CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 11971|Reply: 112

Tekanan makin memuncak,,tulunn

sy ada benda nk minta pdgn dr forumer sume, slama ni sy just silent reader, tp masalh yg sy pendam dh xdpt dibendung lg.sy baru melangsungkn pekhwinan dan mnemui jodoh agk lewat skitar awl 3o-an, dgn jejaka/pasangan jauh lbh muda iaitu jarak 7 tahun.pasngn sy ni bkrjaya dlm sektor kwgn swasta, sy mmg bkerja tp dlm sektor gomen dr utara tp skg bertkr gara2 mngikut suami ke bndar KL. Keterujaan sy utk brtukar sgt ketara kerana slps ini akn memulakan khidupan suami isteri dan smemangnya tempt siteri adalah dkt dgn suaminya.Namun perasaan gmbira hnya seketika cuma krana baru shj 2 bulan lebih sy nmpk seakan2 bermulany gmbaran kegelapan hidup sy. Suami sy ni ank kedua dr 3 beradik. mmg u alls nmpk x rmi kn. tp rupany lifestyle kluarga ni complicated pnuh ngn mslh...Fmili suami ni x fhm anknya bru lg mndirikn rmhtgga dan duduk tinggl di bndr bsr..yg smuanya now costly tinggi..MIL juga bkerja dan bkerjaya dlm bidang sokongan sektor kerajaan di selatan tanahair...FIL pun kerja..klu ikutkn hnya ada seorg shj ank pmpn yg bongsu shj utuk ditanggung...tp mreka melepaskn beban kewangan pd suami sy...shingga sy rasa diri diabaikan...smpikn FIL akn menelefon anknya a.k.a somi sy utk trnsferkn wang utk mmbli rokok...2 minggu skali pula adikny a.k.a adik ipr pula akn mesej mta duit blnja...mana leh tahan, kdg perblnjaan sy terpaksa dicatu demi memenuhi tuntutan mreka...knp mreka x nk fhm situasi dan hnya mementingkn diri,forumer skalian bantu sy dgn mmberi kata2 atau pandangan kpd sy yg hnya setahun jagung dlm meniti hdp suami is3

aduhai.. boleh tak eja elok-elok sikit
nak baca pun terganggu
tak kena charge pun kalu eja penuh

U ni dulu minah rempit ke?

Boleh tulis elok elok tak?

dia tertekan la tu..tu yg tulis ikut main ingat jek...
ala2 apa terlintas dlm kepala teros luahkan...
x sempat dah nak pikir typo ke perenggan ke
bertabah la tt..nak kawen punya pasal

skali minah rempit daaa

sorry forumer, sy mmg laju klu menaip pakai short form terus

Follow Us
Ya ampoon Korang ni...haha. ..I tgh stress nak submit keje...tergelak baca....hihi...

Nanti cik tt ubah Le tu

Ada buat akaun aliran keluar masuk duit untuk tetiap bulan tak? contohnya total pendapatan laki bini tolak segala perbelanjaan bulanan seperti rumah, kereta, bil2, simpanan, groceries etc tetiap bulan, so berapa bakinya?... kalau ada buat budgeting kurang sikit stress sbb kita nampak ke mana semua duit kita pergi... dari situ jugak kita boleh buat decision berapa banyak nak commit untuk bantu org lain

Rate

1

saya memang tak nak share dengan suami seperti rumah atau kereta..saya umur dah 31 sudah memiliki rumah dan mempunyai kereta yang telah habis bayaran. saya free dari segi hutang. Sebagai lelaki dia kena la tunjukkan sedikit tanggung jawab, utamakan isteri dahulu, barulah famili dia. Kalau saya mulakan membantu maka naik lemaklah keluarganya. Saya dah berkorban untuk follow dia dengan membuat pertukaran ke KL dan dah lulus pun pertukaran. Sejak itu lah saya baru tahu adiknya bergantung sangat pada abangnya dalam memberi duit belanja sedangkan ada PTPTN dan masih dalam tanggungan mak ayah. Kalau macam ni punya gaya senang sangat la mak ayah di kampung. Janganla buat begini, abang tu baru lagi berkahwin, punya tanggung jawab untuk dilunaskan. Ini saya tengok, 2 minggu sekali pasti ada mesej di whatsapp nk duit belanja yang ayah mertua juga minta duit untuk membeli rokok. Rumah saya sampai sekarang masih macam tu nak beli perabot pun tangguh gara-gara suami mementingkan keluarganya

As Salam...

cuba bg details sikit cthnya..

brp byk yg PIL mintak kat somi awk setiap bulan ? rm1000 ke lebih..??

duit somi je ke yg jd mangsa ke duit awk juga perlu diberikan..??

since dah bg duit kat PIL tuh....apa kekurangan yg awk dan somi alami..?? tak cukup byr sewa rumah..?? tak cukup byr duit keta dan minyak..?? tak cukup utk beli  makanan..?? tak cukup utk beli pakaian..?? atau yg lain2..

atau cuma perasaan tak puashati je.... tp keperluan sendiri mencukupi...??

kalau sbb bg PIL tuh..awk dan somi menderita...mmg kena bajet betul2 la...

utamakan keperluan sendiri dulu....pas tuh..ada lebih baru la..bg kat PIL...kalau tak de lebih...cakap je la..terus terang...korang tak mampu....

Rate

1

is3......aku baca ish ish ish.....rupanya bila renung lama lama baru tau maksudnya isteri

mcm mana background family suami tu?
sebelum kawen ente tak buat kaji selidik dolu ka?
btoi ka aku baca yg suami ko kena transfer duit utk pak dia beli rokok tiap dua minggu?
tak berani lah nk komen apa bab tu sbb pak dia dah tua, kot mmg dpd dulu disara suami ko.
tapi, beli rokok? bukan beli brg dapur ka?
ko dah penah bincang ke dgn suami ko ttg tekanan perasaan yg ko hadapi skg ni?
apa2 pun ko kena bagitau suami ko dulu sbb dia berhak tau ketidak puasan hati ko.
sbb masalah ni takkan ada penyelasaian kalau ko cuba nak selesaikan sendiri.
melainkan ko jenis tak kisah nak take over family dia nak ubah apa yg dh lama jadi tradisi family belah sana.
tapi bahaya jah, boleh mendatangkan amarah tahap super saiya kalau buat lagu tu.
aku suggest ko bincang berdua dari hati ke hati.
sama2 saling mencintai, takkan langsung takmo endah hati dn perasaan pasangan hati kot ye dak?
lepaih tu perah idea sama2 on how to solve the problems.
harus diingat jah, mulakan perbincangan dgn penuh berhemah.
bab2 family ni bab sensitip.
even ko pun akan terasa kalau org jentik2 hal family ko walau mmg terbukti khilaf dipihak ko.
adat la manusia ni, bias. aku pun sama.
so cuba pendekatan yg paling sopan and ayat2 yg paling menenangkan utk didengar.

Rate

1

Saya kahwin lambat kerana saya ada komitmen menjaga arwah abah saya yang mengidap penyakit buah pinggang kronik. Saya lupakan hasrat untuk mendirikan rumah tangga walhal sebelum saya kenal suami saya ada berkawan dengan kawan-kawan lelaki yang lain. Mungkin ditakdirkan jodoh saya dipermudahkan jodoh dengan suami saya. Cuma sedikit latar belakang keluarganya saya tidak bertanya lebih-lebih. Tahu-tahu lepas saya tinggal serumah dengan suami baru saya tahu suami saya terlalu melebihkan keluarganya. Makan pakai saya terpaksa dicatu.Keluarga mertua tak mengambil tahu keadaan saya di KL yang serba kekurangan ini. Saya jadi stres bila setiap kali suami dapat gaji, keluarganya macam tahu-tahu tarikh gaji suami, dan mula meminta duit. Adiknya nak membeli laptop pun suami saya membuat aeon kredit dan bayaran bulan juga tinggi. Sedangkan saya berpendapat jika membeli laptop tidak perlulah sampai berhutang. Beli sahaja cash supaya akan datang tidak menanggung komitmen bulanan sebab banyak lagi hal yang memerlukan duit. Saya tengok pula brand laptop tersebut. Bukan calang-calang adiknya memilih brand apple, tentu sahaja mahal, sedangkan abangnya yang berhutang untuk membeli laptop kegunaannya. Saya melihat keluarganya memang mengambil kesempatan. Kadang-kala saya terfikir baik saya tinggal sahaja dan bekerja di utara, tanpa perlu membuat permohonan pertukaran mengikut suami kerana suami tetap harus menampung keluarganya sedangkan kebajikan saya ditolak tepi.

okla tu dik...janji hang dah berlaki....hadap jerla pilihan hang tu.
jd andartu lagik sengsara idup..

Yang saya tak puas hati tu tang makanan dan keperluan rumah. Selalu je suami saya menangguh-nangguh, Hal ini saya ketahui apabila saya mengemas rumah dan suami tertinggal dompetnya. Bila dibuka masyaallah satu keping duit pun tiada..sedang kerja sektor kewangan mana mungkin jadi macam tu. Ada juga sekali dua meminta pinjam duit, saya pun tak kisah tapi kalau kerap saya pun boleh syak wasangka. Hanya whatsapp dalam fon suami saya barulah saya mengetahui adik ipar minta duit belanja, Saya pun bukan jenis stalker hp suami tapi mungkin Allah nak tunjuk, sekali itu je saya terbaca, saya tak terus bertanya suami, saya diamkan dulu beberapa hari. Tapi apabila diam, lain pula jadinya ayah mertua pula telefon anaknya nak duit belanja.Ayahnya tu bekerja bukan tak bekerja

rottberry posted on 18-12-2014 12:57 PM
mcm mana background family suami tu?
sebelum kawen ente tak buat kaji selidik dolu ka?
btoi ka ak ...

saya sebelum kawen n proses bertunang mmg hubungan jarak jauh.saya hanya sempat kenal famili tunang tu masa merisik dan beberapa ketika sebelum menikah.So saya ingt takde apala masalah yang berat. Saya cuma fkir positif. Jumpa suami masa bertunang pun bole dikira beberapa kali sebab saya bekerja dan mak saya pun tak membenarkan saya ke KL

akula203 posted on 18-12-2014 12:37 PM
As Salam...

cuba bg details sikit cthnya..

Macam tu la sy beritahu suami, tapi dia lagi mengamuk ada la. Saya pun xtau orang negeri suami ni mmg selalu cakap kasar ke, baru bincang je kot

honeydowngiler posted on 18-12-2014 01:50 PM
Macam tu la sy beritahu suami, tapi dia lagi mengamuk ada la. Saya pun xtau orang negeri suami ni  ...

hehehe
jah oiiii, ni xde kene mengene dgn mslh kenegerian.
ni masalah attitude individu tu sendiri.
pasai tu dlm islam disarankan merisik kabo terlebih dahulu sebelum menyimpul ikatan.
ye lah kan risik2 siapa dia, siapa family dia, siapa keturunan dia.
sbb dia bakal mewujudkan legacy keturunan bersama kita nanti bila dh berumah tangga.
bnda penting tu.
kalau ajak bincang time tu dah berangin, cuba ajak bincang time lain pulak.
jgn terus putus asa.
kita isteri ni kdg2 mmg diuji, kalau ko tahan..mmg besar reward ko nanti.
cari time yg sesuai, cari doa2 yg sesuai, solat sunat mana yg patut mohon lancarkan niat ko.
apa pun hidup bersuami isteri ni perlukan perbincangan dua hala.
kalau tak tak gerak kapal, ranap kat situ jugak.

Rate

1

Macam tu la sy beritahu suami, tapi dia lagi mengamuk ada la. Saya pun xtau orang negeri suami ni  ...

kalau dah tak boleh dibawa berbincang.....mmg tak leh wat apa la....cuma just cakap kat dia..keperluan asas family sendiri perlu diutamakan...pas tu..dia nak bg semua duit dia kat family dia...terserah la kat dia...dan puji la dia dgn IKHLAS  dan jgn sesekali mcm memperli...mmg dia seorg anak yg bertanggung jawab...mmg tanggungjawab seorg anak lelaki adalah lebih kepada ibu dia....dan seorg isteri pulak kena patuh kepada suami..

tp duit TT...kena la..simpan..dan kalau somi minta...cakap je la...dah bg kat family TT kat kampung....TT cuma ada duit cukup2 utk keperluan sendiri je......sbb tanggungjawab TT cuma patuh pada suami..bukan menanggung suami dan keluarga suami...

pas tuh..redha je la....lepas solat doa minta Allah..beri jalan keluar utk kemelut ini...semoga Allah memberi kebahagian....InsyaAllah..dgn kesabaran yg ikhlas....kebahagiaan pasti akan menjelma...

Rate

1

berapa kali aku nak pesan ... jauhi lelaki kelantan ... terengganu pun bnyk kepelikang tanpa batasang ...