CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: GhostWalking

[Tempatan] Gaji RM7 Ribu Pun Belum Cukup Untuk Beli Rumah

offwhite posted on 20-10-2014 11:56 AM
ikut keadaan semasa...dulu gaji bwh seribu mampu je beli rmah...skrg gj rm10k...harga rmah dah mak ...

apa pun kena ikut keadaan semasa...tapi kita pun kena ikut kemampuan kita juga...masa berubah...zaman pun berubah...gitu gak yg lain2....dulu kita muda..sekarang kita dah tua...tapi apakah masa kita muda kita tak boleh fikir cara org tua dan org tua tak boleh fikir cara org muda?.

lagipun...kalau kita cerita pasal harga....ce cerita apa barang yg harganya dari mahal jadi murah?.

masa saya mula2 kerja dulu...karipap harganya 5 sen je...besar kedabak...tu tahun awal 70an...sekarang?.

so..sama lah ngan harga rumah ni...lagi tempat tu membangun semua fasiliti ada, senang, dekat dsb...harga tanah mesti jadi tinggi...macam kita ada tanah kwsn tu...nak ke jual dgn harga 25k je seekar?...mesti nak jual ratus2 ribu juta2..so..kos nak buat rumah jadi tinggi..tu lum cerita kos raw material, kos buruh yg nak gaji mahal bagai...cukai2...dsb....ada negeri2 plak...liat nak luluskan tanah kerajaan utk buat rumah mampu milik..supaya kos tanah tak tinggi..bila kos tanah tak tinggi krn ditanggung oleh kerajaan negeri..kos buat rumah je yg tinggi..tu harga rumah jadi kurang sikit..nak2 disubsidi oleh kerajaan.

Malah...harga ni banyak bergantung pada permintaan...banyak permintaan naik lah harganya..

Anak_Nogori posted on 18-10-2014 05:12 AM
ilmu ni ramai yg tak ada ni auntie..

apa pun...susah kata mereka..hidup masa muda lah kena enjo ...

bab ni kami pernah kena ejek,asal dpt bonus ke apa simpan..

x pe la,pejam mata dgn sindiran org ni..

kami beli rumah,kereta semua cash no hutang pon..

buat masa ni utk beli rumah yg lebih besar tgk lah perancangan nak settle down dkt mana..

plan tu ada,hanya dgn izin Allah boleh terlaksana..

auntieagony posted on 18-10-2014 04:45 AM
Gaji 7k tak mampu nak beli rumah?

Pendapat auntie => Boleh jer tapi pengurusan kewangan mesti dik ...

kak,i simply like your advice..

berduit bukan bermakna nak kena lavish from top to toe and from every angle..

lain lah klu anak menteri ke kan..

saya pun sekarang priority kepada pelajaran anak2..

bab makanan,saya biasa masak je di rumah,simple menu je and only on weekends sahaja belanja makan di luar..

lain2 mcm keperluan bermewah utk diri sendiri tu saya kurang2 kan,sbb benda2 nya dah ada dan klu saya tambah menambah dh jd satu pembaziran pula..lebih selesa bila tgk anak2 dpt keperluan pelajaran yg baik dan sesuai utk mereka..

pinksarah posted on 20-10-2014 01:18 PM

x pe la,pejam mata dgn sindiran org ...

kalau kes macam tu..anggap mereka tak ada ilmu lah...masukkan telinga kiri keluarkan telinga kanan.

lagipun...yg susah yg senang kita...org lain ni mengutuk, hina, ejek mereka tahulah..

so..kita yg berilmu ni....apa yg kita fikir baik utk masa depan kita, anak2 cucu kita..buatlah macam mana serik sekali pun..jangan asik duk bebel macam sesetengah org tu...rumah sekarang mahalnya...macam mana lah anak2 aku nanti?..itu yg difikirkannya....dari duk fikir macam mana kita nak sediakan mereka eset yg sekarang murah kalau dibandingkan masa anak2 cucu2 kita nanti..

Anak_Nogori posted on 20-10-2014 05:28 AM
kalau kes macam tu..anggap mereka tak ada ilmu lah...masukkan telinga kiri keluarkan telinga kanan ...

mmg x ikut pun..

cuma persepsi sesetengah org ni,pelik..

mmg dugaan la kan dikelilingi oleh kawan2 yg beli kereta sport,belanja mewah segala..

tp,after that phase,lega sbb apa nak beli tu kami boleh proceed tanpa major problem..

thanks to my mil dia banyak beri tunjuk ajar bab menyimpan and such..

cuma,bila byk thread berkaitan gaji sekian amount x cukup beli rumah buat i terfikir,teruk benar ke tuntutan hidup sekarang ni..

pinksarah posted on 20-10-2014 01:34 PM
mmg x ikut pun..

cuma persepsi sesetengah org ni,pelik..

teruk benar tu tidak...kalau teruk benar tu dah jadi krisis enonomi...tapi kalau kita tengok...banyak je kereta baru keluar, Kepci, mcd, kedai mamak, supermarket, kedai hanphone, iphone macam kat low yat tu tak putus2 plak org kunjung...tengah jalan baik highway jalan biasa..jalan jem gak..nak2 hari sabtu org balik kg....ayam2, sayur daging dsb...habis gak dijual...tak tahu lah kot bagi sesetengah pihak tu tanda ekonomi benar2 teruk..

tapi mungkin gak teruk benar bagi sesetengah org..sebb dia terlalu susah walaupun gajinya 7k..

Follow Us
lurve82 posted on 20-10-2014 11:34 AM
aminn..lmbt lg...lg 10thn kot...husband ckp xnak ada kolam sbb mls nk jaga...klu senang jaga dan k ...

Bila auntie minta swimming pool kat en suami, mcm tu jugak response dia, mcm layan tak layan jer.

Bila anak2 mintak semasa percutian, lepas balik jer drp cuti, en suami terus pergi expo reki swimming pool on the very next day. Auntie terkesima, kalau ku tahu mcm tu caranya, dah lama auntie influence anak2....

abih semua nak beli bangelo..mana nak layak

cuba2 beli rumah flat walaupun gaji RM7 ribu

pinksarah posted on 20-10-2014 01:27 PM
kak,i simply like your advice..

berduit bukan bermakna nak kena lavish from top to toe and from ...

Salam Pinksarah. Pinksarah kat sinun lagi ker atau dah balik Malaysia semula?

Auntie dan en suami mmg amat2 mementingkan pelajaran. Kalau duit dibelanjakan utk pelajaran anak2, kami tak pernah merasa membazir atau mencatu. Menabung utk pelajaran juga, kami buat drp diaorg kecik. Bimbang andai tak dpt membantu anak2 melanjutkan pelajaran ke peringkat ijazah jika kekurangan kewangan. Tak mahu menagih subsidi kerajaan jika anak tak berkelayakan utk biasiswa.

Auntie emulate drp ex-staff dan rakan2 berbangsa Cina. Ada gak rakan2 Melayu yg sedemikian tetapi majoriti mereka bergantung kpd PTPN dan apa2 bantuan kerajaan.

otomen_taro posted on 17-10-2014 06:36 PM
btul ker basic 6k incometax mcm tu.. hehe epf bkn 11%x6k=660..

xde maknanya income tax byk gitu..

auntieagony posted on 20-10-2014 02:20 PM

Auntie dan en sua ...

Kalau ikut orang Cina (yang pernah diberitahu kat saya dulu ), kos seorang anak, termasuk pelajarannya , adalah RM1 juta .... so pandai2 la bajet kan  ....

pelicano posted on 20-10-2014 03:20 PM
Kalau ikut orang Cina (yang pernah diberitahu kat saya dulu ), kos seorang anak, termasuk pelajara ...

RM1 juta..... dia rancang utk anak dia ambik course medic kat luar negara ker?

Yg auntie tau => utk courses other than medic => about RM400K - RM500K (ini utk kursus di luar negara termasuk study fees, lodging, food, transport). Kalau belajar kat Msia, lagilah murah. Last edited by auntieagony on 20-10-2014 04:39 PM

pelicano posted on 20-10-2014 03:20 PM
Kalau ikut orang Cina (yang pernah diberitahu kat saya dulu ), kos seorang anak, termasuk pelajara ...

Yg RM1 juta tu mungkin termasuk diaorg belikan rumah/apartment dan kereta semasa anak2 mereka bekerja. So anak2 mereka tak terbeban dgn bayaran rumah dan kenderaan. Plus tak payah nak pening2 kepala pasal bayar duit PTPTN.

pinksarah posted on 20-10-2014 01:18 PM

x pe la,pejam mata dgn sindiran org ...

dulu sy pun mcm tu..lps kawin time tu umur 23 trs bli umah...jiran2, sanak sedara semua dok perli2 sbb x ada keta...asyik tumpang keta org ja..skrg bila dah ada ada rezeki 3umah n 1ja yg loan...kata kita sombong plak....
ha yg dok perli2 msh thp tu juga...
bkn nak bangga diri..tapi pengorbanan tuk dpt yg terbaik tu perlu ada....

en hb slalu kata " biar x bergaya, asal hidup x merana" Last edited by afie_m on 20-10-2014 04:38 PM

afie_m posted on 20-10-2014 08:34 AM
dulu sy pun mcm tu..lps kawin time tu umur 23 trs bli umah...jiran2, sanak sedra semua dok perli2  ...

u patut bangga sbb sekian lama u simpan duit u boleh beli aset..

tgk aje lah berapa ramai yg muflis..

pilihan di tangan kita kan,buat keputusan dgn bijak,In Shaa Allah nampak lah hasil nya..

auntieagony posted on 20-10-2014 06:20 AM

Auntie dan en sua ...

kita baru balik kak..

anak2 semua masuk international school,self pay..

tgk tahun depan pula klu ada rezeki pindah semula..

saya nak dorang sambung syllabus dorang tu..

duit boleh cari,pendidikan anak2 ni x ada galang ganti,dah ini kemahuan dorang saya turutkan tp dorang kena sungguh2 lah..

Z28 posted on 17-10-2014 06:30 PM
Huh,

Tujuh k je dik.. Tak banyak pun.

Gred 48 tu basic salary 5k plus.. Campur allowance 6k jah..

pinksarah posted on 20-10-2014 04:40 PM
u patut bangga sbb sekian lama u simpan duit u boleh beli aset..

tgk aje lah berapa ramai yg mu ...

btl2...kita klau terlalu pk ckp2 org pun blh buat kita down....jd pk mn yg terbaik tuk diri....

nape 7k x mampu beli umah? tggi sgt ke komitmen? buyer aku gaji 6k lepas je beli umah aku ( rm350k, depo rm100k)

aku gaji x smpi 5k pun lepas je beli umah 300k ( depo 30k, komitmen kete jela rm500)..

merrissa posted on 17-10-2014 06:01 PM
Erk alamak........habis la aku....buat rumah papan jela....xpon reban ayam

lau leh buat umh papan ..kire kaya dah tu...rumah papan ag mahal...lainla kalau papan lapis...