CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: R2D2

[Tempatan] PLKN: 604 pelatih tidak boleh bercakap bahasa Melayu

kerunai posted on 26-10-2014 04:10 PM
ikut sangat cina MCA

baguslah ...banyakkan lagi sekolah vernakular !!

apa kaitan bahasa dengan babi anjing?
adakah tips untuk fasih mandarin kena banyak makan babi?

v(T.T)v posted on 26-10-2014 05:50 PM
Honestly, mulayu urban , mulayu kaya2, dkt rumah pun cakap english dgn anak, anak mereka BI lebih  ...

Aku perasan jugak anak najib yg pompuan tu mcm kurang skit melayu dia, dia blh ckp tapi mcm lambat nak pikir buat ayat kut, dia mcm more comfortable ckp english lagi. Oklah tu takdelah teruk sgt malay dia pun. Cuma yg paling aku nak tergelak klu couple melayu yg keja kat oversea, tak kiralah embassy or int company, mcm langsung taknak ckp melayu dgn anak2 sampai anak2 tak tahu or tak blh sgt ckp melayu padahal parents melayu belacan jah. Lps bberapa thn nak balik msia dorg bukan pikir kesian kat anak2 nanti, dorg blh mcm bangga lak tu anak tak reti ckp melayu sbb duk obersea, classssss hoccaeyyyy! Lol

ada sorang manager france kat tempat kerja ris baru  beberapa bulan dok sini dah boleh cakap melayu.... apa dia buat ialah tiap2 hari dia mesti bercakap dalam bahasa melayu kat meeting yg kita buat setiap pagi, mula2 mmg lah kena baca yg dia tulis dulu kat buku......... lama2 terus boleh cakap melayu walaupun lintang pukang.... tapi boleh le kita faham......

ni sedari kecik beranak kat sini, tak tahu cakap melayu

Saya memohon maaf dulu jika pernyataan saya mungkin menyinggung perasaan sesetengah pihak.

Hero mulayu spt ISMA memperbesarkan masalah penguasaan BM di kalangan sesetengah pelajar, dan terus buat tak nampak terhadap pelajar cina yg juga ramai yg bagus dlm BM, adalah mempunyai agenda halus mereka tersendiri.

Mesti orang tertanya2, kenapa orang cina yg tak pandai BM dijadikan bahan perbualan, sehingga dipanggil balik China?

Sebab utama yg pertama, sifat self-abasement dlm diri mulayu. Mulayu rasa orang cina tak pandai BM adalah satu penghinaan terhadap mereka. Saya rasa tak payah marah marah, kalau lu rasa BM dipandang ringan, baik awak berusaha supaya BM menjadi bhs antarabangsa (bukan dikalangan bangala, myammar, vietnam, nepal dan d.l.l) Jika BM mempunyai nilai macam English, tak payah paksa pun orang sendiri automatik belajar.

Sebeb kedua, mereka yg berkaitan dgn politik, sering menggunakan orang cina sbg modal politik. Tak kira betul atau salah cina buat, tetap mereka boleh cari bahan politik. Misalnya menggelar orang cina pendatang/penumpang/penceroboh, nanti bermuka suci murni kata SJK punca perpecahan antara kaum ( u kutuk orang lain dgn kata kata hina, nak orang berbaik2 dgn ko lagi? lu ingat semua cina khor su koon)

Buat apa marah2 orang tak pandai BM, bukannya ko rugi apa apa, betul tak?

Dekat China, di provinsi kaum minoriti, sekolah mereka juga mencontohi singapore, sistem pendidikan dua bhs, bhs ibunda kaum minoriti dan bhs Mandarin) Banyak juga kaum minoriti tak pandai mandarin, tak nampak Komunis China  kutuk mereka tak patriotik ke suruh keluar China ke, komunis China hanya menggalakkan mereka belajar, tak marah marah punya.

PS: Yg kata China hanya satu aliran sekolah tu sila cari fakta dulu.
Last edited by v(T.T)v on 26-10-2014 08:38 PM

Orange1 posted on 26-10-2014 08:15 PM
Aku perasan jugak anak najib yg pompuan tu mcm kurang skit melayu dia, dia blh ckp tapi mcm lambat ...
Aku perasan jugak anak najib yg pompuan tu mcm kurang skit melayu dia, dia blh ckp tapi mcm lambat nak pikir buat ayat kut, dia mcm more comfortable ckp english lagi. Oklah tu takdelah teruk sgt malay dia pun. Cuma yg paling aku nak tergelak klu couple melayu yg keja kat oversea, tak kiralah embassy or int company, mcm langsung taknak ckp melayu dgn anak2 sampai anak2 tak tahu or tak blh sgt ckp melayu padahal parents melayu belacan jah. Lps bberapa thn nak balik msia dorg bukan pikir kesian kat anak2 nanti, dorg blh mcm bangga lak tu anak tak reti ckp melayu sbb duk obersea, classssss hoccaeyyyy! Lol
Orang melayu tak erti BM tak apa, kalau cina tak erti BM mesti keluar Headline Utusan 3 hari 3 malam, siap suruh balik tongsan.

v(T.T)v posted on 26-10-2014 08:42 PM
Orang melayu tak erti BM tak apa, kalau cina tak erti BM mesti keluar Headline Utusan 3 hari 3 mal ...

Bagi aku semua org kena belajar n blh bertutur dlm bhs melayu sbb kita duduk di malaysia kan, dah katanya bhs kebangsaan. Tak kiralah melayu ke, cina, india or bangsa2 lain. Bagi aku org cina dah bagus dlm perniagaan, so bagus utk bisnes jugak klu blh bertutur dgn agak baik dlm bhs melayu sbb melayu gak yg duk g kedai cina jadi senang le nak layan pelanggan, anggap je mcm tu utk kebaikan sendiri gak. Jadikan benda ni sbg cabaran,  supaya iorg melayu takde modal lg nak complain lol. Cari jalan mcm mana nak bagi anak2 korang dr kecik lg dah blh ckp melayu sbb nanti senang bila dorg g sekolah.

Follow Us
v(T.T)v posted on 26-10-2014 05:48 PM
Hehehe, dulu saya dapat A2 dlm BM, kawan mulayu saya pun kata, apa nak jadi ni, BM cina lebih bagus  ...

Bro, kalau macam tu BM ko lebih baik dari saya. Saya cuma dapat C6 subjek BM.

kerunai posted on 26-10-2014 04:10 PM
ikut sangat cina MCA

baguslah ...banyakkan lagi sekolah vernakular !!

motif akak nak sebut vavi hanjeng pun susah2 eja jawi, ingat tak mo kasi MyVi baca ka sudahnya wat serabut kepala sendiri ja...

by the way (ini BM ka?) hampir semua saranan akak tu melayu dah lama buat....

spiderman80 posted on 26-10-2014 09:51 PM

ko menulis dalam forum sebijik macam melayu, mesti ko jawab exam pun sebijik macam melayu. tu pasal hancus...

Orange1 posted on 26-10-2014 09:01 PM
Bagi aku semua org kena belajar n blh bertutur dlm bhs melayu sbb kita duduk di malaysia kan, dah  ...

Saya setuju sangat!! Masa sebelum tahun 2000an, peniaga Cina kebanyakkan deal dengan Chinese customers. Tapi kebelakangan ini, kuasa pembeli Melayu semakin kuat bertambah dengan perangai customers Cina yang sangat cerewet dan berkira, peniaga Cina sepatutnya ambil kesempatan menguasai BM dengan baik untuk berurusan dengan kaum Melayu.
Bagi saya, it's a win-win situation, tapi bagi saya, penguasaan BM sepatutnya bukan cuma ingin berurusan dengan kaum Melayu, sepatutnya setiap masyarakat Malaysia harus menguasai bahasa kebangsaan dengan baik.

Pada masa yang sama, saya galakkan rakyat Malaysia belajar Mandarin memandangkan negara China kini muncul sebagai antara sebuah negara terkuat ekonomi, sepertimana masyarakat dunia berlumba-lumba mempelajari Bahasa Inggeris ketika British dan AS muncul sebagai penggerak ekonomi dunia abad lepas.

Decaffeinated posted on 26-10-2014 09:55 PM
ko menulis dalam forum sebijik macam melayu, mesti ko jawab exam pun sebijik macam melayu. tu pasa ...

Bro, saya cuma pandai bercakap dan menulis, tapi tak pandai jawab soalan peperiksaan (mungkin sebab saya memang pelajar lembap)...

spiderman80 posted on 26-10-2014 09:58 PM
Saya setuju sangat!! Masa sebelum tahun 2000an, peniaga Cina kebanyakkan deal dengan Chinese custo ...

Aku pun sokong sgt psl belajar mandarin tu, dgn keadaan ekonomo dunia skrg ni ayuh melayu2 n kwn2 bangsa lain jugak klu blh cari jln bagi anak2 belajar mandarin. Aku pun hari tu ada belajar skit kat u tube tp dah tinggal hehe kena g kelas baru menjadi, tp oklah tahu jugak walaupun sikit dr taktau langsung.

spiderman80 posted on 26-10-2014 09:51 PM

Bini ko melayu ke spiderman yg bm ko blh bagus mcm ni?

Orange1 posted on 26-10-2014 10:04 PM
Aku pun sokong sgt psl belajar mandarin tu, dgn keadaan ekonomo dunia skrg ni ayuh melayu2 n kwn2  ...

Walaupun saya seorang Cina, tapi saya pun tengah belajar Mandarin. Dulu dari bangku sekolah rendah, saya masuk SK. Mak ayah ada bagi saya masuk kelas tusyen Mandarin tapi saya tak dapat tangkap apa yang cikgu ajar sebab saya memang pelajar lembab. Selepas saya keluar bekerja, kawan sekerja dan pihak atasan saya ramai yang guna Mandarin, pada mulanya saya amat sukar untuk mengharungi hari-hari bertutur denagn mereka guna bahasa yang sangat asing bagi saya. Saya pernah diketawakan dan disindir oleh kawan-kawan.
Hari ini, saya dapat bertutur Mandarin walaupun bukan tahap terbaik, cuma saya tak reti menulis dan membaca sebab ia jauh lebih sukar.

Orange1 posted on 26-10-2014 10:06 PM
Bini ko melayu ke spiderman yg bm ko blh bagus mcm ni?

Tak lah... saya produk SK, bukan SJKC.

spiderman80 posted on 26-10-2014 10:10 PM
Walaupun saya seorang Cina, tapi saya pun tengah belajar Mandarin. Dulu dari bangku sekolah rendah ...

Ooo mcm tu tp oklqh skrg ni dah improve byk kan. Tp bhs cina yg korang duk ckp kat rumah tu bhs apa? Bukan mandarin ke? Ke Hokkien? Sorry aku mmg buta skit psl bhs2 cina ni Kiranya bhs ckp kat rmh lain bhs bisnes lain, gitu ke? Aku lupa kwn cina aku penah terangkan psl ni, lps tu ada beza ikut negeri pulakkan bhs pertuturan di rumah?

spiderman80 posted on 26-10-2014 10:12 PM
Tak lah... saya produk SK, bukan SJKC.

Ooo gitu ingatkan bini ko melayu lol

Opismet i mostly chinese. Dorang prefer cakap bahasa compared than english bile communicate dengan i and other malays. Kkdg i malu sendiri bile i speak english, dorang balas in bahasa.

Even kalo keluar lunch, i sorang je malay, dorang akan communicate among them in bahasa. Surprisingly, bahasa Malaysia dorang sangat bagus. Macam air je cakap. Kalah i kkdg.

Orange1 posted on 26-10-2014 10:24 PM
Ooo mcm tu tp oklqh skrg ni dah improve byk kan. Tp bhs cina yg korang duk ckp kat rumah tu bhs ap ...

Cina ni ada banyak dialek (yang juga bererti berbeza bahasa dialek, budaya dan kepercayaan masing-masing). Contohnya Kantonis, Hokkien, Hakka, Teochew dll memiliki kebudayaan dan kepercayaan yang berbeza. Walaupun sesama adalah Cina Han dan menggunakan tulisan Cina yang sama, namun yang peliknya, tulisan Cina tu boleh dibaca Mandarin, Kantonis, Hokkien, Hakka dll mengikut 'kehendak' pembaca itu sendiri.
Di Malaysia, bukan semua orang Kantonis tahu dialek Hokkien atau sebaliknya....dan yang penting, bukan semua Cina Malaysia tahu Mandarin. Jadi, untuk mendakwa semua Cina reti Mandarin adalah tak benar.

masa sekolah form 5 dulu..classmate aku ramai cina..melayu adalah dlm 6 org.jadi dorang cong ceng ckp bahasa cina dlm kelas walaupun dorng boleh ckp melayu dgn baik ..tapi bila time exam, keputusan bahasa melayu jauh lg baik dari bahasa mandarin. sampai aku maki dorg cibai lu org..ckp cina memanjang tp mandarin hancur...dorg cakap exam mandarin lg susah lor.

tulah kenangan..masing2 no hard feeling..