CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 11922|Reply: 81

Cerita pasal duit, ni ahli keluarga sendiri pun bermasalah jugak.

Salam forumers sekelian,

1st of all, aku ni sebenarnya tak sampai hati nak luahkan cerita aku ni dekat siapa2, tapi bila aku tak luahkan, aku rasa tak tenang dan asyik berfikir aje pasal masalah ni.

Cerita nya bermula macamni, ayah aku ni ada banyak hutang, aku agak2 dalam RM 150K ke RM200K jugaklah hutang tu, gaji kasar ayah aku dalam 6k, so bila tolak semua2 adalah dalam 4k.

Problem jadi dalam awal tahun ni, bila Maybank sekat duit gaji ayah aku, company dia masukkan duit gaji dalam Maybank. Jadi masalah pada ayah aku nak bayar hutang2, beli barang rumah dan sebagainya. this is because ayah aku ada buat loan dengan Maybank, adalah dalam 20K, tapi sangkut2 byr sampai lah xbayar beberapa bulan. Oh ya, currently ayah aku kerja dekat kene assigned keje di salah satu negara Asia Tenggara. So adalah dapat extra allowance, tapi aku xpasti berapa. tapi mostly nak kene guna dekat sana lah utk makan, etc..

So, 1 day mak aku ceritalah dengan aku pasal masalah ayah aku ni and selalu terbabas nak bayar hutang2. And sebagai anak sulung yang bekerja dan sudah berkahwin, aku pun rasa bertanggungjawab nak tolong ayah aku. Tapi aku cakap dgn mak aku, kalau aku dh buat loan baru atas nama aku, make sure setelkan hutang2 yang ada and make sure Maybank punya hutang kene clearkan sbb gaji masuk dekat situ. Ayah aku xcakap apa2, maybe dia segan nak bgtau masalah dengan anak2 kot.

So, aku pun study lah memana bank yang boleh buat loan untuk aku lagi, aku pun sebenarnya dah ada loan sebelum ni, adalah dalam 50k personal loan yang aku byr, rumah, kereta, PTPTNs, bil2 rumah semua. Aku plan nak buat loan dalam 150-200 K jugak, biar terus clear hutang ayah aku tuh and dia boleh bayar direct dekat aku. Unfortunately, bank boleh offer aku PL sebanyak 30K dibayar sebanyak RM800/monthly utk 5 tahun.

Once dah dapat duit loan, aku bagi dekat ayah aku untuk setelkan loan yang penting2, and aku bagitau ayah aku sekali utk commit bayar RM 800 bulan2. Aku punya balance lepas bayar segala hutang pn dlm <1k mcmtu, tu belum beli barang dapur lagi, duit minyak etc. So aku cuma ingatkan mcmtu ajelah.

So, months after months, ayah aku bayar cantik RM800, adalah dalam 4-5 bulan, then after that, ayah aku xbayar, so, aku tanya lah ayah aku kenapa xbayar lagi, ayah aku cakap duit xde sbb nk byr hutang2 lain, so, aku pun mcm pasrah sket, tapi aku xcakap apa, aku byr la guna duit aku sendiri. Eventhough lepas bayar, balance memang xcukup langsung untuk beli barang dapur and etc.

Tapi lepas dari bulan tu, dan bulan2 seterusnya ayah aku xbayar dah. Aku jenis yang malas nak cakap banyak, so aku byrkan ajelah sbb xnk ada rekod buruk dekat bank. Sampailah ada satu bulan tu aku tak byr langsung, aku mmg xde duit nk byr. then korang taulah kan, bila xbayar loan, bank akan call, hantar surat lah, ugut lawyer lah etc semua tu. Aku jadi pening kepala dah, runsing, geram, marah semua ada. Aku punya loan yang aku buat memang xpernah failed, tapi loan yang aku buat utk ayah aku, jadi mcmni.

So aku terpaksa bgtau ayah aku yang loan xbayar and bank mula call apa semua. Ayah aku memang cakap xde duit nk byr, and yes aku pasrah sekali lagi. Tapi aku memang xde nk buat mcm perasaan marah ke apa dekat ayah aku. Aku cakap baik2 yang klu xde nk byr full, bayarlah sikit2, nanti aku boleh topupkan. ( aku whatsapp ayah aku aje sbb dia keje luar, so itu jelah medium yang boleh guna masa aku cakap tu)

Mak aku pun luahkan dekat aku pasal ayah aku pun dah xbagi duit belanja apa semua, and mak aku pn kebetulan memang tukang jahit, jadi dia harapkan tempahan kawan2 mak aku utk dptkan duit lebih sket. ( aku memang bagi belanja dekat mak aku dalam RM400-500 even sebelum aku buat loan utk ayah aku, jadi xde issue sangat). Setiap kali kalau aku balik rumah, memang aku akan belikan lauk2 mcm ayam, ikan, beras, telur, dan etc.  ( aku ada adik lagi masa sekolah lagi dalam 3 org yang duduk dgn mak aku, ada lagi 2 adik aku yang dh bekerja tapi stay berdekatan dgn tmpt kerja diorg, dan bagi duit belanja jgk tetiap bulan)

Sampai sekarang ni, hutang tu memang mcmtu lah, mengenangkan aku xmo rekod buruk dkt CTOS and CCRIS, aku terpaksa bayar jgk walaupun terpaksa korbankan belanja sendiri. Wife aku xkerja, aku cerita dengan dia, tapi dia ni plak tak faham2 ingat family aku menyusahkan aku, aku bagitau dia ni la pengorbanan aku sebagai seorg anak dan anak sulung. tpi lama2 dia faham, tapi dia still kadang2 ungkit gak klu aku ckp xde duit nk beli itu beli ini.

Aku cerita aje dalam ni, sebab aku rasa aku nak cerita dgn org lain aku segan and kurang percaya sikit pada kawan yang lain especially bila citer pasal duit. Aku cerita dalam ni pun sbb xsiapa kenal aku ( harap2 sangat).

Entahlah kadang aku rasa sejak aku mula kerja sampailah sekarang, berapa byk gaji yg aku dpt pun, aku rasa mcm xboleh nk enjoy2 sgt, bukan aku nk enjoy2 sgt pun, cuma kadang2, nk jugak dlm wallet ada dlm RM100-200 setiap kali keluar kemana2 and sebelum gaji baru dpt, ada extra lagi, dgn keadaan camni, aku berserah ajelah. Tapi hari2 jugak fikir, kenapala ayah aku buat camni. But still, aku sebagai anak, xmau ada perasaan menderhaka, lebih2 ayah sendiri.

Moga aku dapat rezeki yang lebih untuk bantu parents aku dan jugak family aku sendiri.

kesiannya
lenkali tak payah nak buat loan bagai utk ayah.. sbb tengok track record dia bukan bagus pun
akhirnya menjerat diri aje

lagipun gaji ayah awak dah banyak... patutnya pandai kawal kewangan
tugas bapak ialah keje utk kesenangan anak isteri
bukan anak isteri kene pikir keje keras utk senangkan apaknya

ps: apak ko membazir duit gaji.. berhutang banyak2 ni sbb membela parasit kah? atau kene bomoh dgn org sampai berutang bagai? atau pak ko ada 4 bini kah?

kalo aku jadik wife ko pun harus aku bunyik banyak
sebab pak ko masih hidup... harusnya pak ko sediakan makan minum mak ko

makan pakai anak isteri wajib atas kepala suami tau
wajib bagi ko cukupkan makan pakai anak isteri dulu tau

suami dalam konteks ini adalah ko dan apak ko

bro...ko kata ayah ko hutang 150-200K kan. Pastu ko loan bank Rm30K untuk bayar utang ayah ko. Maknanya utang ayah ko masih ada 100K lagi camtu ke. So no wonder dia x cukup duit nak bayar bulan2. Ko bagi duit RM30K  tu kat ayah terus atau ko bayar direct kat bank.

Masalahnya ko buat loan RM30K utk bayar loan ayah ko tp ayah ko still kena bayar RM800 tu semula? so xder beza la sbb ko masih menambahkan jumlah overhead ayah ko betul tak sbb dia masih kena bayar jugak RM800 + RM100K utang lama dia.

ayah u buat loan byk2 utk apa? gaji dia byk sampai 6k tak ckp ker?

pasal wife u, i rasa dia tak blh nak cakap lebih2 sebab tu duit u, bukan duit dia...sukati u lah nak kasik kat parent u mcm mana...nanti time parent u takder, byk2 duit pun tak guna..

i tertarik dgn perenggan nie

Entahlah kadang aku rasa sejak aku mula kerja sampailah sekarang, berapa byk gaji yg aku dpt pun, aku rasa mcm xboleh nk enjoy2 sgt

bersabar la.. ramai lagi yang lebih teruk dari u... ada hikmahnya nanti..

penmerah posted on 15-12-2014 03:17 PM
kesiannya
lenkali tak payah nak buat loan bagai utk ayah.. sbb tengok track record dia bukan bagus  ...

Marahnya.. gerun plak sekejap.

to be honest, aku pun tak tau kenapa banyak sangat hutang ayah aku tu, tapi dengar dari cerita mak aku, hutang2 tu semua yang lama2, antaranya untuk

1. bayar duit sekolah adik2 aku, and xsilap aku belanja masa aku dan adik2 aku yang lain kos2 utk belajar
2. repair rumah, mcm leaking lah, pasang atap bumbung
3. repair kereta, ayah aku ada kereta wira aeroback sejak tahun 1998, so nk repair tu semua boleh tahan jugak kos2
4. buat modal beli barang untuk berniaga, tapi sangkut di tengah jalan

i dont think ayah aku buat loan untuk benda2 tak baik, because i know my dad is family man. cuma kadang2 ayah aku ni jenis yg kalau bank call tanya nk buat loan and bagi offer interest rendah apa semua, ayah aku akan apply. to be honest, boleh kata semua bank local ni ada nama rekod ayah aku ni.

Follow Us
penmerah posted on 15-12-2014 03:20 PM
kalo aku jadik wife ko pun harus aku bunyik banyak
sebab pak ko masih hidup... harusnya pak ko sedi ...

So far alhamdulillah, kewajipan aku sebagai suami ke atas isteri tu xpnh terabai, everymonth aku bagi dia duit belanja sikit utk diri sendiri, adalah dalam rm700. Segala benda yang ada dlm rumah dan luar rumah aku yang tanggung. makan, barang dapur etc semua ada. infact, walaupun dia dapat RM 700 bebulan, aku rasa dia la yang paling loaded sbb balance utk aku guna enjoy pn xsmpi RM200.

Orange_7491 posted on 15-12-2014 03:21 PM
bro...ko kata ayah ko hutang 150-200K kan. Pastu ko loan bank Rm30K untuk bayar utang ayah ko. Makna ...

Ni kira mcm tutup lubang, korek lubang punya cerita lah, tapi beza nya, aku korek lubang baru sendiri utk cover lubang lama ayah aku. duit tu memang dia byr utk hutang, aku sendiri pergi bank dgn dia masa tuh. tapi itulah, commitment yang xbape cantik sket.

leylapple posted on 15-12-2014 03:23 PM
ayah u buat loan byk2 utk apa? gaji dia byk sampai 6k tak ckp ker?

pasal wife u, i rasa dia tak b ...

Yup, bersabarlah ni, to be honest gaji aku lebih dari ayah aku, gaji aku 8k sebulan, tgk nasib, klu byk standby, byklah dapat. tapi mcm org lain cakap, besar gaji besarlah keraknya, jadi aku pnya kerak pn besar jgk. sbb tu aku ckp dlm post aku awal2, klu aku tak byr duit ayah aku, ada dlm 1k utk belanja sendiri.

aku rasa kene tunggu ayah aku dpt duit EPF masa pencen utk setelkan hutang2 ayah aku tu including hutang aku jugak.. ada lah dalam 3 tahun lagi. jadi kene tahan smpi lah habis 3 tahun, tu pun xtahu apa lagi akan jadi dlm masa 3 tahun kan.

kalo ko xde komitmen ok la kot nk buat loan utk ayah ko (ikotkan ko x yah buat sbnrnya, dikemudian hr ko yg ssh) skg pon dh jd
tp memandagkn ko dh ade kuarga...x byk skit ...mesti wife ko terasa...ko wajib bg nafkah utk wife ko...

tlg byr kn utang org bkn tggjwb ko...wpon kuarga sendri...
tp benda dh jd...nk x nk ko kne byr gak...
utang2 ni bwk smpi ke mati...tu la bahayanya kalo byk utang

buat sekadar mampu, InsyaAllah, ada keberkatan berbuat baik kepada ibu bapa...

PEPPERMAN posted on 15-12-2014 03:46 PM

true...

aku selalu jumpa kes mcm nie.. tlg mak pak, tak berkira dgn mak pak... insya allah ckp lah makan...nak kata kaya tak tapi hidup senang la (dipermudahkan)..maybe berkat doa mak pak kut..

kesiannye,tumpang simpati jer,ni ciri2 ank soleha

stanum posted on 15-12-2014 03:39 PM
So far alhamdulillah, kewajipan aku sebagai suami ke atas isteri tu xpnh terabai, everymonth aku b ...

bertabah la... seharusnya bini kena loaded, cukup apa yg dia nk beli... klau x, meruntuhkan institusi kekeluargaan

fifie_olin posted on 15-12-2014 03:45 PM
kalo ko xde komitmen ok la kot nk buat loan utk ayah ko (ikotkan ko x yah buat sbnrnya, dikemudian h ...

Setuju. if only aku boleh cakap TIDAK pada mak aku masa mak aku mintak tolong ayah aku. Tapi sebagai anak, takkan aku xtolong kan, sbb masa aku call tuh, mak aku dh mcm pasrah sbb duit belanja dah tak ada, surat2, bil2 dah sampai rumah. Ayah aku plak masa tu dh susah hati duit gaji kene sekat, credit card xboleh pakai.

So, as anak, susah mcm mana pun aku, aku akan tolong jgk pada masa itu. Apa nak jadi kemudian, aku berserah sbb aku xexpect jadi camni, but terjadi jgk. Apapun, aku kene terima apa yang dah jadi and at the same time, cuba tolong mane yang termampu walaupun aku banyak kene korban beberapa perkara.

stanum posted on 15-12-2014 03:39 PM
So far alhamdulillah, kewajipan aku sebagai suami ke atas isteri tu xpnh terabai, everymonth aku b ...

la... cukup makan pakai bini ke?
kalo aku... cukup makan pakai aku... lantak pi lah hasben nak kasik sejuta pun kat mak paknya

aku igt, anak bini ko kene jimat cermat makan telur hari
apa pendapat ko kalo ko start bersedekah dan berpuasa sunat
ramai org kata bersedekah walaupun kita tengah sesak .... boleh meluaskan rezeki

PEPPERMAN posted on 15-12-2014 03:46 PM

Insyallah. be positive at all times.

leylapple posted on 15-12-2014 03:51 PM
true...

aku selalu jumpa kes mcm nie.. tlg mak pak, tak berkira dgn mak pak... insya allah ckp  ...

memula aku ingat TT tu pompuan, sebab mampu mengarang panjang2.
rupanya lalaki..

n aku rasa lelaki dapat tangani masalah serupa ni dengan lebih baik..
Sebab, in general, sempoi dan toya.

all the best to TT

aQuA_dIaMoNd posted on 15-12-2014 03:54 PM
kesiannye,tumpang simpati jer,ni ciri2 ank soleha

I wish i could be anak soleh, tapi anak soleh tak citer masalah family and simpan senyap. Tak tahan nak simpan, cerita la jgk, sekurang2 apa yang terbuku dalam hati terkeluar jgk. tak beban dalam hati dan fikiran.

PEPPERMAN posted on 15-12-2014 04:05 PM
memula aku ingat TT tu pompuan, sebab mampu mengarang panjang2.
rupanya lalaki..

Haha..ye, aku lelaki. aku mampu tulis panjang2 sebab aku jenis yang xbanyak bercakap, and kalau aku bercakap takut org xfaham. Bila menulis, aku boleh susun atur ayat supaya orang lain faham apa yang aku nak sampaikan. Nak kata sempoi, xtaulah camne, sbb isu lain aku xkisah sgt, tpi pasal duit tu aku kene tengok sbb aku bukan org bujang yang hanya pikir diri sendiri aje, ada isteri yang tak bekerja, ada komitmen lain, so kene careful jgk kadang2.