CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 12179|Reply: 122

Perbualan aku dengan sahabat, mengenai Islam dan logik akal

Assalamualaikum..

Aku bersahabat baik dengan seorang kawan Cina ketika menuntut di universiti dulu.. memang kami sangat akrab dan open-minded.. dia seorang yg beragama Buddha (but kadg2 dia sendiri ragu2 dgan agama dia but her mind is sooo urban n suka pd lifestyle org barat dan jepun).. Selama 4 tahun kawan dgan dia, dia mmg baik hati, sopan, hormat org nye.. Aku jugak selalu berborak dgan dia tentang agama secara tidak sengaja... kat sini aku akan kongsikan apa yg aku masih igt tentang agama Islam yg aku bualkan dgan dia.. Tujuan aku bukak thread ni ade lah utk mendedahkan sedikit sebanyak perspektif atau pandangan org bukan Islam terhdap Islam itu sendiri... Dan aku jugak amat cetek ilmunya dari segi ilmu duniawi apatah lagi ilmu agama...

Tentang arak

Aku n kawan aku ni pergi Mid Valley, both of us mengidam makanan jepun atau korea.. dan of course lah dia sendiri tahu Islam tak membenarkan umatnya meminum atau memakan apa sahaja yg mengandungi arak/alkohol serta apa sahaja yg boleh memabukkan kecuali atas2 sebab tertentu spt tujuan perubatan... tiba2 dia tanya aku

Kawan : eh, kalau sushi ada sakae (rice wine) pun you tak boleh makan ke?
Aku : tak boleh, sebab itu arak.
Kawan : that one, arak natural maa.. not alcohol.. made from rice.. fermented punya.. macam yogurt juga, fermented...
Aku : tak boleh sebab arak itu memabukkan.. yogurt tak memabukkan..
Kawan : aiyaaa, itu takkan mabuk punya lah.. letak dalam sushi saja.. bukan u minum smpai mabuk pun...
Aku : tak boleh, walaupun sikit..
Kawan : ooo.. smpai mcm tu eh? sy igt boleh asalkan tak mabuk.. aiyaa, sy pun tak pernah minum /makan smpai mabuk la.. kenapa sikit pn tak boleh?
Aku : tak boleh.. arak itu boleh merosakkan hati.. wlupn tak mabuk..
Kawan : sikit saja maaa dalam sushi tu.. 5% saja.. takkan rosak punya..
Aku : sorry la, kita makan dekat foodcourt je la jom.. sana halal..
Kawan : okay, lets go...

*masa tgah makan dekat foodcourt, dia tanya lagi*

Kawan : eh, habistu, maggie mcm mana u boleh makan?
Aku : maggie? takde arak, tak ada babi, proses pembuatan bersih, so halal la..
Kawan : aih, bukan maggie tu ada MSG, tak baik utk organ dalam badan, macam mana boleh halal?
*aku terkedu kejap* serius terkedu dgan soalan dia*
Aku : aiyaaa, sikit saja maa MSG, lagipn MSG diperbuat daripada bahan yg bersih n suci yg tak terlarang..
Kawan : sakae juga dibuat dari bahan bersih maa.. drpd nasi.. red wine also dibuat drpd buah2an.. esp dari grapes.. rich in antioxidant..
Aku : yg tu wlupn dibuat drpd bahan yg bersih, tp boleh memabukkan, tetap tak boleh..
Kawan : jgan minum byak la smpai u mabuk... itu garam pun klau u makan sikit, baik utk kesihatan, klau u ambil byak garam pn boleh kena darah tggi kan? sama juga dengan natural wine.. contain a lot of vitamin n antioxidant.. ambil sikit, bagus, ambil byak tak bagus, boleh mabuk..
Aku : emmm... tak boleh lah.. dalam agama saya tak benarkan, takut nnt mabuk, mcm2 perkara tak baik boleh berlaku...
Kawan : ooo.. so u tak boleh minum arak sebab takut mabuk saja lah?
Aku : emm... faktor utamanya sebab mabuk lah.. nnt minda tak terkawal..

*serius aku mcm terkedu bila dia tanya soalan mcm ni.. betul2 menguji logik akal n kefahaman Islam aku*

byak lagi sbenanye yg dia tnye... tentang aurat.. tentang hiburan dalam Islam.. nnt ada masa aku taip lagi mne yg aku igt..

Last edited by Orix on 20-12-2014 05:33 PM

saya pon ada kawan2 non muslim yg suka tnya mcm tu.. tapi, sebb sye pmpn, so dorg suka tanya pasal aurat.. kanapa kena pakai tudung walhal malaysia panas.. kenapa ada yg pakai purdah, ttop sume nmpk mata je.. kenapa lelaki pmpn xleh sentuh2.. kenapa kena solat smpi 5x sehari.. kenapa xleh makan b*** walhal itu dging paling sedap annnnnnddd da rest is history.. maaacam2..
so, jawapan sya sme je lah ngn mana2 org pun.. pkai tdung sbb nk jga maruah, pakai purnah nk jga maruah, xnk tmbul ftnah, llki pmpn xleh sntuh2 sbb xnk naekkan nfsu, solat 5x sbb tu rukun islam, xleh makn cik bab sebab bnyak sgt mudarat...

tapi, yg paling saya rse mncabar nk jawab as a girl adalah, knapa ada yg pki tudung tapi still jugak pegang2 tgn ngn boyfriend.. siap ade yg lebih dri tu.. =='

tarik nafas panjang nak jawab..

tapi, yang bagusnye ade org2 macam dorg ni, saya jadi lagi alert.. bila masuk waktu solat, kalo lmbat sikit solat, dorg akn tanya..

lu xde solat meh? =) so, potensi nk tggal solat tu mang payah la..

sr_kila posted on 20-12-2014 05:27 PM
saya pon ada kawan2 non muslim yg suka tnya mcm tu.. tapi, sebb sye pmpn, so dorg suka tanya pasal a ...

sy pn pernah ditanya psal aurat ni... tp kawan sy ni dia suka guna logik akal dalam setiap pertanyaan dia smpi kadg2 sy rse give up nak jelaskan pd dia.. nnt sy kongsikan psal perbualan sy dgan kawan sy tentang aurat... mcm2 soalan yg dia tanya yg tak terlintas lgsg di fikiran sy.. kalau ad masa nnt sy kongsikan..

Orix posted on 20-12-2014 09:32 AM
sy pn pernah ditanya psal aurat ni... tp kawan sy ni dia suka guna logik akal dalam setiap pertany ...

salu pesen yg atheist kan gitu.. orait..

cuba korang ambil masa & waktu untuk membayangkan , andai kata KITA hidup pada zaman sebelum tamadun manusia berkembang pesat, di mana pada zaman tu xde polis, xde raja, xde agama, xde sains, xde ilmu dan manusia2 zaman tu buat apa2 je yg mereka mau, seperti jenayah, pembunuhan, zalim, biadab, kejam etc... dan aku tanya pada korang balik, melalui perlakuan2 ganas yg dilakukan manusia pada zaman tu pada saat itu, apakah yg korang akan terfikir bagi membendung gejala2 camtu dari berleluasa ? mesti bermacam2 perkara kreatif yg berlegar2 dlm pemikiran dan kreativiti pun memainkan peranan...

dan andai kata akulah manusia terbijak pada zaman tu, maka aku akan cipta agama sebagai pegangan hidup org2 jahil pada zaman tu... bila mereka nak lakukan jenayah, mereka akan 'pegang' tiang agama tu dan xkan boleh lari dari tiang tu. lalu aku himpunkan beberapa org termasuk korang bagi menolong aku cipta agama ni. aku buat buku kitab aku sendiri, aku karang segala macam, termasuklah perkara2 fantasi (sebab masa tu sains xde), aku selitkan unsur2 merapu tetapi mampu memberi kebaikan pada manusia. kemudian, aku tulis lagi dalam kitab tu bahawa agama aku adalah datangnya dari Tuhan dan BUKAN dari aku, maka segalanya tidak boleh ditafsir mengikut logik akal (mind control), sekaligus akan menutup pintu hati pengikut2 agama aku dari mencari kebenaran, lalu aku sebarkan agama aku. sungguh senang kan aku tutup minda korang? as easy as that!

bila zaman berganti zaman, pengikut aku makin ramai (time tu aku dah mati). mereka percaya 100% bahawa agama aku adalah dari tuhan tapi tanpa mereka ketahui bahawa mereka smeua dah ditipu dan xtahu bahwe agama tu adalah dari ciptaan manusia. senang kan camne sesetengah agama buat korang percaya pada sesuatu agama?? dan bila sains berkembang dan sains merungkaikan dan menceritakan kebenaran bahwa agama aku adalah palsu, mereka tetap x percayakan sains sebab pengikut2 agama aku dah di mind controlkan oleh aku.

lebih advanced lagi, aku campurkan kata2 jampi serapah dlm kitab aku, supaya jampi2 tu mampu menghalau jin, jd pengikut2 aku lebih berpegang teguh pada tiang agama aku bila mereka mampu sembuhkan sihir melalui jampi2 aku. (setiap agama ada jampi tersendiri, dan kebanyakan mereka percaya bahawa jampi2 tu datangya dari Tuhan agama mereka)

akhirnya agama yg korang anuti sebenarnya adalah bukan dari Tuhan, dan korang semua dah ditipu oleh AKU sampailah korang mati (kalo xubah diri).

xfaham xpe. anggaplah komen aku cam air berlalu pergi yg mengalir mengikut arus. kalo faham, mmg kowrang ni hebat dan bijak.

fokus dan baca apa yg aku tulis sekarang ni... ambil nafas dalam2, dan hembuskan perlahan2. kemudian baca balik komen aku kat atas ni dgn penuh fikiran terbuka bagi mencari kebenaran. mereka yg xnk cari kebenaran mmg xkan nampak apa yg aku tulis. tapi aku tahu korang boleh.

Follow Us
SoalanSaye posted on 20-12-2014 07:07 PM
cuba korang ambil masa & waktu untuk membayangkan , andai kata KITA hidup pada zaman sebelum tamadun ...

so. siapa yg cipta kau?

Orix posted on 20-12-2014 07:14 PM
so. siapa yg cipta kau?

Orix, aku nak tanya kau soalan.. 1. kau mmg cari kebenaran ke atau 2. kau cuma marah bila org menentang agama dan ideologi kau?

SoalanSaye posted on 20-12-2014 07:26 PM
Orix, aku nak tanya kau soalan.. 1. kau mmg cari kebenaran ke atau 2. kau cuma marah bila org mene ...

eh. tiba2. jwab la soalan sy tu.. ada ke sy marah? pelik la. tiba2... tanya soalan, jawab soalan.

Tentang alcohol sama ja bentuk argument atau hujah itu...yg memabukkan dalah haram , arak khmar ..ade alcohol, even beer, lager, whisky...natural alcohol

Yg dlm perfume tu synthetic alcohol tu majlis fatwa kate ok pakai sebab bukan bpleh minum perfume pun...minum mati atau memudharatkan...

Lagi satu argument haha u rasa especially during Christmas ni orang yg minum eine ke beer ke depa stops setakat unit esihatan bagi minuman ni dicatatkan ke? Atau minum saje ? Haha dari pengalaman tengok caucasian mabuk...dlm tube dah kena papah atau nampak disoriented dah pun..tu x masuk yg jerit nyanyi hoyong hayang funny manusia ni bila detach from the awareness haha

SoalanSaye posted on 20-12-2014 07:26 PM
Orix, aku nak tanya kau soalan.. 1. kau mmg cari kebenaran ke atau 2. kau cuma marah bila org mene ...

Adehh...wahai saudara...soalan soalan cabaran yg kami campakkan di benak anda dlm thread anda sendiri tu tak berjawab pun...i wonder why...banyak soalan ':-)membuka hati dan minda' tu tak satu pun saudara balas...

Orix posted on 20-12-2014 07:33 PM
eh. tiba2. jwab la soalan sy tu.. ada ke sy marah? pelik la. tiba2... tanya soalan, jawab soalan.

Lagi satu ada argument tentang redwine benefits ...tapi i atgue yg hukum haram sbb mudharat banyak dari kebaikan.

Sebenarnya saudara tujuan dakwah ialah menyampaikan, apa yg saudara buat tu dikira dakwah laa bagus...setakat mana mampu menyampaikan...tak payah saudara rasa tak cukup hujah atau kena bagi jawapan masa tu jugak sebab...u can say honestly i dont have the answer but i can refer this query to someone who could answer and feedback this to u...

Or u could say , it is a thing called faith...islam as the way of life , religion recgnised by Allah till the end of time surely abd definitely has many strong reason to propose the rules. It has the protective effect upon its followers to not let the followrrs doing things that are hatmful to them.

Why?

Because we are all belong to Allah, Allah has given us the trust to take care of our mind, body, spirits etc .

Dan hidayah itu milik Allah...

kwn2 i yg bkn Islam pon suke guna logik akal bila bertanya psl Islam .... susah nk jwb sbb ade menda i x reti nk jwb ikut logik akal .... nmpk sgt betapa kurangnya ilmu i ....

missus_meow posted on 20-12-2014 09:18 PM
kwn2 i yg bkn Islam pon suke guna logik akal bila bertanya psl Islam .... susah nk jwb sbb ade menda ...

kan.. kadg2, kita rasa mcm tercabar plak bila diorg pertikai hukum hakam kita..

mbhcsf posted on 20-12-2014 09:05 PM
Lagi satu ada argument tentang redwine benefits ...tapi i atgue yg hukum haram sbb mudharat banyak ...

i have another story.. pertanyaan tntg kenapa makan babi haram etc..nnt lah i on9 kat lappy bru sedap nak menaip.. just now using hp..

SoalanSaye posted on 20-12-2014 07:07 PM
cuba korang ambil masa & waktu untuk membayangkan , andai kata KITA hidup pada zaman sebelum tamadun ...

Bawalah bukti yang islam tak bagi umatnya percaya kewujudan microb?

Hehe

Orix posted on 20-12-2014 09:39 PM
kan.. kadg2, kita rasa mcm tercabar plak bila diorg pertikai hukum hakam kita..

x tercabar in a bad way, tp ia menyedarkan i as to how little i know .... n camne nk explain dgn logik akal dgn terang n jelas, nape ade mazhab yg berbeza, and nape the same thing x sama dlm sume mazhab .... tu blom masuk bab fatwa kat msia ni ....

Last edited by missus_meow on 20-12-2014 10:02 PM

missus_meow posted on 20-12-2014 09:56 PM
x tercabar in a bad way, tp ia menyedarkan i as to how little i know ....

tp kan. somehow i was thinking, cuba kita berada di tempat dia.. dibesarkan dalam keluarga bukan islam. cara hidup yg bebas. mesti kita pn akan ad pemikiran n soalan yg sama mcm dia..

Orix posted on 20-12-2014 10:00 PM
tp kan. somehow i was thinking, cuba kita berada di tempat dia.. dibesarkan dalam keluarga bukan i ...

maybe. kita x tau sbb kite x di tmpt mereka .... cam makan babi .... a lot of my non Muslim friends tak makan babi ... disgusting animal kate dorang. komen yg slalu dorang buat camne org pompuan boleh berhijab, menutup aurat, tp bab mengumpat x boleh berhenti. kdg2 dorang kata, lg labuh hijab, lg kencang mengumpat. so, camne nk ckp?