CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: berun

[Tempatan] Ustaz Kazim: Kempen sentuh anjing agenda liberal

alfiq
or tarkib
Ustaz Zaharuddin dalam bukunya A comprehensive Prayer Formula - pp 5-6

menurut Dr Zaharudin , mereka ygberpegang pada satu mazhab tertentu dibolehkan untuk ikut pendapat mazhab lain selagi tidak jatuh dalam kategori  ini

1. talfiq tu perbuatan menyatupadukan kesemua pendapat scholar / sarjana yg berbeza sehinggakan ia  TERPESONG  DARIPADA  pendapat scholars yg ramai / majoriti  -

2. the intent is not to find rukhsah - maksudnya dok ambik hukum yg paling senang atau ringkas antara semua aliran pendapat itu kerana ini  dikatakan berdosa dan 'boleh jatuh kepada 'fisq'' . dlm sha riaah ini dikenali sebagai ' tattabu 'ar -Rukhas' . Menurut Imam Jamaluddin al Mahally al - shafi'i dan Imam Abu Ishaq al - Shatiby al - Maliki, perbuatan ini  'unanimously agreed' / sebulat  suara disetujui  oleh ijma' as forbidden/ terlarang ( dipetik dlm buku : a comprehensive prayer formula , pp 5-6  , rujukan asal Sharh Jam' al - Jawaami', 2/402; al i'tisam , 4 / 43

i highlight tu sebab bukan anda yg buat lagu tu tapi ada tak kalangan kita yg suka dok guna mazhab itu ini tapi tak sedar yg ditebalkan tu ????

miskintegar posted on 20-10-2014 05:39 PM
aku tengok dlm gambar gambar bukan main beramas mesra depa tu dgn anjing2....siap peluk ibarat pet p ...

lu le buat kempen peluk babi la...

pada i , kalau something is GOOd you needn't have so much facts to back it up

tapi kalau X tu syubhah

LIHATLAH panjang lebar untuk JUSTIFIED  

hmmm?

ajie2000 posted on 20-10-2014 10:56 PM
ada ke i kata haram..? post yang mana?

cumanya kalau berpegang pada mazhab ini ianya lebih sela ...

hak eleh... ni sorang lagi bertaichi..

dah tak haram pulak dah..

habis yg kecoh haram sana sini apahal???

Baca point aku, aku tak pernah kata Imam Syafie salah tapi yg aku nak cakap supaya berlapadang dada dgn kepelbagaian mazhab.  Ini tidak sikit2 haram..sikit2 haram.  

Hanya perlukan sorang lobai JAKIM yg bagus utk keluar dan buat statement "mmg kami terima ada pendapat ulama bahawa anjing boleh disentuh tapi kami rasakan buat masa skrg tak perlulah kita mengubah fatwa yg ada dalam Malaysia bagi menjaga maslahah umum selain tidak ada keperluan.  Bagi yg dalam keadaan yg memerlukan anjing disentuh maka adalah tidak berdosa utk menyentuhnya".  Bukankah itu lebih lunak, lebih mesra dan mengelakkan buruk sangka penganut agama lain.  Ini tdak menjerit ke hulu ke hilir 'HARAM, HARAM, HARAM'.. maka si pengikut jahil terus melompat lebih sudu dr kuah siap memurtadkan org.

Nabi dah sebut akan kewujudan 4 mazhab..dan sesiapa yg ikut pendapat (yg kemudiannya diakhirat rupanya tersilap) maka dapat juga pahala dan bagi yg mengikuti padangan yg betul maka dapat 2 pahala.  Jadi kat mana berdosanya (sebab kalau berdosa tentu akan masuk neraka).  Kalau ko rasa dan yakin ko yg betul ko dpt 2 pahala, tapi yg tak betul tu akan tetap dapat pahala (bukannya dosa).  Jadi yg kecoh mahu tarjih2 ni apesal??

Ni yg Mahathir tak suka dgn sesetengah ulama.  Suka menyempitkan dan suka menyusahkan org ramai. Benda dah settle beratus tahun dulu mahu susahkan kepala hotak nak tarjih2.  Pi lah tarjih sistem Bank Islam zalim tu lebih byk faedahnya.

sixret posted on 20-10-2014 11:17 PM
Terima kasih mbhcsf. Saya juga selalu bersependapat dengan saudari dalam pelbagai isu( dalam forum ...

tak pe tak perlu nyatakan sokongan, sebab i am still struggle to be a good muslim , i am just the same as the rest . it is okay bukan itu yg saya nak saudari cuma , something yg you and i akan risau

pengaruh fahamam liberal u know yg bila u baca the literatures you detect and then you rasa my god ...bebenda ni dah as what being stated - u nampak tak benda isu touching the dog ni isu remeh  - so ini pseudo problems - benda yg menyebabkan umuat islam terjebak dalam polemik yg tak sepatutnya wujud - dan saja bersifat  pushing the boundaries.

i bet you can ask each yg dok sokong ni apa hukum  joining  org minum arak semeja?

berapa yg tahu ?

tapi of course when is said thsi akan adalah cecakap  oh ISLAM ITU MUDAH
u know pemikiran seinci akan go for this

tapi u know kan ALLAh dah  kata ada di kalangan kita yg takutkan Allah dan siapa golongan itu ...

golongan yg bila depa istinbad hukum depa ada tatacara.

dan ada kedalaman ilmu

HangPC2 posted on 20-10-2014 11:17 PM
KENYATAAN MEDIA
KETUA PENGARAH
JABATAN KEMAJUAN ISLAM MALAYSIA

Saya Yang Menurut Perintah

ni dia turut perintah siapa? perintah Allah ke perintah UMNGOK??  

Follow Us
Aku teringat kes pakcik g panah anjing buta luar pagar umah dia..

Kejam sgt..

Tapi x ade pon ustaz serta jabatan agama buat serbuan atau bantahan atau mengeji tindakan pakcik tuh...

Aku kan..aku rase..frust sgt bile jadi camni...aku bukan peminat anjing. .tp aku nampak ke tidak adil an ...kasih sayang dan program understanding di keji...tp bile ade kekejaman...mereka yg org kata tinggi ilmu ni diam sahaja....

Itu lah akibatnya bila semua benda kita buat sampai obses. Benci anjing sampai obses. Sampai baling batu. Sampai dipukul. Pastu gigih pulak nak anjur benda mcm ni nak timbulkan kesedaran konon.

Kami kat borneo ni dari kecik 'bergelumang' dgn anjing. Bkn maksud aku berpeluk cium mcm dlm majlis i wan to touch the dog tu. Tp kiri kanan dpn belakang jiran2 bela anjing. Tp kami dididik utk tidak benci anjing. Sebaliknya anjing2 tu tolong jaga rumah kami. Bila kami bertandang ke rumah jiran utk krisms atau cny, ada je anjing tu lalu lalang dlm carporch rumah tp xde pun niat nak pegang atau belai walau sekiut mana pun anjing tu. Kalau anjing tu lain mcm sikit mcm nak menyalak, tuannya akan defend kita dan halau anjing nya pegi ke tempt lain sambil ckp "tak apa, anjing ni takkan gigit. Saya ada"..

Apabila setiap hari disuakan dgn situasi mcm tu, kita sudah terbiasa. Sambil itu kita tau peranan anjing tu tp kita tak lupa batas agama. Tp sebaliknya berlaku kalau dari kecik kita dimomokkan dgn anjing jahat, anjing gigit org, anjing kejar org buat kita takut anjing. Bila jumpa anjing je kita baling batu. Ditambah lagi anjing ni 'najis'..maka perasaan tidak senang dgn anjing tu bertambah membuak dan btukar jadi obses benci anjing. Bila dah dewasa persepsi bertukar sbb byk kwn bela anjing comel2 pastu teringin nak bela pulak. Jadi obses.

Jgn melampau bila buat suatu perkara. Bersederhana saja. Bersederhana itu digalakkan islam dan kunci dlm kehidupan ni. Utk elakkan benda begini terjadi. Wallahualam

Ummah skrang gigeh duk give a sht pasal kesuchian peribadi la pulak...biarla diorang nk pegang ke,french kiss dengan hanjeng tuh antara diorang dgn elohim.Banyak lagi issue lagi kronik di kalangan ummah suchi sunni selain duk terkangkang lari bila nampak kelibat hanjeng...

xda ka umat fefeeling savior tiba2 muncul nk anjurkan iwanna save anak haram? I wanna school mat rempit? Or even iwanna prevent child abuse...??? Emangnya ummah ini fefeeling dia jah betul,mazhab dia jah betul.sempurnanya ummah.

a_gen2 posted on 20-10-2014 11:30 PM
Saya Yang Menurut Perintah

ni dia turut perintah siapa? perintah Allah ke perintah UMNGOK??   ...

HangPC tu bukan geng ISIS/ISIL? deme nak kena tembak kaaa? tu anak buah kalipoh tuu....

True-X posted on 20-10-2014 11:33 PM
Aku teringat kes pakcik g panah anjing buta luar pagar umah dia..

Kejam sgt..

Kan sis.Panah hanjeng disunatkan kot dlm ugama melayu..kesian tengok ummah meleis dgn binatang xberotak pon bermusuh,imagin kalo diorang deal dgn' so called gentiles' yang berbeda sekali pendapat ugama...harus sawan ummmah hari2 terkejut..lolz

mbhcsf posted on 20-10-2014 11:26 PM
tak pe tak perlu nyatakan sokongan, sebab i am still struggle to be a good muslim , i am just the  ...

-Off topik-

Sangat setuju. Kadang2 saya tertanya2 mereka ni faham apa maksud pemikiran liberal atau tidak. Saya sendiri cetek ilmu agama dan masih banyak yang perlu belajar. Tapi dari jauh kita boleh nampak liberalism dalam banyak kes di Malaysia. Paling menyedihkan terlalu banyak umat Islam(bukan golongan liberal) yang just ikut2 hanya kerana ingin termasuk dalam golongan "urban" atau "takut" dan tak mahu brkonfrontasi dengan golongan liberal. Biasanya golongan liberal lantang bersuara dan pandai selok-belok to haze the truth. There is a very thin line yang differentiate between liberalism and Islam(approved by Allah). Mereka biasanya guna isu yang tak terlalu jauh menyimpang dari Islam(yakni syubhah).

Sebagai contoh:
Golongan liberal ini tak akan kata "tak payah solat". Sebab ramai umat Islam(termasuk yang lemah iman) tahu solat itu wajib. Mereka tahu mereka akan "kalah" di situ. Mereka guna isu yang "samar-samar" sampai segelintir umat Islam(yang lemah iman atau taat perintah) "berkata betul ke ni?" atau "betul jugak cakap dorang."

Most of the time majoriti golongan berfikiran liberal tidak berniat nak pesongkan pemikiran umat Islam cuma mereka emphasize their belief in such a way sehinggakan ramai umat Islam membenarkan kata2 mereka.

Orang Islam yang dimomokkan dengan pemikiran "urban" melihat semua perkara dengan kaca mata mereka. Pada mereka "urban" itu gah. Sebenarnya, saya tiada masalah dengan golongan urban. Masih ramai golongan urban, berpendidikan tinggi, very intelligent dan kaya yang kembali menghayati Islam yang sebenar. Yang menjadi masalah, apabila golongan "urban" berfikiran liberal cuba untuk meracuni pemikiran umat Islam dngan cara yang paling halus menggunakan hujah yang "nampak" cukup meyakinkan dan "betul" sehingga memesongkan pemikiran umat Islam lain yang naive and innocent.

Semoga kita semua dilindungi dengan pemikiran liberalism.

Boleh baca banyak buku karangan sarjana muslim dan non-muslim tentang isu liberalism/liberal thinking supaya tidak mudah terpedaya dan terjerumus.

Wallahua'lam.

golongan meleis di malaysia ni mostly dari kecik dulu memang dah dimomokkan yg anjing tu bahaya, kotor, jijik, hina, zalim, kejam......padahal yang haram cuma bela buat pet & sentuh suka2 je (berdasarkan mazhab shafie...mazhab lain hukumnya bukan haram) ...kalau bela bersebab selain dari buat pet x haram......dan akibatnya semua jadi paranoid dgn anjing....jumpa anjing je baling batu...sapa yang tolong anjing dicemuh & dihina...

sebab tu la bila event tu dibuat semuanya menggelabah, kecoh, havoc, meroyan, seolah-olah event sentuh anjing ni jauh lebih hina & teruk dari pesta arak, seks dll....padahal semua ni nothing la......serius arr.....

btw aku x halang tapi x sokong event ni...tapi x perlu la hina penganjur & orang yg join benda ni...cakap & tegur baik2 x boleh ke.....

yang paling kelakar sekali ada la golongan ustaz/ustazah fb cakap semua ni agenda liberal, yahudi, illuminati, kapir utk menyesatkan umat islam......takkan sentuh anjing boleh sesat...wtf la....lemah sangat ke iman orang meleis ni......

mbhcsf posted on 20-10-2014 11:26 PM
tak pe tak perlu nyatakan sokongan, sebab i am still struggle to be a good muslim , i am just the  ...

errr... ikut bersama kawan yg minum arak dlm meja yg sama wpun kita tak minum adalah haram.  Bukannya haram minum (pasal tak minum) tapi perbuatan redha pada perbuatan peminum arak itu.  Kecuali sesetengah pendakwah yg mahu berdakwah.  Itupun ada adab dan caranya..bukan boleh bergelak ketawa berdekah2 bersama si peminum yg dah mabuk tu. Kat sini tak de khilaf ulamak mazhab dan muktabar kecuali kalau ada ulama2 celup yg tersesat.

JAKIM tak boleh sekat pemikiran baharu pendekatan pemikiran tajdid yg lebih kritis, terbuka.  Renti2kanlah JAKIM bersikap jumud.  30-40 tahun dulu bolehlah buat camtu.  Skrg zaman teknologi org boleh tahu pendapat ulama dunia sepantas kilat.  Ulama2 pun perlulah pantas dan bersikap terbuka dlm berfatwa. Takkan nak tunggu bersidang setahun sekali di hotel 5 bintang baru nak bikin fatwa.  Cara itu sudah lapuk.  Sebarang isu yg memerlukan hukum perlu dibincangkan sepantas kilat.  Zaman2 skype, video conference tak perlu ulamak nak bersidang dlm dewan aircond siap makan mewah terhidang.  Bleh aje bersidang guna skype dr dlm bilik masing2. Nak lebih formal boleh buat video conference dr lokasi bandar masing2 seluruh dunia.  Telekom pun ada offer service tu. Teknologi ada tapi tak mahu guna...duduklah dlm kejumudan nak bersidang juga kat hotel berbilik aircond.  Masalah ummah lebih utama dan lebih perlu disettle dgn segera, pantas dan adil dibiarkan sampai basi.  Kdg2 org dah lupa tup2 baru nak keluar fatwa baru.

Ulamak juga rentikanlah bersikap syok sendiri sampai tak sanggup kena soal.  Kena soal sikit sentap..kena soal sikit sentap.  Hanya tanya pasal apa ada pendapat mazhab kata anjing tak najis dah sentap.  Terus hungkit tak reti pasal maqasid syariah dan mcm2 istilah Arab lagi.  Soalan tetap tak dijawab.

skystrike posted on 20-10-2014 11:48 PM
golongan meleis di malaysia ni mostly dari kecik dulu memang dah dimomokkan yg anjing tu bahaya, kot ...
padahal yang haram cuma bela buat pet & sentuh suka2 je (berdasarkan mazhab shafie...mazhab lain hukumnya bukan haram) ...kalau bela bersebab selain dari buat pet x haram......

Betul tu. It's nothing. Yang menjadi something apabila penganjur  beria-ia mengadakan program dan "mengajak" umat Melayu Islam suruh pegang anjing saja2 just to buang perasaan "tak suka" pada anjing. Now that's something.

dan akibatnya semua jadi paranoid dgn anjing....

terpulang pada individu. kalau dia paranoid pada anjing, tak kan kita pulak nak berkeluh kesah. kalau kita paranoid ngan tikus, cicak, ular, lipas, spider. tak akan kita nak adakan program just nak hilangkan rasa paranoid tu.

jumpa anjing je baling batu...

ikut konteks.

kalau baling saja2 tanpa anjing tu buat apa2, memang orang tu bersalah.

tapi kalau baling batu sebab nak selamatkan diri, tiada masalah. itu cubaan mempertahankan diri.

sapa yang tolong anjing dicemuh & dihina...

sangat setuju. tiada masalah beri makanan/minuman/bantuan perubatan atau tempat tinggal pada anjing yang dalam kesusahan. siapa yang mencemuh dan menghina tu nampak sangat tak faham Islam.

Wallahua'lam.

skystrike posted on 20-10-2014 11:48 PM
golongan meleis di malaysia ni mostly dari kecik dulu memang dah dimomokkan yg anjing tu bahaya, kot ...

Jap lagi ada yg give up dgn hujah akan kata 'lantak koranglah.. lepas ni pi usap babi pulak'...

nothing wrong being liberated of minded. why meleis so butthurt? ada ker dorang paksa kamu sentuh anjing yang comel itu? meleis...always left behind. petty

a_gen2 posted on 21-10-2014 12:01 AM
Jap lagi ada yg give up dgn hujah akan kata 'lantak koranglah.. lepas ni pi usap babi pulak'...  ...

jangan risau....kalau ada la event sentuh babi confirm gagal punya....meleis kan jijik dengan babi ni....1000000000x lagi jijik dari rasuah, arak katanya...

sixret posted on 20-10-2014 11:59 PM
Betul tu. It's nothing. Yang menjadi something apabila penganjur  beria-ia mengadakan program  ...

tahukah di zoo ada program pegang ular sawa utk pengunjung.  Bagi yg paranoid ular mmg digalakkan mencubanya.  

Jadi program pegang binatang yg kita peranoid mmg berlaku di sana sini.  Bagi yg jumud tak suka bermusafir mmg tak tahu apa2.  

Tapi hanjing jugak yg jadi mangsa ummah mulayu...

Satu lagi bab beriya2 - aku dapati programm ini tidak diwar-war secara meluas.  Aku hanya dpt tahu selepas habis acara.  Itupun pasal media UMNGOK yg kecoh. Yg datang bukan ramai sangat.  Hanya beberapa ratus org termasuk non muslim. Yg aku dapati yg beriya2 ialah konsert Mariah Carey siap iklan di media massa.  Yg ni okay aje aku tengok.. pasal apa?? Pasal menteri JAKIM kata ini tidak perlu kecoh pasal sudah ada fatwanya...

meleis jijik dengan anjing, tapi tidak jijik makan rasuah some of them. even 10ringgit pun ambil. so miskin?