CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Anak_Nogori

[Jenayah] Soalan UPSR Bocor - 14 individu termasuk guru sudah ditahan.

harimau76 posted on 15-9-2014 09:50 AM
budak2 SPM/SRP/UPSR zaman 80an/90an(SPm pun pakai agregate) dolu tak hadap pun soalan bocor.. cikgu2 ...

Sebenarnya kejujuran keikhlasan tu yg penting.....bagi lah apa pun alasan...salah tetap salah...tambah2 menyusahkan murid2 dan ibubapa yg sudah merancang dari awal...

Yess kejujuran n keikhlasan tu penting. Tp sedihnya ada cikgu yg kutuk2 parents yg tak bagi makanan free kat dia. Parents yg bg hadiah makanan free dipuji2nya. Itulah cikgu yg berlagak alim tukang jaga dosa pahala org kat forum. Low classs sgt perangaii mengharapkan makanan free dr org.

macamana security procedure exam papers ni? bukan print kat pejabat percetakan nasional ke? deliver ke sekolah bila? siapa yang sign off? berapa hari sebelum exam? bilik kebal?

shernazz posted on 14-9-2014 09:55 PM
Laki aku cite..ayah kawan dia tanda kertas bm untuk spm
Ade parents siap dtg rumah nak bayar untuk  ...

aikk?? camna parents tu bley tau sapa tanda paper anak dia? makcik aku cikgu skolah menengah.dia kata cm dia dok kat johor,dia akan dpt paper dari kelantan or anywhere other than johor.so mmg taktau pon sape punye paper dpt kt sape penanda nya..cm pelik je bley tau..huhu..

InangPutri posted on 15-9-2014 09:20 AM
Masih ramai lagi guru yg berintegriti di luar sana, yg ikhlas dalam mendidik..
tapi kerana nila set ...

Very well said... setuju...

mak bapak xyah hadap la soalan bocor or nak sogok pemeriksa kertas.... UPSR, PMR & SPM punye soalan berulang memanjang. Buat soalan past year berkali2, pasti berjaya

Follow Us
soalan bocor ni xderlah baru sangat ..... sebab ingat lagi time nak sit paper physic .... kimia and biologi ....
few hours before exam berlegar soalan2 bocor ni .... and budak2 yg gi tuisyen salah satu pusat tuisyen popular kat ibukota mmang akan dpt soalan2 bocor ni .....

for me yg rakyat marhaen and tak mampu ke tuisyen tersebut ... and malas nak amik pusing soalan bocor ... so me olss .. buat bodoh jer la ngan hints .... wlau keputusan me ols akan teruk ...

FanTasyCreaTioN posted on 15-9-2014 07:25 AM
Terimakasih untuk link tu

kak, cikgu yg umur 45 tahun ke atas sekarang ada OTAK, yang bawah2 kebanyakan jadi cikgu sebab dh tak de profesyen lain. sebab nk pencen. kejar loan jadi cikgu

Orange1 posted on 15-9-2014 11:41 AM
Yess kejujuran n keikhlasan tu penting. Tp sedihnya ada cikgu yg kutuk2 parents yg tak bagi makanan  ...

Cikgu mana ni Oren...ummah kita ker...kalau ya..buat malu saja...buruk benarnya perangai. Ni sure rasa diri bagus dan kutuk parents yg tak bg makan dia ni...dasar suka mintak benda free

babydoll posted on 15-9-2014 11:54 AM
aikk?? camna parents tu bley tau sapa tanda paper anak dia? makcik aku cikgu skolah menengah.dia k ...

yup. mcm aku dulu jwb upsr, then mak aku ketua pemeriksa paper english upsr. mak aku dapat script jwpn dari negeri lain, dgn kod sekolah berbeza-beza (even nama sekolah pun taktau rasanya, sbb guna kod ja). aku boleh la tgk skema cara pemarkahan tu diberi masa mak dok tanda kertas. tapi aku pun taktau pemeriksa mana yg marking kertas aku. mak aku sendiri pun xtau kertas soalan dari sekolah aku tu dihantar ke negeri mana. so mcm mustahil gak la nak menjejak kertas soalan tu ada kat pemeriksa mana. lagipun lepas pemeriksa tu check, dia akan hantar ke ketua pemeriksa pulak utk cross-check. so timing dia susah betul nak kena kalau nak cari sapa yg marking

tp aku ingat masa SPM dulu, org dok ckp bdk2 mrsm dah dapat tau soalan apa confirm masuk. so aku call member aku kat mrsm langkawi. dia pun gitau paper 3 kimia masuk eksperimen pengaratan, fizik masuk bla bla bla....bio bla bla bla...

dan akhirnya mmg betul lah yg masuk mmg sebijik apa yg member aku mrsm langkawi tu gitau. tapi takdaklah bocor seketul mcm tu. just cikgu diorang cakap: soalan tajuk ni CONFIRM masuk. aci kerat jari...

tapi aku still study semua chapter gak la. tak suka spot2 soalan. sbb aku pentingkan konteks menimba ilmu tu sndri. lepas exam pun masih ingat ilmu tu. bukannya pas jawab exam, delete terus dari memory

erin86 posted on 15-9-2014 12:40 PM
yup. mcm aku dulu jwb upsr, then mak aku ketua pemeriksa paper english upsr. mak aku dapat script  ...

exactly! aku pon tau & paham benda yg sama.there's no way kte blh tau sapa tanda kertas kita.gigih sungguh parents tu cari sapa yg tanda kertas spm anak dia.huhu..

dh buat exam,sudah la.percaya pada kemampuan anak.klo tetap tak puas hati sebab result teruk,buleh mintak review.last option,suh anak amik balik paper tu..ape pon aku tetap kesian kt parents tu.bersusah payah utk anak sampai cmtu skali.

erin86 posted on 15-9-2014 12:48 PM
tp aku ingat masa SPM dulu, org dok ckp bdk2 mrsm dah dapat tau soalan apa confirm masuk. so aku cal ...

delete teros dari memory tu!!! ganas btol!

aku rasa sbb delete tros dari memory tu la yg klo tanya pasal ape yg blaja dlu,kte takleh jawab.jd cm x pnh blaja or tak penah tau kewujudan ilmu tu.

Seorang ejen insurance dari kl dan seorang lagi ditahan di Kedah.

2 suspek dari johor dibebaskan dgn jaminan polis.

babydoll posted on 15-9-2014 12:57 PM
exactly! aku pon tau & paham benda yg sama.there's no way kte blh tau sapa tanda kertas kita.gigih ...

ntah kan. dan aku pun tak phm zaman skrg ni (mak bapak/cikgu/guru besar/kementerian) terlalu pentingkan kuantiti 'A' tu instead of kualiti. bilangan A yg bdk2 dpt tu jd penentu ke bdk2 tu jd 'manusia' nanti. sampai sanggup bocorkan soalan exam. pentingkan sgt nak dapat A tu. nak jaga prestasi, KPI, then what? kenapa tak ditekankan ttg disiplin dan pembentukan sahsiah. bdk2 generasi skrg dahla byk yg rosak akhlak

Tahun 80an dah pun wujud benda benda soalan bocor ni tapi orang tertentu ja tau.tahun 1983 STP kena ulang sekali lagi gara gara soalan bocor.kawan aku ambik spm aliran sains tahun 80an ..dapat gred 3 ..lepas tu ambil sekali lagi kat sekolah swasta aliran sastera .belajar enam bulan ja terus score gred 1 bawah 10 unit. sekolah swasta tu memang popular kat sungei petani .soalan ramalan 90 persen mesti naik.

erin86 posted on 15-9-2014 01:14 PM
ntah kan. dan aku pun tak phm zaman skrg ni (mak bapak/cikgu/guru besar/kementerian) terlalu penti ...

pada pendapat aku,klo cikgu/pihak skolah yg nk pentingkan A sbb diorang nak jaga KPI.klo parents,sbb suka membanding anak diorang & anak org lain.semestinya jenis takmo kalah dan nak semua org puji anak dia la paling pandai serta cerdik.honestly,benda cmni mmg bagi pressure kat anak tu sendiri.sbb blaja utk pass exam & dapat A.bukan blaja atas sbb kene blaja utk jd better person.turns out ilmu & masa yg anak tu spend jd takde makna.sbb tak hadam apa yg blajar.paling tidak pon,hafal je semua benda.abes exam,delete semua.

boyagombak posted on 15-9-2014 11:19 AM
Soklan peksa kena print out kat Oberc, baharulah unsur2 nak leak tu dapat dikurangkan seminima mungk ...

memang sekarang dicetak di oberc..(upsr xpasti)...0persi penghantaran soalan ke bilik kebal pun sangat ketat..kontena dari pelabuhan kelang bergerak ke destinasi diiring polis ...sampai di bilik kebal pegawai2 berkenaan perlu menandatangan buku keluarmasuk bilik kebal...operasi buka kotak soalan pun ketat juga(ketua dan Timbalan ketua pengawas..bertujuan nak elak bocor juga)..masa nak ambik soalan dari bilik kebal pun berdua,ketua pengawas dengan penolong pengawas(bukan Timbalan)..sampai di dewan peksa,ketua pengawas kena serah kpd timbalan utk dibuka,(timbalan dah secara xlangsung menjadi saksi bhw sampul xdibuka atau ada kesan koyak)sebelum buka ditayang kpd murid bungkusan soalan..pas2 dua orng murid jadi saksi bhw sampul soalan tiada kesan dibuka...penolong2 pengawas pun ttgn juga disampul tu...

masa gubal soalan pun satu paras hotel tu disewa(orang lain xboleh masuk/tinggal di paras tu) siap ada jagalagi..sekiranya penggubal2 ni nak keluar semua poket diperiksa..kalau boleh luruh item soalan yang ada dlm otak tu nak dhentuknya biar gugur..biar penggubal soalan tu xingat apa yang dia gubal..tapi kalau manusia dah xamanah ni buat macmana pun jadi juga..

lastyear kat group whatsapp opis kecoh memana parents yg anak amik pmr spm share info soklan apa kuar... kecoh betul la parents zaman skang.. ngajar anak jd penipu..

zaman sekarang zaman tech senang aja detect