CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Nicki_Meow

MENGAPA MEMILIH BIDANG PENULISAN (Mod Akan Kasi Tacang)

Nicki_Meow posted on 6-11-2014 09:07 AM
Thanks for sharing Sari.

p/s: Lenkali letak cerita panjang-panjang sikit, okay? Tak m ...

Amboii... tak nak cerita kontot...sayalah tu yang letak cerita kontot kakakaa larikkkk

Nicki_Meow replied at 31-10-2014 08:54 AM
Rasa ceria bila baca komen ni....

Tapikan niki. Idea datang terlahir dari keinginan.contoh kita nak bunuh org tu tapi tak dapt maka terlahir babak bunuh. Hoho.

Edited by Leafumi at 8-2-2015 11:34 PM

As-salam..nak share gak..

Sebelum tu aku nak bagitau yang aku seorang yang pemalu n tak reti nak beramah.. So maafkan aku kalau ada forumer BRP ni fikir aku sombong. Mungkin ni kekurangan diri aku tapi kalau orang layan aku baik, aku akan balas baik jugak.

Aku ni suka mengelamun & banyak berfikir. Masa kecik aku cukup suka baca buku2 cerita yang parents belikan. Tambah2 lagi kalau ada tunjuk gambar2 yang cantik.Aku pun banyak terpengaruh dengan jalan cerita sesuatu movie,drama, komik & novel. novel pun aku banyak baca novel cinta tu pun sebab kakak aku hobi baca novel jugak. so aku tak perlu beli novel just balas yang dia punya.

Bila dah banyak didedahkan dengan semua tu, aku cuba visualkan atau keluarkan apa yang ada dalam imaginasi aku sama ada melalui lukisan atau penulisan. Melalui penulisan,aku banyak curahkan kat buku2 latihan sekolah yang  tak digunakan. Tapi semua cerita2 yang aku buat tu tak pernah habis. Aku sangat suka subjek penulisan masa kat sekolah. Kalau exam, aku akan pilih soalan yang akhir-akhir sebab selalunya soalan akhir karangan dia akan berbunyi ‘ sila karang cerita berdasarkan peribahasa…’ ataupun ‘ceritakan pengalamana anda blablabla..’ haha.. senang untuk aku curahkan idea aku..karangan berformat aku kurang gemar sebab tak ingat format. Aku minat subjek sejarah, aku pernah khatam buku teks sejarah form 4 & 5 sekali. Kawan2 aku semua kata aku gila. sebab aku baca buku teks tu macam aku baca novel.

Aku tak tau nak terangkan camne… dulu aku pernah fikir aku ni kenapa selalu berimaginasi ? adakah aku ni gila ? sebab otak aku dengan sendiri akan muncul idea2. Tu belum kira kalau terpengaruh dengan movie or bahan bacaan. Aku jadi tak boleh simpan n nak kena luahkan jugak. Dulu aku karang kat buku sekolah n bagi siblings, kawan2 rapat baca. Dowang cakap penulisan baik. disebabkan hanya cuba2 apa yang aku karang tu tak pernah dihabiskan. pernah aku guna 3 buku latihan untuk buat novel tapi last2 aku buang sebab bila aku dah tamat sekolah & baca balik aku rasa macam banyak cacat celanya & aku malu dengan diri sendiri sebab aku rasa hampeh sangat2. so aku banyak berkarya dengan lukisan & focus study art & design. Bila jumpa dengan orang2 seni ni baru aku sedar, otak dorang lagi ‘gila’ n idea lagi gempak2 dari aku. So aku bukannya tak normal cuma imaginasi lebih dari orang lain yang tak minat bidang penulisan/seni. cuma kadang2 tu biasalah teremosi lebih. family aku sampai sekarang panggil aku 'otak kartun'. Aku pernah try buat blog untuk buat novel kat situ tapi aku padam sebab tak reti guna blog.

Tahun lepas aku baru join forum Cari, terjumpa pulak bod BRP nie, aku tengok banyak posting cerpen n novel. Disebabkan rindu nak menulis, aku pun cuba2 try post ‘Amnesia’.Padahal aku tak ada plan kukuh n rangka cerita pun. Dapat feedback dari pembaca untuk suruh aku sambung. Mula2 dulu aku takut jugak kalau2 cerita yang aku karang tu hampeh, bosan atau layak masuk tong sampah. Pembaca nampak berminat dengan cerita aku, jadi aku pun mula mengumpul keyakinan untuk terus menulis & menulis bila ada masa lapang. Kawan2 aku pun galakkan aku untuk menulis. Thanks korang sebab benarkan & galakkan aku untuk berkarya kat BRP ni walaupun tak seberapa & cliche.

Buat masa ni aku boleh tulis genre cinta aje. Genre lain aku tak berani cuba. Tapi aku cuba selitkan unsur-unsur misteri dalam cerita aku sebab aku minat gak misteri2 ni cuma lebih ke arah movie & drama. Kalau  nak tulis genre seram/misteri sebagai focus utama memang aku tak boleh kut sebab aku takut tak sampai rasa saspen tu kat pembaca. Jadi aku selitkan sikit2 ke dalam genre cinta yang aku tulis.

Kalau ada rezeki aku teringin jugak nak buat  buku sendiri. Tapi mungkin belum tiba masanya lagi. aku still kurang ilmu dalam dunia penulisan. Aku cuma banyak belajar cara menulis & gaya bahasa melalui novel2 yang pernah aku baca aje. Aku minat novel penulis Aina Emir. Aku suka baca novel2 yang dia buat.

Aku enjoy menulis & aku hope orang yang baca karangan aku pun enjoy jugak ye. kalau ada salah & silap tolong bagitau aku yang newbie ini. ehh panjang nya post aku nih.

Rate

1

Leafumi replied at 8-2-2015 03:30 PM

Sebelum tu aku nak bagitau yang aku seorang yang pemalu n tak reti nak  ...

Ya. post ko panjang giler.

Aku tak suka berimaginasi.tapi aku byk keinginan tak tercapai sampai jadi idea. (memanglah sometimes berimaginasi tapi maksud aku,klo bca buku,berimaginasi..haha)

Oh..cmtu..aku post sini suka2. tkde bnde nk buat.hoho.

Esmiria replied at 9-2-2015 12:31 AM
Ya. post ko panjang giler.

Aku tak suka berimaginasi.tapi aku byk keinginan tak tercapai sampai ...

tula, dah post baru perasan panjangnye.. malu plak aku
ko ni kan aku kira lain dari yg lain.. aku tataw nak cakap camna
ko tamau try buat buku ke ??

aku kira bila ko menulis dari idea yang datang dari keinginan, mesti ko boleh menghayati citer tu kan ?

Leafumi replied at 8-2-2015 06:49 PM
tula, dah post baru perasan panjangnye..  malu plak aku
ko ni kan aku kira lain dari yg l ...

Takmo. Haha. Cer ko tengok last post aku kat novel gay bunuh demi dendam tu. Ada aku beritahu sesuatu dlm reply to post poyohabis. Hayati? hmm..part bunuh lah hayati tu.hoho.

Lain? Haa..aku ni unik.ko taw tak.Haha. Nmpk bodo tak matang aku ni.Tapi aku unik.haha.keturunan indon katakan.

Follow Us
Esmiria replied at 9-2-2015 08:10 AM
Takmo. Haha. Cer ko tengok last post aku kat novel gay bunuh demi dendam tu. Ada aku beritahu sesu ...

jangan le bodokan diri sendiri.. tu sebab ko muda gi..

takpe.. sama2 kita belajar
sebab ko tulis suka2 aje kan ? kalau ko serius sikit boleh lagi bagus kut. sebab bila serius, mesti karya ko akan lebih sistematik, cewahh menda aku cakap nih (cam terer la konon aku ni pon padahal )

saya suka menulis sebab saya suka pen dan kertas....
asal jumpa pen dan kertas...saya memang akan tulis ntah apa2...
bila dah kenal komputer...saya selalu berangan menaip laju-laju...(kasi orang sebelah yg tengok kagum skit!)
so...taip...tulis...taip...tulis..apa saja yang keluar dari kepala...
orang nak baca ke tak...suka hati...
itu cerita dulu la....
di situ mulanya aku menulis...

Rate

1

fizziany replied at 6-3-2015 09:26 AM
asal jumpa pen dan kertas...saya memang akan t ...

oowh.. baru sy tau..
tp serius.. 1st novel yg sy suka dari cari.com ni, ialah Cinta luar biasa.
tp xde ending.. pinjam gak novel yg d beli @Zamzam2013 ...
yang arif yang wangi.. best!

Leafumi replied at 8-2-2015 11:30 PM

Sebelum tu aku nak bagitau yang aku seorang yang pemalu n tak reti nak  ...

Camna boleh tak perasan benang ni dah naik balik? Ingat dah tenggelam ke laut dalam...

Thanks for sharing Lea. Akak (ke makcik? ) panggil Lea aje yek sebab malas nak taip nama awak pepanjang .

Akak selalu baca benang awak tapi SR je, pasai akak selalu ke laut bila dah start mengomen . Nice story. Penulisan yg simple dan senang nak hadam. Keep it up.

fizziany replied at 6-3-2015 05:26 PM
asal jumpa pen dan kertas...saya memang akan t ...

Thanks for sharing Fizzy.

Menaip laju-laju tu mesti fefeeling 'best' gitukan? Orang tengok pun macam 'rajin budak ni'

Tahniah untuk novel kedua yg bakal keluar nanti.

Nicki_Meow replied at 9-3-2015 09:36 AM
Camna boleh tak perasan benang ni dah naik balik? Ingat dah tenggelam ke laut dalam...

Thanks f ...

akak la.. boleh fefeeling muda gitu

oo bagus la kalau boleh hadam. risau gak kalau2 orang tak paham jalan cerita. tq akak nicki

momey nk join gak la..

momey dr skolah suka berangan. best kot berangan ni. siap buat cerita pasing bg kwn2 bc hahaha adeh lawak bila igt blik. tp itu la cr utk luah perasaan yg tsmpan. dr smpan dlm otak baik luah bg org bc ye dak?  rajin ngan x je nk taip bagai hahaha

Assalam
Baru terperasan thread ni pasal dah jrg masuk...mcm @Nicki_Meow I pun kuat berangan gak n mcm Ipo gak I pun budak pure science tapi sbb zaman2 sekolah I dulu ada double standard...budak sastera kena cop second class citizen x mcm zaman anak kita skg pilih stream ikut minat. So my mom x kasi ambik arts stream...

Dari kecil I mmg minat membaca sampaikan Oxford Dictionary pun I baca. Terjebak ngn novel melayu pertama tulisan Ahadiat Akashah pastu mula minat membaca novel tapi x semua I boleh hadam especially kalau gaya bahasa yg terlalu berbunga2 aka jiwang karat. Mula berjinak menulis cerpen masa umur 21 tahun ada gak try hantar..tapi lom ada rezeki.

Sangat tertarik ngn gaya penulisan seorang penulis yg I dah x ingt nama dia...hampeh minat tapi x ingat nama. Tambah teruk tajuk cerpen tu pun x ingat tapi watak perempuan bernama Mawar Kusirna.  Gaya bahasa yg lebih santai senang nk relate n visualize maklumlah suka berangan jadi sng nk visualize...Setakat ni x mampu lagi nk menghasilkan novel atas alasan sibuk dgn kerjaya dan keluarga gak.

Lynn9 replied at 18-4-2015 09:05 PM
Assalam
Baru terperasan thread ni pasal dah jrg masuk...mcm @Nicki_Meow I pun kuat berangan gak n  ...

Wsalam.

Lama tak nampak Lynn.

Kan, dedulu kalau masuk sastera, mesti kena cop second class citizen gitu .
Tapi kalau fikir balik, I'll rather choose arts / economy rather then pure science. Andai dapat ku undur masa...

Anyway, thanks for sharing.

Cerpen Pertemuan Seindah Mimpi tu memang nak kasi tenggelam ke apa? (sempat lagi tanya... )

momey replied at 14-4-2015 02:38 PM
momey nk join gak la..

momey dr skolah suka berangan. best kot berangan ni. siap buat c ...

Hai momey.

Momey pun lama dah tak nampak.

Thanks for sharing.

Nicki_Meow replied at 19-4-2015 06:21 AM
Wsalam.

Lama tak nampak Lynn.

Hahaha...tenggelam dulu la for the time being...bila bz idea x leh dtg lg😅

Nicki_Meow replied at 19-4-2015 06:22 AM
Hai momey.

Momey pun lama dah tak nampak.

hai @nicky_meow..
bz sgt kebelakangan ni. tp smbil tu tgh mengarang skit2 haha

ladyFinger12 replied at 3-11-2014 03:21 PM
PART 2

Dipendekkan cerita, setelah kena tegur baca benda2 lagha, lady langsung tak menulis atau m ...

owh...touchingnya....

errr.... motip thn ni br nak nanges?