aku rsa baek buat mcm sistem dlu. ade dip uitm je ngn stpm. sbb bgi aku la. ade bdk sains m ...

Memang macam tu pun sekarang.

Plus program pelajar cemerlang KPM (bebudak straight As atau paling kurang 5As saja boleh apply masuk maktab buat degree), dan Matriks.

Aku pula mahu yang betul2 berkualitas saja masuk U. Silibus dah banyak dipermudahkan sekarang. Subjek elektif aliran Sains pun dah tak sesusah zaman 90an dulu (apa lagi zaman 70, 80an). Sebab itu aku tak anggap budak2 aliran Sains sekarang ini lebih superior banding aliran Sastera (lagipun umum tahu markah yang ditetapkan untuk gred SPM ni jauh lebih rendah daripada markah gred sekolah). Bila aku ajar (aku ajar subjek teras), hado lebih kurang saja kualitinya. Patutnya ko title kelas Sains tunjuk la ko bijak sikit - ini jawapan sama malas dengan jawapan budak Sastera kelas belakang. Hoh.

chazey posted on 30-8-2014 07:22 AM
Pandai saja la ko buat teori menganjing sana.

Coursemates adik aku tak kira Cina ka Melayu ka r ...

Sebenarnya belajar kat u ni mudah jika ada brain dan kerajinan...yg tk berapa nk berjaya biasanya golongan yg x sedar diri mcm adik kau

chazey posted on 30-8-2014 08:59 AM

Sekarang ini, satu negara  ...

Yer la dah subjek sastera tu senang...
Budak2 yg aliran sastera ni biasanya yg kurenggg cemerlang sebab itu amik aliran sastera..kalau amik aliran sains memang saja nk membunuh dirilah puak2 ngok ni