CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 2972|Reply: 40

[Tempatan] Generasi Y kurang minat dalam perniagaan

NILAI - Menteri Belia dan Sukan, Khairy Jamaluddin menyatakan penglibatan golongan muda dalam bidang perniagaan sebagai kerjaya pilihan masih rendah berbanding bidang lain.

Bagaimanapun, beliau berkata kerajaan amat menggalakkan golongan bumiputera khususnya belia untuk menceburi bidang keusahawanan.

“Bagi memastikan pembangunan yang berterusan kepada golongan usahawan muda selaku generasi pelapis kepimpinan negara pada masa hadapan, kerajaan telah menyediakan pelbagai inisiatif untuk golongan ini,” katanya pada majlis pelancaran program Tunas Usahawan Belia Bumiputera (TUBE) peringkat zon selatan di Kem PLKN Seri Perkasa, Mantin di sini, hari ini.

Katanya, antara program yang dilaksanakan ialah program pembangunan usahawan yang diberikan peruntukan khusus di bawah Mara dan Tekun Nasional. - Bernama

Mmg da sikap org melayu tak berani mengambil risiko& tak berjiwa survival mcm bangsa lain..tok kalo biz lingkup gomen leh cover bagai ke..

Melayu minat mlm

Berniaga ni memang jiwa Cina...hopefully Tuhan berikan rasa konfiden yg tinggi utk seorang berzodiak dragon sperti saya di tahun 2015...

Ehhh..pergi ke fengshui pulak.

kalau dah pemalas tu,apa pun xminat

Aku skang ni memang rasa low konfiden..sbb x dikelilingi golongan yg berniaga...means orang yg face to face dgn customer..deal dgn customer dan supplier...walaupun aku rasa aku ada kebolehan tu tapi rasa low confident..sbb utama support dr orang sekeliling.

Aku just berdoa..ya Allah jauhkan aku dr orang akal yg mati dan mematikan..berikan aku kekuatan dan semngat dikala aku keseorangan.

Follow Us
generasi y lebih minat nak jadi retis

Baru2 ni aku mimpi tangkap ikan emas hitam besar beberapa ekor..tapi mimpi waktu siang la..hopefully akan beri sikit semangat. T_T

sabbath_shalom posted on 24-11-2014 09:51 PM
Berniaga ni memang jiwa Cina...hopefully Tuhan berikan rasa konfiden yg tinggi utk seorang berzodiak ...

Puan @BotakChinPeng , sila berikan sepatah dua.

sabbath_shalom posted on 24-11-2014 10:00 PM
Aku skang ni memang rasa low konfiden..sbb x dikelilingi golongan yg berniaga...means orang yg face  ...

Bro, jangan risau. Bab berniaga ni, kita harus mengambil risiko. Belajar dari bawah dulu, mana tahu satu hari nanti saudara akan berjaya.

Niaga kalau nk untung je xpayah niaga...hihi

Gen Y suka parodies,instagram,smartphones dan hijabster...adakah elohim sedang membayar cash diatas kekhilafan ummah dlm mencampul adukkan ugama dan adat?

instaselling tu bukan business jugak ke?

ramai Gen Y dalam bidang tu.

spiderman80 posted on 24-11-2014 10:08 PM
Bro, jangan risau. Bab berniaga ni, kita harus mengambil risiko. Belajar dari bawah dulu, mana tah ...

Saving dan pinjamn tu ada...yg masalah bila kita berniaga..org Melayu fikir bukan2..maksudnya dr pihak keluarga..diorg kata baik makan gaji..byk kerja kat kL sana, pergi la cari keje..dr degree sampai dh keje saya 4thn dah save 40k..malas dh nak makan gaji...melayu pandang seseorang pada material je...harta apa kamu ada?

Tu yg susah..kita save duit salah..kita nak berniaga salah..bagi diorang makan gaji beli kereta dan rumah...rumah tu yg macam mana dan kereta camana..tu simbol status dan tangga gaji..pangkat bagi Melayu. T_T

3 cara jadi kaya
1. niaga - paling susah
2. Saham -ok bukan susah sanyak
3. Real estate - ok je tak susah

No. 2 dan 3 paling senang cuma make sure record cantik. Simpan cash 200k, lepas itu overdralf dapat 400k. Lepas apply share margin financing dpat beli 400k × 3=1.2m. Kalau market bull macamntahun 1993 1997 kaya raya la

Aku rasa gen y yang paling hebat berniaga..
Hijabister2 designer2 yg buat o line selling skang yg hebat2 kt mesia sume baya2 and umur gen y..
Aku ingat dulu time umur aku 20 awal2 masok univer. Time tu on9 seller baru start menular..
Batch2 aku ni yg aku rasa mencetus kan gejala on9 selling.
Mcm radiusite tu dulu..
Aku dulu pon sama meniaga sama2 dgn radiusite. End up ramai yg buka mata o 9 selling leh kaya

berniaga online je..
sewa tapak/kedai/office mahal, overhead tinggi. bnyk unnecessary cost. nak kena lesen kedai, pbt melawat lesen signboard, tong sampah hijau, alat pemadam api, renovation, line telefon harga extra, api, air, parking, perabot/equipment sket, dll. dah ada modal (min 12 months bleh cover overhead) n market consistency baru bukak kedai/gudang simpan stock.

Ramai je muda mudi bisnes online.

Mary_jane posted on 25-11-2014 02:48 AM
Ramai je muda mudi bisnes online.

Mungkin yg dimaksudkan dlm tred ni offline businesss kot.

Yang membebel macam bagus dalam topik ini ada bisnes ka ? Khairy plak ada bisnes apa ?