CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ultra78

[Tempatan] Wajarkah Al-Quran diterjemahkan ke dalam bahasa Melayu?

Blueberri posted on 25-11-2014 10:59 AM
tak sangka artis seperti ko mengunakan perkataan kesat camni...semalam romantika kuar pun aku tuka ...

Salahkah aku bagitahu perkara yg sememangnya sebegitu?

Psstt: Makcik gossippp cuba checkk ko punya postings sendiri kat bod sana yg ko duk berkamponggg tu lol

Changa posted on 25-11-2014 11:57 AM
syiah bukan moslem kan? kafir laknatullah katanya

Ntah lah sis. Katanya mereka kafir, sesat bagai.

haku jua tak faham, ummah kita agungkan khomeini jatuhkan shah iran kebaratan itu, dan ubah iran jadik syumul. Puja puji islamic civilization bagai.

tetiba deme label pula syiah kafir. Guano tu? Syiah dan iran dop sama yek? Ayatollah tu kapir ke islam?

Kenapa yah, perlu perang dan benci? Ulama kita takut populariti kurang kah? Follower unfollow?

Changa posted on 25-11-2014 11:48 AM
bab umur 6 tahun kakak belum pernah dengar namun yg nikah umur 9 tahun memang masuk dalam silibus  ...

Iols pun ingat masa sekolah setazah ada ajar psl ni tp kat kelas iols ustazah ckp umur aicha ketika tu 6 tahun mmg part ni iols ingat sgt. Tp klu rujok hadith2 katanya umur 6 tahun dikawinkan tp umur 9 tahun baru main tunggu si aicha dtg bulan dulu lol

Part yg iols tak blh lupa masa kat sekolah rendah setazah ajar psl eddah, bila setazah sebut temph eddah utk bayi perempuan mmg terkejut n confused dlm hati bayi pun ada eddah apakah manknanya itu hermmm tp masa tu sendu lagi so just diam n menerima saja, rasa pelik n confused pun sorg2 dlm hati je lol

Orange1 posted on 25-11-2014 01:08 PM
Salahkah aku bagitahu perkara yg sememangnya sebegitu?

Psstt: Makcik gossippp cuba checkk ko p ...

bagi aku kesat "start geleserr celah kangkangg" kangkang sapa?...ko cakap tak salah...tapi boleh tak bagi perkataan yang lebih elok seperti berjimak....sebab nih sangkut paut Nabi Muhammad SAW...kalau ko nak cakap macam tuh kat orang lain aku tak kisah...lantak ler...

weh..bod gossip ker, isu semasa ker...website cari nih ko ker yang founder...ikut suka iols lah nak lepak kat mana....

Changa posted on 25-11-2014 12:05 PM
itu belum lagi soal rasul kahwen dengan ramai2 cikki bukan?
lebih dari 4 orang lagi.

Iols ingat part setazah ckp baginda ada 11 binis tp katanya something like dulu boleh or utk baginda saja ke, tp sekarang cuma boleh ada 4 bini saja.

Klu sis nak baca lebih lanjut tentang ni blh google muhammad n his wives, banyak cerita dr petikan ayat qoran n hadith tentang ni. Ada satu cerita tu katanya baginda terbekenan pd bini anak angkatnya sendiri dan allah sampai turunkan ayat kpd baginda utk bagi perkenan utk baginda menikahi perempuan tersebut sehingga si aicha mengomel2 merajuk katanya klu psl benda2 cenggitu cepat je dpt ayat dr allah lol

Blueberri posted on 25-11-2014 01:39 PM
bagi aku kesat "start geleserr celah kangkangg" kangkang sapa?...ko cakap tak salah...tapi boleh t ...

Berjimak tu melabik dah lain maksud, tp ini fondling sbb tu aku pakai perkataan geleserrr celah kangkang apa yg tak kenanya?  Ko nak suruh aku pakai perkataan semolia mana lagi?

Follow Us
Orange1 posted on 25-11-2014 01:45 PM
Berjimak tu melabik dah lain maksud, tp ini fondling sbb tu aku pakai perkataan geleserrr celah ka ...

so jangan guna perkataan tu terus...aku taknak berdebat dah...aku maleh...tapi yang itu jer la aku nak tegur...

Blueberri posted on 25-11-2014 01:50 PM
so jangan guna perkataan tu terus...aku taknak berdebat dah...aku maleh...tapi yang itu jer la aku ...

Oklah arahan diterima.

nagapompuan posted on 25-11-2014 01:13 PM
Ntah lah sis. Katanya mereka kafir, sesat bagai.

haku jua tak faham, ummah kita agungkan khome ...

konsep nya macam retis2 diva la sis, masing2 bersaing untuk jadi pop yang pertama.

Tajuk misleading sangat.

Patut buat tajuk "Wajarkah Al-Quran ditulis dan diterjemahkan ke dalam bahasa Melayu?

Kalau ayat alQuran ditulis dan terjemahan dlm bahasa Melayu/Bahasa Malaysia seratus peratus --- aii nak komen pun tak reti. Kalau ramai dah punya senaskah bolehlah bagi input akan kebaikan dan keburukan nya kpd umat Melayu Islam.

Pokoknya tanya diri sendiri.

One question: Kalau seratus peratus dlm Bahasa Malaysia perlu ke kita ada air sembahyang utk memegang Al Quran bahasa Melayu ini?

Blueberri posted on 25-11-2014 11:16 AM
walaupun aku x berapa suka ngan @Changa punya style tapi aku respek dia sebab hujah bagi lebih beris ...

Aku peduli apa ko punya pandangan, aku ttp aku! Ko tu yg kesah psl aku siap bagi review lol

Psstt: sebenarnya ko ni takut, takut dgn kenyataan, dah mmg kesahnya begitu bukan salah aku, atau ko tak pernah didedahkan dgn kesah2 sedemikian sbb tu ko tak blh terima bukan bila ko baca aku tulis tu? Aku paham

Changa posted on 25-11-2014 12:01 PM
kakak hanya bertanya pasal ugama islam sebab nak belajar lagi kan?
terus thread kena katup sebab  ...

Bukannya dlm mesjid pun dlm forum aje apnya nak kena berbungkosss bagaiii, gilerrr . Orang yg takde agama lagi terbuka terima org lain yg berbeda, ummah melayu suni sapie terlebih perasannn suci.

DARSITA posted on 26-11-2014 02:29 AM
Tajuk misleading sangat.
Kalau ayat alQuran ditulis dan terjemahan dlm bahasa Melayu/Bahasa Malaysia seratus peratus --- aii nak komen pun tak reti. Kalau ramai dah punya senaskah bolehlah bagi input akan kebaikan dan keburukan nya kpd umat Melayu Islam.

may be you can rujuk kat sumber majils fatwa kebangsaan - Majlis fatwa dah bagi keputusan

sila rujuk posting saya dalam posting you kat website itu.

ni sumber website

http://www.e-fatwa.gov.my/blog/a ... -dalam-tulisan-rumi

Adakah kita dibenarkan untuk menulis ayat al-Quran, hadith dan zikir dalam tulisan rumi? Mohon penjelasan .

PENJELASAN:

Firman Allah SWT dalam surah Fussilat ayat 3, yang bermaksud, "Sebuah Kitab yang dijelaskan ayat-ayatnya satu persatu; iaitu Al-Quran yang diturunkan dalam bahasa Arab bagi faedah orang-orang yang mengambil tahu dan memahami kandungannya."

Para ulama sepakat mengatakan bahawa tidak dibenarkan menulis ayat al-Quran dalam tulisan selain tulisan Arab mushaf Uthmani. Imam Ibnu Hajar al-Haytami menjelaskan dalam kitab Fatwanya, para ulama sepakat melarang menulis ayat al-Quran dalam tulisan selain tulisan Arab walaupun dengan tujuan untuk mengajar. Dakwaan yang mengatakan jika ditulis ayat al-Quran menggunakan tulisan yang difahami oleh sesuatu masyarakat memudahkan mereka untuk belajar al-Quran, dakwaan itu adalah sesuatu pembohongan dan tidak mengikut amalan umat Islam terdahulu.

al-Zurqani menjelaskan dalam kitabnya 'Manahil al-'irfan', para ulama melarang menulis ayat al-Quran menggunakan tulisan selaian tulisan Arab kerana ia membuka ruang yang luas kepada penyelewengan dan perubahan makna. Menurut fatwa yang dikeluarkan oleh Lujnah Fatwa al-Azhar, berkaitan menulis ayat al-Quran menggunakan tulisan rumi: Dilarang menulis ayat al-Quran menggunakan tulisan rumi, walaupun dikatakan ia boleh menyamai dengan konsep tulisan Arab (iaitu menggunakan transliterasi), kerana apabila menulis ayat al-Quran menggunakan tulisan rumi sudah pasti akan berlaku perubahan cara bacaan dan makna. Wajib menjaga al-Quran daripada sebarang bentuk perubahan atau penyelewengan.

Fatwa di Malaysia turut menjelaskan bahawa haram menulis ayat al-Quran menggunakan tulisan rumi. Muzakatah Jawatankuasa Fatwa Majlis Kebangsaan Bagi Hal Ehwal Agama Islam Malaysia Kali Ke-24 bersidang pada 5 dan 6 Jun 1989 bersamaan 2 dan 3 Zulkaedah 1409 telah mengambil keputusan bahawa: 'Adalah haram ditulis atau digunakan mana-mana bahagian daripada al-Quran dengan tulisan yang bukan huruf Arab atau bukan sistem tulisan al-Quran. Memandangkan keadaan yang ada dalam masyarakat Islam di Malaysia, maka Muzakarah menasihatkan bahawa pelaksanaan fatwa ini hendaklah dijalankan secara berperingkat-peringkat dengan tidak menyusahkan mana-mana pihak.'

Manakala menulis hadis, doa, atau zikir bahasa Arab dalam tulisan rumi, jika bertujuan untuk pembelajaran, maka ia dibenarkan, selagi mana ia tidak mengubah makna hadis, doa, atau zikir tersebut. Ia hanya untuk pembelajaran awal bagi golongan yang masih belum boleh membaca tulisan bahasa Arab. Namun, setelah boleh membaca dalam tulisan Arab, maka hendaklah membacanya dalam tulisan Arab. Ini bagi memastikan hadis, doa, atau zikir itu dibaca dengan betul.

Wallahua'lam

sumber

http://www.e-fatwa.gov.my/blog/a ... -dalam-tulisan-rumi

Orange1 posted on 26-11-2014 03:04 AM
Aku peduli apa ko punya pandangan, aku ttp aku! Ko tu yg kesah psl aku siap bagi review lol

Pss ...

itu pandangan aku la...ko tetap ko lantaklah...aku tak peduli pun...

terima kasih sebab review pasal aku pulaks...tapi aku tetap aku...

tapi bila ader orang tanya (bukan dalam forum cari) aku pasal ko..ko kan retis....aku tau lah nak jawab macam mana..... Last edited by Blueberri on 26-11-2014 03:25 AM

Blueberri posted on 26-11-2014 03:18 AM
itu pandangan aku la...ko tetap ko lantaklah...aku tak peduli pun...

terima kasih sebab revie ...

Ko tu yg sibuk nak cari gaduh sbb tak suka pandangan aku, aku punya sukalah dah tentu itu pemikiran aku Ko sebenarnya yg tak biasa baca translation koran n hadith2 mungkin sbb tu ko terkejut beruk baca apa yg aku tulis. Isi kandongan tulisan aku tu aku dpt dr koran n hadith2 noks, salah aku ke? Adoiiilah!

Orange1 posted on 26-11-2014 03:38 AM
Ko tu yg sibuk nak cari gaduh sbb tak suka pandangan aku, aku punya sukalah dah tentu itu pemikira ...

Fine...you win..advantange kat sini aku kenal ko...tapi ko tak kenal aku...

mbhcsf posted on 26-11-2014 03:12 AM
may be you can rujuk kat sumber majils fatwa kebangsaan - Majlis fatwa dah bagi keputusa ...

Ko ni lak  tak habis2 dgn majelis fatwa yg duk buat fatwa bodoh2 tu

Blueberri posted on 26-11-2014 03:40 AM
Fine...you win..advantange kat sini aku kenal ko...tapi ko tak kenal aku...

Apa sgtlah kalo ko kenal aku mmg ramai pun yg kenal aku dah tentu aku retis lol

Orange1 posted on 26-11-2014 03:43 AM
Apa sgtlah kalo ko kenal aku mmg ramai pun yg kenal aku dah tentu aku retis lol

sebab ko retis la...bila orang tanya ko macam mana...aku tau lah jawab macam mana...

Blueberri posted on 26-11-2014 03:44 AM
sebab ko retis la...bila orang tanya ko macam mana...aku tau lah jawab macam mana...

Kira ko lah tukang bagi review aku peduli apa noks ko takyah bagi review pun klu yg selalu berkampong kat CI mmg dah sedia maklum bukannya aku berlakons syumull pengikut ajaran melayu isle suni sapie yg kaki hanggokkk lol

Yg herannya aku reply td ko pun terus muncul, ko mmg bersengkang mata duk berkampong kat sini tunggu aku ke? Lol