CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 5206|Reply: 17

Taska or Maid?

Deall all forumners...

Need suggestion and input on having maid or hantar anak ke taska.
Saya mempunyai 3 anak (7thn, 3thn dan 1 thn) dan April 2015 akan melahirkan seorang lagi anak.
Situasi sekarang, saya menghantar anak ke taska dengan bayaran RM150 (transit anak 7thn), RM250 (anak 3 thn) dan RM350 (anak 1 thn) = RM750... biasa dalam sebulan kena bayar OT about RM50 - RM70 (hari yang terlambat ambil anak2). So, total sebulan RM800++.
Selepas April 2015, bebanan cost bertambah lagi RM350 (baby bakal lahir). So total amount for next year is RM1000++.
Cost maybe less than RM1000++ kalau hantar anak ke rumah pengasuh... tapi area rumah saya tak macam tak de pengasuh jer... huhu

Kalau amik maid, bayaran maid sekarang lebih kurang RM700 - RM800... So that I akan jimat RM200++. And also in terms of masa dan tenaga dapat la dijimatkan... Cuma in terms of getting GOOD maid tu yang macam thrill sikit...

Anyway, saya memerlukan suggestion dan input dari all forumners here.

Thank in advance...

klau u percaya khidmat maid better ambik maid....tp make sure maid tu very2 ok lah.....maid bukan saja dpt menjaga anak2 u tp boleh jugak buat keje rumah...tp klau u rasa was2 untuk ambik maid better u hantar taska.....tp mmg agak kos jugak.....tp klau sy jd u klau anak dah nk masuk 4 sy akan ambik keputusan berhenti kerja...tp kena jugak tgk kewangan suami....klau dia mampu tanggung keluarga then better berhenti kerja...so dpt menguruskan anak sendiri dpn mata...sy lebih confident mcm tu.....ini cuma pendapat sy aja tau

Maid kakak Lara sekarang rm800 dan bayar agency berbelas ribu. Maid belum tentu bagus.

taska sekarang ok tak? kalau ok... teruskan. jangan gamble keselamatan anak2 dgn maid. Maids ni kene kene try and error. tak tau track record dia sebelum ni mcm mane n so on. unless maid tu diawasi oleh parents you ke.. bole la. tapi klau lepas anak2 dgn maids aje.. takyahla.

saya hantar 3 anak ke taska jugak. hantar pagi.. anak transit tghari pon kat situ.. baby pon kat situ.. blaja pon kat situ. puas ati. and takde niat nak stop taska. my son skrg 8 tahun... rasanye akan stay dgn taska sampai yg sulong 12 tahun kot.

lagi satu.... kat taska anak2 bole blaja macam2. tapi kat rumah dengan maid... tgk tv aje la jawabnye

Thank you kejoraria & Laracinta for feedback...

Berhenti keje terus tak boleh la kot sebab kewangan tak la kukuh sangat...
Yang tang bayar agency tu mcm tak boleh blah jer... huhu

talapia posted on 29-9-2014 01:36 PM
taska sekarang ok tak? kalau ok... teruskan. jangan gamble keselamatan anak2 dgn maid. Maids ni kene ...

tq your feedback talapia... Yes, so far the taska sangat ok... cuma idea ni datang bila tengok cost taska RM1000... tapi tadi dok belek2 website maid agency, most of the maid salary is RM800 - RM900.... means tak banyak beza sangat kan... huhu
betul tu, kalau amik maid dah macam gamble about the kids kan??? ok2... well-noted on this.

Follow Us
sayangtessa posted on 29-9-2014 01:49 PM
tq your feedback talapia... Yes, so far the taska sangat ok... cuma idea ni datang bila tengok cos ...

my taska fees dah exceed gaji maid gak. baby 550, kakak 350, abang 150. belum campur OT and transport. huhu. tapi hati tak risau. gi keje takdela berdebar2 dok pikir pasal anak2... memang ada gak terpikir nak amik maid.. macam you katala.. maid bayar baru 800... tapi quality? kita taktau. Pengasuh.. kawasan rumah saya pon takde pengasuh... jadinye.. memang dah allocate ssebahagian gaji untuk kos taska saje. rasanye.. nak tunggu abangnye quit taska by umur 12.. sempat lagi kot tambah adik sorang lagi. hahahaha...

talapia posted on 29-9-2014 01:56 PM
my taska fees dah exceed gaji maid gak. baby 550, kakak 350, abang 150. belum campur OT and transp ...

wahhh, ur taska fees kira mahal jugak tuh... means, actually normal je kalu ada anak lebih dari 2 org taska fee will be more than RM800+++... Huhu..
bukan apa, April next year I dah tambah anak... hehehe...
Anyway, thanks for feedback. I would consider on go ahead with taska...  I will update and explain to hubby.

next year nak hantar anak ke taska tapi yuran bulan 850...strt dari pukul 8.30 smpai 6.30..diorang ajar semua termasuk mengaji...balik umah tinggal main je...tapi ngh berkire2 sebab mahal sangat rasenyer...campur hantar anak sorang lg ke org 350...bulan2 seribu lebey...
kalau xmasuk sekolah tu mcm susah pulak nk tahu perkembangan anak...
rumah n tempat keje jauh....

imma2010 posted on 29-9-2014 02:21 PM
next year nak hantar anak ke taska tapi yuran bulan 850...strt dari pukul 8.30 smpai 6.30..diorang a ...

yuran taska sekarang mahal2 kan... tapi at least kita tak pening dok pikir pasal maid kat rumah...

pengasuh lagi banyak kerenah dari taska, taska sekurang2nya cuti time raya je, pengasuh suka hati nk cuti bila, siap minta advance lg, lepas tu bleh plak emergency tgh sedap2 kerja kt office dia call minta amik anak sbb nk g tgk sedara sepupu belah mak tiri kat spital sakit... lepas tu x bleh komen lelebih, kang anak jadi mangsa, taska plak kalau dh dapat yg ok, maintain je lah, carly bayar pengasuh utk 3 org pun rm750.00... taksa lagi mahal... tp skg alhamdulillah, dh jaga anak sendiri, bosan dgn kerenah pengasuh

Mahalnya yuran taska skrg...kesian ibu bekerja...ada cikgu my son (sek keb) minta tolong jaga baby dia lps pantang nnt sbb x nak antar baby ke taska... kesian lak if x terima

kalau kaya, apa salahnya ambik MAID.
at least, balik umah, kain baju dah settle. itu kan rutin yg paling
4org anak, 2 org adult, banyak jugaklah tu kain baju kena basuh-tak boleh delay 1hari.

antara pengasuh & taska, lebih baik taska.
rules & regulation dah established & tetap. makanan pun dimasak oleh pihak taska.
kalau pengasuh, kita le jugak kena bekalkan. pastu kalau bekalkan anak kita ajek tak boleh takut budak2 lain berebut. so, kena bekalkan lebih. tak pasal2 tanggung anak orang lain jugak. Last edited by Hana on 5-10-2014 06:48 PM

Bercakap pasal maid....memang tgh buat2  pengiraan skrg....maid (7am-7pm) yg ada skrg permitnya habis bulan 2 tahun depan.Nak sambung imigresen kata x boleh dah...sebab dh masuk tahun ke 4.  Tahun pertama maid ni illegal maid. Lps ada P6 ambilkan permit utk dia. Kiranya skrg dah 4 tahun dgn saya dan anak2. Gaji skrg RM700 sebulan. Fikirkan tahun depan...dgn gaji sendiri yg x naik2. Anak2 (12, 9, 5) transit+kafa (RM 300 seorang). Tadika full day RM450). Ada maid ni yg bagusnya,baju anak2  n kain baju kita memang dah dicuci hari2 n dah digosok. Balik kerja  rumah dah berkemas. Pagi2 x rushing nak hantar anak2 ke tadika n sekolah, x fikir barang anak2 tertinggal kat rumah . Tghari ada org kt rumah..memang lega sgt2. Bukan nak kata tak biasa kalau x ada maid...memandangkan husband  jenis berat tulang...tu yg tgh pening ni. Maid dah tanya....mahu disambungkan permit nya atau tidak....klau tak...dia mau cari majikan baru....adoi...smpi skrg masih tgh fikir... apa yg perlu di buat.Klu nak sambung mcmana caranya...dia kena balik indonesia dulu ke? dia memang x mau balik indon.Pening dah fikir....

aku pon mcm ko..anak nak masuk 4.. anak kecik2 boleh pulak aku tak ada maid. ni anak dah form 1, std 5, std 1 and new baby coming in december... aku rasa tak larat sgt nak tgk rumah n kain baju dgn kerja office yg byk n memenatkan otak so we decided to find a maid

aku dah dpt la maid nya. gaji 700... bila baby lahir gaji dia naik jadi 750. baru sebulan dok dgn aku. so far so good. anak aku yg darjah 1 tu pon suka dia...

mintak2 tahan lama.. aminn...

hani2103 posted on 20-10-2014 03:46 PM
Bercakap pasal maid....memang tgh buat2  pengiraan skrg....maid (7am-7pm) yg ada skrg permitnya habi ...

Saja nak share pengalaman saya.Dulu pernah ada maid masa anak kecik2 belum bersekolah lagi.Sekarang tak lagi sebab 4 org anak2 saya semua dah bersekolah Form1, Form 2, darjah 6 & darjah 2.

Cadangan penyelesaian masalah untuk ibu2 yang anak2 semua telah bersekolah (tak ada anak yang masih bayi atau toddlers):
1.Daripada habiskan duit utk bayar gaji maid,pengasuh atau transit-laburkan gaji dgn masukkan ke sekolah swasta 1 sessi pkul 7pagi-5ptg (anggaran RM350-RM550 seorg anak). nampak macam mahal tapi cuba kira balik klu masuk sekolah kerajaan biasa 2 sesi perlu ada 2 pasang baju seragam dlm masa sehari+kos transit+kos  makan tengahari+kos pengangkutan (4 kali sebab ada 2 tempat sehari). kalau sekolah swasta especially sekolah integrasi dah lengkap pelajaran akademik & agama disatukan + yuran bulanan biasanya termasuk 2 kali minum rehat + makan tengahari.
2.Ajar anak yang paling besar untuk bertanggungjawab untuk pegang kunci rumah (kalau waktu van jemput & hantar anak2 balik rumah lebih awal dari mak ayah balik rumah)
3.Cuba bangun pagi masak nasi & sediakan at least 1 lauk yg lengkap cth kalau masak sup daging bubuh sekali sayur cth carrot, kentang  atau lain2 sayur yg sesuai etc.Lps masak sejukkan sekejap & masukkan dlm fridge.Kena ada microwave jadi anak2 balik tak risau gunakan dapur gas cuma panaskan guna microwave
4.untuk sarapan pagi pkul 10, sekolah dah provide.Tapi just incase untuk alas perut sediakanlah cereal atau roti utk anak makan.
5.Urusan kain baju.Kena labur untuk cabinet yg banyak besi penyangkut. Sidai baju guna hanger.Bila kering angkat & terus hang ke kabinet tak yah lipat.
6.Anak2 kena latih gosok baju sendiri.

JuanM posted on 21-10-2014 04:50 PM
Saja nak share pengalaman saya.Dulu pernah ada maid masa anak kecik2 belum bersekolah lagi.Sekaran ...

Juan... Cam style aku je... Lege byk kepala nI biler xder maid.. Tp penat jgn ckp aaa... Hubby aku pn bln jenis ringn tulang sgt... Dier wat keje yg allocate utk dier je... Aku amik org local tunggu anak3 aku blk umah.. So,!dier dtg pukul 1.. N tunggu smpai aku or hubby blk..sehRi rm30. Keje dier pastikan anak2 aku mkn lunch, kemas meja, basuh pinggan, angkat n lipat kain.. Kekadang dier sapu gak umah.. Cuci2 toilet xder..!oh..!lunch aku msk awal2 pgi b4 keje.. Dier smpai msk nsi je.. Dier prepare minum ptg jugak... Sygnyer mkcik ni nk pindah blk kg start cuti skolah ni.. Coz ader famili prob.. Aku offer gak dier ddk ngn aku n naikkn gaji dier.. Tp dier xnk plus dier start sakit2...

So, taun dpn aku x sure blh ke anak2 aku tinggal kt umah sndirian frm 2pm to 7pm? Selamat ke? Aku ader plan nk install cctv jer... Hubby aku xnk amIk maid dh.. Serik dh ktanyer... Plus kes mkcik yg jaga anak aku skang, cuak gak aku nk pkai indon dlm umah.. Oh yaaa... Taun dPn anak aku form 2 n std6.. Both skolah pgi. Yg kecik ddk taska... Korg rsa camner?

taska lebih baik, skrg byk maid lari, pukul / dera kanak kanak kat rumah