CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 9201|Reply: 50

Nafkah isteri pertama dalam berpoligami

Saya pernah post pasal suami saya berskandal ngan opismate then kawen, sekarang saya berpoligami la.

Semasa permohonan poligami di mahkamah, suami saya berjanji memberi nafkah RM1,150 (termasuk 350 sewa rumah kami).
Mase tu saya tak bekerja. Alhamdulillah bulan Nov 2014, saya dipanggil bekerja semula di tempat lama dan sekarang saya hanya jumpa suami di hujung minggu.
Masalahnye sekarang nafkah saya hanya dibayar RM600 sahaja dengan alasan saya telah bekerja padahal semasa di court tak dinyatakan begitu.

Ape harus saya buat?

adakah nafkah RM1150 itu termasuk dalam keputusan mahkamah selepas meluluskan permohonan poligami encik suami? jika terkandung dalam keputusan tersebut (di "endorsed"), maka suami telah ingkar perintah mahkamah.... sila laporkan dengan segera kepada pihak yg men"endorsed"kan keputusan tersebut dengan bukti sekali... kalau ikutkan, encik suami boleh disaman sebab ingkar perintah...

tuan tanah kedaung.... apa-apa pun sila tunggu komentar dari former lain k.

oooooo...... saya kurang ilmu skit pasal hal ni, suami saya ngan sombongnye kata tak puas hati jupe kat court,
memang ditulis dalam permohonan poliogami dia dan dinyatakan jugak dalam nota bicara.

Itu ke yang dimaksudkan diendorsekan?

isteri kerja atau tidak nafkah itu wajib apa lagi bila dah di nyatakan dlm perintah mahkamah tersebut.
u mmg boleh tuntut ke mahkamah tapi why not bincang dulu dgn dia
dia kena tahu bahawa nafkah itu wajib tuk dia bg even u tak keje
dan lagi...kalau suami dah perangai mcm tu...sombong plak lagi lpas dpt kawin, why should you stay with him?
itu jantan puaka namanya
bini nak ramai tapi tanggungjawab haram jadah
sekian makian aku pagi ni

@beldandy

Niat nak berpisah tu selalu ade tapi bile orang nasihat bla bla and bla terbantut (mungkin aku tak kuat kot )

Last istikarah in Dec 2014, jawapan dia I'm pregnant now dah 2 bln plus....

Dia gov auditor, kenal ramai org mahkamah even mase dia buat permohonan poligami, saya pegi cek kat mahkamah diaorg kata xde permohonan then 2 3 ari lepas tu dapat surat.

Apa yang perlu saya bawak untuk buat tuntutan kat mahkamah

FIGHT FOR UR RIGHT SIS..
jangan biarkan diri sesuka  hati dipijak oleh lelaki yang tak bertanggungjawab termasuk lah suami..

walaupun u  keje.. tak bermaksud si suami boleh lepas tangan..
suami tetap wajib bagi nafkah tak kira lah isteri tu keje atau tak..

sbb tu lah.. masa kat mahkamah dulu..  mintak hakim suruh masukkan duit nafkah tu melalui potongan gaji suami.. supaya suami tak mengelat nak bayar..

btw.. sis ada anak tak? selain dari anak yang dalam kandungan?

sedih sungguh tengok kaum wanita diperkotak katikkan sesuka hati oleh suami sendiri..
sebab tu lah.. sebelum kawen dan sepanjang masa berkahwin tu.. jangan nak tunjuk lembik sangat.. kene bagi suami paham yang kita boleh hidup tanpa dia.. dan kita tak kan menderita kalau suami ada pompuan lain..

sori.. tetiba ter emo plak.. sbb  rasa sedih sesangat tengok kes2 macam ni..

Rate

1

Follow Us
nafkah tidak tertakluk sama ada isteri itu bekerja atau tidak ... jika ada tercatat dalam dokumen mahkamah sila tuntut ... jika tiada, susah la nak tuntut ...

jika body puan seperti avatar yg digunakan, saya nasihatkan kuruskan la badan ...

pompuan2 gemok ni dh banyak mendatangkan mudharat kepada diri sendiri, termasuk laki cari lain ... nak tegur nanti sentap, senyap2 merayap ...

saya 50kg je..... skrg pregnant naik la sikit 54kg hahaha

@uzisyaziha

saya dah buat permohonan dulu untuk tolak gaji tapi masa perbincangan dengan pegawai syariah, dia kata dia akan bayar walau macam mana pun then dia tak nak buat potongan gaji.

Anak sulong saya dah 10 tahun lelaki. Dia forumer gak dekat cg.  Bangga dapat bini 2 uols.

Perempuan tu plak opismate dia, janda anak dua.

Mmg xde keadilan pun untuk wanita...agama pun x mampu nk bela. Kesian kan pd yg jd mangsa kepada takdir bodoh mcm ni...ujian la sgt. Xde sapa pun kisah

@beldandy

pastu boleh dia salahkan saya kenapa sibuk nak keje, kalau tak keje abg bayo penuh. Saya tak halal dia makan duit saya tu ( biar la orang kata tak baik pun ).

ihtisyam replied at 5-2-2015 02:26 PM
@beldandy

pastu boleh dia salahkan saya kenapa sibuk nak keje, kalau tak keje abg bayo penuh. Say ...

bagi nama forumer laki akak tu,
nak maki banyak2

kudajantan77 replied at 5-2-2015 11:22 AM
nafkah tidak tertakluk sama ada isteri itu bekerja atau tidak ... jika ada tercatat dalam dokumen ma ...

aikkkk...bila terlepas kandang..

huduh la avatar tu

Salam is

Sbg seorg yg pernah brada dlm institusi poligam (3rd wife ye!) Elok la u pi court utk settle kan mslh ni sprti yg forumer lain suggested.

Esok2 dia culas xbagi apa2 dgn alasan u dah kerja!
Setuju dgn 1 org forumer sini yg ckp kita perempuan kena nmpk tegas jgn lembik. Jgn beralah dgn sikap 'tak pa la' bila hal diperkotak-katikkan! Sikap 'tak pa la' ni la yg bahaya Dan byk 'membunuh' kaum wanita yg dianiaya.

Typo: poligami

Hal *hak

Ingatkan tadi berkongsi gam ke hape ...

Kuda: byk la hang punyaaa gam

beldandy replied at 5-2-2015 12:32 PM
Mmg xde keadilan pun untuk wanita...agama pun x mampu nk bela. Kesian kan pd yg jd mangsa kepada tak ...

kenapa kata agama pun tak mampu nak bela?

may be pejabat agama?

agama dah cantik bagi jalan hak2 wanita ne..

tinggal kita2 ne aja yang abuse.. abuse orang lain ada.. abuse diri sendiri ada..

ihtisyam replied at 5-2-2015 02:26 PM
@beldandy

pastu boleh dia salahkan saya kenapa sibuk nak keje, kalau tak keje abg bayo penuh. Say ...

so suami you izin tak u kerja?

btw.. time suami tanya tuh, u jawap tak?

bagi tau je lah u bosan dok umah. dah jadik weekend wife saja pula.. so nak gi lah kerja.. untuk isi masa lapang ka apa ka..

yet duit nafkah tuh tetapi dia kena bagi..

kalau dia tak izin u kerja, then u gi kerja juga, kalau dia kurangkan nafkah tuh, memang u kena redho la.. bab2 hukum pula, tak sure lah pula dalam bab ne..

NURMIMIE replied at 6-2-2015 04:25 PM
kenapa kata agama pun tak mampu nak bela?

may be pejabat agama?

sbb mmg tak mampu pun mimie...
sama je macam undang2 yg tertulis cantik lengkap detail panduannnya
tapi sekadar atas kertas...dlm cetakan je
yg melaksanakan hukum hakam tu? undang2 tu?
org sekarang jauh nak fikir dosa pahala tu mimie
mmg yg teraniaya tu dapat pahala kut tapi tunggu la kiamat sok baru pahala tu diguna pakai
sementara ni hadap je la kan...kumpul pahala kekdahnya