CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: dondangdendang

Fynn Jamal Lg......

Close [Copy link]
Claudia_Lestat posted on 28-11-2014 08:54 AM
yes. my son speech delay. x cukup tu dia short attention and hyper.
kalo bercakap bukan semua or ...

Betul..kalau ada symptom, sedari awal bawak jumpa doctor...jangan samakan macam orang zaman nenek kita dulu...zaman dah berubah..banyak informasi berguna kat internet...jangan Jadi katak bawah tempurung...

Anak my fren pun ada masalah speech...dia cakap separuh, ayat selainnya tak faham...macam bahasa alien...Sekali dua boleh ler terima orang gelak kan tapi kalau benda ni berlaku dalam masa jangka masa panjang, tak kesian ke kat budak tu...

Kebabomb posted on 28-11-2014 12:21 PM
Betul..kalau ada symptom, sedari awal bawak jumpa doctor...jangan samakan macam orang zaman nenek  ...

x payah tunggu lama lama. info skang kat ujung jari kita je.
i pernah suarakan yg anak no 3 yg baru 1y7m ni pon nampak mcm ada simptom speech delay mcm abang dia.
ada yg kata i paranoid.
well bila kita dah ada pengalaman sebelum tu mmg buat kita alert semua perkembangan anak anak.

x sekolah xpa lagi tp mcm mana kalo dah sekolah kan? btw kalo kita x paham apa yg anak cakap apa yg dia nak.. x dpt dengar dia bercerita seriously its frustrated.

kalo tau anak autisme lagiklah. tp anak autisme ni banyak jenis jugak. ada yg jenis banyak cakap. speaking pon hebat.
berbeza beza kebolehan mereka.

dondangdendang posted on 28-11-2014 11:47 AM
xdahal la...dah suruh dorg pindah, xnak pindah jugak.

Mod pun mcm dah cuti skolah dah.......... ...

takyah katup.. bila rumah skymania kena kunci kita sambung sini..at least takdelah hidup iols kat forum ni kebosanan.. hari tu rumah kokspin kunci je terus iols kembali sendu..

tumpang sekaki bleh? hehehe

aku cukup tak suke bile die mention 'anak drebar bas, askar pencen...'
kokpin seolah2 nak tunjuk yang anak drebar bas ni tak boleh nak berjaye.
point: 'macam mana2 anak drebar bas pesara askar yang lain-- nak berangan apa2 pun aku tak pernah berani' - mase masuk muzik2

aku, kawan2 aku, sedare mare aku, korang2 pun, ade je dari golongan susah jugak. ade yang bapak motong getah je. ade yang takde bapak, mak jual karipap je.
sejak kecik dah pikir nak ubah hidup, nak berjaya...
sejak kecik lagi dah berangan nak keje gaji ribu2 - itu yang push orang untuk usaha, belajar rajin2.

mungkin kokpin dari kecik dulu pikir die tak boleh berjaye sebab die anak drebar bas - itu dia punye hal la, perlu ke nak buat generalization sumer anak drebar bas lain tak berani nak berangan?

hal kecik je ni. tapi aku sakit hati. sakit hati sebab generalization. die ingat kalau perangai die gitu, orang lain pun same. hehehe.
aku kenal ramai orang susah (temasuk diri sendiri). elok je parents didik sejak kecik untuk bercita2 besar.

senang kata, die nak mention die dah berjaya. anak miskin yang dah berjaya dan PATUT dijadikan idola dan ikutan. mungkin nanti ade fans yang jadi parent dan cakap kat anak2 : 'cube tengok fynn jamal. die dulu anak drebar bas tau. dah berjaye jadi artis popular tau. ikut cam die'

sekian luahan hatiku.

Last edited by sham-xv1986 on 28-11-2014 01:02 PM

shahirakay posted on 27-11-2014 10:32 PM
Adik i oll dulu pun cenggitu. Sampai dah tadika, nak apa apa tunjuk je and tak mahu bercakap. "uuu ...

Huish klau aku pun mau seteghes ada adik cenggini.
Kita setengah mati nak paham.. dia bleh dapat sekacang itu????

kakakmanis posted on 28-11-2014 09:21 AM
Fuhh. Bila you cerita perihal adik you, I terus teringat kawan I sama blajr kt universiti dulu.

...

Gila ah! Mst dia konvo lambat kan?
Sbb u aku dlu, nak tukar course mau amik satu sem jangka masa pertukaran.
Org dh sem 2, yg tukar sem tu baru sem 1. Gitulah kekdahnya.

Follow Us
orenmango posted on 28-11-2014 05:51 AM
Uol... try baca tentang asperger's disorder

tapi dia tak takut dengan warna bright2 macam ornge ni semua. dari pembacaan i oll, aspergers tu takut dengan warna bright jugak kan simptomnya? I tau pun dari novel jodi picoult, house rules tajuk dia.

Claudia_Lestat posted on 28-11-2014 09:01 AM
mcm nak cakap adik u tu autisme.
cuba bawak jumpa pakar utk cfmkan.

form 3 dah dia. nak masuk form 4. he seems normal. cuma perilaku dia kadang macam tak sepadan usia. tak matang kadang tu.

Fuhh. Bila you cerita perihal adik you, I terus teringat kawan I sama blajr kt universiti dulu.

...

kannnn.. you bayang la kawan i datang beraya ni, dia pi cerita kisah perang zaman jepun kat hasben kawan i. masa tu umur dia baru sekolah rendah. dah dia pandang adik i semacam je. sabo je la.

fifie_olin posted on 27-11-2014 10:15 AM
kanak2 autism ni mmg x leh ckp ke uols....smpi umo bape biasenya ek
awat dia x potog rmbt juna tu.. ...

la lelaki ke..mati2 ingt pompuan kot hahaha

aku rasa .. dia ni .. buat apa pun.. minta benci jaaa

stfunewbiez posted on 27-11-2014 06:00 AM
kalau bab anak lambat cakap memang betul la keturunan.. aku masa kecik2 pun lambat cakap.. dah masuk ...

u kena jumpa doc, jangan ambil mudah aje,
my friend anak dia umur 4 tahun, me rasa anak dia banyak cakap,
cakap pun jelas,
sebab rajin berbual dengan me
tapi pada my friend tidak,
plus cikgu tadika  pun kata anak dia senyap dalam kelas,
so my friend pegi jumpa doc, sekarang anak dia buat therapy setiap minggu.

fifie_olin posted on 27-11-2014 10:56 AM
so maknanya lmbt beckp je la ye...aku igt smpi bsr x leh ckp...sbb aku tgk juna ni nmpk normal je  ...

Autism ni mmg ko tgk budak2 die tu normal.. x mcm budak yg terencat mhka dia sepesen..
Tp kena jaga and ajar dr kecik bdk autism ni..
Banyak cara ajar dia.. sbb dorang khayal dgn dunia dorang sendiri. Si, kalau gi sekolah autism, kita akan tengok cekgu2 dia akan buat something x bg budak2 tu berkhayal. Kalo yg jenis tiba2 hyper tu, nnti cekgu dorang akan gulung2 budak tu dalam tikar.. kelako gak aku tgk..

And autism ni banyak jenis..
Ada yg jenis autism nak mengatal sexs je, ada yg jenis hyper.. ada yg jenis kalau dia suka senyum sengih2 dia akan senyum sengih slama nyaa.. aku dulu slalu volunteer kt private skul autism . Kawan aku physio kat sana.. mmg kalo ko tengok dorang normal jee.. tp ade prob .. mcm2 aku tgk gelagat dorang.. ade yg memang pandai.. asik membaca buku je.. pastu leh explain ape dia baca.. tp prob nye dia x suka bercampor sgn org ramai. Bila ada org dok sebelah dia,dia marah...

...

Tingat sorang bdk autism kt skul kwn aku dulu. India. Dia leh cerita balik sebijik sejibon ayat dalam buku dia tuh..hapal beb. In englishh... no wonder rmi ahli cerdik pandai dr autism

cari_cahaya posted on 28-11-2014 11:25 AM
itu ar..
aku pon tak paham..
pastu, bila aku tanya...

kan...tak kan la setakat satu lagu arjuna beta dia tu habis semua populariti retis2 kat mesia ni dia cantas..glemer betul dia kat forum cari ni..

shahirakay posted on 27-11-2014 10:32 PM
Adik i oll dulu pun cenggitu. Sampai dah tadika, nak apa apa tunjuk je and tak mahu bercakap. "uuu ...

Yes. Thats autism. Cuma dulu kan xde penekanan psl autism. Bdk autism yg aku jumpa mmg mcm tu. Pandai. And xleh pelok sume. Even ada dok sbelah sbelah rapat2 pon x moh

sham-xv1986 posted on 28-11-2014 01:00 PM
tumpang sekaki bleh? hehehe

aku cukup tak suke bile die mention 'anak drebar bas, askar pencen... ...

Pathetic kan?

Aku umur 10 tahun abah aku dah meninggal coz cancer.

Tapi apasal aku tak rasa malang pun? Tak de rasa "oh tabahnya hatiku menempuh kehidupan".

Hukum alam laa hidup mati, susah senang. Dah kenapa nak kena meratib.

Ooooo padan lah benang sana slow. Ada benang baru rupanya. Banyaknyaa xtahu nak baca mana satu. Dah lah ini je hiburan iolls. Kokping n karatz kata isteri kesunyian.

aik thread pingu lagi....

madeinborneo posted on 29-11-2014 08:26 AM
Pathetic kan?

Aku umur 10 tahun abah aku dah meninggal coz cancer.

Biase lh uols org mental meratip tk hbes2 ko igt ko malang sgt ke ank drebar bus bagai..bistu org yg ank petani, penoreh getah, nelayan tu aper..ade ke diowang meratip mental mcm ko..