CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: maxim

Chef Wan Kritik Pasangan Remaja Belasan Tahun Kahwin Awal

Ala bagi je la budak2 tu kawen
Esok2 kalo depa ada problem, ada gak la bende yg bleh dibahankan dan dipadanmukakan
Bleh gituh???
Selayaknyalah mereput sbb lps kawen baru tahu hardship life ni cemana

Korg ada baca tak latest report pasal perkahwinan di malaysia ....

report tu ckp rata2 org malaysia kawen muda .. termasuk kes kawen below 20 years old...

di sbbkan ni ... mereka ni kurg produktif bila bekerja .. sbb beban berkahwin sgt besar ... nak beli kete.. rumah ... klu ada anak ??

Yg paling teruk ialah tahap kesihatan ... dan risiko mati ketika melahirkan

aku setuju jer apa yg chef wan ni ckp as seorg yg tua and dah byk merantau and makan asam garam ...

good luck kids!

X tau nak komen pe...
setuju ke tak setuju...
tp..diorg dah nikah kan...
alhamdulillah..jodoh awal...
harap tak abaikan tanggungjawab...

p/s: tetiba sedih sbb sy yg 29 ni tak kawin lg....

KucingBiru posted on 19-12-2014 09:40 PM
Berbaik sangkalah dengan Allah. Diorang bukan kawen lari, parent merestui.

Part berhenti sekol ...

Yessss,iols setuju dgn kupasan uols!

mrsLucky posted on 20-12-2014 09:52 AM
Budak lelaki ni kalau ikutkan facebook dia dah banyak kali married dan in relationship dengan diffre ...

Hmm dah memang gatal tak tertahan la budak jantan tu
Asik tukar galpren ye... Hmmmm.... Kalau perangai tak berubah lepas kawen.....

Follow Us
Syd posted on 20-12-2014 11:29 AM
apa chef wan tu ckp betul..nasihat orang tua..
ai rasa chef wan tu tak suka bab2 cerai2 berai2 neh
...

Mcm mak iols ckp dgn adik iols kantoi hade boyfren,mak iols ckp satu jek : sodalam ko pun mak belikan lagi,basuh pun kdg x bersih,toksah brangan lah nk hade boyfren nk kawin ehhh, sentap trus adik iols,skrg dia dah insof iols rasa,hahaha

Eventhough kekadang Chef Wan nyer statement produce from his knee-cap brain,
but sometimes he did shifted his brain into his thick skulls..

i mean....apa yg Chef Wan cakap tu betol.
Right now, apa yg aku nampak parents pasangan form 3 ni plak yg letak otak kat kepala lutut.

"Nak, tak baik cakap camtu...kami (dah taraf tok nenek) dulu pun nikah bawah umur"

Aduhai....pakcik,
PakCik...kita skang ada law. bawah umur tak leh kawin..apa susah ke nak ikut undang2?
Zaman pakcik..org lepas upsr nyer gaji pun leh tanggung anak bini.
zmn skang, yg ada lepasan ijazah pun laki bini 2-2 kena kerja nak tanggung anak......

"alah diorng ni nikah je...anak lambat lagi"

OK....saya faham pakcik. sy yg dah 4thn pun blom ada anak lg even umur 34thn.
sy bkn nak highlight bab anak tu pakcik...tp mak bapak 2-2 belah pihak ni dah letak beban

yg (tanggunjawab suami isteri) tak kena pada masa yg muda belia nih....

bkn masa ni patut diorng belajar dpt segulung sijil SPM ke? tahap akademik skang x sama 55thn dulu pak cik.

dah la...sy malas nak tekak dgn pakcik....baca aje la blog chef wan tu.
Last edited by ekmal_sorrow on 20-12-2014 01:48 PM

Aku ada pernah baca hadith Rasullulah.. Lbih krg gini la..
Bagi siapa yg tidak dapat menjaga penglihatannya( yakni xdpt menahan nafsunya dgn wanita) maka kahwinlah bagi nak mengelakkan maksiat dan zina..
Dan rasullulah ada sebut lagi dlm hadith tu.. Bg siapa yg xmampu, maka berpuasa la bg menahan diri drpd hal2 seperti itu..

So, pndgn aku ikut pndgn nabi kita, jika budak tu  memang betul mampu bukan saja dari kewangann tp cukup akil baligh.. Why not dia kahwin.. Tp klu xmampu dgn kenaikan brg malaysia skrg yg penuh dgn GST ni.. Mka puasala dik.. Puasa + larangkan diri dr jumpe bnde2 yg boleh naikkan nafsu nk kahwinn.. sibukkan diri dgn belajar, kejar ilmu..

Tp budak berdua ni dah kahwin.. Jd aku amik pendekatan mungkin dorg mampu.. So aku harap mereka berbahagia la ye..
Last edited by adeqo on 20-12-2014 02:03 PM

jgn pandang rendah pada bebudak yg tak nak sambung belajar ni. sbb drpd yg aku baca budak ni ade ikut bapak die keje kontraktor. bukannye budak ni goyang telur kt rumah.kalau baca kt CI lagi ramai lelaki yg dah berumur tp keje mintak duit bini, tak kasi didebiknye bini tu smpi kene report polis. kite kene akui sistem pendidikan kt malaysia ni mcm mane, jenis bukak buku n hafal, sesetgh murid takde kemampuan yg mcm tu. sbb tu diwujudkan sek vokasional. aku bukan nk sokong budak ni berenti sekolah n kawen, tp at least nampak jugak die ade inisiatif nk keje. n wife die pun sbnrnye ade ckp hasrat nk sambung belajar.

dr segi kontra nye, aku harap bebudak ni btul2 matang dlm membuat keputusan sebesar ni. aku pun tak kenal diorg personally dan aku rasa kite tak berhak nk menghakimi bebudak ni or sape2 jelah based on their social media status update. or kalau kite nak judge someone based on their age or level education pun tak boleh jugak, tgk jelah kt porem ni betapa ramai poremer dok claim dah kawen anak ramai keje bagus blaja kt bla bla bla duduk kt sana sini sinun, tp gaduh dlm thread ngalahkan ahli mesyuarat tingkap je

peace no war

annehuda posted on 20-12-2014 02:06 PM
jgn pandang rendah pada bebudak yg tak nak sambung belajar ni. sbb drpd yg aku baca budak ni ade iku ...

Yep..u got point there..nk judge sgt tk blh sbb kte tk knl budak2 n fmli diowang..nk ckp kwen mude nnti sng cerai..tgk lh kt lua bape rmai yg kwen dlm usia yg spatutnye tp kes cerai mlambak2..nk judge sbb diowang mude nnti ade mslh kwangan...sma gak yg dwasa bape rmai yg gaduh hempuk bini sbb ade mslh kwangan..nak judge sbb tk smbung study..myb fmili die ade plan pasnie ape yg ptut die bt sbb myb skolah pun tk bgs..msia nie byk mghafal n lbihkn buku..kalo tk power mghafal mmg ke laut lh pljaran..so doa2 kn yg tbaek..diowang pun dh kawen..bnde yg bgs..dr ank2 mude skrg ngeseks jer pastu bunting buang ank..lagik teruk aku rs..

KucingBiru posted on 19-12-2014 08:30 PM
Ye la, Ikutkan logik chefwan... kalau entire nation full with Chef Riz dan Serina, mesti Malaysia ni ...

betul...setiap satu tindakan yg kita ambil, mesti ada baik dan buruk.kita sbg manusia tidak sempurna..apa saja pilihan yang kita pilih,kita kena usaha bg mendapatkan hasil positif..
iollls setuju juga budak2 ni kawin awal  sbb zaman sekarang, budak2 umur 12 tahun pun dh pandai cakap pasal seks,cium2 mulut bagai.banyak faktor penyumbang kenapa akhlak remaja rosak.salah satu social media.
tentang macam mana they olls nak sara hidup,iolllss harap parents diorang boleh guide and encourage diorang..jangan biar diorang hanyut merendek saja 24 jam.. cari peluang sbab peluang xakan datang bergolek.
kalau niat diorang betul, usaha ada, doa sentiasa insya allah boleh berjaya..kita sebagai orang luar juga harap2 boleh mendoakan theyollsss ni.sb paling utama, redha allah sudah bersama theyolsss..

betul setuju sgt ngn ape yg chef wan ckp..
kawen ni bkn takat nk halang nafsu semata.. tanggungjawab tu penting... lagi2 la masing2 tk matang lagi..
kang gaduh2 sikit mula la...
takat nk elak maksiat,,.. kawen.. pastu kalo tahan lama alhamdulillah.. kalo tk cerai berai..
ade anak lagi nnt la.. anak terabai sume.. menyusahkan dh mak pak.. nk kasi mkn kt dorg lagi, nk tanggung anak bini lak.. hai la dunia..

WandaMi posted on 19-12-2014 10:26 PM
Ada betul ckp chef wan ni
Tapi tAk smua remaja childish, dan tak semua remaja matang dari usia

but most laaa... yg kawen awal.. baik laki or pompuan..
dorg ni  tak matang + kurang feel tanggungjawab tu...

ekmal_sorrow posted on 20-12-2014 01:47 PM
but sometimes he did s ...

i setuju ngn uolss.. kesimpulannyer zaman skrg cannot compare zaman dulu...

ekmal_sorrow posted on 20-12-2014 01:47 PM
but sometimes he did s ...

pas kawen tgh gigih menuntut ilmu jugak laa
ilmu merancang keluarga
ilmu permata yang hilang etc

arira_arora posted on 20-12-2014 03:21 PM
but most laaa... yg kawen awal.. baik laki or pompuan..
dorg ni  tak matang + kurang feel tanggu ...

Tu la..nnti gaduh sikit nak cerai pdhal boleh je settle.

Ramai je yg dlu nye remaja ada rindu dendam tp xdelah smpai nk kahwin...mesti kena berdaaass2 dgn mak ayah...klu ikutkan hati dgn akal yg pendek sure ramai yg kahwin muda :lol

Betul..setuju dgn chef wan

betul la yg chef wan cakap tu...
faham ke depa maksud perkahwinan tu....
bukan nak meramaikan manusia aje
ada besar kemungkinan masa kursus kahwin pun tertidur,  miss bab tanggungjawab, mandi wajib ec etc