CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2653|Reply: 2

How to show that we cared ?

"betullah org kata...kalau kita tak alami..kt takkan paham.
bila aku ada anak remaja ni..aku mula paham perasaan anak2 murid aku terutama yg sebaya anak aku..
ms ni la br aku tahu betapa fragile nya anak remaja ni..nk slhkan dorang 100% pun x blh..dunia ari ni terlalu byk godaan dan cabaran.
kdg2 aku kesian tgk murid2 yg trsisih ni..anak2 yg ibubapa x pernah kisah pun bila hari sukan mrk..bila hari report card mrk..bila hari peperikasaan mrk.even ada parents yg x tahu pun nama kelas anak!tp mrk hanya tahu suruh beljar ..belajar..pegi sekolah...pegi sekolah!ponteng kena belasah...tp pernah x ibubapa ni selami jiwa anak2 mrk?
simpati aku pd anak2 yg mcm ni..yg dahagakan perhatian..
anak aku pun dh makin ok..syukur..tks to my 'son' yg byk nasihat dia..
aku takkan lupa nasiht mak aku..."tanamkan belas kasihan dan simpati pd anak..insya Allah ank tu akan belas pd kita balik..akan sayang kt balik"

Maaf, saya qoute dari mamamina kat tread luahan rasa . Boleh kawan2 bagi panduan, tips, cara2 yg boleh kita tunjukkan taht we cared pada anak2. Saya ada dua orang anak 9-10years. Saya pun  tak tahu adakah saya tergolong dalam golongan ibu bapa begini ?

susah jugak kan...anak saya baru 5 tahun...takut jugak kalau kita terlepas pandang pasal anak kita...

Amalkan cium, peluk dan beri salam kpd mereka setiap pagi dan malam sebelum mereka tidur.   Ucapan salam itu ialah doa utk kesejahteraan.  Dgn memberi salam, kita mendoakan kesejahteraan utk anak2 kita.  Doa seorg ibu itu mustajab utk anak.   Amalkan juga doa utk mereka tetap mendirikan solat [Surah Ibrahim:  40-41].  Semoga Allah perkenankan.  

Yg wajib spt solat 5 waktu, berpuasa, tutup aurat, ajarkan dari kecil.  Fhmkan mereka yg itu suruhan Allah, tak boleh tak buat.  Yg wajib buat, mesti buat.  No compromise tp ajarlah dgn berhikmah.  Mcm solat tu, mengantuk ke, sakit kaki ke, buat juga.  Tak boleh solat berdiri, no problem, boleh solat duduk.   Ajar yg sunat:  mkn minum mesti dimulakan dgn Bismillah, mkn minum mesti dgn tgn kanan (kalau tgn kanan kotor dan nak minum, pegang gelas dgn tgn kiri tp tgn kanan mesti sokong tgn kiri tu), pakai baju masuk tgn kanan dulu, buka baju keluar tgn kiri dulu, masuk tandas dgn kaki kiri, masuk rumah bg salam dulu, dll.  

Rasmi budak2, tentulah bermcm2 perangainya.  Dia menjerit, menangis bagai...hadap saja dgn sabar dan cekal.  Elakkanlah diri kita dari berdrama meninggi suara spt ayam belanda.  Kita sayang anak, pimpinlah mereka dgn lembut dan penuh kasih syg ke syurga.  Itulah kasih syg yg sebenarnya.