CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 8197|Reply: 56

JUAL RUMAH..tolong setel hutang family.

Aku nak mintak pandangan dan pendapat korang tentang masalah aku nie. Rasanya akan jadi masalah besar sebab tak lama lagi urusan jual rumah akan selesai, dan aku akan dapat sejumlah wang yang agak banyakla..huhu
Sapa tak happy kan sebab nak dapat duit hahaha...tp actually sedihla...orang dok susah2 nak beli rumah...yang aku nie pulak pegi jual..nak buat macammana sebab umah yg aku beli nie pon banyak prob ditambah dengan hutang piutang yang kami adik-beradik kena tanggung kes tolong mak and bapak.Korang rasa mak and bapak aku ada hak tak untuk buat plan/wasiat nak mengagihkan duit hasil jual umah nie.Sedangkan umah nie secara total memang nama aku and aku jugak yang bayar bulan2 etc.Aku dikira derhaka ke kalau berkira atau cakap aku yang ada hak nak tentukan nak buat apa ngan duit tu.Memang betul aku kena balas jasa mak and bapak..tapi aku dah buat sejak beli umah nie pon..sebabnye..aku beli umah nie time aku ader komitmen benda lain...sampai aku tak boleh beli kereta idaman hokeh...siap naik bas g keje.Beli umah sebab mak and bapak aku memang takde harta.Harta diaorg kitaorg adik-beradikla. Skang nie aku dah kahwin dan nak bina keluarga aku sendiri dan aku harap sangat in future xdela kena berhutang lagi dan mak and bapak aku tak buat silap lagi.Aku sendiri pon ader plan hasil dari jual umah nie...beberapa percent memang aku akan kasi mak and bapak aku.Tapi yang aku risau and takut, mak and bapak aku secara total nak control duit umah tu....macam tak adilla..aku sampai jual umah kot..kategori xder umah sendiri lepas nie.Mak and bapak aku nanti stay kat umah yang kakak aku beli and kakak aku bayar..kerja gomen kan..senang beli umah. Yang lagi aku hangin atau bakal buat gaduh..kalau mak and bapak aku plang plan nak bahagi sama rata kat adik-beradik lain yang takde kena mengena . Alkisah diaorg tak layak pon..sebab diaorg banyak mengelat dari membantu..aku tolong setel utang berkaitan pon da kira baik hati dah...ini nak suruh kasi lagi bahagian.memang xpatutla. Tapi nie semua baru jangkaan aku...which aku risau kalau berlaku nanti.

sayangnya la hai sampai jual rumah... yang rumah kakak tak suruh jual pulak?

mana2 pun selalu sebegitu, anak2 perasan harta mak bapak diorg yg punya dan mak bapak perasan harta anak2 depa yg punya. bini2 lagi perasan harta laki dan mak/pak mertua beliau yg punya.

buat kira2 supaya u ambil duit modal duit yg dikeluarkan utk bayar rumah, baki keuntungan boleh bahagi2, u beli rumah u jual, patut u sendiri tentukan agihannya.

kesiannya TT sampai bergadai harta. Memang takut lah sebab zaman la ni kan banyak nak guna duit..
Kalau family TT tanya pasal duit TT cakaplah dah habis bayar hutang.  Pastu bagi sikit kat mak ayah. Kalau sy tak ada nak bagi adik beradik. Oooo orang bergadai harta senang2 nak mintak duit orang.

Aku tak faham kenapa musti nak faraid ke adik beradik yg takde menyumbang apa-apa atas rumah yang kamu beli tu tt.no contribution,no right,be it legal right or equitable right.

lainla ada nama bersama,sama-sama komit bayar tetiap bulan!

Melainkan rumah tu atas nama ur parent,only then it falls under faraid property yg perlu diagih samarata sesama waris,aka adik beradik.Tu pun kalu mak pak dah takdak lagi atas mukabumi. Kalu still alive, duit hasil jualan solely milik mak pak. atas timbangtara depa la nk sedekah ke anak ni sikit anak tu sikit.

Time bersesak-sesak bayar loan,sekor pun tak tolong. time nak bersenang-senang makan hasil jual rumah,berpusu-pusu nak tadah tangan?

Follow Us
Kenapa nak kena distribute duit jual rumah tu

Rasanya isu faraid tak timbul kot...dah sah2 nama tt.. mak ngan bapak tak de kaitan ape2 dari segi undang2.. dorang tak boleh buat ape2...dorang dikira mcm menumpang rumah tt je la..ape2 dari segi hak milik duit rumah tu sepenuhnya hak tt la...

Tu setakat sy taw la..

Makpak skrg ni buat anak utk apa ya? Byk sgguh kisah makpak menyusahkan anak2....

Mak pak tt byk hutang ke ... baguslah anak2 nk mbantu .... tp, x yahlah bahagi2 hasil jual umah tt pd adik beradik lain ...  perlu ke? Sbb yg i phm, umah tu tt yg punye ... so up to u lah nk buat ape ... tt nk tolong mak pak itu tanggungjwb  tt sbagai anak but tt adik beradik tjwb u jugakke ...

If rumah itu atas nama TT sahaja dan adik beradik lain tiada sumbangan, kenapa perlu di faraid? Faraid hanya jika harta itu hasil usaha parents u. Baca cerita macam parents u yang menumpang.

kami dulu 4 beradik pun ada beli rumah sama2, kononnya mudah balik rumah mak tak bersesak tidur. Bila adik bungsu kahwin, free aje dia duduk rumah itu anak beranak. Pernah juga bertanya pendapat orang dalam ini pasal status rumah itu tetapi ada pula manusia mulia dalam forum ini menuduh gue gila harta dunia, mata duitan, malang berkakak yang berkira dengan saudara sendiri.Kami memang bercadang jual rumah itu kepads adik bungsu, cuma tunggu masa sahaja. Nothing is free di dunia ini apatahlagi untuk menyara anak isteri, takkan rumah pun atas usaha orang lain. Kami nak adik bungsu kami jadi lelaki sebenar & bertanggungjawab.

Hutang apa yg mak pak tt buat?

Saya rasa better you cakap dah jual tapi takde sebarang untung apa pun. Kira kosong gitu. SImpankan duit tu. Bantu bagi duit secara bulanan utk makan minum dan keperluan yang betul betul perlu sahaja. Sebabnya, saya dah lihat few cases, bila duit mudah dapat yakni anak anak berkorban tolong clearkan hutang, mereka akan buat lagi sebab easy money gitu. Pandai cari hal, pandai settle sendiri. Selagi ada enabler, selagi tu mereka wont learnt from the mistake. Siapa keras keras kepala tak nak bantu, dialah actually yang pandai. Siapa yang berlembut tulah yang selalu jadi alas kaki.
enabler akan create boomerang effect. Mak bapak enabler menjadikan anak boomerang kids. Vice versa. Simpan duit tu utk rainy days for you. Simpan duit tu utk beri bantuan bulanan kepada mak bapak. Takut kelak, kalau diberi nanti dihabiskan semua sebab silap pertimbangan atau percaturan, harta mana lagi nak dijual. Pikir pikirkan. Bukan nak derhaka, tapi jadi rasional. Bila susah nak dapat duit, maka buatkan kita pikir beribu nak buat silap. Last edited by munchkin on 30-11-2014 05:05 AM

Kisah parents tt ni sebijik cam kawan me...

Dia sampi rujuk ustaz takut di kata ank derhaka.. Cubalah rujuk beberapa org ahli agama minta nasihat.. Moga berjaya...

hutang apa mak bapak u ni sampai anak kena jual rumah?

Rumah tu kan rumah tt legally
Knp nk timbul isu faraid mak bpk

Lain le rumah tu atas nama mak bpk tt
N then tt tlg byr
Hat ni mmg jenuh la kalu nk bparang nanti kalu mak bpk dh x de

Lg pun mak bpk bkn mati lg

Clearkan cepat isu ni sementara mrk masih hidup

zameyla posted on 28-11-2014 05:34 PM
sayangnya la hai sampai jual rumah... yang rumah kakak tak suruh jual pulak?

sebenarnya rumah aku nie kena jual..bila timbul prob bertimpa2.sebab bapak aku berbulan2 tak bayar duit maintainance (rumah condo) sampai tertunggak cecah 6k jugakler 9tanpa pengetahuan aku)..time bapak aku masih kerja. Bila tanya kata dah bayar.Kalu duduk condo kalau tertunggak diaorg xderla push bayar ker..tp aku dapat tahu biler dah dapat surat lawyer la. Then time dapat tahu bapak aku dah tak bekerja...ditambah dengan jiran aku bagi masalah..kata rumah aku bocor basah kan rumah dier..anta surat saman kena bayar lagi...5k..Kira semua prob datang dalam satu masa..yang ktorg masing2 xder simpanan or duit untuk bayar . Kakak aku kebetulan dier ade beli rumah kat seremban and tak duduk..so dier yg suggest & bagi idea jual umah then parent aku leh duduk umah tu.sebab dier bulan2 byr...potong gaji tapi takde org duduk.Menandangkan bile pergi cari agent umah..kate umah aku high value..and senang cari pembeli..so itu jerla cara nak solve. Lagi satu aku fikir duit hasil jualan boleh setel semua hutang yg lepas..agar takde gangguan in future lagi.

ninja boy posted on 28-11-2014 07:22 PM
buat kira2 supaya u ambil duit modal duit yg dikeluarkan utk bayar rumah, baki keuntungan boleh baha ...

memang nie yang aku harapkan and plan. Tapi yg aku risau..yg xder kena mengena hasut parent aku ker..tak pon.. memandai suh parent aku yang buat agihan. sekarang belum dapat duit pon..mcm ader tanda2...takut nanti bila dah dapat..semua lupa diri....lagi satu adik-beradik aku yg lain..memang ader dengki sikit dengan aku...walaupon tak tunjuk terang-terangan tapi aku boleh rasa. Aku kalau boleh tak nak gado2...aku xgila duit coz aku xkisah boleh jer bagi parent aku sebahagian memndang diaorg tak bekerja...tapi yg penting asalkan hak aku...aku dapat.aku boleh setel utang aku and simpan untuk future. yg adik-beradik aku tu yg xpatut mintak...aku harap diaorg sedar diri..huhu

mai-shi posted on 28-11-2014 07:23 PM
kesiannya TT sampai bergadai harta. Memang takut lah sebab zaman la ni kan banyak nak guna duit..
...

yer memang betoi...adik-beradik saya biler time parent susah...sme mengelat mcm2 alasan kasi tak boleh tolong.saya nie jugakler yg jadi mangsa..sebab saya nie jenis lembut hati..sket kalau psl parent nie. Tapi tula kan..bler nak dapat duit rumah nie..semua datang mendekat...

Clover_Hill posted on 28-11-2014 10:07 PM
Aku tak faham kenapa musti nak faraid ke adik beradik yg takde menyumbang apa-apa atas rumah yang ka ...

umah nie memang atas nama aku. tapi semua dok feling2..macam2 diaorg pon ader bahagian. memang tujuan nak clear utang ler..sbb dulu masing2 ader wat pinjaman untuk tolong parent. tapi tak lebih dari tulah...sampai nak kena agih sama rata etc..itu yang aku tak nak..

Innrukia posted on 29-11-2014 03:53 PM
Makpak skrg ni buat anak utk apa ya? Byk sgguh kisah makpak menyusahkan anak2....

nak buat macam mana mentaliti parent zaman dulu pk anak dah blajo tinggi2 gaji besar...tugas kena balsa jasa parent...diaorg tak pk anak tu akan kahwin and ader family jugak. adik-beradik aku laks..6 perempuan yg bongsu lelaki..ermmm lagila kan...harapan tu tinggi..sebab diaorg pk..diaorg dulu dah susah payah besarkan kter...bla2...