CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 9872|Reply: 48

Tawar hati jadi pensyarah

First of all, aku nie tutor dalam satu universiti nie. Sekarang tengah buat PhD.

Seperti yang semua maklum, lepas habis PhD, kita akan convert jadi pensyarah. Tapi masalahanya aku actually tawar hati nak jadi pensyarah. Sebab utama aku tak suka dengan beban pensyarah nie, dengan mengajarnya, publicationnya, admin, dan etc. Tapi pasal bond, nak tak nak aku kena juga balik dan bekerja kat sana. Paling kejap 5 tahun kot. Tapi rasanya lepas tue aku nak blah.

Aku terfikir juga boleh ker staf akademik convert ke staf bukan akademik. Tak kisahlah kerja apa, tapi tak nalah jadi kerani tue. Mungkin pegawai ok aar. Tuelah aku nak tanya, kalao sapa-sapa tau kes penukaran akademik ke bukan akademik.

U mane tu...kalu U-TAK-SUKA-U-KELUAR, ahkak summons vice chancelor U tu yakni @MeeSai  utk mengkomen..

xtau la pulak, sebab selalunya kalau mmg lepas Phd jd pensyarah.
xsure if bole tukar ke bahagian lain ke macam mana. try je la bincang ngn U tu macam mana..
thats the best way i guess..

philipinoe2 replied at 21-1-2015 04:42 PM
U mane tu...kalu U-TAK-SUKA-U-KELUAR, ahkak summons vice chancelor U tu yakni @MeeSai  utk mengkomen ...

Kan ada bond. Mana boleh keluar suka hati. Takperlah.

nanti kena kerja sampai 5 tahun,akan jatuh cinta la dgn kerja tu,

kerja apa yang senag..makan pun susah...

taraf phd pemikiran pprt

Follow Us
mak_wa95 replied at 21-1-2015 08:06 PM
kerja apa yang senag..makan pun susah...

taraf phd pemikiran pprt

Aku sokong kau...
Keje ape tah yg senang dalam Dunia in...
Sementara tgh buat PhD ni Tanamkanlah minat nak Jd lecturer tu..
Org lain susah2 nk dptkan sponsor jd lecturer tau...

Lula2 replied at 21-1-2015 08:10 PM
Aku sokong kau...
Keje ape tah yg senang dalam Dunia in...
Sementara tgh buat PhD ni Tanamkanlah ...

tu la orang lama selalu cakap orang muda sekarang xtahan diuji..kerja lebih sikit dah xmo..

ni kalau dah xminat kerja..kalau kerja juga mesti jenis kerja cincai cincai je...sian sapa jadi student dia nanti..

buat phd boleh dok fikir macm makcik pprt

spiking of recent younglings attitude, ahkak ade sorg anak sedara, br grad, then br dpt keje kt area golden triangle, sehari keje dah merungut susah la nk g keje kene naik KTM, lrt, monorel...ade miting awal pg, then kene stayback la..teros mintak parent bg die kete...tu blom cite psl merungut keje tu xde kaitan dgn digri dulu..

naseb sheols pmpuan, kurang sket napsu iolss nk maki tu...

*tros parent sheolss bg sheolss kete...ni plak attitude parent nowadays...

**eh ade ketan kah dgn tred ni...

*** @MeeSai

Slalu dgr non academic nk jd academic ... kalo x minat jd lecturer, sila quit. Menyusahkan students nanti. Kumpul duit, tebus bond. Kalo xde duit, then, i suggest u look into job spec lecturer yg u minat. X silap ade 7p. Maybe u can focus on the ones u like. Yg x suke tu, cuit2 jerlah buat cukup syarat.

Jujurnya saya simpati dgn org yg tak berapa nak rasi dgn kerjaya, sbb nya kita mmg hidup priority atas kerjaya kitakan...... sbb no bee no honey no work no money

Itu lah yg berlaku kat suami saya......tapi atas dasar tanggungjawab pada parents dan adik2 nak tuntut ilmu, teruskan jua lah dan saya kagum dgn dia sbb dia pernah mencapai pencapaian tertinggi dalam kerjaya nya di usia muda.......dan kini parents dah tak ada , adik2 pun semua dah kerja , bila dah kurang komitmen kami boleh rehat2 sebelum waktu nya

Dan betul kata mak_wa , dia telah jatuh cinta dgn kerja dia
Saya kesian kat dia so saya usahakan supaya loan semua habih bayar cepat2 supaya dia boleh la cuti sementara nak tukar bidang , tapi lain cerita nya.......masa tempoh bertenang dia cuti panjang bbrp tahun, dia dah rindukan kerja dia tu

Sbnr nye it's not that easy........suami saya mengalami stress melampau sampai sakit2 dia.....ulcer mulut tak payah cerita lah......hilang 1 keluar 2....... tapi dia cuba get over it ....... Hari2 dia doa & usaha supaya bebanan + environment kerja yang dia mampu tanggung....... Mmg tak dinafikan every few months dia akan sakit teruk (stress kot) MC la 2-3 hari sehinggakan kalau lamaaaaa tak sakit kitorang akan cakap "eh dah lama tak sakit "

Mungkin semua ingat kerja lecturer nie mengajar jer.  Tapi sebenarnya lebih daripada itu.

Bab-bab mengajar aku takda masalah. In fact, aku suka mengajar walaupun aku tau aku masih mentah. Aku apply jadi pensyarah pun sebab aku suka mengajar.

Cuma bab penyelidikan yang aku tak berapa berkenan dan juga sebab utama aku tawar hati jadi pensyarah. Lepas aku masuk, alih-alih universiti dinaik taraf jadi research university. Maknanya kerja penyelidikan lebih banyak dari mengajar.

mengajar kat RU lagi banyak KPI nak kena kejar...belum lagi dengan politik kat univ...good luck

Rivendella replied at 21-1-2015 10:52 PM
Mungkin semua ingat kerja lecturer nie mengajar jer.  Tapi sebenarnya lebih daripada itu.

Bab-bab ...

SebeLum ko smbung study ko memang tak tau ke lecturer memg kena buat research banyak?Aku memang sedia maklum lecturer bnyk keje sbb aku tgk lecturer aku pon aku dah tau Betapa bnyk nya keje dia..
Ko ade bnyk masa lg utk rasa syg dgn kerjaya lecturer...
Good luck..

Lula2 replied at 22-1-2015 01:59 AM
SebeLum ko smbung study ko memang tak tau ke lecturer memg kena buat research banyak?Aku memang se ...

Sebelum aku sambung study tue, aku alert juga benda tue.
Cuma time tue university belum jadi RU.
So tekanan nak buat research tak ada.
Lagipun ramai jer lecturer yang tak buat research. Diorang fokus benda lain, mengajar, admin, and etc.

Sekarang dah jadi RU, tue yang rasa bebanan kerja makin bertambah.
Tue yang aku rasa macam nak convert ke staf bukan akademik. Tak pun mengajar tempat lain.
But aku rasa aku kena rasa dulu sendiri bila dah kerja nanti baru buat keputusan.

Lecturer bkn sekadar mengajar....abistu hang ingat keje len tu sekadar bt keje tu la?
Otak sempit hang ni dik...mcm PHD hang tu tak jd value added utk mindset hang pun....
Nak keja senang elok hang kawen ja dik.....tapi carik laki yg berharta la....mcm bini bung mokhtar tu...

Well apa kerja pun kena buat luar skop kita......even surirumah pon mencabar minda weihh....... Bukan setakat buat keje rumah masak basuh kemas rumah tukang pegi pasar..... Kena jadik driver, PA laki, cikgu tuisyen & kaunselor anak, jururawat, menteri kewangan rumahtangga, pembunuh ular ( malam tadi iol kena bunuh ular sbb ada ular sesat dlm toilet anak, while my hubby kat masjid attend kuliah) dan juta2 kerja lahhhhh

All the above tak dirasai oleh bini bung mokhtar jer kot

Tiram replied at 22-1-2015 08:17 AM
Well apa kerja pun kena buat luar skop kita......even surirumah pon mencabar minda weihh....... Buka ...

Hi Puan Snake Hunter....
Zizie ezette tu rasanya keje dia pasang bdn, pi exercise, dancing, mani/pedi, facial, massage, shopping, hitea & meraikan bung mukhtar
harap tt bleh start pasang strategy caner nk kawen & keje cam zizie...... start dgn groom diri dulu la kann....
tp kena word hard gak tu

ui mentang2 dah dpt sambung phd, terus x mau jadi lecturer
masa apply semua pun sanggup kan
kat oversea ke tu

ko x tau ke negara kita ni kekurangan quality researches, inventions, etc. balik2 kajian sosial je
itu la tujuan diorg buat sponsorship utk phd, nak boost their image
kalau diorg tau ko punya mentaliti mcm ni, baik la diorg sponsor budak buat degree ke dip 2-3 orang